Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

55 minutes ago, ChipArchitect said:

Blake Crouch'un "Dark Matter" kitabini yeni bitirdim. Bence cok basarili, multiverse/"many worlds" kuramini cok ilginc bir sekilde isleyen, akil durduran ilginclikte bir kitap. Zaten gelecek yil yuksek butceli bir Hollywood filmi olacakmis ama herkes filmi seyredip konusmaya baslamadan kitabi okumaya deger. Yine "Dark Matter" adli mevcut TV dizisi ile isim benzerligi disinda bir ilgisi olmadigini da belirtelim.

Dark matter 'e bakalım. Hardcore SciFi^e benziyor.

Neuromancer 'ı nedense sevmedim. Klasik kabul edielen bir kitap ama anlatım dili beni sarmadı.

URSULA K. LE GUIN 
KOLEKSİYONU 
ÖZEL İNDİRİMDE

http://www.metiskitap.com/catalog/campaign?CampaignID=103

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
15 saat önce, ResetButton said:

URSULA K. LE GUIN 
KOLEKSİYONU 
ÖZEL İNDİRİMDE

http://www.metiskitap.com/catalog/campaign?CampaignID=103

Elektronik kitapları tercih ettiğim için artık ilgimi çekmiyor ama Metis kolay kolay indirime girmezdi, güzel olmuş denebilir.

Denemeyenler için Mülksüzler'i tekrar hatırlatalım :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazarın ilk kitabını sevdiğimden yeni kitabını da okumaya başladım. 

The Confidence Game: Why We Fall for It . . . Every Time
by Maria Konnikova 

https://www.goodreads.com/book/show/25387895-the-confidence-game

Dolandırıcılık işlerine , Hustle gibi dizilere ilginiz varsa kitabı seversiniz. Bence yeterli detaya girmiş, David Lieberman 'ın benzer konulara değinen kitapları var ama o ilgi çekmek için fazla populer alana kayıyor, bana gerçek dışı gelen iddialarda bulunuyor. Bu Robert Greene 'in tarzına yakın.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dark Matter çok iyi başladı. Kitabı okurken bir yandan sahneler zihnimde film gibi canlanıyor. iyi kitap daha başlangıçta kendine çekiyor okuyucuyu.

Kitap okurken şöyle bir şey oluyor bende. Bazen karakterin hikayedeki görecinden , bazen isminden bildiğim biri veya bir oyuncu zihmimde canlanıyor ve kitap boyunca o kişiyi görüyorum. Mesela bu kitapta Ryan var, ben Ryan Gosling i gördüm, belki alakası yok. Kitabın karakteri de Breaking Bad 'deki Walter White olarak canlandı hayalimde. Neomancer 'da karakter Harrison George 'un yaşlı haliydi, oysa kitapki karakter genç.  Sonra tanımlandıkça çok alakasız olsa da benim zihmimdeki bu görüntü hiç değişmiyor. 

Neomancer 'i kitap olarak pek sevemedim, neden bilmiyorum bir yerde hikayeyi kaçırdım sonra kafam karıştı. Belki bugün bakınca belki hikayenin ilk zamanki orjinalliği yok. 

Ringworld 'u okuyan var mı? Onun içinde yazıldığı zaman orjinal olsa da bugün için vasat bir hikaye yorumları var. Yine Ray Bradbury 'den tavsiye var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dark Matter çok sürükleyici bir örgüye sahip. Son yıllarda okuduğum en iyi kitaplardan. Aslında bu kitapalrın çoğu SciFi'den çok fantaziye yaklaşıyor. Mesela Asimov'un Robot serisi Scifi e yakın ama Foundation serisi daha çok fantazi .

Dark Matter 'ın bana hatırlattığı birkaç film var. 

Cohorence . Multiverse üzerien kurulu. Düşük bütçeli olmasına rağmen bence çok iyi film.

http://www.imdb.com/title/tt2866360/

Şunları da biraz andırıyor.

Mr.Destiny

http://www.imdb.com/title/tt0100201/?ref_=nm_flmg_act_124

Sliding Doors

http://www.imdb.com/title/tt0120148/?ref_=nm_flmg_act_38

Hugo awards.

Women swept nearly every category at the 2017 Hugo Awards
The award for Best Novel went to N.K. Jemisin’s The Obelisk Gate

https://www.theverge.com/2017/8/11/16127310/2017-hugo-awards-n-k-jemisin-science-fiction-fantasy-books

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dark Matter çok iyi başladı mükemmel bir final ile bitti.5/5 .

Filmi çekilmeden okuyun derim, film Inception, Memento gibi klasik de olabilir, eline yüzüne bulaştırabilir de yönetmen. 

Fahrenheit 451 'e bir iki sayfalık bir giriş yaptım ama güncel SciFi tavsiyesi her zaman lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 hours ago, ResetButton said:

Dark Matter çok iyi başladı mükemmel bir final ile bitti.5/5 .

Filmi çekilmeden okuyun derim, film Inception, Memento gibi klasik de olabilir, eline yüzüne bulaştırabilir de yönetmen. 

Fahrenheit 451 'e bir iki sayfalık bir giriş yaptım ama güncel SciFi tavsiyesi her zaman lazım.

Dark Matter'ın Türkçe çevirisi yok sanırım. 

Dili nasıl (ağır mı ?) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, Makaan said:

Dark Matter'ın Türkçe çevirisi yok sanırım. 

Dili nasıl (ağır mı ?) 

amazon'da "look inside " var. Birkaç sayfa okumaya izin veriyor.

https://www.amazon.com/Dark-Matter-Novel-Blake-Crouch/dp/1101904224

google books ta da benzer özellik var.

https://books.google.com.tr/books?id=85nrCgAAQBAJ&printsec=frontcover&source=gbs_ge_summary_r&cad=0#v=onepage&q&f=false

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fahrenhiet 451 'den fazla etkilenmedim tahmin ettiğim gibi. Yazıldığı yıllarda orjinal olan yaklaşım bugün o kadar sıradışı değil.

@kHanTW başka ortamda bahsettiği bir seminer (?) vardı. Onun içeriğine benzeyen bir kitaptan bahsetmiştim. Bunu bana bir kızarkadaşım tavsiye etmişti, okuyup çok beğenmiş . Onun ısrarı ile okudum ama bana diğer "self-help" kitaplarından farklı gelmedi. %10 işe yarar bilgi , %90 şişirme, pseudoscience ve sonraki kitapları aldırmak için scam. Ben kitabı beğenmediğimi söylediğimde , bana "sevgilisini gördün mü ?" demişti. Elemanın sevgilisi şu.

1476087832914.jpg

The Game: Penetrating the Secret Society of Pickup Artists
by Neil Strauss

https://www.goodreads.com/book/show/900.The_Game

Bu arada New york Times bestseller olmak ne kadar prestijli bir durum? Hangi kitaba elimi atsam NYT bestseller.

Bu akım o aralar çok populerdi. Yanlış hatırlamıyorsam başlatan Double Your Dating ile David DeAngelo.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fatherland 'i okumaya başladım, bırakamıyorum elimden. Romanın örgüsü kendisine çekiyor. İkinci dünya savaşında Almanya'nın kazandığı alternatif bir tarihte geçiyor. O atmosferi güzel oluşturmuş yazar. 

Aslında The man in the high castle 'ı okuyacaktım ama onun dizisi var. Diziyi izledikten sonra roman tat vermeyebilir diye düşündüm. Onda biraz daha alternatif tarihin detaylarına giriliyor. Fatherland 'de 45'ten sonra tarih 65 'e uzatılırken detaya girilmemiş. 40'larda geçiyor dese birkaç yer dışında çok göze batmazdı.

https://www.goodreads.com/book/show/56842.Fatherland

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fatherland 'in tadı damağımda kaldı . WWII Almanya'sının atmosferi ve kitabın örgüsü çok çekiciydi. Belki ordan hız alıp Man in the High Castle a girmek lazım. 

Solaris alışıltığımın dışında bir SciFi. Yalnız çevirisinde kötü olan yerler var.

Uzun zamandır SciFi okumuyordum birşey fark ettim. SciFi okumuyorsan filmlerde eksik kalıyor. Çünkü filmlerdeki öğeler, kavramlar kitaplarda uzun uzun tartışılıyor , ondan haberin olmazsa filmi anlamayabiliyorsun. Başka SciFi tavsiyesi var mı?

Şunu görünce aklıma geldi. Pal sokağı Çocuklarının geçtiği sokakta heykelleri var. Bizde de yapılabilir aslında.  

https://twitter.com/say_cem/status/903712846864896000

kHanTW beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hatırladığım kadarıyla, The Man In The High Castle'ı okuyanlar sonunu iyi bağlayamıyor demişlerdi. Ben okumadım.

Edit: Hatta Chip demişti sanırım.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

The Man in the High Castle bence PKD'nin en iyi kitaplarindan degil. Zaten PKD'nin hemen hemen her onemli yapiti film yapilirken (Minority Report vs.) Amazon bu diziye girisene kadar bu eseri es gecmislerdi. Acikcasi dizi zaten su an kitapta islenenlerin disina cikmis durumda.

Kisa ancak surukleyici ve ilginc bir PKD eseri okumak isteyenler bence yazarin en underrated eserlerinden olan ve iyi bir yonetmenin elinde cok iyi bir kisa film olabilecek olan "Time Out of Joint"'i okuyabilirler.

Dark Matter'i okuyanlara bir tane daha zamanda yolculuk kitabi gelsin: Pek hard sci-fi sayilmaz ve yari bilim-kurgu, yari romantik komedi (?) havasi tasimasina ragmen oldukca surukleyici ve dusundurucu bir kitap olan "All Our Wrong Todays" (yazari Elan Mastai).

Bu aralar muhtelif bitcoin/tarih/ekonomi kitaplari ve okurken konsantrasyon gerektiren "Sapiens / Homo Deus" ikilisine sardigim icin sci-fi okuyamiyorum ama okudugum kitaplardan biri-ikisi bitince okunacaklar listemdeki ilk birkac kitap:

- Tomorrow's Kin (Nancy Kress)

- The Punch Escrow (Tal Klein)

- Walkaway (Cory Doctorow)

- The Years of Rice and Salt (Kim S. Robinson)

Hepsi buradaki uyesi oldugum sci-fi okur kulubunun tavsiyeleri ve buradan aldigim oneriler genelde bos cikmiyor. 

ChipArchitect tarafından düzenlendi
ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tavsiyeler için teşekkürler. Time out of Joint'e başlayayım o zaman. 

1984 'ü okuyorum. Kitap güncelliğini koruyor, bugün okuduğundan etkilmez diye düşünmüştüm ama atmosferi hala etkileyici. 

SciFi nedir diye bir tartışma vardı kitapların birinin önsözünde. Yazar kendi zamanını ileri uzatıyor ,  birbiriyle ilişkili sayısız teknolojik gelişmeyi öngörmesi mümkün değil tabii.

1984 , pneumatic tube ler haberleşme yolu olarak kullanılıyor mesela.

Eskiden Paris'te yeraltında bu hava kanalarından bir ağ varmış , devlet yazışmaları bu yolla hızlı iletiliyormuş.  Bunun gelecekte etkin bir haberleşme yöntemi olacağını düşündü yazar herhalde. Fax,bilgisayar networklerinden  sonra gerek kalmadı herhalde. Kapantılmış olması lazım artık Paris'tekinin. 

Ankara'da İbni Sina'da lablara giden bu hava yollarıdnan var, silindirik bir kutuya tüpler konulunca hızla fırlatıyor , hastalardan alınan kanlar gönderilebilioyor ama pek kullanılmıyordu en son. 

https://www.wikiwand.com/en/Pneumatic_tube

58052e5340c31548557cb3ab55800712.png

70368_54_news_hub_63693_656x500.jpg

slide_1292021285receivingpapersthroughap

Thalmayr_gallery-image_2015_Innovation.j

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu pnomatik tupler ABD'de hala gundelik hayatin bir parcasi, ve en azindan buyuk sehir icleri disindaki butun banka subelerinde olan drive-in vezneler bu sistem ile isliyor.

drive-thru-bank.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Banka uygulamasını görmemiştim ama mantıklı gibi duruyor. Türkiye'de genelde hastanelerde kullanılıyor, yalnız Ege Üniversitesi (Dokuz Eylül'de olabilir, İzmir'de olduğu aklımda kalmış) fizibiltesini yaptığında hastaneye personel alarak bunun ilk alım+bakım maliyetinin çok daha altına işleri halletmenin mümkün olduğunu görmüşler. Tabi bundaki en büyük etken sürekli bozuluyor olması, abartılı sayıda transfer oluyor hastanelerde ve bunu kaldırmıyor. Maalesef her yeni hastaneye ısrarla kuruyorlar, bozulduğunda da küfretmeye devam ediyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Haha, bizim ulkede mumkun degil bu... Yerin dibinden petrol hattini delen adam bir yolunu bulup o catiya cikar bir duzenek kurar...

Bu aralar @ChipArchitect'in onerdigi Siyah Kugu'yu okuyorum... Ceviriden mi kaynakli bilmiyorum ama bazi yerlerde cumleler karmasiklasiyor... Insani farkli dusunmeye iten bir kitap ...

JardeL tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/6/2017 at 4:36 PM, JardeL said:

Haha, bizim ulkede mumkun degil bu... Yerin dibinden petrol hattini delen adam bir yolunu bulup o catiya cikar bir duzenek kurar...

Bu aralar @ChipArchitect'in onerdigi Siyah Kugu'yu okuyorum... Ceviriden mi kaynakli bilmiyorum ama bazi yerlerde cumleler karmasiklasiyor... Insani farkli dusunmeye iten bir kitap ...

O banka veznerlerindekinde mesafe fazla değil anladığım kadarı ile , yani hırsılığa izin verecek bir mesafe değil. Yoksa ABD'de de uçururlardı paraları. 

Avrupada şehirleri birbirine bağlayan posta altyapısı kurulmuş bu şekilde 19yy 'da . 20.yy ortalarında hemen hemen tamamı kapanmış.  

Niye hiç kargo transferi için kullanılmadı acaba? Yüzlerce km lik ağlardan bahsediliyor, internetten alışveriş çağında sanki çok pratik olurdu gibi. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

meraklısına 

Lost in Translation: James Bond’s IstanbulSEAN R. SINGER

The premiere of Skyfall marked Agent 007’s return to Istanbul, but which Istanbul? Certainly not Ian Fleming’s, whose contempt for the place drips from the pages of From Russia with Love.

From Russia with Love 
by Ian Fleming 
1957
Rusya’dan Sevgilerle
(Turkish translation by Yakut Güneri)
1983
ChipArchitect beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 hours ago, ResetButton said:

meraklısına 

Lost in Translation: James Bond’s IstanbulSEAN R. SINGER

The premiere of Skyfall marked Agent 007’s return to Istanbul, but which Istanbul? Certainly not Ian Fleming’s, whose contempt for the place drips from the pages of From Russia with Love.

From Russia with Love 
by Ian Fleming 
1957
Rusya’dan Sevgilerle
(Turkish translation by Yakut Güneri)
1983

Cok ilgincmis gercekten, paylasim icin tesekkurler. Kimbilir orada buyurken kimbilir bunun gibi kac tane "durust" tercume kitap okuduk, ve simdi yabanci dilde kitaplari tercumelerinden okuyabilenler bunun gibi kac carpitilmis ya da yanlis tercumeleri farketmeden geciyorlar??

Neyse ki en azindan kitap tercume edilmis. Islerine gelmeyen kitabi hic tercume etmiyorlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İlginç gerçekten , Ian Flemming 'in 6-7 Eylül olaylarını bizzat yerinde görmüş olması da ilginç . O sırada interpol toplantısı yaplıyormuş istanbul'da.

Özellikle siyasi kitapların yayınevine göre çevirisinin tahrif edildiği hep söylenir. Ek olarak çevirmenin beceriksizliği nedeniyle  hatalar kitapların çoğunda ,en populer kitaplar dahil, var. Üstelik bu çeviri hataları çok komik düzeyde ,bunları çeviremeyen insanların profesyonel olarak çevirmenlik yapması bile anlaşılmaz geliyor bana. O nedenle ben hep ingilizcesinin okunmasını daha mantıklı buluyorum. Kİtabın orjinali Çince bile olsa en azından yazar çevirinin düzgün olduğunu denetlemiştir . 

Bunun tersi de var. Türk yazarlar ,kitapları edebi değeri bozulmadan İngilizceye çevirebilen çevirmen sayısının çok az olduğunu , bunların da sadece belli görüşte yazarları çevirdiğini söylüyorlar. 

Bunlara benzer bir sorun da , yabancı yayınların haber Türkiye'den kullandıkları haber kaynaklarında. Örneğin The Economist  ,Türkiye'nin ekonomik gelişimi  ile ilgili yaptığı çok bariz hatalar nedeniyle bir düzeltme yazısı yayınlamıştı .  Neden olarak bu tip verileri Türkiye'deki yerli bağlantılar ile takip ettiklerini ,onların verdikleri verilerin hatalı olduğunu yazmışlardı. Bu çok garip bir durum , verdikleri isimler zaten güvenmediğim için okumadığım yazarlardı. Sağlam bilgi almak için yabancı yayınları okuyoruz, orda da karşımıza kaynak olarak zaten yerli yayınları takip etmememize neden olan isimler çıkıyor. 

Jerry Pournelle vefat etmiş. Byte 'ı dergi olarak sevmediğim halde sadece onun yazıları için alırdım. Katıldığı podcastleri de takip ederdim.  SciFi yazarı olarak bu katıldığı programlarda hep övülürdü ama başka yerde tavsiye edildiğine de hiç denk gelmedim .  Dolayısı ile çevresi tarafından abartılan bir yazar izlenimi bıraktı. 

En çok adı geçen kitapları Larry Niven ile yazdığı The Mote in God's Eye , Lucifer's Hammer ,  inferno.   Yalnız yazdığı janissaries . Bu kitapları okuyan var mı?

Larry Niven 'ın RingWorld serisinin de adını çok duyarım ama bugün geçerli olmayabilir. İlk kitabı okumak niyetindeyim , bilim kökenli bir yazar olduğundan daha hardcore SciFi dir herhalde . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 28.08.2017 at 01:27, ResetButton said:

Fatherland 'i okumaya başladım, bırakamıyorum elimden. Romanın örgüsü kendisine çekiyor. İkinci dünya savaşında Almanya'nın kazandığı alternatif bir tarihte geçiyor. O atmosferi güzel oluşturmuş yazar. 

Aslında The man in the high castle 'ı okuyacaktım ama onun dizisi var. Diziyi izledikten sonra roman tat vermeyebilir diye düşündüm. Onda biraz daha alternatif tarihin detaylarına giriliyor. Fatherland 'de 45'ten sonra tarih 65 'e uzatılırken detaya girilmemiş. 40'larda geçiyor dese birkaç yer dışında çok göze batmazdı.

https://www.goodreads.com/book/show/56842.Fatherland

Ben babavatan'ı ilk okuduğumda (90 lı yıllar) hayran kaldıydım... Ondan bu yana, Robert Harris'in tüm kitaplarını hem Türkçe hem de İngilizce olarak satın alıp kütüphaneme koydum... Bir ara o senaryoyu (FRP benzeri bir sistemle) bir kutu oyun şeklinde oynatmak planım vardı , tabiki o denli emek yoğun bir şeye giremedim... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Time out of Joint çok güzel ilerliyor.  

amazon dizisi olan 11.22.63 'i andıran  bir atmosferi var. WWII sonrası Amerikasında kendi halinde yaşayan insanların olduğu küçük bir yerleşim yeri. Oysa arka planda olaylar olaylar.  Diziyi sevdiyseniz bunu da seversiniz.  

Diziyi zaten tavsiye ederim.

http://www.imdb.com/title/tt2879552/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Time out of Joint , çok güzel film olur iyi bir yönetmenin elinde. HBO , amazon 'un elinde de güzel mini-seri olur.  Bugün okuduğunda bile göze batan detay yok, orjianlliğini koruyor. Tabii 1959 a ait bir kitap , ona benzer başka filmler çekildi ama tam örtüşen hatırlamıyorum. 

Kitapları , audiobook olarak da seviyorsanız kitabı yotuube 'da aratırsanız genelde audiobook olarak farklı versiyonlarını buluyor. Mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok