Fan gitmiş mi? & Fan değişimi
1 1

Bu konuda 37 mesaj var

Ekran kartımın fanı az önce kendiliğinden şu hali aldı, kart Evga GTX780 Classified. Fanı yükseltip düşürmeyi, etrafını bir temizlemeyi ve elimle bir yardımcı olmayı denedim ama yemedi tabii. Fanı değiştirmem mi gerekir bu durumda? Videoda yakalayamadım ancak bazen biraz daha dönüyor, 1 saniye sonra pes ediyor yine.

edit: ışıkla bakınca farkettim ki o fanın pervanesi, bariz şekilde yerinden çıkmış, biraz daha dışarıda duruyor. Elimle ittirince bir an tık dedi yerine gelir gibi oldu, 3-4 saniye güzel döndü, sonra yine çıkıntı yaptı dışarı doğru ve yine aynı. Sanırım ön tarafı komple sökmeden onu oraya oturtamayacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fanın kendisinden kaynaklı bir mesele varsa ve de halledilemiyorsa komple heatsink ile beraber söküp değiştirmek gerekir diye düşünüyorum, sadece fan değişimi olmaz bunlarda bilmediğim bir yöntem falan yoksa.

Halen üretilen kartlar ile uyuşuyorsa heatsink fan servisle de bir şansınızı deneyebilirsiniz.

Onun dışında ilk aklıma gelen NZXT'nin hibrit çözümü gibi bir çözüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kesin fanın bozuk olduğunu varsayarak (fanı söküp başka bir kaynaktan besleyerek bunu doğrulamak mümkün):

1) Garantisi varsa, garanti yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz ama buradan bir sonuç çıkacağını sanmam.

2) EVGA' ya mail atıp bir adet fan isteyebilirsiniz, yardımcı olabilirler (düşük ihtimal).

3) Aynı fanı veya muadilini Ebay üzerinden arayabilirsiniz..

4) Birebir aynı fan olmasa da buna yakın bir fan alıp, biraz uğraşarak (cırt bağlarla falan) yerine tutturabilirsiniz.(düşük profil bakmalısınız).

5) Aynı soğutucu çözümünü yine Ebay üzerinden arayabilirsiniz (düşük ihtimal).

6) Uygun bir üçüncü parti soğutma çözümüne gideceksiniz (soğutucu blok + fan şeklinde, pahalı çözüm olacaktır tahminimce)

7) Para harcamak istemiyorsanız, kasada yer varsa dirsekli fan çözümüne yönelebilirsiniz. Soğutucu fanlarını söküp, bir alt slota dirsekli fan takacaksınız. "Kendin yap" çözümlerine eliniz yatkınsa dirseği kendiniz oluşturup yine düşük profilli fanlarla bu işi çözebilirsiniz.

8) Kartı çöpe atıp yenisini alcaksınız :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Belki sorun başka ama benim eski bir amd ekran kartımda da aynı sorun olmuştu. Fanı söküp, döndüren kolla fanın birleştiği yerde bir kağıt conta gibi birşey vardı onu değiştirerek durumu kotarmıştım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ties'in o olayı Amazon'la olmamış mıydı ?

Amazon'dan A.B.D.'de bulunduğu esnada almış olduğu GTX 780Ti bozuldu Amazon da kart bozuldu diye başvurulunca yenisini gönderdi diye hatırlıyorum, olayın EVGA ile direkt ilgisi yoktu benim hatıladığıma göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karşı ödemeli gelen üründe gümrükte vs patlamaz. En fazla yetki belgesi yollarsınız UPS,Fedex her ne kargo şirketi ile gelirse

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için teşekkürler :)

Evga 'ya sabah mail atmıştım, dönüş yapmışlar, "bunu kendim tamir etsem? siz fanı yollar mısınız?" tarzı sorularıma cevap vermeyip, tek cümleyle "Vektron bakıyor sizin ülkeye, oraya RMA edersiniz" yazmışlar. Biraz sonra ikinci bir mail gönderip "ee hani direct customer support? hani cross-shipping? ne avantajınız var o zaman da premium ödüyoruz size" şeklinde sitem etmeyi düşünüyorum. DH 'da şöyle bir baktım, anladığım kadarıyla iki yol var:

a. kartı Vektron 'a emanet etmek, artık bozuk bir fan için kaç gün bekletirler, ne zorluklar çıkarırlarsa sineye çekmek. Bunu deneyip dili yanan çok, Ankara 'da olduğum için elden de götüremeyeceğim.

b. Evga 'nın Almanya ofisine göndermek. En dandik kargoyla bile epeyce para tutar herhalde bu opsiyon. Bir de dönüşte gümrükte sıkıntılar olabiliyormuş, olan örnekler varmış. Astarı yüzünden pahalıya çıkabiliyor, üstelik bu da uzun sürer illa ki, belki cross-shipping yapılırsa sürmeyebilir.

Kısaca iki yol da fena, fan için pek değmez gibi. Bu durumda üçüncü opsiyon yaratıp, önce fanı kendim tamir etmeyi denemeye karar verdim. Bu linkte 770 SC için yapılmış olanı var, Evga kartın ön yüzünün çıkarılmasını, su soğutma vs. takacak kullanıcılara lazım olabildiği için garanti dışı saymıyordu, buna dayanarak ön yüzü çıkartacağım.

Fanın aynısını bulabilmek için Evga 'dan part ismini sormayı düşünüyorum, yalnız bundan önce, bana öyle geliyor ki fanın motoru ya da pervanesi bozuk değil, ışıkla baktığımda bariz "dışarıda" duruyor pervaneler, elimle bastırdığımda dönebiliyor ama bırakınca geri çıkıyor dışa doğru. İçe ittirince baya bir gidip "klik" sesi çıkıyor, diğer (çalışan) fana bastırınca içe gitmiyor hiçbir şekilde. Dışarıdan bunun neden olduğunu anlayamadım, açınca önce fanı düzgünce yerine oturtmayı deneyeceğim, birazdan Vatan 'a gidip termal macun alıp geleceğim bu iş için. Artık olmazsa da, en azından bir söküp takmış olurum, yerine yeni fan alınca değiştiririm tekrar.

Benim bu işten anladığım, şuan Evga 'dan kart almanın, müşteri hizmetleri açısından hiç bir ciddi getirisi yok. Zamanında Logitech, 100 küsür liralık fareyi kendi çabasıyla değiştirip, adresime kadar göndermişti, sol tıkı sorunlu diye. Evga iyi müşteri memnuniyeti goygoyu yapıyor ama TR de yaşayanlar için bir numarası yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

EVGA ben sıcak bakmıyorum zaten ezelden beridir, en başta fan düzenekleri hoşuma gitmiyor, bir de burada fiyatlı bir miktar. Ama forumda alan, kullanan çok kullanıcı var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benzer bir sorun için Asus ekran kartını servise yollamıştım. Birkaç günde fanı değiştirip , geri göndermişlerdi. 

Heatsink i vs sökecekseniz, ben olsam , şu kapalı devre su soğutma gibi birşeyler ile değiştirirdim. Hazır sökmüşken , daha iyisi olsun bari.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gümrükte sıkıntı çıkar. Bizim forumda da RMA için disk gönderip, dönüşte gümrüğe takılan birisi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Karşı ödemeliden kasıt nedir bilmiyorum ama ödemesi nasıl olursa olsun gümrükte patlar (hele UPS, Fedex, DHL özellikle takılmayacaksa bile takar gümrüğe).

Fan olayı tüm markalarda problem. Geçmişte çok başıma gelen bir konu. "Fan bracket" mevzusunu geçmiş yıllardan hatırlayan olacaktır belki.

Fanı söküp kontrol edin. Fanın arka tarafından milin göbeğe oturduğu yerde ince plastik pullar olur, göbekten çıkmasını engelleyen, belki o çıkmıştır yerinden. Basit bir şekilde halledilebilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yedek parça falan bulamazsanız, uğraşmak istemezseniz, kartı da daha satmayı düşünmüyorsanız, daha serin falan da çalışsın istiyorsanız,

Bu:

http://www.amazon.com/NZXT-Technologies-Kraken-Bracket-RL-KRG10-B1/dp/B00ITTFO8M

ve buna bir bakabilirsiniz, bu da bir alternatif:

http://www.amazon.com/Kraken-Closed-Liquid-Cooling-RL-KRX31-01/dp/B00NC05KFK

Bu da uygunluk sayfası:

http://support.nzxt.com/hc/en-us/articles/202479944-What-is-the-G10-compatible-with-

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gümrükte sıkıntı çıkar. Bizim forumda da RMA için disk gönderip, dönüşte gümrüğe takılan birisi vardı yanlış hatırlamıyorsam. 

Benim bu şanslı kişi  :mrgreen:

WD gümrük işini halletmişti ama eğer halletmeseydi muhtemelen diski bırakırdım. Çünkü bu şirketler genelde özel kargo firmaları ile gönderiyor onlarda da gümrükte takılan malı almak için çok fazla masraf çıkarıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için :)

Gelişmeler şöyle; Evga 'ya bir mail daha attım, özetle "madem sizin ürünleriniz de diğer herkesinki gibi Vektron 'a git, dua et, 1 ay bekle, belki yenisi gelir esasıyla çalışıyor, neden cross-shipping, direct customer support falan diye marketing yapıyorsunuz? Ben bilmiyor muyum Vektron 'un internet adresini?" şeklinde. Sonuç olarak "Almanya 'ya da yollayabilirsiniz ama shipping size pahalıya çıkar, o yüzden en iyisi Vektron" demişler. Bunu farklı firmalar, farklı şekillerde çözüyor ama belli ki Evga 'nın bu konuda bir "extra mile" iddiası yok, bunu öğrenmek önemli oldu. Neticede tüm firmaların evine ürün yollarsan pahalıya çıkıyor ve gelip birileriyle anlaşıyorlar, vasat ve yavaş bir hizmeti sunuyorlar zaten, o zaman bu firmanın bir avantajı yok. Ayrıca en baştan "Vektron 'a git" diye kestirip atmak yerine, "şu kargoyla bu adrese de yollayabilirsin, şu kadar tahminen masrafın çıkar" dense daha olumlu bir iletişim olacaktı.

Öte yandan bu mesajın ardından fan için RMA departmanıyla görüşmüşler, yarın bana ekstra bir 780 fanı göndereceklermiş. En azından elimdeki fanla bu işi çözemezsem gelen fanla değiştirebileceğim. Vatan 'dan bir termal macun aldım, birazdan söküp bakacağım karta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gümrükte sıkıntı çıkar. Bizim forumda da RMA için disk gönderip, dönüşte gümrüğe takılan birisi vardı yanlış hatırlamıyorsam. Karşı ödemeliden kasıt nedir bilmiyorum ama ödemesi nasıl olursa olsun gümrükte patlar (hele UPS, Fedex, DHL özellikle takılmayacaksa bile takar gümrüğe).

Fan olayı tüm markalarda problem. Geçmişte çok başıma gelen bir konu. "Fan bracket" mevzusunu geçmiş yıllardan hatırlayan olacaktır belki.

Fanı söküp kontrol edin. Fanın arka tarafından milin göbeğe oturduğu yerde ince plastik pullar olur, göbekten çıkmasını engelleyen, belki o çıkmıştır yerinden. Basit bir şekilde halledilebilir.

bendim. garantiden dönen raptoru gümrüğe takmışlardı. 

fan pervanesi tarif ettiğiniz şekilde dışarı çıkıp bastırınca geri yerine giriyorsa fanı metal şafta (saat pini gibi bir şey) sabitleyen plastik kısım kırılmış demektir, gerçmiş olsun. o fan adam olmaz. fanı söküp dediğim yeri iyi bir yapıştırıcıyla kuvvetli bir biçimde yapıştırırsanız belki ama yine de çok zor... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Az önce topladım kartı geri. 10 dakikadır falan çalışıyor sistem.

Güzel haber, fan dönüyor şuan :) Yalnız yöntem biraz "ilginç" oldu. Fanı söküp pervaneyi çıkarınca içinden bir yay düştü dışarı, ne ettimse yayla beraber pervaneyi motora takamadım, hep dışarı doğru çıkıntılı kaldı. Sonunda kendi telini çıkarıp, yerine evde bulunan ince bir teli sarıverdik etrafına. O şekilde toplamış oldum şimdilik. Farklı RPM 'lerde denedim, fan çalışıyor en azından, yüksek RPM 'lerde sesi sanırım biraz daha artmış olabilir. Termal macunu o sırada Vatan mağazasındaki iki seçenekten biri olan Xigmatek PTI-G3606 ile yeniledim, idle 'da bir fark yok gibi, load 'da denemedim henüz.

Mekanik şeylerden çok anlamadığımdan o yayın ne iş gördüğünü de anlamadım aslında, sanırım bir ara Google 'a "ball bearing fan" yazıp aramam gerekecek. Uzun vadede bir zararı olur mu kestiremiyorum, Evga 'dan yedek fan gelene kadar idare ederse, gelince değiştirmeyi düşünüyorum fanı. Gerçi fanı değiştirmek de ayrı sıkıntı, zira Classified 'da ön kısımdaki plastiği tutturan 4 vidadan birini Classified logosunun altına gizlemişler, çıkartamadım. Onu çıkartmayınca pervaneyi değiştirmek mümkün olur, ancak motoru değiştirmek istersem sanırım yaratıcı olmak gerekecek bir şekilde.

@@OnLyTNT bahsettiğiniz plastik pul, çok ince beyaz bir halka sanırım değil mi fanın arkasında? Onu gördüm, yalnız pervanenin ucu oraya kadar gitmiyor, halka da fanın dışında kalıyor, tam olarak pervaneyi orada nasıl tuttuğunu anlamayınca ellemedim, bulduğum gibi yerleştirdim yerine :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

normal kasa fanlarındaki düzenek gibiyse o beyaz halkaya fanın piminin geçmesi lazım. Fanın yerinden çıkmamasını o sağlıyor.

Bu arada benim de rma süreçlerinde yurtdışından intel işlemci, logitech fare ve z5500 control podu gibi donanımlarla tecrübem olmuştu. Ben gümrük falan hiçbir sıkıntı yaşamamıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, tüm mesele o halkada bitiyor sanki. Neyse, yenisi gelecekse fanı tümden değiştirmek en temizi.

Gümrük işi daha önce de defalarca dile getirildiği üzere orada çalışanların gün içindeki psikolojilerine bağlı. Kesin bir şey söylemek imkansız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Evga ürünlerini gerekli durumlarda Almanya'daki ofislerine PTT kargo ile uygun fiyata gönderebiliyorsunuz diye biliyorum. Öyle çok uçuk rakamlar ödenmiyor olsa gerek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yani bence de öyle pahalı birşey olmaması lazım. Ben Almanya'ya değil ama Amerikaya iki kere ürün yolladım ptt ile. Ki bence Amerika daha pahalıdır muhtemelen. Birinde kablo gönderdim 30m'lik hdmi, bayağı da ağırdı, karadan 40 küsür liraya mı ne gitti. Birinde de biraderin bozulan kulaklığını gönderdim. Onu da havadan 70tl'ye göndermiştim. PTT'de öyle bir ayrım var. Karadan; kara yolu ve deniz yolu ile, havadan; uçak ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PTT ile ucuza yollarsınız o kısmı doğru, soğutucu nedeniyle biraz ağır olacağını düşünsek bile 50TL civarında tutar en fazla. PTT nin sitesinde hesaplama aracı var 1kg için Almanya ya gönderim ücreti 30TL çıkıyor. Yalnız dönüşte gümrüğe takılabilme ihtimalini unutmayın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok