Yerden ısıtma sistemi kullanan var mı?
2 2

Bu konuda 14 mesaj var

Şimdi de radyatör-petek ya da yerden ısıtma ikilemi var.

Yerden ısıtmanın artılarını eksilerini okudum internette pek aklım almadı.

1-Toz problemi oluyor tozlar havada uçuşuyor diyorlar.

Tozlar yerden ısıtma sebebiyle nasıl havada uçuşuyor anlamadım gitti.

2-Kombiye bağlanacak ve kombi filtreleri tıkanıyor , boruların içi çamur doluyor 2 senede 1 temizlik yaptırın deniyor.

(hoş radyatör için her sene yaptırılması öneriliyor aynı sayfada)

3-Verim ne durumda? Yerden ısınacağım diye devasa faturalarla karşılaşmayayım?

Su sızdırırsa tam felaket.

Evin altı işyeri kış geceleri buz gibi olacak zemin , bir de dubleks ısınan hava üst kata kaçacak.

Yaptıran kullanan bilen var mı şu yerden ısıtma sistemini acaba?

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Do-nanımhbrde okudukça garip sorunlarla boğuşan bir grup gördüm.

Yerden ısıtma hassas iş , rafa kaldırıldı.

ek:Ev dubleks ısınan hava üst kata kaçacak ,evin altı işyeri , alt kat buz gibi olacak.

Altan Yoklar tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de dubleks evde oturuyorum şu anda, normal radyatörlerde de üst kat daha çok ısınıyor. Bir fark olacağını pek düşünmüyorum bu açıdan, ikisi de benzer mantıkla çalışıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ailemle yaşarken daha önce yerden ısıtmalı 180m2 normal bir dairede oturduk. Bina 12 katlı falandı biz de 6. kattaydık. Ben hiçbir eksisini hatırlamıyorum. Tam aksine çok memnunduk biz. Toz olayını ilk defa duyuyorum ve ev halkının hiç böyle bir şikayeti olmadı. Kış aylarında zeminin sıcacık olması tarif edilemez bir keyif. Kombi ile kullanıyorduk ve radyatör kullanımından bir farkı yoktu. Devasa faturalar falan ödemedik. Verim konusu bence de asıl yalıtımla ilgili bir olay. Yalnız yerler hep değişik bir taş ile kaplıydı. Parke yoktu evde. Odalar halıflex kaplıydı, o yüzden onların altında zemin malzemesi ne hatırlamıyorum ama banyolar ve bu odalar dışında her yer dediğim taş ile kaplıydı. Biz 4 ya da 5 sene oturduk o evde ve bu süreç içinde dediğim gibi hiçbir şikayetimiz olmadı. Daha uzun sürelerde bir problem oluşur mu bilemiyorum tabi. ZvAnA tarafından düzenlendi

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sadece alt kat için düşündük yerden ısıtmayı. Alt katta salon mutfak giriş var alan büyük değil.

Döşeme büyük ihtimalle seramik-taş benzeri bir şey olacak yani alttan- ısıtmaya uygun.

Toz konusu ilginç her yerde toz ile ilgili şikayetler var siz kullanmışsınız sorun olmamış.

Bir de tıkanması her sene bakım yapılması vb. gibi uyarılar var.

Zaten yapacak ustalar tesisatçı kaloriferci , amprik yöntemle yapacaklar muhtemelen öyle hesap kitap yapacak ustalar değiller.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bende yeni evime yerden ısıtma düşünüyorum. kayınpederde var. gayet güzel. bence radyatöre göre avantajlı. bikere yerler sıcacık kışın. düşük su sıcaklığında konforu ısıtma sağlıyor. petek gibi 60-70 dereceye açmak gerekmiyor. en fazla memnun kalmassam radyatöre dönme riskini göze alıyorum ben.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu konuya nasıl cevap yazmamışsam artık bilemiyorum. Bir önceki evimde yerden ısıtma vardı, odanın her köşesini kullanabiliyordum, petek denen toz toplayıcı, arkası hiçbir zaman tam temizlenemeyen araç koltukların yerleştirilmesini vs. engellemiyordu. Müthişti kısacası, şu anda öyle değil maalesef, eteğin hortumlarının girişinin olduğu yerdeki plastik parçalar sürekli çıkıyor diye ikide bir takıyorum, sonuç yine aynı. Yerden ısıtma candır, toz olayını pek hatırlamıyorum açıkçası, bizim ev her gün düzenli süpürülür eşimin alerjisi yüzünden. Ancak ısınma net bir şekilde homojen olarak dağılıyordu, yerden ısıtma güzel birşey.

Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende sistemi dosettim. Ama henüz devreye alma imkanım olmadı. Kombi montajı ve gaz açılması gibi şeyler kaldı. Kullanınca yorumlarimi eklerim

Bu arada bende şap betonu üzerine seramik karo döşendi. Flex karo yapıştırıcısı ile beraber. Flex olmazsa karolarin atma ihtimali oluyormus

Mr.Smith tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yıllar önce İstanbul Kozyatağında bir arkadaşım yerden ısıtma olan bir sitede oturuyordu. Buz gibi havada atletle oturmuş hayran kalmıştık. Radyatör dendiği gibi yer tutuyor ve düzgün ısıtma için önüne bir şey koymayın deniyor. Bunu tüm evde yapabilmek imkansız, hele biraz dar, biraz fazla eşyalı bir eviniz varsa. Elimde olsa ben yerden ısıtma tercih ederim.

EDIT: Yerden ısıtma da petek kapatma, sadece bir peteği az ısıtma gibi radyatörde olan özellikler var mı bilmiyorum. Bu önemliyse araştırın derim.

CandleGarden tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ben eski kafaliyim ondan babam epey de sati musluklarini vs vs 90larda populermisti

ben babam gibi bilgili degilim

daha oncede bu kponuarda gectgimiz seneler konustugumuzda ben cekiniyorum

ama artik kaliforlerde dandik ondan benim argumanim bosa gidiyo

cogumuz oyle gicir giicir yeni evlerde oturmuyoruz itanbuldaki cogu bina 40-50 senelik

dev gibi demirdokum dokme su an istesen bulamacagin radyatorler

bugunkiler bildigim kadariyla dandirik sac

o eski urunlerde 50 sene evlerlerde nerdese sorunsuz calisip gitmisler

iste yere donenen seyler 10-20 sene sonra ne olucak kismi bana endise veriyo

dedigim gibi sifir yeni ev icin gecerli degil

cunku artik senelerdir eski usul kalmadi

kalan elde sagda solda yan sanayi zpirt pirt desen zorlasan bile bunlarin soyu 2000lerde tukendi .aslen demirdokum falan 90da birakti sanirim

iflas etti dukkan kapandi gitti gecen sene bende senelerdir gitmedim

komik isti bunlar

sag sol cift disli nipelleri vardir boyle bunun ustalari demircilere ozelaletler yapiroyorlar boyle ceviriyoince o nipeki 2 dilim radyoru birlesitiriyo

senelerce tapalari kor talalar delikli talapar onbinlerce projor falan satmisiztir

hava almak icin malum

nazareth tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ailemin oturduğu evde yerden ısıtma var. Ev 3 katlı triplex ve 3 katın tamamı da ısınıyor. Isıtıcı olarak hava tipi ısı pompası var, yani sadece elektrik ve aylık elektrik faturası bizim doğalgaz ile aynıydı. Bu durumda diğer elektrikli aletlerin kullanımları da dahil olduğu için avantajlı oluyor. Tozları havalandıracak kadar sıcak hava akımı oluşmuyor, o kadar hareket anca pencere açılsa gerçekleşebilir herhalde. Başka avantajları ise petek ve dış boru olmadığı için daha az toz tutacak yer oluşması, petek olmadığı için yine perde, duvar-tavan birleşim yerlerinde is oluşmaması. Bakım rahatlığı (evet aslında ilk kurulum sırasında sistem üzerine şap dökülmeden yani kapatılmadan test edilip hatalı imalatlar kontrol edilirse sonrasında sorun çıkarmıyorlar)

Bunlar dışında konfor avantajı var, tüm yüzey homojen ısınıyor, bu sayede petek önünü kapatacak şifonyer koymayalım, aman yatağı yaklaştıralım gibi dertler olmuyor. Homojen olunca ev içinde sıcak-soğuk hava dolaşımından kaynaklı hareketler az oluyor. (odaların dengeli ısınması)

Bu konuda işçilik önemli, iyi bir firma ile çalışır, garanti altına alırsanız yapımı kafa yormayacaktır. Sonrasında keyifle oturacağınız bir yer olucaktır.

Bir önemli nokta da evin konumu ve açık cephelerin yönü var. Çok soğuk sert geçen kışlar var ise (her geçen yıl bu sertlik artacak gerçi) çift cam veya üç cam kaliteli doğramalar ve mantolama opsiyonlarını da düşünün. Bunlar ilk yatırım olarak yüksek olsa da konfor arttırıcı önlemlerdir, kısa sürede fayda göstereceklerdir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 dakika önce, Barbarconan said:

Bu konuda işçilik önemli, iyi bir firma ile çalışır, garanti altına alırsanız yapımı kafa yormayacaktır.

İşte en önemli nokta ve büyük bir soru işareti benim için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oturdugum kira yerden isitmali. kaloriferli sistemden 10^3 here daha iyi. 

yalniz benimkiyle alakali bir sikinti: acma kapama vanasinin ayari yok. musluk gibi. cok hafif elinizin ayari kacarsa icerisi cehenneme donebiliyor, ay sonunda kol gibi fatura girebiliyor. pek tabii ki de otomatize etme sansim da yok (dereceye bagli calismasi, belli saatlerde kendini kapatmasi vb.)

en cok gecen kis subat ayinda sanirim 220 lira odemistim.

infestor tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok