Desktop PC lerde son durum.
0

Bu konuda 13 mesaj var

Yeni bir desktop ölüyor mu başlığı ile beraberiz. Bence gerek yok ama diğer başlıklar altında tartışılınca kendi başlığını açmak daha uygun olur.

Öncelikle cpu pazarının dağılımını bilmemeiz lazım, satışlar artıyor mu azalıyor mu, toplam cpu satışları içindeki payının yönü ne onu bir grafik olarak bulalım.Kesin veriler üzerinden gidelim.

Son bu başlığı 5-6 yıl önce açmıştım, o zaman da desktop öldü diyordu herkes, benim için birşey değişmedi . Mecbur olduğum zamanlar haricinde desktop kullanıyorum. İyi bir klavye , kaliteli mouse , min 27' ekran olmazsa olmaz. 10'-12' ekranlarda daral geliyor, için sıkılıyor,sığamıyorum. 

Ryzen ile önemli bir gelişme oldu. aslında sunucu için tasarlanmış bir işlemci ama desktop için de iyi performansı var , dolayısıyla üretici için desktop zaten tasarladığı işlemci için bir pazar daha oluyor ..  Ek olarak VR çok önemli . satın alabileceğiniz en iyi ekran kartı ve cpu gerekiyor , mobil ile olacak iş değil. VR güçlendikçe desktop güçlenecek.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

zbidiler ile isi gucu uykun olmayanlar desteop kullanmaz

parasi olan zibidi gider 1000 dolar 10 ipad pro bilmene alir oyle takilir

evde oturan insan olman lazim desktop icin

az satmasi oldu demek degil

keza dunyada bi cok urun doyar

o yuzden fakir ulkelere acilmak isterler o yuzden afrika turkiye hatta japonya asya bunlar icin deli isler olur yeni pazarlar

o orunler esyalar moda oralarda yoktur gorulmemistir degisiktir patlar

bat ise onlar 50 senedir yasamaktadir almistir kullaniyorlar kroyum ama para bende modu azdir sonuc batida satislar patlamaz

bilgisayar boyle bisi degilsede

iste 10 yasinda cocuklarin ihone 7 almak icin ailelerine oldururum kendimi laan moduna girmelerini sagliyan zibidi nesil

havasini cok zor atabicegi isterse 4 k monitor son geforce 2 tb ssd almis olsun sinirli kalir

telefonla tabletle bi halt yapmasa bile

hatta 200 dolarlik cin sulu zayif tablet bile trum isini gorucekse bile hic bisi yapmayip 2-3 oyun oynayip elinde dolasitran icin bile

gucci cantali kadin gibi dolastirip hava atmaksa patlamaz

olay hava olunca kroyum ama para bendecilerle ay havam yurusun tipleri 1 hadi bilemedin 1.5-2 sene bandinda yeni modeme gecerler telefon tablet falan

pc ise upgrade olur ama uste o degistirlen telefonlar tabletlet teknik olarak kullanis olarak omurlerini doldurmus degiller

pc tumden degistirmeyen gerekmez

hic bi haltini acip kullanmazsan ortalama 5-8 sene gider

bugun icin ortlama sistem bile 3-5 sene sonra daha kotu de calistirsa oyunlari calistirir eder

wanking modlu insanlari haric tutalim su kadar fps aliyorum soyle boyle diyenler haric

omru hayatimda kac tane sey kullandim hic sifir pc im olmadi bastan toptan duzgunce hep kendim topladim ortlamada 5 sene minumum belli parcalar gitti

eskiden teknik pc dunyasinda hizli gidiyordu pentium donemi amdnin kopyaci oldugu gunler

ama 2000lerin ortasindan sonra durum boyle degil

hizlar gucler belli makul seviyylere geldi

oyle eskisi gibi cigir degirimiyo

cag atlanmiyo

2 cekirdekli 10 senelik vasat cpun bile hayvanlar gibi islem yapiyo

16 cekirdeki 1gz daha hizli cpu ile bi tarafin tavana vurmuyp

nerdeyse kasik ev kulanicisi 2-4 cekirdeki yakin zamaa ait bi cpu ile tum isini rahat rahat goruyo onumuzdeki senelerde gorucektir

destop satislarini dusmesindeki sebeplerden biri de budur

sadece tablet ce telefonu notebook laptop falan gibi mobile kayis degil

eskiden 2 sene sonra demode olan sistemler 286 dan basla pentium 3-4 lere kadar gel hatta gec

1-2 sene cok buyuk fark yapardi

keza oyunlarda

bugun icin atla deve fark yok

hatta son 4-5 sene yapilmis oyunlain nerdeyse pek bir farklari yok

hatta bi cok firma daha az ugrastigi icin bazi firmalar geri bile gitti denilebilir.

formdaki ust seviye takilan arkadaslar saka yollu takilsalarda para benim keyf benim boyle istedikleri icin zevzeklikten degil

biliyorsunuz dunyada azimsanmayacak sekilde minecraft oynayan zibidi nesilden cocuk var

bunlarin bi kismi 3-4 bin dolarlik hayvani sistemlere sahip

benim zavali sistem da oyunlri calisitiryordur kesin wowdan zaman kalmiyo

ayni sebeplerden konsol satislarida bence eskisi gibi degil

ayrica zibidi nesileri soymak cok daha kolay

milyonlarca dolar yatirip yapip risk alip cok calisip pce oyun yapmaktansa atiyorum 50 milyon dolar harcayip 150m dolar kazanmaktansa

sacma sapan bi cep telefonu oyunu yapip free diyip coluk cocuk kiz ergene bisiler durmadan satip 3 m yaritirim ile 500 milyon dolar kaldirmak yolunda firmalar

aptal insanlar bitmedikce daha kotuye gidicez vede kotu haber bitmelerine imkan ihtimal yok

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Masaüstü OEM PC pazarı ölmüyor belki ama kesinlikle küçüldü. Zira eskiden mecburen performans ihtiyacı gereği masaüstü pc kullanmak zorunda kalan casual kullanıcılar, bugün notebook ve tabletlerin hem performans hem de pil ömrü nedeniyle istedikleri, ihtiyaç duydukları seviyeye gelmelerinden dolayı o pazarlara yönelmiş durumda. Parası çok kısıtlı olan en alt giriş seviyesi ile en üst performansı isteyen bir kesim kaldı sadece masaüstü pc kullanan. Bu en iyiyi isteyen kesim de hobi ve zevkleri gereği bu işe para harcamaktan çekinmeyen, bütçelerini bu işe kanalize eden bir kesim. Dolayısıyla her ürünün en janjanlısını ve performanslısını isteyen, ışıklı, pencereli devasa kasalarıyla, özel custom soğutma setleriyle, devasa 120-240Hz'lik monitörler, oyuncu ekipmanları vs. ile gösteriş yapmayı seven kişilerden oluşan bu ufak kesim ile bütçesi gereği en ucuzunu almak isteyenler için en azından yakın gelecek söz konusu olduğunda her zaman bir masaüstü pc pazarı olacaktır. Fakat bu en başta belirttiğim casual kullanıcılar çok daha büyük bir sayı ve bunlar işlerini mobil platformlarda görüp, oyun vs için de yine mobil platformlar ile konsolları kullanmaktalar diye düşünüyorum.

Narcissus and Whooosh beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tartışma "Intel'in desktop pazarı umrunda değil, AMD'e bırakıyor aslında " iddiasından çıkıyor biraz. Toplamda desktop cpu satışları nasıl bulamadım şidmi. 

Ama ryzen ile biraz pazar payı kapmış.2005'te baya iyi durumdaymış AMD bu arada. Passmark'tan aldığı için veirleri gerçek satışları tam yansıtmıyordur tabii.

https://www.cpubenchmark.net/market_share.html

INTEL-AMD-CPU-Market-share.png

Çin'de , G.Kore'de pc oyunculuğunun çok yaygın olduğu biliniyor , desktop satışlarında önemli rolu var (mış) . VR ile yeniden donanım ihtiyacı artacak, yine desktoplara talep artar gibi geliyor bana. VR 'in ihtiyacı olan hesap gücü mobil ile karşılanacak gibi değil.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

uzun yazdigim icin gozunuzden kacmis okumamis olabilirsiniz

piyasalarin doyma konusu da var

cinin super bir yeni pazar olsu sadece 1.3milyar lik nufusu yuzunden degil herifler gormemis etmemis urunlere ac

bizim burda pizza hut gibi bugun tuvalet kagidindan kalice bagitimiz zincirleirn 80ler in sonu 90larin basi mc donolds dahil itibarli resturant gibi olmasi

taksimdeki pizza huta millet luks bi yere gider gibi gidiyordu bulusuyordu

kici kirik pizzaci sonucta italyada ve hatta amerikada sokak arasinda kic kadar dukkanda 10 kat guzelini de yapiyorlar

ayni konu mobil de cepte de var ama orda yorgunluk bikkinlik yok ve o aletlerin omru daha kisa

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VR gelemedi gitti senelerdir gündemde, fuarları falan yapılıyor bilmemne ama çok kimsenin umrunda değil. Pazarlamaya yönelik yeni bir laf gibi kullanılıyor. Çok büyük kitlelerin heyecanla takip ettiği, beklediği birşey olduğunu zannetmiyorum hiç. Belki adam gibi şeyler görmeye başlanınca durum değişir, şu andaki durum böyle. Bana da hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bu yüzden VR'a bağlamak falan yanlış bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

valve açıklama yapmıştı bu VR konusunda. Bundan sonra "fail" bile olsa pek sorun olmayacağını söylemişlerdi. O kadar yatırımdan sonra tuhaf geliyor.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geekbench testi var söylenti olarak, link verdim daha önce başka konularda, ona göre i7 7820X R7 1800X'in %29 önünde multithread performansında, tekli işlemlerde daha da önünde. Ancak konusu bu değil.:)

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, nazareth said:

uzun yazdigim icin gozunuzden kacmis okumamis olabilirsiniz

asdffghdsafgdfs

KillerKenny tarafından düzenlendi
Atrin beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu başlığı da AMD - Intel mukayeselerine alet ederek insanları AMD'yi burada da aşağılamak zorunda bırakmayınız rica ederim. :)

Önce masaüstü bilgisayarlar vardı. Sonra "laptoplar da iş görüyor, masaüstü eskisi kadar gerekli değil" dendi. Sonra "tabletler de laptopların işini görüyor, çok hızlandılar, artık laptop hantal kalıyor" dendi. Sonra "telefonlar çok büyüdü zaten, tablete ihtiyaç kalmadı, telefonla her iş halloluyor" dendi. Şimdi ne denecek merak ediyorum. Akıllı saat filan mı? Tüm bu olaylar olurken telefonlar kompakt fotoğraf makinelerini ve medya oynatıcıları da yuttu zaten. Herşey ufacık bir telefonda artık. Şahane, ama diğer yandan konforsuz ve boyuttan feragat edilirken kaliteden de ödün veriyoruz.

Neyse... PC pazarı küçülmüş. Doğrudur. Lakin bu olaya daha uzaktan, teknoloji sektörünün tamamını görüş açımızda tutarak bakmak lazım. Donanım ürünleri fiziki ömrü dolmadan teknolojik ömrü dolan ürünler. Yani cihazın kendisi yıpranıp eskimeden önce insanlar zaten artık teknolojik ihtiyaçları karşılayamayacak durumda olduğundan o cihazı hurdaya çıkartıyor ve yenisini alıyor. Bu durumda piyasanın dönmesi için insanların sık sık sistemlerini güncellemeleri lazım, bunun için de teknolojinin insanları buna zorlaması lazım. Ev kullanıcılarının hızlı bilgisayara ihtiyaç duyduğu durumların neredeyse tamamı oyunla alakalı. Oyun geliştiriciler de konsollara öncelik veriyorlar. Maalesef senelerce konsolların kifayetsizliği yüzünden oyun sektörü kötü grafiklere mahkum oldu. Yeni nesil konsollar bile mevcut PC donanımlarının çok gerisinde kaldı. Biz 4K konuşurken konsolcular 1080p'ye seviniyorlar. Haliyle oyunlar da bu kifayetsiz cihazlara göre yapılıyor ve PC kullanıcılarının yeni donanım almasına gerek kalmıyor. Ben mesela hala i7 2600K kullanıyorum ve değiştirme ihtiyacı hissetmiyorum. Ya benim işlemci çıktığında doğan çocuklar ergenliğe ulaşacak neredeyse. Neredeyse 30 senedir PC kullanıyorum, hiçbir donanımı bu kadar uzun süre kullanmadım ben.

Sonuç olarak, bir küçülme elbet olabilir, ama ben masaüstü PC kullananların sayısının o istatistiklerde göründüğü kadar fazla azaldığını düşünmüyorum. Azalmıştır, ama öyle bitecek durumda değildir.

wazzap and pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 hours ago, T800 said:

VR gelemedi gitti senelerdir gündemde, fuarları falan yapılıyor bilmemne ama çok kimsenin umrunda değil. Pazarlamaya yönelik yeni bir laf gibi kullanılıyor. Çok büyük kitlelerin heyecanla takip ettiği, beklediği birşey olduğunu zannetmiyorum hiç. Belki adam gibi şeyler görmeye başlanınca durum değişir, şu andaki durum böyle. Bana da hiçbir anlam ifade etmiyor.

Bu yüzden VR'a bağlamak falan yanlış bence.

VR 'ın zaten hızla pazara girip büyük satışlar yapması beklenmiyordu. Tamamen yeni bir medya .Bütün oyunların , filmleri üretildiği paradigmalar geçersiz hale geliyor. İlk giriş masrafı fazla, üstelik ugyun bir oda ayarlamak gerekiyor. Baştan beri ilk satışalrın düşük kalacağını herkes biliyordu. Yinede PS VR , 1 milyon satmış , ki almak isteyenler stok sorunu olduğunu söylüyorlar. Vive da 400k gibi bir satış yakalamış, bu da fena değil.

VR 'ın ilk nesli bu üstelik. Çözünürlük yetersiz, tracking de biraz sorun var.Kontrolcu yine gelişmeye açık vs vs . Yani VR başarısız olacak bir medya değil. Nasıl TV, radyonun başarısız olması düşünülmezse bunun da düşünülmez. Uygulaması bir süre başarısız olabilir en fazla.  

Yaz sonlarında MS'nin desteklediği VR setler de çıkıyor. Onlarda fiyat birz daha düşük. inside out tracking yaptıklarından kurulumu daha kolay. Çözünülükleri daha yüksek . 

Monitorun çözünülürlüğünü arttırmak bir noktandan sonra pek çoık uygulamada bir önemli fayda sağlamıor. Oysa VR da böyle değil, 16k a kadar yolu var , bunun için gerekli  cpu, gpu da şu an kullandıklarımızın çok üzerinde. Yani yeniden hızlı upgrade cycle başlayabilir VR sayesinde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PC pazari kuculmuyor şekil değiştiriyor. Aslinda bu konu bir cok hobi alanında benzer şeyler yaşandı. Hep ayni tartışmalar yaşanıyor. O ölüyor mu bu bitiyor mu...

Son kullanıcı açısından PC ler olmazsa olmaz durumunu kaybetti. Önce notebooklar arkasindan tablet ve telefonlar evlerdeki PC lerin asli ancak basit görevlerini devraldi. İnternette gezinmek vesaire gibi...

Ev eğlencesi anlamında hanelerde oyun konsollari bir miktar pay kapti. Bu durumda PC pazari iki - üç farkli yöne evrildi. Kurumsal veya iş dünyasını saymiyorum.

Bunlardan birincisi kendi bilgisayarlarini toplayan göreceli yüksek para harcayan kitleler. Bu kitle overclock vesaire gibi olaylara merakli donanimi takip eden ve satin alabilen insanlar. Pazarin nis ve karlilik acisindan yuksek tabakasi bu. Yeni trendler yeni donanimlar ile bu kitle bir sekilde azda olsa genişleme potansiyeline sahip. 

İkinci kitle ise bir ustteki kitle kadar genis imkanlara sahip olmasa bile PC dunyasinin orta segment urunlerine ilgi duyuyor. Trend haline gelen yayıncılık veya benzeri alanlarda faaliyet gösterenler, yari amator olarak isler yapanlar gibi. 

Ucuncu kitle ise daha cok giris seviyesi ekipmanlara satın alan buyuk olcude eglence amacı ile PC ye ihtiyac duyanlar.  Ornegin Moba denilen oyunları oynayan kitleleri ornek verebiliriz. Bu pazar ozellikle uzakdogu veya eski dogu blogu ulkelerinde ve son yıllarda G. Amerikada gelişiyor. Bu pazarin maliyet odakli olmasinin yaninda en üst pazardaki trendlerin yansımaları da etki ettigi icin bu pazara yonelik urun ureten cok fazla.firma var. Mesela aydinlatmali urunler veya mekanik klavyeler moda.haline geldiyse bu pazar premium markalarin urunlerini satin alamadigi icin bu pazara yonelik markalar ortaya cikip ciddi satis miktarlarına ulaşabiliyorlar.

Yani pazar ciddi sekilde sekil degisitiriyor diyebiliriz

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok