Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

Jerry Pournell 'nin hatrına  Lucifer's Hammer 'a başladım. Güzel gidiyor şimdilk. 600 sayfaymış ama bilmeden girdim . E-book ların bir sorunu da bu. Gerçek kitaplar gibi kitabın boyutu hakkında kolay anlaşılır bilgi vermiyor.

@kHanTWRobert Harris diğrt kitaplarından hangilerini tavsiye edersin? Roma 'da geçen bir kitabı var. Aslında meraklı olduğun dönemler ile ilgili fiction okumak güzel oluyor .  Ne kadarının yazarın hayal gücünden geldiğini bilemeyeceğin için bunlardan tarih öğrenilir mi o tartışmalı. 

Jerry Pournelle de Roma tarihine meraklıydı. Hatta HBO dizisi olan Rome 'un sıkı takipçisiydi. Bir podcast te Rome 'un kaçırdığı bölümlerini Torrent'ten indirdiğini söylemişti. "Tivo'u ayarlamayı unutmuşum. Kendim kayıt etmek yerine torrent indirmenin ne farkı var?" anlamında bir cümle sarf etmişti.  Purnelle 'nin Bilim kurgu yazarlarnın oluşturduğu birliğin sözcülüğünü yaptığı ve copyright hakkında hassas olduğu düşünülürse aslında torrent işin tartışmalı gri bir alanı olduğu da görülüyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, ResetButton said:

Jerry Pournell 'nin hatrına  Lucifer's Hammer 'a başladım. Güzel gidiyor şimdilk. 600 sayfaymış ama bilmeden girdim . E-book ların bir sorunu da bu. Gerçek kitaplar gibi kitabın boyutu hakkında kolay anlaşılır bilgi vermiyor.

@kHanTWRobert Harris diğrt kitaplarından hangilerini tavsiye edersin? Roma 'da geçen bir kitabı var. Aslında meraklı olduğun dönemler ile ilgili fiction okumak güzel oluyor .  Ne kadarının yazarın hayal gücünden geldiğini bilemeyeceğin için bunlardan tarih öğrenilir mi o tartışmalı. 

Jerry Pournelle de Roma tarihine meraklıydı. Hatta HBO dizisi olan Rome 'un sıkı takipçisiydi. Bir podcast te Rome 'un kaçırdığı bölümlerini Torrent'ten indirdiğini söylemişti. "Tivo'u ayarlamayı unutmuşum. Kendim kayıt etmek yerine torrent indirmenin ne farkı var?" anlamında bir cümle sarf etmişti.  Purnelle 'nin Bilim kurgu yazarlarnın oluşturduğu birliğin sözcülüğünü yaptığı ve copyright hakkında hassas olduğu düşünülürse aslında torrent işin tartışmalı gri bir alanı olduğu da görülüyor. 

Archangel diye bir kitabı var, Rusya ile ilgili, daha fazla detay verirsem Spoiler vermiş gibi hissederim, tarz olarak (o kaliteyi tutmasa da) Fatherland'i andırıyor. Roma dönemi ile ilgili kitabı o denli beni açmadı. Archangel tanrının koruyucu meleği anlamında, dahası rusya'da bir bölgenin de ismini andırıyor. O yüzden kitabın Türkçe ismini "Tehlikeli Miras" yapmışlar. (Lock Stock and Two Smoking Barrels filminin isminin tercümesinden sonra gördüğüm en kötü tercüme. )

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Archangel 'i ekleyeyim. Goodreads te en yüksek puanlı kitapları 
The Cicero Trilogy ve An Officer and a Spy. 

The Rise of Superman: Decoding the Science of Ultimate Human Performance , bu kitabı John Carmack twitter dan tavsiye etmişti. "Flow Experience" ı inceleyen diğer kitaplara göre daha fazla işin fizyolojisine girilmiş. Konuya ilgisi olanlar okuyabilir. 

Lucifer's Hammer okumaya devam ediyorum , beklediğimden çok daha iyi çıktı.  Bundan sonra Larry Niven 'ın diğer kitaplarını da okurum. Kitabın 70lerinde sonunda yazılmış olmasına rağmen güncel tartışmaların çoğunu içermesi ilginç bir nokta. 

Yatırım kitaplarını okumayı seviyorum , kitap tavsiyesi gerek ama bunlarda şöyle birkaç sorun var. Yerli olanları genelde çok kötü. Ya bilgisizlikten ya kasıtlı olarak bireysel yatırımcı için hiç uygun olmayan stratejiler öneriyorlar. Yabancı kitaplar ise bize uymayabiliyor. 

Diğer sorun da matematik olmadan bu tip kitpaları yazmanın zor olması. Yazar ya hiç matematik kullanmıyor, ortaya anlamsız bir kitap çıkıyor ya da olması gerektiği gibi yazıyor ve ancak elektronik mühendisinin decode edebileceği bir kitap çıkıyor.  

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben gunumuzun Philip K. Dick'i sayilabilecek birkac isimden biri olan Greg Egan'in kisa hikayeler iceren "Axiomatic" adli kitabini okuyorum. Gercekten fantastik bir hayal gucu var bu yazarin, daha uzun romanlarina girmeden once kisa hikayelerini okuyup begenip begenmedigime karar vermek istemistim. Simdi bir iki romanini okumaya niyetliyim.

ABD icin duzinelerle yatirim kitabi tavsiyesi verebilirim ama maalesef en temel tasarruf onemleri iceren kitaplar disindaki hic bir sey ne Turkiye'nin sartlarina, ne de mevzuatina uyuyor. Turk piyasalari icin Turk yatirim tavsiye kitaplarina basvurmakta yarar var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Four Pillars of investing gibi daha genel tavsiyeler veren , veya Şeytan Sofrası - Finansal Spekülasyonlar Tarihi gibi kitaplar yine geçerli oluyor Türkiye'de . Ben bunları sevdim mesela, tavsiye de ederim. 

Yerli yazarlardan beğendiğim olmadı hiç. Çoğu borsada hisse senedi alım-satımı analizi gibi konulara giriyor ki ben hiç inanmıyorum bireysel yatırımcının bu yollarla para kazanabileeğine, hele Türkiye'de.

Stephen King'in yeni kitabı Sleeping Beauties çıktı dün. Audiobook olarak beğenilmiş.

https://www.amazon.com/Sleeping-Beauties-A-Novel/dp/B071F9TBX1/ref=tmm_aud_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=&sr=&dpID=51HY4nOEDaL&preST=_SX342_QL70_&dpSrc=detail

Satya Nadella'nın kitabı da yeni çıktı.  Bunu okuma listesine ekledim. 

https://www.goodreads.com/book/show/30835567-hit-refresh

Microsoft 'un önceki dönemini anlatan Microsoft 2.0 ( Mary Jo Foley ) türkçe'ye çevrilmişti. Kitap fena değil, konuya meraklılar okuyabilir. 

Amazon'da çok güzel kitaplar denk gelebiliyor, p2p gibi yerlerden indirenlerin bile önce Amazon'a bakmasında bence fayda var. 

MEsela Chip'in tavsiye ettiği Axiomatic 2.99USD .  

https://www.amazon.com/dp/B00FDWOBZA/_encoding=UTF8?coliid=I10U4VW19UI3WN&colid=1H7N2FPVKA4FD

The Philip K. Dick Anthology: 18 Classic Science Fiction Stories (Bybliotech Fiction) Kindle Edition

0.99USD . 

https://www.amazon.com/dp/B00DWIASTA/_encoding=UTF8?coliid=IAZ2DPQAKTRPE&colid=1H7N2FPVKA4FD

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonradan dusundum de finans kitabi olarak sadece ABD piyasalarinda degil, evrensel gecerliligi olan ve finansla insan psikolojisinin kesisimini inceleyerek, esitli finansal kararlari neden aldigimizi irdeleyen "davranissal finans" (behavioral finance) kitaplarini tavsiye etmek mumkun. Kimi finansal hatalari neden yaptigimizi, bunlardan nasil kacinabilecegimizi anlatan ilginc ve yararli kitaplar bunlar. Ben birkac tane okudum ama sadece bir tane onermem gerekirse "Your Money and Your Brain" en iyisi ve konuyla daha onceden hic ilgisi olmayan birisi icin en okunabilir / erisilebilir olani:

https://www.amazon.com/Your-Money-Brain-Science-Neuroeconomics/dp/0743276698

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Jason Zweig 'in kitabını okumuştum.  Four pillars of investing'de  tavsiye edilen yazarlardan biri. Twitter hesabında da benzer konulu güzel makalelere link veiryor.

Benzer konulu yerli bir kitap da var.

Davranışsal finans 

http://www.kitapyurdu.com/kitap/sacmalama-amp-davranissal-finans/263742.html

Bu yeni bir revizyon herhalde. Benim okuduğumun kapağı ve ismi farklıydı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Lucifer's Hammer 'ı oldukça beğendim. Post acolyptic evren denenmemiş birşey değil ama bunda güzel işlenmiş. Yer yer Walking Dead 'in havası da vardı.  Neal Stephenson'ın Seveneves 'inin buna benzediği yazılmış yorumlarda. Bu yazarı hep duyuyorum ama hiç kitabını okumadım. Hangi kitabından başlamak lazım?

Moon is a harsh mistress 'i okuyorum. 1960larda yazılmış kitapta Neural networklerden bahsediliyor, yapay zeka için istatistik yöntemler kullanılıyor :)  . Uygulamanın teorinin ne kadar arkasından geldiğini göstermesi açısından güzel bir örnek. Kİtabın yazarı olan Robert A. Heinlein aynı zamanda Conan the Barbarian karakterinin yaratıcısıymış. İlginç çizgiroman diye uzak durduğum Conan'ın arkasında SciFi'nin önemli bir ismi var. Kitaplarını okuyan var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 10/9/2017 at 2:47 PM, ResetButton said:

Neal Stephenson'ın Seveneves 'inin buna benzediği yazılmış yorumlarda. Bu yazarı hep duyuyorum ama hiç kitabını okumadım. Hangi kitabından başlamak lazım?

Neal Stephenson en azindan ABD'de son yillarin en basarili ve en cok satan SF yazarlarindan birisi. Ben sonradan duydugum ilk eseri olan "Big U" ve beni cok sarmayan "Zodiac" disinda hepsini okudum. Eserleri genelde uzun ve dikkatle okunmasi gereken, bircok zengin karakter ve ayrintiyla suslenmis kitaplar. 

Seveneves en yeni eserlerinden birisi. Bence Stephenson okumaya klasik eserleri Snow Crash ya da Diamond Age, eger o sardiysa uzunca zaman ayirarak Cryptonomicon ile baslamak iyi olur. Cryptonomicon bence en basarili ve en surukleyici eseri; ben yillar once doktora tezi vs. hengamesinin ortasinda okumustum ve tam tadini cikaramadigimi dusunuyorum, simdi aradan bayagi zaman gectikten sonra bir kez daha okumayi dusunuyorum. 

Anthem de cok basarili bir eser. Ingilizce okumayan arkadaslar Cryptonomicon'un cevirisine girisebilirler ama bana kalirsa Anthem icerdigi bir suru kurnazca kelime oyunu ve konunun gectigi gezegendeki dilin ilginc ozellikleri nedeniyle Ingilizce okunmasi gereken bir eser.

Seveneves guzel ama beni Cryptonomicon kadar sarmamisti. Reamde ise temelde SF degil de macera romani sayilmasi gereken bir kitap. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Moon is a harsh mistress 'ı okudum. Tabii çok önemli bir esermiş SciFi 'de. Ancak bugün okunduğunda aynı etkileyiciliği bırakmıyor. Okunabilir ama sonlara doğru biraz sıkıldım, hatta konuyu kaçırdım. 

Philip K. Dick'ten "Flow My Tears, the Policeman Said" 'ı okuyorum. Bunu da oldukça beğendim. En yüksek goodreads puanı almış kitaplarını ilk okuyup en iyileri baştan tüketiyorum ,öyle bir kötü yanı var. SciFi denmez buna ama fantastic bir dünyada geçiyor. "Out of time " ile kıyaslarsam yarım puan az veririm. 

Philip Dick'in kitaplarında amazon'da indirim vardı . Başka yerlerden bulmadan önce bir amazon'a bakılmasını tavsiye ederim.  0.99usd 'e bile populer ebooklar var.

Amazon'da satılan ebook lar bazen özensiz olabiliyor, eski kitapları anlaşılan ocr gibi birşeyle ebook a çevirmişler ama yeterli kontrol yapılmamış, bazı kitaplarda  X-ray özelliğini kullandığınızda spoiler verebiliyor.  

Goodreads'teki hedefi tutturmak için daha kısa kitapları öne aldım , Neal Stephenson 'un kısa kitapları bile 500sayfaymış. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

P.Dick'ten Ubik 'i okudum. Okunması gereken bir kitap. Film yapmak isteyen olmuş ama filme çevirmek çok zor. Scanner darkly en çok tavsiye edilen kitabı. Ben pek sevmedim, diğer kitaplarında aldığım keyfi almadım. Şu okuduklarım arasında en beğendiğim Time out of Joint.  

Arthur Clark'ın daha önce hiç kitabını okumamıştım. Hammer of God'ı okudum, vasat bir kitap bence. Herhalde yazara burdan başlamamak gerekliydi.

Asimov'un Foundation serisine ilk başladığımda çok beğenmiştim. Serinin diğer kitaplarını okuyunca aslında özellikle karakterlerin tk boyutlu olduğunu fark ettim. 

Stanisław Lem 'in Return from the stars 'ı okudum , fena değil ama belki yazıldığı zaman çok etkileyici olan kitap bugün okunduğunda sürüklemiyor. Kitaptaki gelecekte kullanılacak E-reader tasbviri yapılıyor, onu kindle da okuyor olmak keyif verdi ama. Solaris'ten de pek etkilenmemiştim.

Altered Traits: Science Reveals How Meditation Changes Your Mind, Brain, and Body 'ı okuyorum. Meditasyon hakkında son zamanlarda artarak yeni araştırmalarıdan bahsediliyor , prestijli yayınların bile haberleri doğru olmayabiliyor. Bu kitabın yazaları konu hakkında önemli isimler, konuya meraklı olanlara tavsiye edilecek bir kitap.

P.Dick 'in kitaplarında başka tavsiye var mı? 

Asimov'un ,S.Lem, Arthur C.Clark'ın bugün okunması gereken kitapları hangileri?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 11/15/2017 at 2:14 PM, ResetButton said:

P.Dick'ten Ubik 'i okudum. Okunması gereken bir kitap. Film yapmak isteyen olmuş ama filme çevirmek çok zor. Scanner darkly en çok tavsiye edilen kitabı. Ben pek sevmedim, diğer kitaplarında aldığım keyfi almadım. Şu okuduklarım arasında en beğendiğim Time out of Joint.  

Arthur Clark'ın daha önce hiç kitabını okumamıştım. Hammer of God'ı okudum, vasat bir kitap bence. Herhalde yazara burdan başlamamak gerekliydi.

Asimov'un Foundation serisine ilk başladığımda çok beğenmiştim. Serinin diğer kitaplarını okuyunca aslında özellikle karakterlerin tk boyutlu olduğunu fark ettim. 

Stanisław Lem 'in Return from the stars 'ı okudum , fena değil ama belki yazıldığı zaman çok etkileyici olan kitap bugün okunduğunda sürüklemiyor. Kitaptaki gelecekte kullanılacak E-reader tasbviri yapılıyor, onu kindle da okuyor olmak keyif verdi ama. Solaris'ten de pek etkilenmemiştim.

Altered Traits: Science Reveals How Meditation Changes Your Mind, Brain, and Body 'ı okuyorum. Meditasyon hakkında son zamanlarda artarak yeni araştırmalarıdan bahsediliyor , prestijli yayınların bile haberleri doğru olmayabiliyor. Bu kitabın yazaları konu hakkında önemli isimler, konuya meraklı olanlara tavsiye edilecek bir kitap.

P.Dick 'in kitaplarında başka tavsiye var mı? 

Asimov'un ,S.Lem, Arthur C.Clark'ın bugün okunması gereken kitapları hangileri?

Clarke'in Rendezvous with Rama serisi hep siddetle tavsiye ediliyor. Okumaya ben de niyetliyim, su an yeni neslin iyi yazarlarindan Cory Doctorow'un "Walkaway" kitabi ile mesgul oldugum icin listede hep gerilere atiyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vaktimi witcher a gommeye devam ediyorum. :zuh:

Ilk kitabi bitirdim ikinciye gectim. Witcher hayrani olmayan veya bilmeyen hiz sevmez bu kitaplari bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, Squall said:

Vaktimi witcher a gommeye devam ediyorum. :zuh:

Ilk kitabi bitirdim ikinciye gectim. Witcher hayrani olmayan veya bilmeyen hiz sevmez bu kitaplari bence.

Türkçe yayınlanan kitapların arkasında Tolkien ve R.R. Martin ile karşılaştırılıyor. Amerika - İngiltere için onlar neyse Sapkowski de doğu Avrupa için odur deniyor. Witcher güzel ama "şu ana kadar okuduğum kadarıyla"  Martin, hele hele Tolkien'in değil yanına yaklaşmak, ben düşünemem bile.

Kısa hikayeler olan iki kitap daha iyi, aralarındaki bağlantılar falan güzel. Fakat romanı hiç beğenmedim. Çok zayıf geldi bana. Çok daha doyurucu kısa hikayeler var önceki iki kitapta, sanki zorla sündürülmüş bir hikaye gibiydi. Devamını görmek lazım, belki birden gelişim gösterecek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Forumda sayilarinin az olmadigini dusundugum Nicholas Nassem Taleb okurlarina hatirlatma: Fooled by Randomness ile baslayan Incerto serisinin dorduncu kitabi olacak olan "Skin in the Game"  18 Subat'ta cikacak.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nicholas Nassem Taleb , Fooled by Randomness 'ı okudum ama onu tekrar okumam lazım. Hatta arada bir okuyup fikirleri hayata geçirmek ,alışkanlık haline getirmek lazım. Diğer kitapları da sırada. 

Aslınnda şu "is ignorance bliss?" konusunu o kitaptan aldığım fikirden yola çıkarak açmıştım. Yazarın Victoria İngiltere'sinde  modern teknolojiyle yaşar gibi yaşamak ,günlük haber akışının çoğunu filtrelemek gibi bir yöntemi vardı çok hoşuma giden . Üzerinde tartışıp uygulamaya geçirmek lazım .

Herkes uçakla giderken uzun uzun italya'da tren yolculuğu yapması da bana benzer fikirler verdi. Amerika'ya gemiyle gitmek gibi.

https://www.cursedhardware.com/topic/2705-is-ignorance-bliss/#comment-83837

"WOOL " serisini okuyacaklar Amazon'dan kindle içiin özel versiyonu indrebilir , en son ücretsizdi bir aylık deneme üyeliğiyle.  Bence kitabın atmosferi daha güzel olmuştu . Kindle 'ın farklı tasarımlara ,yeni fikirlere izin verdiğini görmek açısından da güzel örnek. Yalnız kitabı goodreads teki puanını hak edecek kadar iyi bulmadım ben , iyi bir öykü ve atmosfer ama ödül alacak kitap değil bence. Hatta yazarın beklmediği bir ilgi görmüş, adam da hikayeyi tam olgunlaştıramamış izlenimi yaratmıştı bende. Sonra gelen devam kitpaları aynı oranda beğenilmemiş zaten.

Larry Niven'dan RingWorld 'u okuyorum. Bence güzel kitap, yazıldığı zaman kadar etkileyici olmayabilir ama yine de okunması gerek. Kitaptaki fikirler sonra pek oyuna , kitaba, filme kaynak olmuş. Biraz karakterler yönünden eksiği var.

Clarke'in Rendezvous with Rama 'yı bundan sonra okuyacağım. Güncel bir haber o kitabı yeniden gündeme getirdi.

http://edition.cnn.com/2017/11/20/world/first-interstellar-object-solar-system/index.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Witcher'dan sonra okuduğumdan mıdır nedir WOOL bana baya iyi geldi. İlk kitap gayet güzeldi, ikincisi o kadar değildi ama hiç fena değildi. Üçüncünün başındayım, pek bir şey diyemem. Spoiler vermeyin :P Belki de Fallout'tan esinlenmiş ama kötü olmamış. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Rendezvous with Rama oldukça iyi. Ringworld ile benzedikleri çok yer var ama bu daha iyi. Ringworld 'de "ekibi toplayalım ,maceralara koşalım " havası, anime tadı var. Hatta anime olsa olur. Rendezvous with Rama biraz daha hardcore SciFi'e yakın. Bu yıl okuduğum en iyilerden.  Morgan Freeman filmini yapacağını söylüyormuş bir süredir , güzel olur ama tabii aynı detayları içermez kaçınılmaz olarak.  

Kitapların filmleri yapılmasada , o kitaptan bazı kavramlar , atmosferi filme aktarılabiliyor. Mesela Rama'nın bir benzeri son yılların en iyi filmlerinden Interstellar 'da var. 1984'ün atmosferi başka pek çok filmde kitapta var.  Fahenheit 451'de ectasy halinde kitap yakan karakterin benzerini bilgisayar oyununda gördüğümü hatırlıyorum.

Aralık ayına geldiğimize göre bu yıl okuduğumuz en iyileri sıralayalım.

Dark Matter, Three Body Problem,Rendezvous with Rama, Lucifer's Hammer,Fatherland,Time out of Joint.

Scanner Darkly 'i diğer kitapları kadar beğenmedim ancak çok çarpıcı sonu için okunur.

Fatherland  ve Dark Matter 'ın yazarlarının bakılması gereken başka kitapları var goodreads'te yüksek puanlı. Onlara da bir göz atacağım. 

Ray Bradburry ve Heinlein'ın isimleri sürekli karşımıza çıkar ancak okduğum Fahrenheit 451 ve Moon is a Harsh Mistress 'ten çok etkilenmedim. SciFi olarak ikinci kitabın güzel öngörüleri var ama hikayenin örgüsü çok etkileyici değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 hours ago, ResetButton said:

Ray Bradburry ve Heinlein'ın isimleri sürekli karşımıza çıkar ancak okduğum Fahrenheit 451 ve Moon is a Harsh Mistress 'ten çok etkilenmedim. SciFi olarak ikinci kitabın güzel öngörüleri var ama hikayenin örgüsü çok etkileyici değil. 

Ray Bradbury okumadim ama Heinlein elbette bir SF devi ve bir cok kisa oykusu / romani oldukca iyi. PKD kadar olmasa da bircok eseri sinemaya uyarlanmis durumda, Starship Troopers vs. gibi. Kitap tavsiyesi degil ama Heinlein'in "All You Zombies" hikayesinden yola cikarak yapilan "Predestination" filmini seyrederek adamda nasil bir hayal gucu oldugunu takdir edebilirsiniz. Netflix'de olmali, ama seyretmeden once gidip Internet'ten konusu ile ilgili tek bir kelime bile bilgi bakmamaniz lazim.

ChipArchitect tarafından düzenlendi
ResetButton and JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 16.07.2017 at 02:40, ResetButton said:

Neuromancer 'ı okuyan var mı? Klasik kabul ediliyor ama bugün okuyunca hayal kırıklığı yaratır mı?

Ben okuyorum, hayal kırıklığı yaratmaz, hala güncel. Fakat 6.45 yayınevi kötü çeviri yapıyor cümlelerde anlam eksikliği oluyor o nedenle bence okuması güç. Gittim ingilizcesini aldım öyle devam ediyorum.

Kitap cyberpunk'ın ilk örneği sanırım. Etrafın görünümünün önem taşıdığı bu tarz türler mecburen çok fazla tasvir içeriyorlar. Tasvirli anlatım sevmiyorsanız sıkılabilirsiniz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Neuromancer 'ı okudum ama pek beğenmedim. Zaten sıkılınca dikkatim dağıldı, konuyu da kaçırdım. ilk çıkıtğında orjinal olan konu bugün keyif vermedi. 

Heinlein'in Star Trııpers 'ı okuyorum, iyi başladı. Kitabın başlangıcındaki Türk çavuş gülümsetti dorğusu . Acaba kore'de falan Türk birlikleri ile mi kaldı diye baktım wiki 'den , gördüğüm kadarı ile yok . 

Yukarda bahsettiğim kitapın yazaları "Google Talks'a katılmış. Türkiye'de böyle her alanda önemli yazaları ,düşünürleri çaığıran bir şirket var mı?  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

StarTroopers 'a 3yıldız veririm.  Yazıldığı zaman belki tarif edilen asker tipi çok ilginçti okuyucu için ama bugün bir milyon tane filme, oyuna konu olmuş, sıradan görünen bir tip. Onun dışında kitaptaki karakterler aracılığıyla devlet, eğitim sistemi gibi konular tartışılıyor. O nedenle yine okunur. Heinlein diğer kitaplarına bakacağım artık. 

The Three Stigmata of Palmer Eldritch , oldukça güzel başladı. Çok iyi bir kitap olduğu daha baştan belli.. Philip Dick 'in kitaplarında ki atmosferi çok seviyorum, içine girip yaşama isteği uyandırıyor. 

The Martian 'ın yazarı Andy Weir 'in yeni kitabı Artemis çıktı geçen ay. Goodreads'teki yorumlar karışık, yine de okunacaklar listesine aldım. Önceki kitaplarından tavsiye edebilecek olan var mı? The Martian var tabii ama filmi izlediklten sonra yine de okunur mu?

Cory Doctorow'in Little Brother 'a okuma listesine aldım ama emin değilim. Goodreads puanı iyi ,fakat oranın puanlarına her zaman güvenilmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Stephenson'ın Snow Crash, oldukça iyi. Daha başlar başlamaz kitap film gibi gözünüzün önünden akmaya başlıyor. Geçmişleriyle iyi tanımlanmış karakterler var,  bazı kitaplardaki gibi karakterler havada kalmıyor. Neuromancer 'a göre daha sağlam buldum ortamın, kavramlarnın tanımlanmasını. Yazarın bilim kökenli olması önemli burda. Zaten ödül almış olsalarda bilimden gelmeyen SciFi yazarlarına temkinli yaklaşıyorum. 

Yalnız kitap 1992 'den , o zaman için SciFi görünen kavramlar bugün gerçekleşmiş durumda , o açıdan biraz değer kaybı var . Yazarın daha yeni kitaplarına bakacağım bundan sonra. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok