Araç tavsiyesi
0

Bu konuda 25 mesaj var

Ancestral'e rakip geldim :) Benim de benzer bir araç ihtiyacım var ama 0 istemiyorum, 2. el olabilir. B segmenti de olmasın mümkünse diğer kriterler aşağıda:

– Şehir içi çok km yapmadan kullanılacak, daha çok trafikte kullanılacak
– Eşim kullanacak dolayısıyla spor sürüş vs beklentisi yok. Uçsun kaçsın da istenmiyor
– Otomatik vites mutlaka olmalı, yokuşlarda vs sorun çıkarmayan cinsten olması iyi olur
– Tercihen dizel ama az yakan benzinli de olabilir
– Bakımı vs çok masraflı olmazsa iyi olur
– Cross-over olabilir
– Bagaj nispeten geniş olmalı, çocuk da olduğu için dar hatchback vs istemiyoruz. Ama uzun yola bu araçla gidilmeyecek o yüzden Station Wagon olmasına da gerek yok (olabilir de ama)
– Fiyat aralığı olarak 50-60 arası diyebilirim 2. el olacak ama 40-50bin km’den fazla olmaması lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Okuduğum kadarıyla Citroen ve Peugeot'ların otomatik vitesleri bayağı kötüymüş. Bu arada Skoda Rapid gerçekten çok şık görünüyor onu listeme ekledim :) Vega Seed SW ile i30 SW aynı platform mu? Megane'ların otomatik vitesleri nasıl?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

i30 ile Ceed aynı platform olması lazım. Sonuçta kardeş markaların C segmenti kardeş modelleri. Yine de emin olmak için araştırmak lazım, bazen beklenmedik şekilde 2 kardeş farklı platform kullanabiliyor. (Örneğin yeni Corsa eski platform kullanırken, alt segment kardeşi Aveo yeni platform kullanıyor!)

Megane'ların otomatikleri EDC diye geçiyor, DSG ayarında bir şanzuman. Dolayısıyla vites geçişleri, performans ve tüketim verileri başarılı. Ufak tefek ses vs problemleri yaşayanları duydum ama ciddi bir problem yaşayan duymadım. O problemler de genelde servislerde -çoğunlukla yazılımla- çözülüyor. Renault alınacaksa mutlaka servis bakımlı alınmalı çünkü Renault servis bakımlı araçlarda büyük problemler çıkması durumunda garanti bitmiş bile olsa ciddi şekilde yardımcı oluyor. Benim direksiyonda ufak bir soyulma var diye garantisi bitmiş aracımın direksiyon ve vites topuzu ücretsiz değişti. (komple değişim)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seat Leon 1.2 TSI DSG Style - 63.000 TL sıfırı. Yıl sonu indirimi vs. 60.000 lira civarına alınabilir. Ya da 55.000 lira civarına düşük km'li ikinci el olabilir.

Edit: Seçenekler arasında hatchback olmadığını şimdi farkettim. Kusura bakmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgiler için teşekkürler, Seat ayrıca fazla spor da görünümlü eşime pek uygun olmaz ondan eledim yoksa severim Leon'u. Rapid'i ciddi olarak inceleyeceğim ama belki test sürüşü filan yapmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam Rapid B segmenti araç. Madem 2. el şansı da var, bence C segmenti bir araç olsun. Leon bu yönden avantajlı mesela. O fiyatlara Megane ST veya Ceed'in çok düşük km'li 2. el alternatifleri bulunabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Peki Kia Sportage, iX35 için ne düşünüyorsunuz? Leon dediğim gibi çok spor kalır, Ceed - i30 olabilir tabii ona bakacağım mutlaka. Megane ST de inceleyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kia Sportage ve ix35 iyi araçlar ama bildiğim kadarıyla tüketimleri yüksek. Tüketim sorun olmayacaksa olabilir.

Tabii "işletme giderleri" önemliyse, bu araçların lastik ve diğer bazı parçaları binek otomobillerden daha pahalı olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arazi kabiliyeti Çakma da olsa denildiği gibi lastikler falan kaldirilamayacak maliyetler cikartabilir ileride.

1.6 gdi ile yokus falan da cikamiyorlar zaten. Turbolu olan tucson ise 12 litre yakabiliyor. Sportage 8 litrelerde geziyor. İ30 popüler oldu bayagi, ben de onu oneriririm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

135 beygir araba yokuş çıkamıyor mu cidden :) O zaman boşa koymuşlar bu kadar beygiri, hanım Sportage istiyor gibi ama ben 8 okumadım herkes şehir içi 12 yazmış o da az değil ama gittiği mesafe de çok uzun değil bir bakınayım yine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yakıt tüketiminde Sportage, ix35 çok masraflı olur kısa mesafede. Ceed veya beğeniliyorsa Leon daha rahat ettirir. Octavia da güzel ama şehir içinde park yeri ararken nasıl olur bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ix35/sportage aynı fabrikada üretilen aynı araçlar. 2 litre dizeli ne kadar iyiyse 1.6 benzinlisi o kadar feci, otomatiği daha feci. Tamam araç uçsun istemiyorsunuz ancak gittiğiniz tüm yollar düz olmayacaksa çok canınızı sıkar. Forumlarda bahsedilen 7-8 litre/100 km değerini ancak sabit 80 km ile giderseniz yakalarsınız, günlük kullanımda 10-12 litreye hazır olun. Kış lastiklerinde 2000 TL civarında masraf, her bakımda 800-1000 TL masraf sizi isyan ettirebilir. Kısacası bu aracı alacaksanız 2 litre dizel ikinci elini almaya çalışın. 1.6 maalesef görüntüye aldanma durumundan ibaret. Ben 4 sene 2 litre olanını kullandım, çevremde 1.6 kullanan 2 kişi var ve sürekli masraftan yana dert yanıp duruyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anlamadım 2 litre dizelin lastiği daha mı ucuz? Bakımları sordum 570 TL standart bakım 800-1000 diyen olmadı. Bir de tabii 2.0in vergi farkı da var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hiçbir bakımdan 570 TL'ye çıktığımı hatırlamıyorum, mutlaka bir sorunlu parça oluyor değişiyor vs. 2 litre dizelin lastiği daha ucuz değil tabi ki, sadece aynı masrafı yaptırıyor size bari performanslı olanı tercih edin demek istemiştim. 1.6 olan alet gerçekten de yavaş, hızlanmak isterseniz çok sağlam benzin harcıyor, bakımları birebir aynı fiyatlara çıkıyor. Vergi konusunda da 2. elde senelik 1000 TL fark edecektir en fazla. Sıfır araç alacaksınız tabi ki arada uçurum var ÖTV farkı yüzünden, ancak 2. elde güzel fiyatlara 2.0 dizel bulup kullanabilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 yıl garantili bir araçtan söz ediyoruz, sorunlu parçanın ücretsiz değişmesi lazım zaten. Bu arada 1-3 yıl arası 1700, 4-6 yıl arası 1300 TL yıllık farı var, 3 yıl kullansak ekstra 4000 TL demek, aracın kendisinin de pahalı olduğunu da katarsak dizele gerek yok. Dediğim gibi hızlanma filan olmayacak iş-ev, ev-iş (toplam 5 km) şu an Corsa kullanıyoruz o kadar çekişi olur herhalde. Eşim kullanacağı için çok önemli değli hızlanması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

5 yıl garantili bir araçtan söz ediyoruz, sorunlu parçanın ücretsiz değişmesi lazım zaten. Bu arada 1-3 yıl arası 1700, 4-6 yıl arası 1300 TL yıllık farı var, 3 yıl kullansak ekstra 4000 TL demek, aracın kendisinin de pahalı olduğunu da katarsak dizele gerek yok. Dediğim gibi hızlanma filan olmayacak iş-ev, ev-iş (toplam 5 km) şu an Corsa kullanıyoruz o kadar çekişi olur herhalde. Eşim kullanacağı için çok önemli değli hızlanması.

Hocam araba bu, biraz keyif işi. Sadece işe gidip gelmek için kullanacaksanız zaten suv-c almanıza gerek yok gerçekten, bu tarz araçlarda masrafsızlığı çok ön planda tutamazsınız ondan bahsetmek istemiştim sadece. Garanti kapsamında olmayan balata değişimi vs. pahalı bu aracın ve bu tür değişimler oluyor çok uzun aralıklar dolmadan, muhtemelen aracın ağır olmasıyla ilgili. Eşim yaris kullanıyor 2 senedir biz çok mutluyuz, bakımları da ucuz, aracı kullanmak keyifli arada ben alıp kullanıyorum trafikte çok rahat ettiriyor. Cvt şanzıman rahat, benzin çok harcamıyor araç, eşim "ben bu aracı kısmetse 7-8 sene daha kullanmak istiyorum" diyor ix 35'in masrafından sonra :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anladım, dediğim gibi küçük bagaj vs. nedeniyle Yaris veya o sınıf bir şey imkansız. Çocuk olunca ayda 1 kere bile olsa çocuğun bir şeylerini götürmek büyük problem oluyor. Büyük ihtimal Kia Sportage alacağım çünkü eşim görünüm olarak da onu beğendi, çok kullanılmayacağı için çok masraf çıkaracağını da düşünmüyorum ya da öyle umuyorum diyelim. 

Herkese yorumlar için teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok