Apple vs PC maliyet değerlendirmesi
0

Bu konuda 44 mesaj var

4K monitör cızz

Karşılaştırmanın anlamlı olması için her parçanın aynı düzeyde veya daha iyi olması gerekiyor. En önemli maliyet monitor, onu kısarsak daha iyisini zaten toplarız , sonuç anlamsız olur ama.

4k monitorde 1080 ile oyun biraz zorlar. Handbrake , video editing için kullanılacaksa CUDA 'dan faydalınabilir . Bu durumda 1070 alınır , nadir oyun oynanacak durumlarda çözünürlük 1080p 'e indirilior. Sonra uygun bir anda upgrade yapılır , sonuçta AllinOne iMac'te olmayan upgrade şansımız burda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K ve oyun kelimesini bir süre daha yanyana kullanmıyoruz. 60hz üstü 4K monitör yok bildiğim kadarıyla, 60hz'de oyun da oynanmayacağına göre... :)

sizi bu arayıştan kurtaracak, ilerde kendi monitörüm olarak da düşünebileceğim bir alet ile bu işe bir nokta koymak istiyorum.

https://www.amazon.com/gp/product/B01N4UQIGT/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

34" UltraWide IPS 100hz

şimdilik bundan iyisi şamda kayısı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi: "VA panel o yazdığın monitör, ghosting olur, oyuncuya gitmez" diyor  :icon_think:

yine de bence 4K bir süre daha unutun, UltraWide monitörlerden hareket edelim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abi: "VA panel o yazdığın monitör, ghosting olur, oyuncuya gitmez" diyor  :icon_think:

yine de bence 4K bir süre daha unutun, UltraWide monitörlerden hareket edelim.

şöyle yapabiliriz. İyi bir 4k monitorle aynı fiyatta alternatif sunabiliriz. Bu 800usd , 1014 USD e Türkiye 'ye geiyor. Bu fiyata 4k monitor alınabilioyorsa o zaman geçerli tercih. 

monitor1: 1014 USD . 

ASUS MX34VQ Designo Curved 34-Inch UQHD 10 0Hz

https://www.amazon.com/gp/product/B01N4UQIGT/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&psc=1&smid=ATVPDKIKX0DER

218.76 USD kaldı.

Kasa,PSU , mouse, klavye vs seçmemiz gerek.  Anakartı hala alt model ile değiştirerek biraz daha bütçeye ekleyebiliriz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu PC ile genellikle oyun oynanacak ise 4K çok yanlış bir tercih.

2D bir takım işler yapılacak ise yapılacak işe göre monitör bakmak lazım.

Yok boş boş, hiçbir şey yapılmayacak öyle masa başında internet, youtube falan bakılıp, film v.s. seyredilecek ise bu PC zaten tamamen mantık dışı.

Apple bir marka, alanlar bazen aynen yukarıda bahsedilen şekilde kullanacakları halde marka değeri için de alıyorlardır. Toplama PC kim bu durumda ? Konuyu genel olarak anlamlandıramadım.

Definitive and Cirrus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Apple bir marka, alanlar bazen aynen yukarıda bahsedilen şekilde kullanacakları halde marka değeri için de alıyorlardır. Toplama PC kim bu durumda ? Konuyu genel olarak anlamlandıramadım.

Konu kilitlenebilir, Tolga Bey konuya noktayı koymuş.  :thumbs:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga'ya katılıyorum, bana da çok mantıklı bir karşılaştırma gibi gelmiyor zira elma ve armut kıyaslaması yapılıyor. Highend pc'yi toplayan ile apple bilgisayar alan müşteri profiline bakarsak çok farklıdır. iMac alacak adam zaten o ekosisteme alışmış, orada program-uygulama vs satın almış bir kişidir. Eğer böyle bir durum yoksa o kişi apple alayım diye zaten düşünmez.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu PC ile genellikle oyun oynanacak ise 4K çok yanlış bir tercih.

2D bir takım işler yapılacak ise yapılacak işe göre monitör bakmak lazım.

Yok boş boş, hiçbir şey yapılmayacak öyle masa başında internet, youtube falan bakılıp, film v.s. seyredilecek ise bu PC zaten tamamen mantık dışı.

Konu telegramdaki bir sohbetten çıkıyor. Aynı bütçe ile ne toplayabiliriz? Marka değerini bir kenara bırakıyoruz, benim için bir değeri yok mesela. 

Pentaman'de sistem toplamayı planlıyor. Bir kez aynı parayla toplanacak sistemi gördükten sonra üzerinde oynama yapacağız. 

Önceliği Video editing. Mac 'i de o amaçlı kullanıyormuş zaten. bizim kullandığımız Ryzen o açıdan çok avantajlı. GPU hızlandırmanın olduğu yerlerde de hızlı GPU'dan faydalanacağız.

Bütçe aşağı yukarı tuttu gibi. 1700X yerine 1700 alınabilir, sonuçları çok iyi görünüyor. Daha ucuz bir anakart alınabilir , bütçeye 200-250usd gibi daha eklenir. Şu an itibari ile karşılaştırırsak .

CPU - Apple'ın kullandığı model yazılmamış, Core i5 yazıyor sadece . Cinebench puanı 500 civarı olması gerek. Ryzen 1700X 1500 'e yaklaşıyor. Nerdeyse üçe katladık.

Ram- 8gb yerine 16 kullandık.

Depolama - 1TB yerine 2 TB aldık, ikiye katladık.. 24gb SSD yerine de 240gb SSD aldık, on katı. M2 den dolayı önemli performans kazancımız da var.

GPU - Karşılaştırmasını bulamadım ama o mobil gpu a göre önemli avantajımız var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O vakit şöyle yapılsa önceliği video editing olan genel kullanıma için bir PC konfigürasyonu gerekli, bütçe de şu, tavsiyeleriniz nedir ? Denilse daha bir iyi, anlaşılır olmaz mı hiç Apple falan katmadan işin içine.:)

İster istemez bu karşılaştırmalara giriyor konu bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@T800

PC sahiplerinin makineyi tek bir is yapmak icin kurdugu varsayimiyla hareket edip bastan yanlis yapmissiniz bence.

Cep telefonunun cektigi fotoyu acip gorebilecegin bir buyuk ekranin olmasi, ayni ekranda bu fotonun duzenlenebilecek olmasi, ayni ekranda yine cep telefonunla cektigin 4K videoyu izleyip, duzenleyip paylasabilecek olmak. Bunlar en basit ornekler. Onundeki canavar makineyle bunlari yapamamak, hi-fi muzik sistemi alip dandik kulaklikla kullanmak gibi..

Internet'te gezmek, video izlemek, oyun oynamak... Bunlar icin o isi iyi gormek icin tasarlanmis basit aletler var. PC tuketim cihazi degil. PC profesyonel veya amator olarak bir seyler uretebileceginiz bir platform. Yaptiginiz isi kendinize has sekilde yapabileceginiz bir uretim/hobi araci. Sizin hobiniz oyun odakli ve oyun anlayisiniz rekabet odakli diye hizli monitor tercih ediyor olabilirsiniz. Tum platformu buna indirgemek anlamsiz.

Onunde $2000 cihaz, icinde canavar donanim, onun yapabileceklerine acilan penceren ufak ve detaysiz. Bunun boyle gitmeyecegi belli. Burada basliklar acilirdi "telefonum 300dpi, monitorler niye bu kadar geriden geliyor" diye, monitorler arayi kapamaya baslayinca burun kivirmak anlamsiz.

Ti'lar kimsenin beklemedigi fiyattan cikti. Bekledigim tarihte $800'e cikip simdilerde $600'e dusmedi ama $600'e cikti. High end 4K'ya geciyor. Sonraki nesil bunu pekistirecektir. 4K'da oturma mesafesinde buyuk ekranlar netlikten kaybetmeden goz dolduruyor. Ilk 4K 144hz IPS monitorler duyuruldu. Bu performansi sabit tutturamayan donanim icin gsync destekli. 1-2 yil icinde burada gereksiz diyen herkes bunlara gecis yapacak.

Konsollar 4K'ya gecerken 5 kati fiyatli PC'de 1080p takilan "masterrace" kalacagini dusunmek isin mantigina aykiri.

PC basinda is yapip, 8 cekirdekli cihazda ofis kenarda acik dururken 4K 60hz goz dolduracak boyutta video izleyecek islem gucu ve masa alani orada atil duracak, ben 10 yil oncesinin cozunurluguyle dijital dunyama pencere acacagim... Sacma.

Hersey en iyi PC'de yapilir diyecegim, monitor secerken ya o isler icin baska aletler var diyecegim. Tutarsiz.

Masanin ustunde bakmaktan zevk aldigim bir monitor olacak. Is, hobi, keyif derken yari omur basinda geciyor, tabi ki gunun teknolojisi ve benim imkanlarimin elverdigi kadar buyuk, hizli ve yuksek cozunurluklu olacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazıyı tümü ile okumadım, sadece ilk paragrafı okudum, böyle uzun uzadıya kişisel görüş okuyamıyorum, kusura bakılmasın, oradan gelirsek, ben sadece oyun için kullanıyorum PC'yi, başka böyle kullananlar da illa ki vardır ama elbette evde günlük işlerini gören de vardır. Ancak yine de bir PC toplanıyor ise toplayan kişinin kendi kullanımını düşünüp buna göre PC'yi yapılandırması sonrasında o kişiyi rahat ettirir. Durum budur kısacası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Epi hocam, şu "konsollar 4K'ya geçiyor" muhabbetinin ne kadar yanlış olduğunu sen benden iyi biliyorsundur. Ona bakılırsa ben de rx480 ile 8K'da oyun oynarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alttaki makalede karşılaştırılabilecek hazır PC'ler mevcut:

http://www.theverge.com/2017/3/6/14821574/hp-envy-curved-all-in-one-34-dell-xps-27-review-desktop-pc

Fiyat olarak bir örnek:

HP ENVY CURVED ALL-IN-ONE 34 SPECS
  • 34-inch, 3440 x 1440 pixel curved display
  • Intel Core i5 processor (Core i7, as tested)
  • 8GB RAM (16GB, as tested)
  • 1TB HDD (256GB SSD + 1TB HDD, as tested)
  • AMD Radeon RX 460 graphics card
  • Four USB 3.0 type-A ports
  • USB Type-C with Thunderbolt 3
  • HDMI in and out
  • Full-size SD card reader
  • Qi wireless charging for smartphone
  • $1,749 ($1,999, as tested)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Onumuzdeki 1-2 yildan soz ettigim icin Scorpio'yu da katarak yazdim. Piyasa icin hazirlanan bir oyun piyasanin en zayifinda da calisacak sekilde tasarlanacaktir (xbox one), en zayifta da calisacak sekilde tasarlanan oyunun en guclude (scorpio) 4K calismasi zor olmayacaktir.

Konuyu "her oyun native 4K calismayacak ki" diye dagitacak arkadaslardan once neden soz ettigimizi hatirlatayim, konsolcular 4K ekranlarina bakiyor olacaklar, donanim yeterli oldugunda native, diger zamanlarda upscale ile 4K ekran kullanacaklar, ayni donemde donanimina 3-4 kat para vermis "masterrace" PC'ciler 10 yil oncesinin cozunurlugu ile tatmin olmayacaklardir.

Donanimda ezer geceriz Apple'i, konsolu deyip, Android telefonun icindeki donanimin kenarini kosesini karsilastirip, bilgisayari her kullandigin an bakiyor olacagin ekranda 10 yil oncesinin cozunurlugune fit olmak bana tuhaf geliyor. Dedigim gibi, hi-fi muzik sistemi alip dandik kulaklikla kullanmak gibi.

"Ben tek amac icin PC kullaniyorum, onda da benim icin bu ideal" dediginizde eyvallah da, genele yayip "o alinmaz, bu bos" demek sacma.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elma ile armut değil öncelikle. Bunların ikisi de kişisel bilgisayar. Büyük çoğunluk bilgisayarı açtığından Chrome 'u başlatıyor, spotify'dan müzik dinliyor , handbrake ile video convert ediyor vs . Aynı veya benzer uygulamaları kullanıyorlar. Özel ihtiyaç yazılımları bir kenara bırakıyorum, o durumda zaten seçme şansınız olmayabiliyor.

Donanım kalitesinde Apple'da işlemcisini Intel'den alıyor , sizde Intel veya AMD 'den alıyorsunuz. Apple foxconn'a anakart ürettiriyor, siz Asus'tan alıyorsunuz. Kendi toplandığınız bilgisayarda kalite bakımında artısı bile olabilir.

Apple almanın avantajları - dezavantajları var. Öncelikle aynı fiyata alacağınız donaımdan kaybediyorsunuz. Güncellemelerin Apple'dan gelmesi, donanım ile detayları bilmek zorunda olmamanız gibi noktarlardan kazanıyorsunuz . Telegram grubundaki sohbetten geliyor yani konu. Kaybettiğiniz kazandığınıza değer mi orası tercih meselesi. 

Burda görüldüğü gibi aynı fiyatta donanım yönünden büyük kayıp var.  1TB fusion diskte 24 gb SSD var. Bu fiyatta zaten 2TB harddisk, 240 gb m2 ssd alırsınız.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mac lerde SSD anakart üzerinde , ancak hangi veri yolunu kullanıyor?

Bir de Mac lerde SSD 'nin boyutu çok küçük, hızlı bile olsa yine yazılımların bir kısmı hd den çalışıyor gibi görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD Pci express kullanıyor, okuma-yazma hızları iyi seviyelerde olan modüller kullanıyorlar. HDD yalan, artık kullanılmaması gereken bir teknoloji, özellikle Mac'te ilk bozulan parça o oluyor çünkü hareketli parça içeriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD Pci express kullanıyor, okuma-yazma hızları iyi seviyelerde olan modüller kullanıyorlar. HDD yalan, artık kullanılmaması gereken bir teknoloji, özellikle Mac'te ilk bozulan parça o oluyor çünkü hareketli parça içeriyor.

SSD nin boyutu 24gb görünüyor yalnız. En çok erişilen dosyaları burda tutup diğerlerini hdd de saklıyor. 24gb da çok düşük , yine hdd e iş düşüyordur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sen fusion olanı sormuşsun ben anlamamışım, fusion'da durum nedir bilmiyorum, normal ssd'den bahsetmiştim ben. Fusion tam bir garabet.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok