Grafik Kartı - Ses Kartı - İşlemci Koleksiyonum (Vintage Computers Club)
7 7

Bu konuda 290 mesaj var

FX5200-5500 çok klasik kartlar, bende 3 farklı markadan var, Diamond Monster 3D 2 VooDoo 2  12MB olan model fena olmazdı, ama daha bombalar var meseka Ti 4800, Geforce 256 DDR, Voodoo Rush, Elsa Gloria NT, TsengLabs MRAM'lı model yada cirrus logic 5465 Rambus'lu model gibi şeyler, tabi liste uzar gider ama merak ettim define nedir? :mrgreen:  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonunda geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere :D

Matrox Mystique 4 MB PCI (MGA 1064SG-D)

"Senin PC'in bunu yapabilir mi?"

Matrox bizlere bu soruyu sorduğunda, takvimlerimiz 1996'yı gösteriyordu ve firmanın 2D'nin şahı Millennium grafik kartının hafifletilmiş, ucuzlatılmış ancak kısıtlı da olsa 3D yetenekleriyle bezenmiş Mystique grafik kartı, yukarıdaki reklam filmiyle birlikte raflarda yerini alıyordu.

Büyük kardeşinden miras aldığı yüksek 2D kalitesi ve Windows hızlandırmasına sahip, büyük kardeşinin aksine dahili bir RAMDAC taşıyan Matrox Mystique, Matrox'un henüz emekleme döneminde olan 3D furyasından kendine pay kapma hamlesiydi. Firma, 3D hızlandırma için Matrox Simple Interface (MSI) adını verdiği kendi API'sini geliştirmişti; lakin oyun üreticilerinin bu API'ye rağbet ettiği pek söylenemezdi. Buna rağmen, piyasaya çıktığı 1996 yılında Matrox Mystique'nin satışlarının, 3D hızlandırıcı pazarının neredeyse 4'te 1'ine ulaştığı söylenebilir.

Volkan Ersoy'lu PC World dergisindeki tam sayfa Mystique reklamının rüyalarıma girdiğini hatırlıyorum :) O günlerde erişilemeyecek tatlı bir hayal olarak aklımızda yer etmişti Mystique...

9gMX58.jpg

1V1PVb.jpg

JqRLaq.jpg

VPop0q.jpg

5LP9QM.jpg

R1mydo.jpg

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Matrox'un G serisini tamamlayan 2 yeni kartımız...

Matrox G450 DualHead 32 MB PCI (G45FMDVP32DB)

Bu kart için söylenecek fazla bir şey yok aslında. Matrox'un 3D yarışında havlu attığı döneme ait, uygun fiyatlı ve çift monitör sürebilen modeli...

3vr845.jpg

Pn83j6.jpg

Matrox G550 DualHead 32 MB AGP 4X (G55+MDHA32DB)

Yukarıdaki kartın AGP versiyonu diyebileceğimiz G550 modeli...

9gMXyO.jpg

9gMXJO.jpg

Ve son olarak, ilk Radeon yongasına ulaşabildiğimiz (şimdilik) en yakın nokta :)

ATI Radeon VE 64 MB DDR AGP 4X (Radeon RV100)

ATI'nin ilk nesil Radeon yongası olan R100'ün kırpılmış hali diyebileceğimiz RV100'ü üzerinde taşıyan bu kart, donanımdan T&L (Transform&Lightning) desteğinden yoksundu ve sadece tek bir piksel işhattına sahipti. ATI'nin HydraVision olarak adlandırdığı özellik sayesinde çift monitör sürebiliyordu. GeForce 2 MX serisine rakip olarak piyasaya sürülen bu kart, ilerleyen dönemlerde Radeon 7000 olarak isim değiştirdi ve düşük bütçeli sistemlerde kendine yer buldu. Firmanın o dönemde dizüstü bilgisayarlar için geliştirdiği Mobility Radeon yongaları da RV100 tabanlıdır.

kG4Zgq.jpg

417Y8A.jpg

Pn8v6O.jpg

0lvbNY.jpg

d8Q4kp.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Mystique bendede var, zamanında az gönlümüzü çelmemişti, G450 dışında bir de G400 vardı diye hatırlıyorum. Kartlar güzel nostalji rüzgarı estirdi şaka değil 20 yıl yahu  :facepalm:  :icon_eek:  :S 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 2006 senesinde Kozyatağı Carrefour'da o karttan gördüm, yıllar yılı satılmamış elde kalmış etiket hala ilk alındığı  zamandan kalma, üzerinde 2 kez fiyat kırılmıştı şimdi hatırlayamadım, orada Şef bir arkadaş vardı full kutusunu görünce sormuştum pek birşey diyemedi geçiştirdi depo'ya çekmişlerdi, kafaya koydum alacaktım ama unuttum araya çok zaman girdi ne oldu merak ediyorum, Parhelia 512 kartı bir orda gördüm gerisi hep dergi vs :D , geri dönüşüm işi yapanlar hafiften uyanmış eskiden 5-10TL istedikleri kartlara şimdi 40-50TL ister oldular, ATI'nin Wonder'larından bir tane yakaladım birde Nvidia GF3 Ti500 kart gördüm ama fiyat kalın gelince vazgeçtim, zaten 3-5 birşey almıştım oradan.

Önceki mesajlarda var, full iç organ sayılacak kadar komple workstation kaptım beleşten, Klasik IT atığı bana denk geldi. hepsi çalışıyor. bu akşam üşenmez isem resim atayım görün.  :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam gazı verme boşuna. Unutuyon zaten bizleri biz akşam üstü geçiyoruz bekliyoruz bişi gelecek diye. Ertesi sabah aaa unutmuşum veya işim vardı diyon bizim hevesimizi kursağımızda bırakıyon... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cumhuriyet altınımız...

Creative Sound Blaster AWE64 Gold ISA (CT4390)

Kartla ilgili detaylı bir açıklamayı buraya ekleyeceğim; o zamana kadar sizi resimlere boğalım :)

ZZWO4k.jpg

4PDGBY.jpg

brjLzn.jpg

vbmJMD.jpg

9QRDn9.jpg

2ryED0.jpg

qb3J63.jpg

m3dJOy.jpg

r3jJqM.jpg

kbAX2m.jpg

stardust and kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya o kart kral da o kartı alıp da duvara asmak yerine retro sistemi kurup tadını çıkara çıkara DOOM E1M1 eşliğinde demon avlamak lazım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Siz Retro deyin ben nostalji diyeyim bu tip sistem kurmak sonrasında kurcalamak filan acaip zevkli hobi, bende böyle birkaç sistem var, benzeri birşey yapacaksanız o döneme ait yazılım vs hazır olmalı sonra bulamıyorsunuz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yine ilklerle karşınızdayız :)

Sapphire Radeon HD 5970 1 GB GDDR5 PCIe X16

Koleksiyonumuzun ilk çift GPU'lu grafik kartı olan Sapphire Radeon HD 5970, MaverocK arkadaşımızın hediyesi. Kart devasa boyutları ve ağırlığıyla, tehlike anında kişisel savunma silahı olarak da kullanılabiliyor :)

Şaka bir yana, tek bir PCB'de iki adet HD 5870 grafik kartının CrossFire modunda çalışması şeklinde tasvir edebileceğimiz HD 5970, AMD'nin performans yarışında NVIDIA'nın gerisine düşmemesini sağlamıştı. İki adet Hemlock XT GPU'sunu üzerinde barındıran, bu sayede toplamda 3200 shader işlemciye, 160 TMU'ya ve 64 ROP'a sahip olan bu kart, efektif olarak 1 GB GDDR5 bellekle geliyordu ve 256-bit bellek bant genişliğine sahipti. Bu haliyle NVIDIA cephesinde GTX 295'e rakip olmuştu.

HD 5970, ihtiyaç duyduğu yaklaşık 300 Watt gücü 1 adet 8-pin ve 1 adet 6-pin PCIe güç fişinden sağlıyordu.

Sözü daha fazla uzatmadan, bu devrik kralın fotoğraflarına geçelim...

71l6vd.jpg

2vifc0p.jpg

11cd05y.jpg

13ypfk2.jpg

15ft500.jpg

2yxf6md.jpg

bj95vr.jpg

11277fl.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Auzen X-FI Prelude 7.1 PCI

Üretilmiş en iyi X-FI yongalı ses kartı olduğunu düşündüğüm bu kart, yaşayan bir efsane bana göre. Creative'in ezberini bozarak, X-FI yongasıyla kendisi dışında farklı üreticilerin de kart üretmesine müsaade etmesinin ilk meyvesi olan X-FI Prelude, Creative'in X-FI kartlarından birkaç gömlek daha üstün bileşenlere sahipti. Birkaçını saymak gerekirse:

* Asahi Kasei AKM AK4396VF DAC (120dB SNR)

* Ön Sağ-Sol Stereo çıkış üzerinde, DIP sokete takılı ve değiştirilebilir National Semiconductor LM4562 OPAMP

* Uzun ömürlü katı kapasitörler

ABD menşeli Auzentech firması tarafından ABD'de tasarlanıp Kore'de üretilmiş olan bu kart, firmanın X-Tension adını verdiği bir ek kart ile zengin MIDI giriş-çıkışlara da kavuşuyordu.

307m004.jpg

149pfm9.jpg

6s9abk.jpg

1zcedub.jpg

312i6aa.jpg

59o49.jpg

2ni8hlz.jpg

6789c6.jpg

Creative'in ses yongalarını taşıyan ve ait oldukları nesillerin en iyi kartları birarada :)

5btrsz.jpg

t5gn4g.jpg

2lxzdi9.jpg

2a77n5t.jpg

Whooosh and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki yazılarda bahsettiğim Dual P4 Xeon ve Nvidia Quadro4  ikilisi nihayet fotoya aldım, altına koyacağım bloğu ayarlayabilirsem bu hafta çalışır duruma getirmek istiyorum. zaman zaman açıp birşeyler yapmak için güzel olur. bunun gibi p2-celeron/ p3-500/ IBM-xeon sistemlerim var, hepsini duvara dizmek çalışır halde tutmak gibi bir hedefim var. atıl durumdaki 17" LCD'yi bunlara ayırdım. bol miktarda IDE ve USCSI disk'te var.

Nvidia Quadro4            http://hizliresim.com/X043LO

IBM Dual P4 Xeon         http://hizliresim.com/ALJXkX

X043LO.jpg

ALJXkX.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önce aperatifler :)

ELSA Erazor III - A32 VIVo 32 MB SDR AGP 4X (NVIDIA Riva TNT2 PRO)

Koleksiyonumuzun 3. ELSA grafik kartı olan Erazor III, aynı zamanda NVIDIA ailesindeki eksik halkamız olan TNT2 yongasını tamamlıyor. TNT2-A olarak da bilinen bu yonga, NVIDIA'nın GeForce GPU'sunu piyasaya sürmesiyle birlikte 0.22 mikron üretim teknolojisiyle güncellediği TNT2 yongasından ibaret. Bu sayede selefine nazaran daha az güç tüketiyor ve pasif soğutma ile çalışabiliyor. ELSA bu kartı Fransa'da üretmiş.

P01BO9.jpg

M0VWR1.jpg

O0vBa4.jpg

EgmpAz.jpg

r35RN3.jpg

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
7 7

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok