Kuracağım yeni sistem hakkında fikirleriniz ve görüşleriniz...
1 1

Bu konuda 161 mesaj var

Benimki de bir türlü stabil olmadı 4600 de şu anda 4500'de.

Acayip voltaj istiyor 4.6 için. 1.38-1.40 gidip geliyordu.

4.5'da şu an 1.30-.1.345 arası gidip geliyor.

Ayrıca işlemcinin hızını idleda düşüren EPU kullanamıyorum şu anda o da sıkıntı yaratıyor.

H100 kullanmaya devam ediyorum şimdilik ilginçtir bana mısın demedi yaptığım testlerde falan en yüksek 72 gördüm.

Yalnız Asus'un Fan Xpert acayip kullanışlı bir program. Bazı fanları tamamen kapatıyor. Çıt ses çıkmıyor kasadan.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gelelim ses durumu ve yorumlarına.

NXZT H440 tamamiyle sessiz bir kasa, diyecek bir söz yok bu konuda.

H115i sessizlik anlamında beklentimi karşılamadı, kasada tek duyulan ses, su pompasının minik sesleri ve corsair fanların sesi.

Gerçi H440'ın tamamen sessiz olması, H115i'ye büyük bir dezavantaj verdi, tek belirgin ses su soğutma olarak kaldığı için.

Su soğutmanın radyatör fanlarını %40 - 960 RPM'in altına kesinlikle kısamıyorsunuz, ben "Corsair Link" Programı buna müsade etmiyor sanıyordum ama Asus Q-Fan PWM ayarı ile de %40 altına bile ayarlasınız yine de minimum %40'da çalışıyor.

Tabii ki gün içinde, oyun oynarken, muzik dinlerken, bir şeyler izlerken kesinlikle farkedemeyeceğiniz bir ses fakat gecenin sessizliğinde tek duyulan H115i'nin sesi.

Çok kafaya takmak istemiyorum, gidip 2 tane 140mm noctua fan alıp taksam, bu sefer de fan sesleri de iyice kesileceğinden su pompası sesi iyice ortaya çıkacak.

Sanırım bir daha Amerika'dan bir şey getirtme imkanı olunca bir NZXT Kraken X61 getirtip deneyeceğim.

Tabii ki bunu bir şikayet ediyor olarak düşünmeyin, şuan 6700k 4600mhz'de, 1.34 volt, load line calibration level 4, bir saatlik stress test sonucu sıcaklık en fazla 65 dereceye çıkıyor. Yapması gereken işi gayet iyi yapıyor, fakat biraz daha sessiz olsaydı benden tam not alacaktı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@stardust

Corsair link hangi ayarda acaba. Bende minimum %25'e izin veriyor. O da gerçi 800rpm civarında çok farketmiyor. Pompa deviri sessize alınca da duyuluyor mu pompa sesi? İki tane ayar var sessiz-performans diye. Gerçi ben ikisinde de pompa sesi duymuyorum. Şöyle bir ses videosu imkanı varsa sesi anlayabileceğimiz fikir verir. En azından ben kendiminki ile karşılaştırıp "ses normal","o ses acayip" yorumu yapabilirim. 

Amazon'dan aldığım ilk 115i sorunluydu mesela benim,değişim yaptım. Bu ikincisi sorunsuz.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

custom'da %25 olarak ayarlanabiliyor ama yine de min. %40 olarak çalışıyor.

fanın üstüne basarak girdiğimiz pencerede "fixed %" modu var, o moda alınca orda %40 - 960 rpm olarak gözülüyor. (daha altı bir değer girseniz de otomatik 40'a yükseltiyor "apply" yapınca)

sonra yukardan quiet profile alıp, fan modunu custom olarak ayarlıyorum, misal 50 dereceye kadar %25, 60 derece %40, 70 derece %50 vs. gibi.

sıcaklık idle 25-30 derece de olsa bakıyorum rpm hep aynı 960.

pompa quiet modda zaten performansa alsam da öyle sıkıntı verecek bir ses yok aslında.

elimde noctua fan var, 1200 devirde hiç ses çıkarmıyor, gel gör ki corsair'in fanları 960 devirde, rahatsız edecek diyemem ama tamamen sessizlikte belirgin olarak duyulan bir ses çıkarıyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şu son mesajı yazdığımdan beri uğraşıyorum.

corsair link'i sildim. h115i'nin usb kablosunu çıkardım denedim, tekrar taktım denedim.

bios update yaptım gereksiz yere...

bios'dan q-fan.

fan xpert 3

speedfan.

PWM, DC

olabilecek herşeyi denedim, kesinlikle %40 - 960 rpm'in altına düşmüyor gerizekalı şey.

kesin görmediğim "protection" türü bir şey ayarlı bir yerde, gerçi heryere de baktım, sinir etti uğraşmayacağım daha fazla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

65C gayet iyi bir değer Cihan o voltajda. İşini iyi görmüş ancak madem H115'ten memnun kalmadım Kraken alayım dedin, :D

EK'nın hazır setlerini bir gözden geçirelim bakalım derim ben de. : :)

https://www.ekwb.com/shop/ek-xlc-predator-360-incl-qdc

188 euro bile fazla pahalı derken amerika'da bu 342 dolar gibi absürd bir fiyattan satılıyor tolga abi, hadi kafayı çizdim 188 euro gözden çıkardım diyelim, nerden ve nasıl alacağım ben bunu ?

Kraken X62 çıkmış bu arada.

@@T800

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oh be aklımı seveyim, sistem şuan tamamen sessiz  :zuh:

- Radyatörün fanlarını, su soğutma sisteminden çıkartım

- Bu 2 tane fanı CPU_FAN ve CPU_OPT çıkışlarına bağladım.

- H115i'nin PWM kablosunu anakart üstünde kasa fanlarını yönetmek için olan CHA_FAN2'ye bağladım.

- NZXT'in 4 fanını birden yöneten fan kontrolcüsünün PWM kablosunu CHA_FAN3'e bağladım.

- Bios'tan Q-Fan PWM aktif silent mode.

- Fan Xpert 3'den işlemci fanları sabit devir 700 rpm.

Sonuç: Mükemmel, istediğim sessiz sistem.

Onu dene bunu dene kafayı yedim ama netice aldığım için mutluyum.

wazzap, Griffon and ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İyi aman neyse, hallolmuş bari, güle güle kullan. Ben direkt EK'dan alıyorum hep bu arada.

Bu quick disconnectler'le hatta bu genişletilip ekran kartı bloğu falan da bağlanabiliyor sanıyorum, ama ben tam incelemiş değilim bunu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok