TTNET Hipernet(VDSL) sorunu
0

Bu konuda 22 mesaj var

Dostlar selamlar,

Başlıkta da dediğim gibi Ttnet VDSL abonesiyim uzunca bir süredir. 50Mbit bağlantım var ve pek sorun yaşadığımı da söyleyemem. En azından son bir kaç güne kadar yaşamıyordum diyeyim.

Açıkçası tamamen Ttnet kaynaklı olduğunu düşünüyorum, tek merak ettiğim şey benzer bir sıkıntı yaşayan var mı aranızda...

Battlenet'te farkettim ilk sıkıntıyı. Latency deli gibi artıyor ve oyunlarda duraklamalara sebep oluyor. Tahminen şu AKN denene baş belası yüzünden oluyor çünkü geçen hafta kotamı doldurduğum için 3Mbite düştü hızım ve sorun ondan sonra baş gösterdi.

Yine tahminen bu adamlar hızı düşürmek için nasıl bir yöntem kullanıyorsa ping ve latency'nin de içine ediyorlar. Yani kısaca bağlantıyı yavaşlatmak için kalitesini de yokediyorlar. Kota doldurmanın cezası gibi birşey bu sanırım.

Gerçi bu aya kadar bu sıkıntıyı yaşamıyordum ancak şöyle birşey de oldu sıkıntılar başlamadan önce. Normalde AKN'ye girmiş ve hızım yavaşlamış olmasına rağmen kısa bir süreliğine limit kalktı ve yine maksimum hızda bağlanabildim birkaç gün önce ve bir iki saat sonra yine yavaş haline döndü. Ne olduysa ondan sonra oldu zaten. O gün bu gündür sıkıntı bir görünüp bir kayboluyor.

Battlenet ile irtibata geçtim ve birkaç test yaptık. Pathping'e göre sorun doğrudan ISP'de. Zaten sonradan sorunun battlenet'te değil genel olduğunu farkettim. Downloadlar kesik kesik geliyor. Bir durup bir başlıyor.

Uzun lafın kısası, buna benzer veya aynı sorunu yaşayanınız var mı diye merak etmekteyim?!?

Bu gece hız sınırlandırması kalkacak. Ttnet'teki kız da "bir de bu geceden sonra bakın bakalım sorun devam edecek mi" gibi hayranlık verici bir öneride bulundu. Söylediğine göre AKN'ye düşen müşterilerinin ekranına(kendi önlerinde hizmet ekranı sanırım) girdiğinde kendini kapatıyormuş. Ne demekse. Dolayısıyla kendisi öğüt vermek dışında hiçbir .ok yapamadı haliyle. Çok da şaşırmadım aslında.

Neyse ortaya atıp kaçayım, belki birisi çıkar da "yalnız değilsin" der :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MilesTeg özellikle son bir haftadır apple tv'den film izlerken sıkıntı yaşıyorum, genel olarak bazı sitelerde de sıkıntı yaşattırdığı oldu, bu arada benim AKK dolmadı henüz. TTnet fibernet 50 mbit'le yaşadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@MilesTeg özellikle son bir haftadır apple tv'den film izlerken sıkıntı yaşıyorum, genel olarak bazı sitelerde de sıkıntı yaşattırdığı oldu, bu arada benim AKK dolmadı henüz. TTnet fibernet 50 mbit'le yaşadım.

@@pentaman benim de bir hafta gibi bir süre oldu sıkıntıların başlaması. Kota ile ilgili olmama ihtimali de var öyleyse şu durumda. Yine birşeyler mi kurcalıyorlar acaba ttnet cephesinde :icon_think:

Bakalım yarın bir değişiklik olacak mı... Şu an sıkıntı yok mesela. Bir gelip bir gidiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet olay kota kısıtlaması yüzünden hızları düşürmelerine bağlı gibi görünüyor. Dün geceden beri sıkıntı yaşamıyorum.

Bunu bilerek yapmadıklarını düşünüyorum. Yani aboneye eziyet olsun diye değil de daha çok hızı nasıl kısıtlayacaklarını bilememelerinden kaynaklı.

Ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar yani yine  :2no: 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet olay kota kısıtlaması yüzünden hızları düşürmelerine bağlı gibi görünüyor. Dün geceden beri sıkıntı yaşamıyorum.

Bunu bilerek yapmadıklarını düşünüyorum. Yani aboneye eziyet olsun diye değil de daha çok hızı nasıl kısıtlayacaklarını bilememelerinden kaynaklı.

Ellerine yüzlerine bulaştırıyorlar yani yine  :2no:

Ben kotalı internet kullanmıyorum ki. Bence Ties 'ın verdiği linkteki gibi birşey var. Bir filtreleme yapmayı deniyor olabilirler mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben ADSL müşterisiyim hala, benimde bir hafta - 10 gündür yoğun download sırasında internetim kopuyor, önceden sorun yoktu. Modem 'den gördüğüm SNR, Attenuation değerlerinde yanlış bir şey yok, ona rağmen kopuyor bağlantı. Sorunun kendi networkümde olmadığına emin olduktan sonra (bende modem ve router ayrı) TTNET 'le boğuşmaya başlayacağız galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güncelleme yapayım.

Olayın kotayla alakası yok korkarım. Şu an yine aynı problem hortladı. 3 saniye download, 3 saniye bekleme şeklinde gidiyor olay.

Pazartesi beni de uzun ve çok sabır isteyen bir kaç telefon konuşması bekliyor sanırım :(

2m2855d.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güncelleme yapayım.

Olayın kotayla alakası yok korkarım. Şu an yine aynı problem hortladı. 3 saniye download, 3 saniye bekleme şeklinde gidiyor olay.

Pazartesi beni de uzun ve çok sabır isteyen bir kaç telefon konuşması bekliyor sanırım :(

2m2855d.jpg

Hocam kotayla en ufak bir ilgisi yok, benim 200 GB olduğu gibi duruyor ve bu durumun 10. gününe girdik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güncelleme yapayım.

2m2855d.jpg

Telefon açılacak bir yer var mı ki?

Ben uydunet kullanıyorum, aynı sorun bende de oluyor. Demek ülkenin tüm interneti üzerinde , yurtdışı çıkışı üzerinde bir şeyler yapılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer tüm internette bir sorun varsa(ki öyle görünüyor şu durumda) telefon açılacak bir yer yok maalesef. Açsan da ellerinden birşey gelmeyecek :(

Yine de bu hafta tüm gücümü toplayıp(taze sıkılmış portakal suyu+zanax) ttnet'i aramayı deneyebilirim :P

Biraz daha izleyelim bakalım neler olacak ülkemin internetinde...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende benzeri sorunları birkaç gündür cep telefonunda yaşıyorum (Turkcell 3G). Telefon full çekiyor, H+ ile bağlı görünüyor fakat internet inanılmaz yavaş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Modemi değiştirdim neme lazım diyerek. Ya modem değiştiği için, ya geçici olarak, ya da şansa tamamen geçmiş gibi görünüyor sorun.

Birkaç gün daha izleyeyim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

sorunun tam düzeldiği zamanlarda değiştirmişsin :lol: hepimizde düzeldi.

Sanırım öyle oldu :D Neyse en azından model yükseltmek için bahane oldu :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben ankara da 50mbit hiper kullanıyorum.

http://urun.n11.com/adsl/asus-dsl-n17u-torrentvpn3gvdslfiber-gbit-modem-P85109062?cid=604001&gclid=CKGWxe3Pys8CFUPgGwod_gMFlQ&gclsrc=aw.ds

kullandığım modem üstteki. wifi de xbox üzerinden 30-40  mbit indirebiliyorum. sizin bahsettiğiniz sorun yok.

önceki tplink modemde sürekli bağlantı kopması vs. yaşıyordum ama asus a geçince düzeldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben ankara da 50mbit hiper kullanıyorum.

http://urun.n11.com/adsl/asus-dsl-n17u-torrentvpn3gvdslfiber-gbit-modem-P85109062?cid=604001&gclid=CKGWxe3Pys8CFUPgGwod_gMFlQ&gclsrc=aw.ds

kullandığım modem üstteki. wifi de xbox üzerinden 30-40  mbit indirebiliyorum. sizin bahsettiğiniz sorun yok.

önceki tplink modemde sürekli bağlantı kopması vs. yaşıyordum ama asus a geçince düzeldi.

Bende bağlantı kopma olmuyor zaten. Bağlantı varken gelen veri durup sonra tekrar başlıyor ve sonra tekrar duruyor...

TP-Link'le görüştüm, pathping verilerine bakarak sorunun ISP'den kaynaklandığını onlar da teyid etti.

Ttnet'i de aradım elbette. "Bağlantınızda sorun görünmüyor, elimizden birşey gelmez" dediler kısaca.

Pathping'e bir baksaydınız falan diyince telefondaki eleman neden bahsettiğimi bile anlamadı. Daha teknik bir görüşme yapabileceğim birileri var mı diye sorunca da olumsuz cevap aldım. Şaşırdım mı? Elbette hayır :)

Yarın Telekom'dan bir tanıdıkla görüşüp farklı bir muamele yaptırabilecek mi diye soracağım bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Uzunca bir süredir sıkıntı yoktu, az önce yine başladı.

Ben de tracert yapayım dedim. Özellikle Blizzard serverına trace yaptım. Sonuç ilginç:

C:\Windows\system32>tracert 185.60.112.157

Tracing route to 185.60.112.157 over a maximum of 30 hops

1    36 ms    17 ms    34 ms  ARCHER_VR600 [192.168.1.1]
  2     9 ms     8 ms     8 ms  93.155.2.41
  3    10 ms     9 ms     9 ms  81.212.107.173.static.turktelekom.com.tr [81.212.107.173]
  4    10 ms     9 ms     9 ms  81.212.205.202.static.turktelekom.com.tr [81.212.205.202]
  5    10 ms    10 ms    25 ms  silvan-ess1-t4-1-bismil-t4-1.turktelekom.com.tr.200.212.81.in-addr.arpa [81.212.200.202]
  6     *        *        *     Request timed out.
  7     *        *        *     Request timed out.
  8    28 ms    28 ms    29 ms  212.156.139.22.308-buk-col-1.00-gayrettepe-xrs-t2-1.statik.turktelekom.com.tr [212.156.139.22]
  9    37 ms    30 ms    42 ms  83.217.231.41
 10    76 ms    76 ms    75 ms  ae-9.r02.frnkge04.de.bb.gin.ntt.net [129.250.3.234]
 11   102 ms   102 ms    88 ms  ae-3.r20.frnkge04.de.bb.gin.ntt.net [129.250.3.93]
 12   100 ms    90 ms    84 ms  ae-9.r25.amstnl02.nl.bb.gin.ntt.net [129.250.3.77]
 13    83 ms    77 ms    69 ms  ae-1.r03.amstnl02.nl.bb.gin.ntt.net [129.250.2.147]
 14    75 ms    94 ms    98 ms  xe-0-3-0-21.r03.amstnl02.nl.ce.gin.ntt.net [81.20.69.82]
 15    68 ms    68 ms    69 ms  37.244.10.35
 16    63 ms    64 ms    63 ms  37.244.10.103
 17    95 ms    79 ms    74 ms  185.60.112.157

Sorun yokken Ankara İncesu TT üzerinden giden trace sorun başlayınca Diyarbakır Silvan TT üzerinden gitmeye başladı.

İncesu'da sorun olunca sistem Diyarbakır'a mı yönlendiriyor olayı acaba, yoksa sadece bir beceriksizlik falan mı sözkonusu?

Bilgisi veya fikri olan var mı arkadaşlar?

Bu arada sadece yurtdışı çıkışlarda sorun var gibi görünüyor benim tarafta. Belki de genel bir sorundur...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok