Samsung 960 Pro M2 NVMe SSD duyuruldu.
2 2

Bu konuda 25 mesaj var

beklediğim bir haber. bir önceki nesli ısınma problemlerinden dolayı pas geçmiştim. bu da bir çıksın 1-2 ay beklemeden sonra bu tip revirewlar görmezsem sipariş geçmem olası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kullandığım anakart bunlardan boot edemiyordu son baktığımda, bir çözümü yoktu . 

Mecbur yeni anakart mı alınacak bunlar için?

Squential read hızı şu anda kullandığım intel 335 ssd 'nin nerdeyse on katı. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu yazma okuma hızları boot süresine program açılış süresine vs. Etkisi oluyor mu ? Yoksa sadece bir yerden başka bir yere dosya aktarımı olunca mı fayda sağlıyor ? Erişim süresini de azaltmışlarmı acaba ? Atıyorum elimdeki Samsung 256 gb 840 pro dan ne kadar fark atacak boot ve program başlatma sürelerinde ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kullandığım anakart bunlardan boot edemiyordu son baktığımda, bir çözümü yoktu . 

Mecbur yeni anakart mı alınacak bunlar için?

Min. skylake anakart lazım.

Bu yazma okuma hızları boot süresine program açılış süresine vs. Etkisi oluyor mu ? Yoksa sadece bir yerden başka bir yere dosya aktarımı olunca mı fayda sağlıyor ? Erişim süresini de azaltmışlarmı acaba ? Atıyorum elimdeki Samsung 256 gb 840 pro dan ne kadar fark atacak boot ve program başlatma sürelerinde ?

küçük dosyaları okuma iosp değerleri ne kadar artarsa o kadar hızlı olur diye tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@SkyWarrior

2014 yılı ve sonrası piyasaya çıkan SSD'ler zaten yeterince hızlı olduğu için dediğin gibi farkı hissetmek için sisteminde ciddi performansa ihtiyaç duyan uygulama olması şart, ben ilk çıktığından beri VM'de kullandığım için bunun farkını göreceğimi düşünüyorum, etrafımda çok az kullanıcının PRO serisine ulaşmaya çalıştığını görüyorum, bir çok kez benim itelememle aldırmışlığım vardır ömründen dolayı, 512GB'ın fiyatı epey yüksek olmuş gibi ama zaten o segmentte rahat ve haliyle etiketin ucu ateş almış, M2 değilde 2.5" olan modelleri görmek lazım, bunun 5'lisinden bir RAID yapsak tadından yenmez, uzun süre götürür. :mrgreen: 

Rakip firmalarda 3Dnand ürünler sunmaya başlayınca ki bunlar plextor kingston adata corsair değil doğrudan micron intel ve artık üretici olan WD'nin 2017 ile beraber 3Dnand muadili SSD'leri piyasaya sunduklarında piyasa epey bir şenlenebilir, Samsung eli hızlı ve çalışmalardada mühendislik/fabrika üretim kapasitesi olarak  daha tecrübeli/başarılı olduğu için yine rakiplerinden önce ürün sunmuş fiyatıda kallavi, IOPS değerlerine bakılırsa güzel bir sıçrama olmuş. fiyatlar inince raid denemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 840 Pro kullanıyorum açıkçası uzunca süre de değiştirmeye niyetim olmayacak gibi. Üzerine süper performans koyan pek bir nane çıkmadı standart kullanım için. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konu bu değil ama buraya yazalım.

Samsung magician 5.0 çıkmış. uygulamada gözükmüyor yeni versiyon çıktığı. Siteden indirin kurun. 950 pro kullanan varsa onun da nvme 2.0 driverı çıkmış

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ bu magician olayını süs olarak görüyorum ben. İlk başta büyük bir hevesle kurdum, optimizasyonları yaptım, hatta performans artışı vaadederek diskin bir kısmını işgal etmesine bile göz yumdum ancak iş gerçek hayata gelince en ufak fark hissettirmiyor.

Olsa olsa sentetik benchmarklarda değişim var ama kullanımda bir fark yok benim için. Yeni versiyon da kuş kondurmaz kanımca.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MilesTeg

Hiç benchmark yapmadım yıllardır. Yeni bilgisayar aldığımda da yapmadım. İşim olmaz. Eğer gerçek kullanımda bir faydası olmayacaksa boşuna kurmaya da gerek yok.

Samsung'un iddiasına göre performans artışı dışında diskin ömrünü de uzatıyormuş yapılan işlemler. Ben sadece performans kısmı ile ilgili gözlem yapabildim, ömrü uzadı mı kısaldı mı bilemiyorum haliyle :)

Tahminen o da hikayedir ama söyleyeyim dedim. Belki sırf o yüzden kurmak isteyebilirsiniz. en kötü ihtimalle psikolojik fayda olur. Ben inanmıyorum bir işe yaradığına açıkçası.

Optimizasyon öncesi 520-540 aralığındayken okuma yazma hızları, optimizasyon sonrası 50K-60K gibi seviyelere çıkıyor gibi görünüyor. Tamamen uydurma yani. Sistemin açılış kapanış hızları artmadan, kopyalama daha kısa sürmeden ben ne anladım bu işten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Driver updatei gerekli. Bunlar nvme SSD olduğundan nispeten yeni teknoloji. Her driverda performans ve stabilite artacaktır.

Magician ile ilgili yorumları da şaka kabul ediyorum. Sürücü ile ilgili bütün bilgileri görebilmeniz (smart vs) dışında firmware update yapabileceğiniz yegane yer bu program. SSD demek firmware demek zaten. Güncel firmware ile kullanılmaması gibi bir seçenek yok yani. (Var da,datamı riske atmaya bayılırım demek gibi birşey)

İsterseniz firmware update yapıp programı silebilirsiniz.

Bir de uyarı bu sayede. Bu tür programların en son sürümlerini kurmadan firmware güncel demelerini sallamayın. Hatta bu örnekte görüldüğü üzere kendilerinin güncel olduklarını söylemesini de sallamayın.

Ayda bir SSD programlarının (ayrı dosya ile yapılıyorsa firmwarelerinin) güncellenip güncellenmediğine bakın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bootable USB ile firmware güncellemesi yapıyorum. Bu tarz yazılımlarla pek işim yok. 

Her dk yeni firmware de çıkmıyor zaten. 840 Pro misal en son firmware geldi geleli herhalde 2 yıl geçti üzerinden. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Overprovisioning palavra değil ama burada anlatması uzun. Seagatein bu konudaki yazısını okuyabilirsiniz. Link eklerim.

Okay benchmark olayı değil. Siz görmeseniz de zaten SSD overprovision yapılı geliyor. Ne kadar oranda olduğu sürücüye göre değişir. Her zaman da açıklamazlar zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Average User için SSD ömrü bitmeden sistemin ömrü en az 3 4 kere bitmiş olacağı için overprovision mission critical işlem yapmayanlar dışında palavra ötesi. 

Mission critical = Data centerlar vs vs. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD'lerde overprovision zaten firmware bazında yapılmıyor muydu?

@@MilesTeg Bu tür uygulamalar RAM'in belli bir kısmını tampon bellek olarak kullanıyor, bu sayede belli bir oranda performans artışı sağlanıyor. Ama tabii sizin de dediğiniz gibi, benchmark'larda çıkan 10-20 misli artışlar söz konusu değil.

Crucial'ın da benzer bir uygulaması var. Benim gözlemlediğim kadarıyla Battlefield 3 haritalari 3-4 saniye daha erken yükleniyor uygulama aktifken.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Najaz Overprovizyon'u Samsung Magician ile opsiyonel olarak sunuyor.

Ram'i cache olarak kullanmak yeni birşey değil elbette ama firmalar süslü isimlerle yeni birşeymiş gibi pazarlıyorlar. Sonuç olarak önemli olan bu tür optimizasyonları günlük hayatta da hissedebilmek.O da çok kaydadeğer olmuyor maalesef.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Bloody fikrimi söyleyerek sizi eğlendirmişim sanırım. Şaka değil, benim gerçek görüşümdür Magician ile ilgili olarak söylediklerim. Kaldı ki smart verilerini görebileceğiniz bir sürü program var nette. Update'i yaptıktan sonra da silerim magician'ı gider. Varlığıyla yokluğu bir benim için açıkçası.

Ha en çok beğendiğim özelliği öyle OP, turbo vs. değil, OS'te yapılması gereken indexing kapatma gibi özellikleri bir araya toplaması. Onu da zaten işi bilen adam magician'ı kullanmadan yapar bir çırpıda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım denemek lazım. 3-4 saniye ciddi bir süre SSD'den harita yüklenmesinin hızlanması bazında bakınca. Zaten yazılım desteğiyle bir hızlandırma varsa boot etme süresine etki etmemesi beklenir. Akşam zaman olursa bir bakmakta fayda var sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

En önemli işin firmware olduğunu yazdım zaten. Yoksa uygulamalarda birşey yok. Şaka kısmını hiç kullanmama olarak yazdım. Öyleyse firmware de güncel değil demektir ki ssd için çok kötü.

Driver update programları firmware update yapamaz SSD'ye.

Normalde iyi markalarda overprovisioning yapmaya gerek olmaması lazım. O alanı SSD kendi ayırmış olması gerekir ki çoğu öyle. Ama yine de içiniz rahat etsin diye programlarda manuel olarak o seçenek var.

Tam bilgi için her modelin incelemesini okuyup,ne kadar gizli alanı ayırdığını öğrenmek,ona göre ekstra overprovisiona gerek olup olmadığına karar vermek lazım. %7-10 arası normali. Ayrılan gizli alan daha azsa ayırmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok