Çoklu ekran kurulumu
1 1

Bu konuda 22 mesaj var

Daha önce çoklu ekranlı pc'im olmadı genelde 2 laptop 1 desktop tarzında kullanıyordum. Kurulum tipleri nedir nasıldır hiç bir fikrim yok. 3 ekranlı bir kurulum ilerde yapmayı planlıyorum.

*3 ekranda tek oyun oynanırsa donanım nasıl olmalıdır?

*144hz de hdmi oynama imkanı varmıdır yoksa illa dvi mi gerekli?

*Tek monitörde oyun amaçlı kullanım olursa 144hz 1ms  ,diğer 2 monitörü daha düşük seviyede almak mantıklımıdır bu şekilde bir kurulum donanımı nasıl olmalıdır?

*Sizlerden çoklu monitör kullanan varsa buildiniz nedir bahsedermisiniz?

Sevgiler. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence çok ekran kurulumu yapmaktansa 21:9 geniş ekranlar monitörlerden bir tane alıp kullanmak daha mantıklı.

Bütçeye göre 29" 2560x1080 olanlar yada 34" 3440x1440 olanlardan biri tercih edilebilir.

Madde madde cevap vermek gerekirse.

* Gerçekten iyi bir sistem lazım çünkü işlenilecek çözünürlük çok artıyor.

* DVI ile 144hz kullanamazsınız, display port yada HDMI'ın en güncel versiyonu olması gerekiyor

* Üç ekranlı kurulumlarda oyun görüntüsü bütün ekranlara yayılacaksa hepsinin aynı olması gerekiyor. İkisi 144hz biri 60hz olsa, hepsi 60hz çalışır.

* ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dual link dvi ile 1080p 144hz goruntu alinabiliyor ben bu sekilde tek monitor kullaniyorum mesela.

Oyun icin 3 adet monitor kullanmanin devri gecti artik hic girismeyin derim. En basta ara cizgiler cok rahatsizlik verici, sonra sistemin yaydigi isi cok fazla, masa kullanilamaz hale geliyor her taraf kablo.

Genis ekran icin 6700k+ 1070sli gibi bistem lazim olur diye dusunuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üçlü monitör uzun süre kullandım, ekran kartı gücü, kablo, yer, yayılan ısı gibi zorlukları var, ekran kartı gücü önemli konu bu dönemde GTX 470 üçlü SLI, GTX 590 quad SLI, R9 290 üçlü ve dörtlü crossfire sistemler kullandım üç adet 120Hz 1920x1080 monitörü beslemek üzere ki bu tarz ekran kartı kurulumları ciddi problemlere yol verebilen kurulumlardı, şimdi de kalmadı zaten Nvidia desteğini tamamen çekti oradan.

Bir defa 5760x1080 144Hz kurulum için bu saatten sonra kesinlikle ve kesinlikle G-Sync'ten yararlanmak lazım, sabit 144 FPS alınamadığı, dalgalanma olan durumda son derece işe yarar, GTX 1080 SLI'dan aşağı da kesinlike düşünmemek lazım.

Amazon fiyatları ile dahi bu kurulum monitörler için 395 USDx3 monitörler için, 700 USDx2 ekran kartları için gerektirir. Bunların kargosu ve vergisi ile de bu tutar alır yürür. Bunun bir de PC masrafı var tabii.

İşin aslı sıkıntıdan yazdım bu kadar şeyi.:) Yoldayım şu an vakit geçsin.:D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DVI bağlantısı üzerinden 120hz ve üzeri sinyal alabilme konusunu biraz daha açmak lazım. 

Nvidia 3D vision ilk duyurulduğunda piyasaya çıkan 120hz ve üstü monitörlerin hepsi o dönem hdmi portu(1.3-1.4) yüksek hz sinyali veremediğinden dvi-dl portu üzerinden 120-144hz verebiliyorlardı. Zamanla işin içine display portta girdi ve bazı monitörler display port üzerinden 120hz ve üstü vermeye başladılar. HDMI 2.0 ile birlikte HDMI portundan da bu hızların verilebilmesinden sonra son yıllarda çıkan monitörler dvi-dl bağlantısını terkedip, HDMI 2.0 ve Displayport 1.2 kullanmaya başladılar.

Sonuca gelirsek DVI-DL portundan 120hz ve üstü görüntü alınabilir. Ama burada belirleyici olan Monitörün hangi porttan yüksek hz verecek şekilde tasarlandığı ve ekran kartının desteği.

Örneğin sistemimde o ilk 3dvision destekli 120 hz monitörlerden birini hâlâ kullanıyorum. Bu monitörde dvi dışında iki adet hdmi portu olmasına rağmen 120hz için tek seçenek dvi-dl bağlantısı. Pascal'a kadar da bu şekilde sıkıntısız kullandım. Ancak Pascal ile birlikte ekran kartında DVI-DL portu olmasına rağmen 120hz ve üstü görüntü alınamıyor. GTX 1080 ile ne yaptıysak olmadı. Ancak 80-100 dolar aralığında amazonda satıldığını gördüğüm aktif displayport to dvi-dl gibi dönüştürücülerle belki monitörü 120hz'de kullanmak olası olabilir ancak yaklaşık 300 lira dönüştürücüye verene kadar artık g-sync bir monitöre geçip, sorundan komple kurtulmak daha mantıklı gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Daha mantıklı bence de, monitör ömrünü doldurmuş artık.

GTX 1080 alacaksan 2560x1440 alabilirsin. 4K 144Hz falan için tek kart ile daha vakit var.

Ya da illa bunları bekleyeceğim diyorsan 24" ucuz yollu TN G-Sync bir ara çözüme de yönelebilirsin.

Bu arada yıl sonuna doğru yavaş yavaş HDR modeller de girmeye başlayacak, o da akılda kalsın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya aslında 2560x1440 çözünürlüğü pas geçmek istiyorum. Çünkü biliyorum ki 4k 120hz bir monitör çıktığında gidip onu alacağım. Ve pascal'ın performansına bakılırsa eski öngörümüze göre çok daha erken gelecek bu monitörler. O yüzden çok fazla para vermeden 24" 1080p bir g-sync monitör peşindeyim. En azından 4k  120hz bir monitör ve bunu sürebilecek tek kart çözümleri marketlere inenen kadar GTX 1080 ile 1080p'de krallar gibi oyun oynarım diye düşünüyorum. 1440p monitör için gtx 1080 tek kart olarak iyi bir seçenek olsa da benim alışmış olduğum fps değerleri için de çok da yeterli değil o çözünürlükte. Yani 120fps verdiği oyun da var 60-70'e düştüğü oyun da var. Açıkçası performans şuan benim için çözünürlüğe göre daha önde, bu yüzden gtx 1080 ve 1080p tercihim olacak gibi.

Ha şu açıdan fikrim belki değişebilir; 27" biraz daha büyük ve o büyüklükte 2560x1440 çözünürlük oldukça ideal. Biraz daha büyük monitör hoşuma gidecek bir durum. Bu yüzden 1440p alırsam bu sebeple alırım. O durumda da PG278Q alıp geçerim zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K 144Hz monitör ASUS tanıttı Computex'te, yine AU Optronics'in panel haberlerini falan da geçmiştim burada, öngörüye bilmemneye gerek yok, direkt aktarmıştım bunları buradan diye hatırlıyorum monitör konusunda, zaten üç beş kişiyiz ona rağmen okunmuyor herhalde.:)

4K 144Hz için tek kart olmaz daha ama zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Okuyacak vakit olmuyor çoğu zaman, vakit olduğu zaman da bazı önemli bilgiler arka sayfalarda kayboluyor.

Tolga abi o monitör oled miydi yoksa ips mi  ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED falan beklemeyin daha, bu tarz OLED panel LG dışında üretilmiyor, oyun monitörü panelleri olan yüksek Hz görüntü gösterebilen panelleri ise bir Tayvan firması olan AU Optronics üretiyor, onun dışında da üreten yok, yeni yeni Samsung yıl sonuna doğru curved 34" 100 Hz HDR Freesync 3440x1440 VA panel bir model ile gelecek, LG'den de ultrawide IPS yüksek tarama hızlı model bekleniyor yine.

Bahsi geçen ASUS monitörde IPS muadili AU Optronics AHVA panel olacak, öyle hatırlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Okuyan eden yok da:) , yan bilgi olarak bulunsun HDR yeni ekran kartları ile monitörlere de gelecek bu belli oldu, bu paneller de quantum dot LCD olacak, öyle görünüyor.

Wide gamut monitör ihtiyacı içinde olanlar varsa şu anda onlar da aman quantum dot incelemeden alışveriş yapmasınlar diyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K 144Hz monitör ASUS tanıttı Computex'te, yine AU Optronics'in panel haberlerini falan da geçmiştim burada, öngörüye bilmemneye gerek yok, direkt aktarmıştım bunları buradan diye hatırlıyorum monitör konusunda, zaten üç beş kişiyiz ona rağmen okunmuyor herhalde. :)

4K 144Hz için tek kart olmaz daha ama zaten.

Niye böyle dedin ki şimdi hocam. Ben zaten biliyorum 4k 144hz-ips duyurulan paneli. Hem buradan mesajlardan hem de donanım teknoloji kaynaklarından takip ediyorum. Benim demek istediğim anlaşılmadı herhalde orada. Hâlâ çok sonra geleceklermiş gibi bir hava var bir kesimde ve nvidia pascal ile iyi bir giriş yapmasaydı muhtemelen de o panelleri çıkarmak için firmaların bir güdümü olmayacaktı. İş uzayacaktı. Seneye bu panellerin ekran kartı tarafında çıkmaması için bir engel yok bence. İki sene sonra da 4k 144hz için tek kart çözümü çıkmış olur çok büyük ihtimalle. O yüzden idaretenlik bir monitör almayı düşünüyorum işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ozaman çoklu monitörü önermiyorsunuz ,tek geniş monitör üzerine yoğunlaştı konu.HDR 'yide düşüncemin bir kenarına koydum bu arada, hdr ekran kartları ne zaman piyasda olur peki yakınmıdır çıkışı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DVI bağlantısı üzerinden 120hz ve üzeri sinyal alabilme konusunu biraz daha açmak lazım. 

Nvidia 3D vision ilk duyurulduğunda piyasaya çıkan 120hz ve üstü monitörlerin hepsi o dönem hdmi portu(1.3-1.4) yüksek hz sinyali veremediğinden dvi-dl portu üzerinden 120-144hz verebiliyorlardı. Zamanla işin içine display portta girdi ve bazı monitörler display port üzerinden 120hz ve üstü vermeye başladılar. HDMI 2.0 ile birlikte HDMI portundan da bu hızların verilebilmesinden sonra son yıllarda çıkan monitörler dvi-dl bağlantısını terkedip, HDMI 2.0 ve Displayport 1.2 kullanmaya başladılar.

Sonuca gelirsek DVI-DL portundan 120hz ve üstü görüntü alınabilir. Ama burada belirleyici olan Monitörün hangi porttan yüksek hz verecek şekilde tasarlandığı ve ekran kartının desteği.

Örneğin sistemimde o ilk 3dvision destekli 120 hz monitörlerden birini hâlâ kullanıyorum. Bu monitörde dvi dışında iki adet hdmi portu olmasına rağmen 120hz için tek seçenek dvi-dl bağlantısı. Pascal'a kadar da bu şekilde sıkıntısız kullandım. Ancak Pascal ile birlikte ekran kartında DVI-DL portu olmasına rağmen 120hz ve üstü görüntü alınamıyor. GTX 1080 ile ne yaptıysak olmadı. Ancak 80-100 dolar aralığında amazonda satıldığını gördüğüm aktif displayport to dvi-dl gibi dönüştürücülerle belki monitörü 120hz'de kullanmak olası olabilir ancak yaklaşık 300 lira dönüştürücüye verene kadar artık g-sync bir monitöre geçip, sorundan komple kurtulmak daha mantıklı gibi.

Evet Benq'nun 1 milyarlık bir monitörü piaysada bundan 3 adet almayı planlıyordum biraz kafam karışmıştı bu konuda DVI'dan 144hz verip hdmi'dan 120hz alma konusu vardı.Özellikle laptopları dvi çıkış olmadan bağlayınca 144Hz alamayıp 120hz 'de kalıyordu.Buda şimdi netleşmiş oldu.Yukarıdaki yorumları okuyorum öncelikle cevaplar için teşekkürler.Ozaman @@T800'de problemler yaratması ve masraf ,ısı ve uyumluluk sıkıntıları hakkında bahsettiklerini dikkate alarak üç monitör işini geçip, tek wide monitörde karar kılmak mantıklı gibi.G-sync konusu önemli HDR sanırım Freesync kullanıyor beklemeye değermi sizce bu kartları .Biraz bekleyip @@ZvAnA'nın söylediği gibi 4k 120Hz mi edinmek mantıklı , kafam karıştı bu konuda.@@Whooosh'un bahsettiği ultrawide seçeneğide hoşuma gidiyor SLI'sız 1070 gibi bir kartla bu mümkün olurmu peki?Birde laptopumu (DVI yok) HDMI'dan bağlayıp yeni alacağım monitörde 144hz den yararlanabilirmiyim destek veriyorsa tabi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni yaygınlaşan üst çözünürlüklere bulaşmazsanız tek kartla altından kalkabuleceginiz 21:9 wide ekranlar mevcut.

Mesela Acer Predator Z35 olabilir. Yanlış hatırlamıyorsam 2560x1080 çözünürlükte bu monitör. Native 144hz VA panel. Yine yanlış hatırlamıyorsam 200hz e de oc.lanabiliyor. Çözünürlük 1440p monitörlerden daha düşük kalıyor. Tahminim gtx1070 ile kullanılır ama gtx 1080 ile şukela olur diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Predator Z35 baya ghosting olan bir monitör, görmeden almamak lazım. HDMI'dan 120Hz falan bir yanlışlık olmasın ? HDMI üzerinden 120Hz sinyal kabul eden monitör duymadım, 144Hz falan hele konu dışı zaten, HDR'ın Freesync ile ilgisi yok, HDR çıkış destekleyen ekran kartları çıktı, piyasada var, baya bir çorba oldu konu, HDR destekli monitörler geliyor demiştim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Predator Z35 baya ghosting olan bir monitör, görmeden almamak lazım. HDMI'dan 120Hz falan bir yanlışlık olmasın ? HDMI üzerinden 120Hz sinyal kabul eden monitör duymadım, 144Hz falan hele konu dışı zaten, HDR'ın Freesync ile ilgisi yok, HDR çıkış destekleyen ekran kartları çıktı, piyasada var, baya bir çorba oldu konu, HDR destekli monitörler geliyor demiştim.

OLED falan beklemeyin daha, bu tarz OLED panel LG dışında üretilmiyor, oyun monitörü panelleri olan yüksek Hz görüntü gösterebilen panelleri ise bir Tayvan firması olan AU Optronics üretiyor, onun dışında da üreten yok, yeni yeni Samsung yıl sonuna doğru curved 34" 100 Hz HDR Freesync 3440x1440 VA panel bir model ile gelecek, LG'den de ultrawide IPS yüksek tarama hızlı model bekleniyor yine.

Bahsi geçen ASUS monitörde IPS muadili AU Optronics AHVA panel olacak, öyle hatırlıyorum.

Bundan dolayı yazmıştım herneyse konunun çorba olduğunun farkındayım ama normal konuya çok hakim değilim biraz ondan.Googledan aratınca technopat sitesinde birkaç yorum vardı 144hz -120hz ile alakalı demek onları yazanlarda pek sizin kadar işe hakim değiller.Ben bir araştırayım şu HDR olayını , ghosting testini vatana yaptırabiliyormuyuz peki tecrübeniz varmıdır?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

HDMI 2.0 ile 120hz veren monitör var anlamında söylemedim. HDMI 2.0 standartı ile 1080p 120hz destekleniyor. Şu an piyasadaki ürünler displayport ile gelmiş olabilir. Ama istenirse HDMI ile de 120hz verilebilir. Hem displayport hem hdmi'ın yüksek frekans verebilmesi nedeniyle monitör üreticileri dvi-dl portunu terkettiler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok