27'' civarı renkleri doğru veren bir monitör
0

Bu konuda 126 mesaj var

Sonunda bugün gidip Vatan'dan Asus PG278Q siparişini geçtim. Başka bir şubeden getirtecekler, salı gününe gelmiş olur herhalde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu akşam Vatan Bilgisayar Bostancı şubesinden monitörü aldım. Akşam kurdum, gerçekten insanı içine çeken bir yapısı var ürünün. Masaüstünde 144 Hz ayarında bile hakikaten pencere hareketleri daha temiz ve pürüzsüz oluyormuş. Açıkçası görene kadar pek inanmamıştım ama gerçekten farkı anlıyorsunuz. Oyunlarda çok fazla deneme şansım olmadı henüz. Denedikçe o konudaki görüşlerimi de yazarım. Ekranın TN panel olması insanda bir kötü etki yaratabiliyor ama şunu söyleyeyim ki eğer işiniz profesyönel manada fotoğrafçılık veya renklerle ilgili değilse bu monitör sizi gerçekten mutlu eder. Yatay görüş açıları 170° demiş Asus kullanım kılavuzunda ki sanırım doğru zira yatayda görüş açısı TN panele göre cidden mükemmel. Aynı şeyi dikey açı için pek söyleyemeyeceğim tabi  maalesef. Monitör kutudan çıktığı renk ayarlarıyla kullanılabiliyor. Gerçekten çok fazla ayar yapmanıza gerek yok. Monitörün gözüme çarpan en tatlı özelliklerinden biri açılıp kapanması arasında sıfır lag var. Saniyesinde açılıp kapanabiliyor. Arkadaki joystick tarzı kumanda ile de kolaylıkla OSD menülerde istediğiniz ayarları yapıyorsunuz. Kısacası ilk görüşlerim böyle. Oyun oynadıktan sonra daha fazla yorum yazarım.

2016-02-10%2000.05.48.jpg

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu akşam Vatan Bilgisayar Bostancı şubesinden monitörü aldım. Akşam kurdum, gerçekten insanı içine çeken bir yapısı var ürünün. Masaüstünde 144 Hz ayarında bile hakikaten pencere hareketleri daha temiz ve pürüzsüz oluyormuş. Açıkçası görene kadar pek inanmamıştım ama gerçekten farkı anlıyorsunuz. Oyunlarda çok fazla deneme şansım olmadı henüz. Denedikçe o konudaki görüşlerimi de yazarım. Ekranın TN panel olması insanda bir kötü etki yaratabiliyor ama şunu söyleyeyim ki eğer işiniz profesyönel manada fotoğrafçılık veya renklerle ilgili değilse bu monitör sizi gerçekten mutlu eder. Yatay görüş açıları 170° demiş Asus kullanım kılavuzunda ki sanırım doğru zira yatayda görüş açısı TN panele göre cidden mükemmel. Aynı şeyi dikey açı için pek söyleyemeyeceğim tabi maalesef. Monitör kutudan çıktığı renk ayarlarıyla kullanılabiliyor. Gerçekten çok fazla ayar yapmanıza gerek yok. Monitörün gözüme çarpan en tatlı özelliklerinden biri açılıp kapanması arasında sıfır lag var. Saniyesinde açılıp kapanabiliyor. Arkadaki joystick tarzı kumanda ile de kolaylıkla OSD menülerde istediğiniz ayarları yapıyorsunuz. Kısacası ilk görüşlerim böyle. Oyun oynadıktan sonra daha fazla yorum yazarım.

Ozan, hayırlı olsun tekrar.:)

Öncelikle senin yerinde ben olsam; :D

1-) Anakartı Z97 yaparım,

2-) Eldeki GTX 970'in eşini ikinci elde uygun bulmaya çalışırım,

3-) Güç kaynağını Amazon'dan Corsair RM1000i olarak temin ederim.

Tek GTX 970 ile tam çıkmaz bu monitörün tadı, hatta

4-) i7 6700K güncellemesi falan yapan birisinden, düzgün kullanılmış, uygun fiyatlı bir i7 4790K da edinirim, tek ekran kartına i5 yetiyor iyi kötü de çoklu kurulumlarda ve yüksek FPS hedeflenen noktalarda maalesef fail, her oyunda bu durumu yaşatmasa da yaşattığı yerde can sıkıcı.

5-) RAM de 8 GB idi senin, onu da an itibariyle 16 GB yapmakta fayda var.

Tavsiyelerim bu yönde.:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Masaüstünde 144 Hz ayarında bile hakikaten pencere hareketleri daha temiz ve pürüzsüz oluyormuş. Açıkçası görene kadar pek inanmamıştım ama gerçekten farkı anlıyorsunuz.

şu cümleyi delil olarak saklayacam  :))  sakalımız da var ama yıllardır dinleyen yok, kullanmadan alakasız yorum yapan o kadar çok ki..

hayırlı olsun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Renk doğruluğu konusunda oldukça başarılı. Tabi ben bir otorite değilim ancak şunu belirtebilirim ki retina macbook pro'dan iyi değil ama çok kötü diyemem. IPS ekranlı retina mbp'nun ekranına 10 verirsem buna da 8.50 verebilirim. Görüntü kaybına yol açan açılar konusuna ise bir önceki mesajımda değinmiştim. Yatay açılarda hiçbir problem yok hatta bilmeseniz IPS mi diye bile düşünebilirsiniz ancak düşey açıda panel hemen kendini ele veriyor. Tabi bunun evde pc karşısında oturarak kullanılacak ve oyun oynanacak bir monitör olduğu gerçeğini düşünürsek bunlar ciddi bir eksi yaratmıyor. O yüzden almayı düşünen varsa şiddetle tavsiye ederim. Tabi buradan en iyisi bu dediğim anlaşılmasın. Eğer alabiliyorsanız 4ms gecikme süreli (bunun panelinde 1ms), 144 hz panel tazeleme hızına sahip, G-Sync teknolojisini barındıran, AU Optronics firmasının AHVA (IPS) özellikli bir panelini barındıran bir model tabi ki daha iyi ancak bildiğim kadarıyla şu anda sadece 2 model var böyle. Birincisi bir dönem ülkemizde de Vatan Bilgisayar aracılığıyla satılan ancak sonra backlight bleeding ve ölü piksel problemleri nedeniyle pek de hoş karşılanmayan Asus PG279Q. İkincisi ise Amazon'dan getirtebileceğiniz Acer Predator XB271HU. Bunun bir de XB270HU olan modeli var ama bildiğim kadarıyla onda da Asus'taki sorunlar var deniyor. Tüm bunlar haricinde esasen bugün dışarı çıkıp G-Sync destekli iyi bir oyuncu monitörü almak isteseniz karşınıza pek de seçenek çıkmıyor. Şu anda ülkemizde bu benim aldığım Asus PG278Q dışında Benq XL2420G modeli de satılmakta ama bu panel 24" ve 1080p çözünürlüğe sahip. Fiyatı da sadece 300 lira daha ucuz.

@@T800: Abi hepsi sırayla.

1) Ramler belli zaten, Amazondan 16gb Crucial Ballistix'leri 5 dolar indirim kuponuyla alınca 200 TL gibi bir fiyata geliyorlar. Eldeki Corsair 2x4 GB DDR3 1600 ler ile birlikte bile çalışabilirler belki.

2) Güç kaynağı: Corsair 550watt VX modeli yerine ise güç kaynağı olarak Corsair CX750 veya RM750 düşündüm. 750watt modeli işimi görmez mi? 1000 watt her tür kasaya sığmaz gibi zira ileride belki m-itx bir modele geçebilirim.

Corsair CX750M: http://www.amazon.com/gp/product/B00ALK3KEM?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=ATVPDKIKX0DER

Corsair RM750i : http://www.amazon.com/gp/product/B00YPNSQTU?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=ATVPDKIKX0DER

3) Z97 anakart konusunda dediğim gibi kararsızım. Bu sistemi en az 1-1.5 sene daha kullanacağımı kesin bilsem Z97 alabilirim ama SLI yapmadıktan sonra şu aşamada elimdeki AsRock H87 Pro4'ün üzerine bana vereceği pek birşey yok. i5 4690k'yı sıvı soğutma ile 4.2 ghz'de çalıştırıyor ki günlük kullanımda yeterli geliyor bana. 970 SLI yapacak olursam ama dediğin gibi almak gerekecek. Bu SLI konusunda illa aynı markadan olması gerekmiyordu değil mi? Yani bende Asus Strix 970 var diye yine Asus almak gerekmese gerek yanlış hatırlamıyorsam. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yau, mini ITX kasaya geçeceksen niye PG278Q aldın yau.:)

2560x1440 144Hz monitörü mini ITX kasadan nasıl besleyeceğiz ? :)

Aynı marka olmasına gerek yok kartların tee GTX 470 zamanında bile yapmıştım karışık marka kartlarla. Güç kaynağı olarak da SLI falan gibi olaylar gelecekse ki monitörün özellikleri ortada, 850W altında düşünmemek gerekir bence yine de. Benim ölçümlerim var GTX 980 SLI sistemde burada bir konuya yazmıştım, 750W da yetmez değil de ancak yine güvenlik için en aşağı 850W iyidir. SLI yapacak olursan i5 yetmez, üzer, zaten anakartı da değiştirmek gerekir.

Tabii bunlar benim tavsiyelerim olur ancak, ve takılıyorum işte arkadaş arasında bir miktar da :)

Sen tabii nasıl uygun görürsen o şekilde devam et, en iyisi odur.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu vesile ile Ozan abi lüzumsuz mac işlerini bırakıp, bizlere o/c dahil bir çok şey öğrettiği, super Pi yarıştırdığımız şanlı PC yıllarına dönerse çok sevineceğim, T800'ün karşısına bir rakip lazım.

Hayırlı olsun  :alkis:

Ayrıca masaüstünde bile farkediyor diyen bendim eski mesajlarda, benim sözüme inanmamışsın demek Ozan abi, yazdım bunu bir kenara.

Sana yegane tavsiyem sakın SLI işlerine bulaşma, o monitörün hakkı 980ti'dir, başka çaresi yok, dost acı söyler.

Tolga abi can sıkıntısından fantezi işlere kalkışıyor, normal 750w güç kaynağı yeter, linkleri veriyorum aşşağıda kendi kullandıklarımın.

bak ikisi de gümrük sınırının altında, bedava fiyata gelirler.

ben bundan kullanıyorum:

http://www.amazon.com/gp/product/B00IUQRPQS?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_14&smid=ATVPDKIKX0DER

bu da kardeşimde var:

http://www.amazon.com/gp/product/B00KYK1CC6?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_13&smid=ATVPDKIKX0DER

yeni ekran kartın da hayırlı olsun:

http://www.amazon.com/gp/product/B00YDAYOK0?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_sfl_title_21&smid=ATVPDKIKX0DER

sen beni dinle zararlı çıkmazsın  :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800 Abicim biliyorum aramızda sohbet ediyoruz, aslında ben de birşeyler düşünüyorum bakalım. :)  İlk planda psu ve ram işini çözerim gibi bu önümüzdeki ay. Yalnız senin dediğin gibi anakart işlemci falan da devreye girecekse iyisi mi direk skylake'e geçerim en mantıklısı olur. : :) İlk planda o yüzden bellekleri ve güç kaynağını yenileme düşüncem var. Arkasından bir de ekran kartı mantıklı olabilir.  :P  Mini itx dememin sebebi 980 veya gelecekte çıkacak tepe seviye bir ekran kartı ile tek kart idare edebileceğim bir sistem kurma düşüncem var çünkü bu odada biraz yer sıkıntım da bulunmakta. Şu an için de pc'yi koyabileceğim maalesef daha başka bir yer yok görünüyor. Bir de mini itx kasalar çok şık, artı olarak çok iyi bir oyun pc'si yapılabiliyor günümüzde. 34-35 cm uzunluğa kadar her tür ekran kartı takılabilmesi de cabası. 

@@stardust: Cihan, öncelikle sana ve Ties'a inanmama değil de yani ne kadar gerçek olabilir ki diye düşünmedim değil ama hakikaten fark hissediliyor. Bu arada Mac işlerini bırakmadım bilakis tam gaz orada da devam ediyorum iPhone, iPad, Macbook Pro ve Apple TV şeklinde. Mac'i de daha çok ofis-iş amaçlı kullanıyor yanımda sağa sola götürüyorum. Ama evde masaüstü pc'den kolayca vazgeçemem doğrusu. Gösterdiğin güç kaynakları da bayağı iyiymiş. Benim linkini verdiğim Corsair CX750 ile kıyaslarsan ne dersin? Bu arada Evga'da gümrük var herhalde zira 60 lira gibi bir gümrük masrafı çıkıyor. Bir de meraktan soruyorum, linkini verdiğin Evga ekran kartı 650 dolar ve backplate var diyor. Aynı ekran kartının bp olmayanı 30 dolar daha ucuz. Ne işe yarıyor bu backplate? 30 dolar ekstra vermeye değer mi?

@@Bloody: Evet hocam ben de Zafer'den haber bekliyorum bakalım :)  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben evga'nın 850w olanını koymuşum yanlışlıkla Ozan abi.

750 b2'ye bak sen, onda gümrük yok, fiyatı da çok uygun.

o 850w olanın 79.99'a düşmesini bekliyorum gümrüğe girmeden alabilmek için o link üzerinden gitmiştim.

Corsair CX750 takip ettiğim bir model değil o yüzden sağlıklı yorum yapamam. Tek diyebileceğim corsair 3 sene garanti verir iken benim yazdıklarım 5 sene garantili.

EVGA çok polüler, youmları çok iyi, fiyat da 65 dolar, o yüzden gözün kapalı alabilirsin, sadece yanlışlıkla b1 alma, b2'deki kapasitörler daha kaliteli (imiş).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EVGA ve Corsair ki dikkat her modeli değil bence de başka PSU alınmaz, EVGA'in Platinum olan serisi özellikle on numara, RM1000i demem yeni çıktı ve incelemerde HX1000i'den ile kafa kafaya geliyor hatta iyi olduğu yerler var, bu nedenle beğenmiştim. Tabii EVGA PSU'lar da gayet iyi incelemelerde gördüğüm kadarıyla, dediğim gibi Platinum olanları gayet iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu akşam Vatan Bilgisayar Bostancı şubesinden monitörü aldım. Akşam kurdum, gerçekten insanı içine çeken bir yapısı var ürünün. Masaüstünde 144 Hz ayarında bile hakikaten pencere hareketleri daha temiz ve pürüzsüz oluyormuş. Açıkçası görene kadar pek inanmamıştım ama gerçekten farkı anlıyorsunuz. Oyunlarda çok fazla deneme şansım olmadı henüz. Denedikçe o konudaki görüşlerimi de yazarım. Ekranın TN panel olması insanda bir kötü etki yaratabiliyor ama şunu söyleyeyim ki eğer işiniz profesyönel manada fotoğrafçılık veya renklerle ilgili değilse bu monitör sizi gerçekten mutlu eder. Yatay görüş açıları 170° demiş Asus kullanım kılavuzunda ki sanırım doğru zira yatayda görüş açısı TN panele göre cidden mükemmel. Aynı şeyi dikey açı için pek söyleyemeyeceğim tabi  maalesef. Monitör kutudan çıktığı renk ayarlarıyla kullanılabiliyor. Gerçekten çok fazla ayar yapmanıza gerek yok. Monitörün gözüme çarpan en tatlı özelliklerinden biri açılıp kapanması arasında sıfır lag var. Saniyesinde açılıp kapanabiliyor. Arkadaki joystick tarzı kumanda ile de kolaylıkla OSD menülerde istediğiniz ayarları yapıyorsunuz. Kısacası ilk görüşlerim böyle. Oyun oynadıktan sonra daha fazla yorum yazarım.

Hayirli olsun Ozan.

Turkiye'de PG279Q modeli satiliyor mu? Sizin aldiginiz bu model 2014'e ait, epey de bir fiyati var Turkiye sartlarinda, acaba almisken IPS panelli yenilenmis versiyonu almak daha iyi olmaz miydi?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan Ozan abim. :) Beğenmene çok sevindim.

RAM 16 yapmak pek masraf olmayacak, o yapılabilir, ama işte Z97 anakart mı almalı Z170 mi onu düşünmek lazım.

Mini ITX kasada SLi vs. olmayacak tabi ama 980Ti yetebilir, gerçi çözünürlük de çok yüksek, işin uzmanlarına bırakayım o konuyu.

Küçük boyutlu olarak MicroATX birşeyler de düşünülebilir belki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EVGA çok polüler, youmları çok iyi, fiyat da 65 dolar, o yüzden gözün kapalı alabilirsin, sadece yanlışlıkla b1 alma, b2'deki kapasitörler daha kaliteli (imiş).

Bu biraz yanlış bi ibare olur. B1 ve B2' de de kaliteli kapasitörler mevcut. Arada ki fark B1 tek ekran kartı b2 ise sli & cf platform kullanımına yatkın olan versiyonu.

Teknik özellikler aşağıda ki şekilde de B1 4 adet +12v rail üzerinden toplam 61A verebilirken B2 tek +12V üzerinden 62A verebilmektedir.

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=110-B1-0750-VR

http://www.evga.com/Products/Product.aspx?pn=110-B2-0750-VR

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sağol açıkladığın için death, ben de tam bilgim olmadığı için "imiş" diye eklemiştim zaten, öğrendim farkı. bence sli-cf yapılmayacak olsa da tek kanaldan 12v almak daha iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan Ozan abim. :) Beğenmene çok sevindim.

RAM 16 yapmak pek masraf olmayacak, o yapılabilir, ama işte Z97 anakart mı almalı Z170 mi onu düşünmek lazım.

Mini ITX kasada SLi vs. olmayacak tabi ama 980Ti yetebilir, gerçi çözünürlük de çok yüksek, işin uzmanlarına bırakayım o konuyu.

Küçük boyutlu olarak MicroATX birşeyler de düşünülebilir belki.

Esas itibariyle GTX 980Ti SLI tam geliyor o monitöre ama bana sormayın.:)

Bir adet 980Ti da yeter elbette bu kullananın ne beklediğine de bağlı, GTX 980Ti SLI mesela direkt 144 FPS'yi basıyordu Battlefield 4'te ama mesela GTX 980 SLI basamıyor. Bu arada bu monitörde yine Witcher 3 Ultra ayarlarda ben ödün vermem diyorsan yine GTX 980Ti SLI minimum, GTX 980 SLI ile 60 FPS altına düşebiliyor gibi.

Ama varsın olsun Gsync var isterse 30 FPS'ye kadar yolu var da denilebilir, bunlar artık kullanıcıya kalmış, tekli kurulumda şu anda kart alınacaksa 980Ti iyidir tabii bu monitör için ama mesela tek GTX 980 yetmez yine de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün tekrar düşündüm, ayrıca dün gece Stardust bugün de Griffon ile fikir alışverişinde bulunduktan sonra şimdilik ilk planda bellekleri 16GB'a çıkartıp, güç kaynağını da Evga B2 750watt şeklinde güncelleme düşüncesindeyim uygun yollu olarak. Bir de Evga GTX 980Ti SC+ modelini alma gibi bir düşüncem var. Ondan sonra herhalde skylake sonrası yeni platformu bekler durumlara bir bakarım. 

@@KnightFall: Hocam PG279Q almayı hedefledim aslında ama T800'ün söylediği gibi hiçbir yerde bulunmuyor. Gerçi amazon yolluyormuş onu da sonradan gördüm ama bir de sorun vs söylentilerini okuyunca biraz soğudum açıkçası o monitörden. Yine de sağlam sorunsuz bir modele denk gelinirse muhteşem olur tabi. 

@@T800: Abicim senin söylediğin Z97+i7 4790k lı sistem yerine hesap yapınca i7 6700k+z170 ve ddr4'lü sisteme geçmek sanki daha mantıklı oluyor çünkü 2.elde işlemci tamam da anakartı herkesten almaya cesaret edemem. Burada sizlerden biri olsa eyvallah ama anakart hassas bir parça. O yüzden sıfırlarını koyunca da fiyat olarak skylake'e yakın bir meblağ tutuyor. O yüzden mevcut sisteme ram,psu ve ekran kartı terfisi ile şimdilik devam etme planım var.

@@Griffon: Eyvallah Onur'um. Bugünkü kahve için sağol. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Ozan Başeski , Ekran kartını şu alsanız daha iyi değil mi? Dün biraz daha ucuzdu ($420 gibi) . Belki o Evga dan biraz yavaştır , ancak aradaki fiyat farkı fazla. 

Aradaki farkı , bu yaz çıkacak yeni nesil kartları almaya ayırmak daha mantıklı olur gibi.

http://www.amazon.com/gp/product/B00NYQPOEE?psc=1&redirect=true&ref_=ox_sc_act_title_1&smid=ATVPDKIKX0DER

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144hz monitör ile 60 fps üstünde alamadıktan sonra bir espitisi kalmıyor. 1440p çözünürlükle de gtx 980 ile wither 3, rise of tomb raider gibi oyunlarda anca 60fps alınır zaten.

o monitörün hakkı 980ti, başka yolu yok.

kayserili bir arkadaşım var üniversiteden, 2 sene evvel sıfır porsche çekti altına, atladık hemen arabayı test etcez.

neyse uzun lafın kısası 270km ile radara yakalandık, 700TL ceza yedik, bunun üzerine ettiği laf beni kopardı: "eşeğe binen osuruğuna katlanır"   :lol:

bu da aynı mesele yani o monitörü alıyorsan, onun hakkını da vereceksin, hakkı 980ti  :D

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok