AMD - R9 300 SERİSİ "FURY'LER ÇIKTI"
1 1

Bu konuda 472 mesaj var

AMD'nin yayınladığı 15.7 WHQL sürücüleri dün sisteme kurdum. Frame Rate Target Control diye bir özellik gelmiş; yaptığı iş sizin belirlediğiniz bir değere göre FPS'i sabitlemek. Bunu V-Sync'tan farklı bir metodla yapıyor, gerçek zamanlı olarak GPU frekansı ve voltajıyla oynayarak GPU'ya binen yükü azaltıyor. Dolayısıyla daha düşük güç tüketimi ve daha az ısı ortaya çıkıyor.

Zalman Reserator 1 Plus ve EKWB soğutma bloğuyla pasif olarak soğutulan R9 290 grafik kartımda, FPS'i 72'e sabitleyerek denemeler yaptım (Custom Resolution Utility ile, 60 Hz'lik DELL monitörü 72 Hz'de çalıştırıyorum; DHW'de bununla ilgili bir başlık açmıştım hatırlayan olacaktır). Daha önce 60 derece civarına kadar çıkan GPU ısısında, FPS'e 72 sınırı konulunca 5-6 derecelik bir fark oluştu. MSI Afterburner ile tuttuğum kayıtlara göre, GPU frekansında ve voltajında anlık oynamalar yapılmış; GPU kullanımı daha önceden %100'lerdeyken, FRTC açıldığında %50'lere kadar düşüyor. Demand-based çalışan bir sistemle, misal GPU'nun 120 FPS üretebildiği bir sahnede GPU kullanımını kısıtlayarak veya GPU saat frekansını düşürerek 72 FPS üretecek şekilde davranıyor. V-Sync açıldığında görülen mouse-lag'den de eser yok.

FPS oyunlarında kullanılabilirliği tartışma konusu; 1 saate yakın BF3 seansında herhangi bir rahatsız edici veya oyun performansıma etki eden bir durum olmadı.

120-144 Hz monitörleri olanlar için gereksiz bir özellik tabii; ama 60 Hz'lik monitörde ve hava soğutmalı grafik kartlarıyla oyun oynayanlar, daha serin ve sessiz çalışan bir sisteme sahip olmak için FRTC özelliğini deneyebilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yalan olmazsa 1 saat sonra Fury incelemeleri geliyor. Bakalım ne kadar kırpmışlar. Tabi incelemeler hızaşırtılmış kartlarla yapılacağı için Fury X'e çok yakın görünebilir. Amd bile tanıtımı üreticilerin kartları üzerinden yapıyor.

AMD-R9-Fury-Press-Deck-13.jpg AMD-R9-Fury-Press-Deck-1.jpg AMD-R9-Fury-Press-Deck-7.jpg

Bakalım hızaşırtma potansiyeli nasıl olacak. Bu kartta da hızaşırtma payı bırakılmadıysa, 980 her türlü işi götürür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlk incelemeler gelmeye başladı. Abisinden daha iyi durumda diyebiliriz. En azından yüksek çözünürlükte 980'in bariz önünde. Ama incelenen kartlar oclu, özel soğutuculu:

AMD-FURY-85.jpg

Tahminen özel tasarım 980'lerle kafakafaya olacaktır. Oc tarafı yine sıkıntılı. Fury X'e göre daha tercih edilebilir olduğu kesin ama daha ucuza 980 varken tercih ne olur tartışmalı. Direk 500 dolar olsaymış, daha güzel olacakmış.

Edit: Özel tasarım 980'lerle kafakafaya olur demiştim, öyle olmuş. 980 G1 az farkla Fury'nin önünde demiş Hardware.fr.

http://www.hardware.fr/getgraphimg.php?id=205&n=1

Computerbase de 1080p ve 1440p yüksek ayarlarda 980le kafakafaya demiş:

http://www.computerbase.de/2015-07/sapphire-radeon-r9-fury-tri-x-oc-test/4/#diagramm-rating-2560-1440-hohe-qualitaet

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni sürücülerler Fury X 'in performansında ciddi artış oluğu söyleniyor. Mesela Reddit 'te Far Cry 4 'te %25 artış olduğu başlığı var. 

Tekrar benchmarkları görmek gerekecek . Ancak öyle ise ,AMD açısından saçma sapan birşey olur. Böyle bir sürücünün çıkış esnasında verilmesi gerekirdi. 

Ben yine 980Ti OC diyorum. Performans artısı çok fazla. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok öyle bir şey hocam.

AMD-FURY-89.jpg AMD-FURY-88.jpg

Heralde bekleneni veremeyen kartları biraz gazlamak için söylenen şeyler onlar. Fury X'in çıkışında da yanlış sürücü diye bir şeyler atıldı ortaya, o da yalanlandı sonradan. Önemli bir gelişme olacaksa Amd bunu illaki duyurur. Farcry 4 zaten Fury'lerin en iyi olduğu oyun. Onda pek beklentiye girmemek lazım.

Edit: Belirtmekte fayda var. Yukarıda yok diye kestirip attım ama belki sahne bazında öyle bir değişiklik olabilir. Ama sanmıyorum. Çünkü herhangi bir sahnede %25 artış olması demek, ortalamada da hiç yoktan bir %1'lik falan artış olması demektir. Tam tersine çok az düşüş var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techpowerup Asus Fury Strix incelemesini yayınlamış dün;

http://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/R9_Fury_Strix/

1080p üstü çözünürlüklerde GTX980'den daha iyi ama 1080p'de fiyatı sebebiyle 980 daha tercih edilir gibi. Genel görüş fiyatının biraz yüksek olduğu yönünde; AMD'den ben de biraz daha düşük fiyat beklerdim. Bakalım Türkiye'ye ne fiyatlardan gelecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

idle durumdayken, fanları duruyormuş(belki sapphire ki öyledir sadece).  Bu büyük avantaj sessiz sistem isteyenler için. Sonuçta çoğumuzun sistemi genelde idle da. Fury X de su soğutması var ama sadece yük altında sessizlik avantajı var . idle da iken daha sesli. 

Tabii bu testler ne kadar güvenilir bilmiyorum. Toplam ses ölçülmüyor gibi. Yani ekran kartı duruyor ama kasa fanlarının hızını arttırmak gerekiyorsa , anlamsız olur. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tech Report da incelemiş:

value-fps.gif value-99th.gif

Testlerin geneli 4kda yapılmasına karşın 980 daha iyi bir tablo çizmiş. Akıcılık konu olunca fark atmış resmen.

Anand'ın incelemesinde de 1080p'de 980 genelde daha iyi. 1440p'de fark kapanıyor ve Fury hafiften öne geçiyor, 4kda fark Fury lehine açılıyor.

http://www.anandtech.com/bench/product/1442?vs=1522

Ama işin içine hızaşırtma falan girince tabi 980 Fury'ye nal toplatıyor. Çünkü bu Fury de pek hızaşırtmaya gelmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kartın fiyatını ve overclock potansiyelini düşününce 550$ rakibine göre yüksek kalıyor. Rakibine göre durumu Fury X'den az miktar daha iyi olsa da, bu seriden beklentilerim daha yüksekti. Gerçi başka forumlarda hala kartı yere göğe sığdaramayanlar var ama... :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni sürücüleri kuranlar . Nvidia physx i görüyor mu programlar arasında? 

Nvidia uygulaması hiç kurmadığım halde bu program sistemde . Yeni AMD kartlar physx emulasyonu gibi birşeyler mi yapıyor?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX12 ve Mantle aynı prensipler üzerine inşaa edilmişti. DX12 gündeme gelince Mantle'ın pabucu dama atıldı doğal olarak; Ancak ben AMD'nin, Mantle sayesinde DX12 yolunda epey tecrübe edindiğini düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mantle büyük ihtimalle mikisoft'un Amd'ye outsource ettiği ya da xbox için sipariş ettiği bir çalışmaydı. Çünkü adamlar dx'e rakip tek taraflı api sundular, miki sesini bile çıkarmadı. Mümkün değil. Ne hikmetse Amd de dx12yi duyunca, artık biz mantle'ı bırakıyoruz, kullanan dx12yi kullansın dedi. Arada bir anlaşma olduğu çok bariz. Bu apilerin temelinde de yeni xbox ve yeni windows olduğundan, miki-amd anlaşması çok garip değil. Bir taraf donanım kısmını diğer taraf yazılım kısmını geliştirmişe benziyor. Bu sayede dx12'nin amd kartlara etkisi daha iyi olur umarım. En azından mm2/perf ve watt/perf oranlarında rekabet etmeye devam edebilir.

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mantle büyük ihtimalle mikisoft'un Amd'ye outsource ettiği ya da xbox için sipariş ettiği bir çalışmaydı. Çünkü adamlar dx'e rakip tek taraflı api sundular, miki sesini bile çıkarmadı. Mümkün değil. Ne hikmetse Amd de dx12yi duyunca, artık biz mantle'ı bırakıyoruz, kullanan dx12yi kullansın dedi. Arada bir anlaşma olduğu çok bariz. Bu apilerin temelinde de yeni xbox ve yeni windows olduğundan, miki-amd anlaşması çok garip değil. Bir taraf donanım kısmını diğer taraf yazılım kısmını geliştirmişe benziyor. Bu sayede dx12'nin amd kartlara etkisi daha iyi olur umarım. En azından mm2/perf ve watt/perf oranlarında rekabet etmeye devam edebilir.

Bu ilginç güzel bir yorum olmuş, panik halindeki adam gibi driver bile çıkaramayan AMD 'nin mantle gibi bir grafik yazılımına ayıracak kaynağı nasıl bulduğunu hep düşünmüşümdür zaten. 

Mantle iyiydi gerçekten BF4'te bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fury / Fury X 'e voltage OC geliyormuş. 

Bu OC li Fury X kart satılmasına izin anlamına gelebilir belki. 

OC 'de durumu kurtaracak fark oluyor mu ,yeni benchmark gören var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'de biliyor tabi gpu'nun ne mal olduğunu suyla soğutma ayarlıyor öyle pazarlıyor, yeni nesli yetiştiremedikleri için HBM'li bir zorlama revize bir GPU ancak bu kadar olurdu öylede oldu. ben bir miktar indirimle hala işe yarar olduğunu düşünüyorum ya neyse. ;)  Artık seneye kadar gider bu kartlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fury X'in oc işi fena patlamış. Tpu'ın testlerinde %10 performans artışı için 190w gibi bir artış olmuş. Güç tüketimi %70 kadar artmış. Feci... Kartın niye bu seviyede çıktığı da anlaşılmış oldu. Biraz daha yüksek hızlara çıkartsalar w/p oranı sürünecekmiş. Olabildiği kadar dengeli tutmaya çalışmışlar. Millet zorlamasın diye oc işini de kapatmışlar. Değişen bir şey yok, 980ti her türlü dağıtıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Trueaudionun balon olacağı belliydi zatende, zamanında creativenin yine thief adı altından yapmak istediği EAX darbesi gibi birşeyler yapmak istedi sanırım. Amd kusura bakmasında yazılım desteği sağlayamayan bir firma ve bunu kendisi sanırım hala öğrenememiş durumda.

Mantle yine öyle ortaya atılan bir teknoloji oldu ama ne kadar kaydadeğer bir izlenim bıraktı tartışılır. Battlefield 4 dışında başka bir ismi cismi başarısı olmadı. Diğer thief vsdir saymıyorum zaten.

Yine belli ölçüde rekabetçi bir konum oluştururlar diye tahmin ediyorum ama diğer arkadaşlarında dediği gibi bi alt isimde ki kartlara hiç bir değişim yapmadan frekanslarla biraz oynayıp al yeni seri yaptık demesi, zaten hali hazırda şu tarihlere kadar nvidianın çok gerisinde kalması ve üzerine ancak bu kadar çözüm sunabilmesinden ben sadece işte bunu yaptık piyasada modaya uyalım yeni kartımız gözüksün havasından başka birşey değil.

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok