AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

AMD'nin mühendislik kısmında yaşadığı sorunlar hala devam ediyor görünüşe göre, işlemci tarafında APU'lardaki avantajı tarihe karıştı diyebiliriz, yeni Broadwell'in grafik performansı oldukça iyi sayılır,Testlerde görüldüğü üzere iris PRO 6200'ün A10-7850K'ya bastığı tokada AMD'nin vereceği cevabı merak ediyorum, diğer yandan 4GB HBM bellekli 390X allah verede 980Ti'nin altında kalmasın yoksa işimiz nvidia'ya kalırsa yandığımızın resmidir. :alkis:

Benim tahminim 980Ti'nin dengi olacağı yönünde ama fiyatı denk olurmu/yapabilirler mi orası belli değil. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chiparchitect, AMD 'de iyi mühendislerden ciddi kayıp olduğunu yazmıştı. Bunun etkisi oluyordur belki. 

Ancak fazla mı eleştiriliyor? R290 serisi iyiydi. Sürücü tarafında belki rakibinden geri ama yine rekabetçi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chiparchitect, AMD 'de iyi mühendislerden ciddi kayıp olduğunu yazmıştı. Bunun etkisi oluyordur belki.

Ancak fazla mı eleştiriliyor? R290 serisi iyiydi. Sürücü tarafında belki rakibinden geri ama yine rekabetçi.

290lardaki hawaii, rakibinden bir yıl sonra çıktı. Buna rağmen 300w güç tüketip cayır cayır yanıyordu. Bir zahmet performans tarafında da iyi olsun. Yoksa çıkmasının hiçbir anlamı olmayacaktı. Bunda da benzer bir durum var. Ama neyse ki bu sefer hbmnin de avantajıyla güç tüketimi fırlamaz heralde. Yine de kart küçük olduğundan ve hem bellekler hem de gpu aynı yerde ısındığından artık hava soğutma cidden yetersiz olmalı.

Mühendis konusunda da hawaiidekinden daha iyi olduğu kesin. Hatta LP, 2 hafta önceki gündemde Richard Huddy ile görüşürken, çok sayıda mühendisin döndüğü bilgisini almış. Bence esas sıkıntı, Amdnin ar-ge için büyük bütçeler ayıramıyor olması.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD işi tutturamaz ise zarar, ziyan derken başka bir firma alabilir AMD'yi veya almaz tabii bilemiyorum.

Ancak keşke ATI kendi başına devam etseydi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD işi tutturamaz ise zarar, ziyan derken başka bir firma alabilir AMD'yi veya almaz tabii bilemiyorum.

Ancak keşke ATI kendi başına devam etseydi.

Birçok kişi Ati'nin kendi başına devam edemeyecek hale geldiğini söylüyor ama. Hatta Amd almasaydı r600 hiç üretilemeyebilirdi, g80'den sonra tamamen rekabetten kopardı vs. şeklinde yorumlayanlar var. Pek de haksız görünmüyor. Ama Ati'den sonra Amd'nin de ciddi şekilde gerilemesi kötü oldu. Belki yalnızca Ati zarar görmüş olsa, şimdi işlemci tarafında daha sağlam işler görürdük. Ama ekran kartı fiyatlar uçmuş olurdu. Gerçi şuanda da uçuyor. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

370 artık r7 diye anılıyormuş:

AMD-Radeon-R7-370-Performance1.jpg

Tasarım aşırı sade, yine de fena değil ama her karta Radeon yazısı bayabilir. Pitcairn olması muhtmel. Çünkü:

AMD-Radeon-R7-370-Performance1.png

Direk 270'i 370 yapmışlar gibi görünüyor. Umarım klasik bir firma hezeyanı değildir. Öyleyse 265'in oem tarafında yeniden isimlendirmesi olan r9 370, perakende tarafında da r7 370 olarak adlandırılmış olabilir. Daha fena olur.

http://videocardz.com/56154/amd-radeon-r7-370-leaked

123a.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fury'nin 3 modeli olacağı söylenmeye başlamış. Bu dönemdeki sızdırma sitesi olan Hwbattle, şimdi de Fury'nin Pro, XT ve Nano isimli üç modeli olacağını söylemiş.

http://www.hwbattle.com/bbs/board.php?bo_table=news&wr_id=2463&ckattempt=2

http://wccftech.com/amd-fury-series-lineup-flavors-fury-nano-xt-pro/

Nano'nun Titan X karşısına konumlandırılacağı ve fiyatının 900 dolar olacağı ifade ediliyor. Ayrıca Fury üst modeli denen (hangisi olduğu belli değil) kartın 980ti üzerine konumlandırılmaya çalışıldığı da ifade edilmiş. İşin en kötü tarafı, artık 4 gb'ın ciddi ciddi konuşuluyor olması. :icon_think:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Her halükarda Titan X 'e yaklaşabilir hatta geçebilir bile fakat fiyat olarak cazip olurmu esas orası önemli, neticede bu GPU'yu ölçeklendirme konusu ve alt-orta segmen kartlar tamamen muallakta, sadece üst seviye kart satarak mali tabloyu nasıl düzeltecekler,  misal 295x2 hala kral bir kart ama adını bile anan yok, sadece bench listelerinde kartı görüyorum. ;)

Alttaki verdiğim linkte sayfa başında bir tablo var, AMD'nin dersini iyi çalışmadığı aşikar, mühendislik eksikliğinin yanına reklam/pazarlama ve sunum eksikliği olursa başarısızlık kaçınılmaz oluyor görünüşe göre. :icon_think:

Kaynak= http://www.3dcenter.org/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fiji'nin 64 cu'ya sahip olduğu belli olmuş:

http://videocardz.com/56191/amd-radeon-fury-fiji-opencl-benchmarks-leaked-64-cus-confirmed

Yani Hawaii'den %45 fazla birime sahip. Gpu hızı da Hawaii ile benzer olacak gibi. Bellek tarafı fark yaratırsa, gerçekten %45-50 fark görmek mümkün olur. Ama bu durumda bile Titan X'e karşı pek başarılı olamaz gibi. Çünkü Titan X'in 290x karşısında incelemesine göre %45-65 arasında bir farka sahip. Geçmesi pek olası görünmüyor. Tabi rekabet başlayınca, Nvidia ufak ufak sürücülere dokunmaya başlar. Amd'nin işi baya zor. Yeni teknoloji + su soğutma + gecikme sonucunda Titan X'in gerisinde kalırsa, pek hoş karşılanmaz.

Yol haritası da belli olmuş:

AMD-Radeon-300-series-roadmap1.jpg

http://videocardz.com/56205/amd-radeon-300-series-roadmap-leaked

Fury azcık ertelenmiş olabilir mi diye düşünülüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kafa karıştırıcı, bu 390X rebrand bir kart da Radeon Fury ayrı bir kart mı ? Bunlar ikisi aynı mı ? Durum karışık gibi, beklenen kart 390X değil miydi ? İlginç bir durum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

390x in rebrand olduğunu wccf açıklamıştı. Kimse o ara takip etmedi sanırım.

Fury ise beklenen HBMli kart. Bir cacık çıkmayacak ya neyse.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fikir vermesi açısından 970-290x karşılaştırmasına bakmak lazım. Nvidia kartlar 3dmarkta geride olur genelde. Amd kartlar iyidir. Ama oyun performansı pek öyle olmuyor. 290x'i geçen 970, burada ondan fark yiyor. Fury X oyun performansında 980ti'la yarışırsa yarabbi şükür...

4 gb da ilk nesil hbm'nin sebep olduğu bir durum. Hbm 2 ile 32 gb'a kadar çıkılabilecek. Zaten Nvidia atlamıyorsa bir bildiği vardır. Gddr5'te de böyle olmuştu, dinamik hız kontrolünü sağlamak ilk nesil gddr5 ile pek mümkün değildi. 2-3 çeyrek sonra üretilen modüller bu konuda iyi hale geldi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim GTX 980 SLI neredeyse 3xR9 290(Hafif overclock da var) Crossfire kadar skor alıyor kendi yaptığım testlerde 3DMark 11 Performance testinde.

Akşam hatta eski skorlardan bakayım Graphics Score kısımlarına, 1350MHz Boost ile 3DMark 11 Performance testinde 36.000'i geçiyor GTX 980 SLI.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalnız 3dmark11'de nvidia daha iyidir. Tabi Amd bir ayar çekmediyse sürücülerle. Benzer şekilde firestrike'ta da Amd daha iyi. Oyunlardaki durum da bu ikisi arasında kalıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kart testlerde göründüğü gibi 980Ti seviyesinde bir performansla gelirse  AMD'nin rekabetçi bir fiyattan satışa sunması gerekir diye düşünüyorum, 16 haziran'a çok az kaldı umuyorum  ki bu testlerde uyduruk çıkar, tabi birde bu kartın daha düşük performansla gelmesi gibi bir durum var ki işte o kısıma hiç girmesek iyi olur. :P 

Nvidia'anın HBM bellekleri pas geçmesi elinde gayet tutarlı çalışan ölçeklenebilen bir GPU çekirdeğine sahip olmasından kaynaklanıyor yoksa AMD'den daha akıllıca hareket  ettiği fasafiso bence.. :P   3DMark vb zımbırtılar elbette kart hk. fikir verir ancak nihayi sonuç oyunlardır bence, sonuçta birini izliyorsun birini oynuyorsun o kadar  :mrgreen:

Seneye AMD'de HBM2 bellekleri kullanacak yeni bir GPU çıkarınca konsollarında çok ötesinde grafikleri görme şansımız olur diye düşünüyorum, mevcut grafik altyapıların daha fazla poligon texture shader fizikli sürümlerini bu kartlar sayesinde görmek gerçekten güzel olacak. Neyse sonuçlar beni tatmin etmedi ama allahtan 16 haziran'da resmi lansmanı  var, görelim bakalım AMD efendi ne etti ne edemedi. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son mali durum, teknoloji liderliği falan göz önüne alınırsa, Nvidia Amd'den akıllıca hareket ediyor değil, çok çok daha akıllıca hareket ediyor demektir. :lol: Son birkaç yıldır Amd, Nvidia'nın ucuz taklidi olmaktan öteye gidemiyor. Seneye Amd'den yeni kart gelir mi, orası da muamma. En son Hawaii 2013'te geldi, Tahiti'den hallice Tonga da 2014'te geldi. 2015'in ortasında gelen serinin %90'ı yeniden isimlendirme. 2016'nın sonunda bir şeyler olursa iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gördüğüm gözlemlediğim şey şu, AMD'nin konsol işine girip zayıflaması aslında 2010-2012 yıllarına dayanıyor, burada ters giden 2.şey Nvidia'nin gerçekten başarılı bir GPU çekirdeğini tüm becerisiyle evirip çevirip tekrar tekrar sunabilmesidir, AMD'nin şuan sunacağı HBM'li gpu muhtemelen konsol işine kayılmasından kaynaklanıyor çünkü sonuçta bu firmalar ticaret yapıyor, firmanın desktop/mobil tarafına odaklanamamasından kaynaklanıyor, eğer senin düşündüğün gibi olduğunu varsayarsak AMD'nin 1-2 yıl içinde batması yahut satılması gerekir/gerekecek, çünkü Nvidia'nın elinde Maxwell sonrası 2 tasarımı var fakat AMD'nin nesi olduğu pek belli değil, şimdi gelecek olan 1.nesil HBM belleki GPU be seneye gelecek olan HBM 2. nesil bellek kullanan seri var. ben AMD'nin bu seneyi bir şekilde atlatabilirse seneye daha rekabetçi olacağını düşünüyorum ki bu benim tahminin olamayabilir de topu dikebilirde :mrgreen:  allah korusun halimiz ne olur.

Nvidia o kadar zekice hareket filan etmiyor öyle olsa kıçı kırık mobil sektör Grafik çip oyuncularını alabora ederdi ki daha tegra2/3'te piyasayı öyle bir kaybettiki zamanında bir yerde artık çok zor girer bu piyasaya gibi bir yazı okumuştum 2 yıl önce, oysa rakiplerinden fersah fersah ötede gpu tasarımı var Tegra K1/X1 çipleri misal, neyse Nvidia'da bir firma ve tüm enerjisini verdiği 2 yıl boyunca piyasayı değerlendiremedi ve durumu belli K1 kullanılmadı gibi bir şey ve şimdi X1'de aynı yolda gibi, tabi hedeflenen sektör mobilden otomobil sektörü gibi görünsede ne kadar yaygınlaşacağını göreceğiz, yukarıdaki hezimete ek olarak nvidia'nın zannedildiği gibi sürücü yazmadada üstün becerisi olduğu tamamen göreceli bir durum üstün oldukları nokta opengl endüstri uygulamaları ve bu yılların tecrübesiyle eskiden olduğu gibi devam ediyor, enerjisini neredeyse 3-4 yıldır desktop/mobil PC sektörüne veren bir firmadır Nvidia, bu firmanında (AMD) bir ekibi var ve yapabilecekleri bir iş gücü var, para kazanmak adına iş gücünün ikiye bölündüğü belli, sonuçta firma konsolla ilgilenerek esas sektördeki ürünleri yenilemede gecikti o kadar. ;)   zaten AMD ben bildim bileli mümkün olabilecek her türlü sorunu yaşamış ve onunla yaşamayı hal edinmiştir endişelenmeye gerek yok bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok