AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

3xR9 290 Crossfire 3DMark 11 Performance test Graphics Score 4700MHz i7 4790K ile 36.330. R9 290'lar 1040MHz.

2xGTX 980 SLI Boost Clock: 1350MHz 3DMark 11 Performance test Graphics Score 4500MHz i7 4790K ile 36.028.

3xR9 290 Crossfire Firestrike skorumda i7 4790K 4700MHz ile 19.816. Graphics Score: 28.886

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim gördüğüm gözlemlediğim şey şu, AMD'nin konsol işine girip zayıflaması aslında 2010-2012 yıllarına dayanıyor, burada ters giden 2.şey Nvidia'nin gerçekten başarılı bir GPU çekirdeğini tüm becerisiyle evirip çevirip tekrar tekrar sunabilmesidir, AMD'nin şuan sunacağı HBM'li gpu muhtemelen konsol işine kayılmasından kaynaklanıyor çünkü sonuçta bu firmalar ticaret yapıyor, firmanın desktop/mobil tarafına odaklanamamasından kaynaklanıyor, eğer senin düşündüğün gibi olduğunu varsayarsak AMD'nin 1-2 yıl içinde batması yahut satılması gerekir/gerekecek, çünkü Nvidia'nın elinde Maxwell sonrası 2 tasarımı var fakat AMD'nin nesi olduğu pek belli değil, şimdi gelecek olan 1.nesil HBM belleki GPU be seneye gelecek olan HBM 2. nesil bellek kullanan seri var. ben AMD'nin bu seneyi bir şekilde atlatabilirse seneye daha rekabetçi olacağını düşünüyorum ki bu benim tahminin olamayabilir de topu dikebilirde :mrgreen:  allah korusun halimiz ne olur.

Nvidia o kadar zekice hareket filan etmiyor öyle olsa kıçı kırık mobil sektör Grafik çip oyuncularını alabora ederdi ki daha tegra2/3'te piyasayı öyle bir kaybettiki zamanında bir yerde artık çok zor girer bu piyasaya gibi bir yazı okumuştum 2 yıl önce, oysa rakiplerinden fersah fersah ötede gpu tasarımı var Tegra K1/X1 çipleri misal, neyse Nvidia'da bir firma ve tüm enerjisini verdiği 2 yıl boyunca piyasayı değerlendiremedi ve durumu belli K1 kullanılmadı gibi bir şey ve şimdi X1'de aynı yolda gibi, tabi hedeflenen sektör mobilden otomobil sektörü gibi görünsede ne kadar yaygınlaşacağını göreceğiz, yukarıdaki hezimete ek olarak nvidia'nın zannedildiği gibi sürücü yazmadada üstün becerisi olduğu tamamen göreceli bir durum üstün oldukları nokta opengl endüstri uygulamaları ve bu yılların tecrübesiyle eskiden olduğu gibi devam ediyor, enerjisini neredeyse 3-4 yıldır desktop/mobil PC sektörüne veren bir firmadır Nvidia, bu firmanında (AMD) bir ekibi var ve yapabilecekleri bir iş gücü var, para kazanmak adına iş gücünün ikiye bölündüğü belli, sonuçta firma konsolla ilgilenerek esas sektördeki ürünleri yenilemede gecikti o kadar. ;)   zaten AMD ben bildim bileli mümkün olabilecek her türlü sorunu yaşamış ve onunla yaşamayı hal edinmiştir endişelenmeye gerek yok bence.

Eskiden olsa yine biraz konuşmak isterdim de artık hiç gerek görmüyorum. Çünkü durum ortada. Şimdi ayrıca bir durum tespiti yapmayı da gerekli görmüyorum. Belki şu Fury'den sonra konuşulacak bir şeyler olur.

Fury'nin adı da R9 Fury X olarak onaylanmış:

AMD-Radeon-Fury-X-1.png

http://videocardz.com/56273/amd-radeon-fury-x-confirmed

R9 diye sınıflandırılmasa çok daha iyi olurmuş. Dün de kartlarla ilgili baya haber/dedikodu gelmiş:

http://videocardz.com/56251/amd-radeon-300-fury-rumors-leaks

Söylentiye göre Fury X'ten 30 bin tane olacakmış. Fury'nin X olmayan modeli de ertelenmiş. Verim oranı düşük olduğundan olabilir denmiş. Fury X'in tanıtımı 18 haziranda olacakmış, bir hafta sonra da incelemeler gelecekmiş. 16 haziranda 300 serisi tanıtılıp yeni teknolojilerden bahsedilecekmiş. 300 serisi komple yeniden isimlendirme olduğundan kartlar satış kanallarına gönderilmiş bile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD hakkında yapılan bir true innovator yorumu vardı. Ona gelen Cevap şuydu

"3 unique GPUs in 6 years yeah great innovation"....

Buna karşı nvidia fermiden beri nerdeyse her yıl yeni bir gpu modeli çıkartıyor. 4 yılda 4 yeni gpu. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O su soğutma bloğuyla biraz zor olur gibi. :P Yine de kartların küçülecek olması iyi. Tabi donanımhaber gibi yerlerde hala küçük kart diye kalitesiz olduğunu düşünenler olacaktır. :lol:

Kartın adı da R9 Fury X. Arkadaş o R9 nedir? Gerek mi var? Nvidia'nın Titan'ına rakip çıkarıyorsun, onun gibi özel isim kasıyorsun ama temel mantığı bile anlamamışlar. Titan'ın olayı adında herhangi bir rakam bulunmaması. Zaten R7-R9 gibi adlandırmanın bir anlamı yokken sen tut bunu bir de özel isimle gelecek karta koy. Amd cidden bu işlerden anlamıyor. :2no:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O testlerde 1080p de iyi görünüyor ama çözünürlük yükseltildikçe epey geride kalıyor. 

Anlamsız bir durum, böyle bir kartın işe yarayacağı yer üst çözünürlükler zaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Skorlar gelmeye başladı ama öncelik revize GPU 390x 'e verilmiş görünüyor, sonrasında Fury arz-ı endam edecek  :lol:  , neyse 390x bildiğimiz 290x'in elden geçmiş haliymiş ben  sadece etiket değişecek diye beklerken ufak tefek değişiklikler yapılmışta öyle kullanıma sunulmuş görünüyor, sanıyorum gecikme sebebide bu olabilir. Kart genel olarak bence başarılı ama en çokta fiyatın 399$ olması hoşuma gitti, Nvidia'nında pazardaki satış durumuna göre buna karşılık vermesi güzel olur.

GPU'da Ufak tefek revizyonla değişkliklerle bu derece artış oluyorsa HBM'li model'in Titan X'le kapışması normal olur bence,  Tabi nvidia'nında bu kart'a bir cevabı olacakmı onuda merak ediyorum ayrıca. Fiyat olarak 649$ olması AMD adına iyi olmuş Titan'ın satışını azaltmak adına güzel hamle ama 980Ti hala iyi bir pozisyonda olduğu için AMD'nin bu kanattan gelecek atağa karşı planı olsa iyi olur.

Son olarak alt segmente yönelen eski kartlar fiyat olarak düşsede bence yeterince inmemiş, Nvidia'nın bu alanda 750/960/970 seçenekleri varken AMD'nin ucuzlatmaktan başka revize edilmişte olsa yeni GPU'lara ihtiyacı var.

Kaynak : http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_r9_390x_gaming_8g_oc_review.html

Kaynak : http://www.purepc.pl/karty_graficzne/premierowy_test_amd_radeon_r9_390x_vs_geforce_gtx_980?page=0,12

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sitelerde incelenen MSI modelini baz alırsak R9 290X üzerine fena olmamış, GTX 970'in önünde genellikle. Hatta 4K gibi bellek isteyen yerlerde nal toplatması söz konusu.

Kart ama gayet kalın, üç slot diyebiliriz. Tekrar etiketlenmiş bir model, güç tüketimi v.b. dezavantajları var, buna göre düşünmek lazım alınacaksa da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 gb değil , 6 gb olsa , daha bir gönül rahatlığı ile alınırdı. Böyle soru işareti bırakıyor.

GTX 970'deki bellek sorunu aynen Fury modellerinde de baş ağrıtacak gibi bellek isteyen yerlerde ama 4K kullanımı yoğun değil şu an o kadar da, düzgün Freesync ve Gsync modellerin de 2K çözünürlükte olduğunu kabul edersek bu noktada 4K'dan ziyade 2K performansı daha belirleyici olacak gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fury'de HDMI 2.0 desteğinin olmadığından da bahsediliyor, SFF PC ile UHD TV'de 4K 60Hz olarak kullanımı bu durumda imkansız duruma geliyor, tabii doğru ise bu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle 5-10 dakika şu incelemelere göz gezdirdim yeni kartların hepsi yeniden isimlendirme 390X = 290X bildiğin hawaii işte. 380 = 285 bildiğin tonga

370 ise bok gibi kart olmuş. Bir ara detaylı bakacağım ama amd ısıtıp ısıtıp aynı pilavı önümüze koyuyor artık. ..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport yayınında bu 4gb işi  sorulmuş. Yakında detaylı test yapacaklarmış. 

"madem 4 gb den fazlasına gerek yok, o zaman 390x e neden 8gb koyuyor amd" , diye bir laf da attı editor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok