Hangi kitabi okuyorsunuz
2 2

Bu konuda 440 mesaj var

Akşam link gönderirim gerekirse ama olay şu, bir kitabın yaklaşık üçte birini esir düşmüş bir ispanyol'un anılarını anlattığı bir kitaptan bire bire alıp kendi yazmış gibi kitabına koymuş. 

Kitaplarını zaten beğenip okumam, okumama nedenim bu olmasa da gündeme dair açıklamaları ve düşüncelerini de pek sevmiyorum. Bu durumu duymamıştım, haberi çıktıysa bile algıda seçicilik nedeniyle okumamışım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Akşam link gönderirim gerekirse ama olay şu esir düşmüş bir ispanyol'un anılarını anlattığı bir kitaptan bire bire alıp kendi yazmış gibi kitabına koymuş, ki yaklaşık 60 sayfa.

Beyaz Kale'den bahsediyorsun sanirim... Dedigin gibi bazi paragraflarin bire bir ayni oldugu soyleniyor... ben diger kitabi okumadigim icin "evet kesinlikle oyle" diyemiyorum. Ancak Nobel ödülünü Beyaz Kale'nin yayinlanmasindan cok sonra aldi, demek ki hala kredisi var...

Hos Nobel odulu sonrasi da bir cok tartisma cikti, o odulu nasil aldigi üzerine.

Ben Orhan Pamuk okumayi cok seviyorum... Hatta "Kar" adli romanini da siddetle tavsiye ederim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1984'ü okuyorum. Muazzammış. En iyi kitap, düşüncelerini anlatan kitapdır derler, öyle bişey olmuş bu.

1940'larda böyle bir dystopia yazabilmek, bu dystopia'nın aslında gerçeğe dönüşmesi falan inanılmaz şeyler. 

Neden bu kadar geç okumuşum diye kızdım kendime ama aslında zamanlama açısından da bir o kadar iyi bir zaman şu an.

Sırada Hayvan Çiftliği, sonrasında da Brave New World var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beyaz Kale'den bahsediyorsun sanirim... Dedigin gibi bazi paragraflarin bire bir ayni oldugu soyleniyor... ben diger kitabi okumadigim icin "evet kesinlikle oyle" diyemiyorum. Ancak Nobel ödülünü Beyaz Kale'nin yayinlanmasindan cok sonra aldi, demek ki hala kredisi var...

Hos Nobel odulu sonrasi da bir cok tartisma cikti, o odulu nasil aldigi üzerine.

Ben Orhan Pamuk okumayi cok seviyorum... Hatta "Kar" adli romanini da siddetle tavsiye ederim

bazı paragraflar değil , 65 sayfa.Bu iddia değil, konu gösterilince kitaba not eklenmiş olması gerek.  Diğer kitapları hakkında da benzer iddialar var. 

Nobel ayrı konu. Edebiyat ve barış ödülleri pek nobelden sayılmıyor , başka kaygıların etkisi olduğu eskiden beri söylenir.

Şurda konu tartışılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayvan çiftliği daha çok dönemin siyasi yapısı ile ilgili, ben olsam peşine Brave new world önerirdim.

Bu yoruma katılıyorum, Hayvan Çiftliği'ni okumadım ama Brave New World'ü hemen arkasından okumak güzel olur. Sonra da Revisit Brave New World'ü de tavsiye ederim. Revisit diğerleri gibi bir roman değil, bir değerlendirme, yazıldığı zamana ve geleceğe dair öngörüler içeriyor,biraz ağır ama okunası bence.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hmm .... ama ben Emre Kongar gibiyim galiba :lol:

Diğer kitaplarından iyi olanlar olabilir, bilmiyorum doğrusu. Ancak yazar bir kez böyle işlere girdiyse diğer kitaplarını da gerçekten onun yazıp yazmadığına güvenemem doğrusu.

300 'ü görünce aklıma geldi. Bertrand Russell 'ın Batı Felsefesi Tarihi nde Sparta ile ilgili güzel bölüm vardı. Onu okumak lazım bir ara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beli bir tarzın etrafında dönüyorum şu sıra, 

Masters of Doom: https://www.amazon.com/Masters-Doom-Created-Transformed-Culture/dp/0812972155

51nuvAEb8LL._SX322_BO1,204,203,200_.jpg

Steve Jobs : https://www.amazon.com/Steve-Jobs-Walter-Isaacson/dp/1501127624/(Hoş ben türkçesini okudum)

418XttEFsaL._SX329_BO1,204,203,200_.jpg

A History of the Amiga : https://arstechnica.com/gadgets/2007/07/a-history-of-the-amiga-part-1/

Şimdi de okuduğum kitap şu : 

Commodore, A Company On the Edge : https://www.amazon.com/Commodore-Company-Edge-Brian-Bagnall/dp/0973864966

41lyb1hQGtL._SX337_BO1,204,203,200_.jpg

Hepsini ardı ardına okuyunca insanın konu hakkında enteresan bir vizyonu oluşuyor, bildiğimi sandığım mevzulara daha farklı bakar oldum... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Chip söylemişti sanırım o kitap, 3 kitaplık bir seri diye. Ben de son 100 sayfasında falanım, hikaye çok iyi ama asıl bizi çeken kısmı elektronik/pc ile iç içe geçmesi sanırım.

Hikaye güzel kurgulanmış, birkaç ödül almış zaten. 

Elektronik kısmı da tabii ilgi çekiyor, şu insanlarla yapılan logic kapılar hoşuma gitmişti mesela. 

Çin yakın tarihini, kültür devrimini mesela biraz okuma isteği de yarattı ben de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amerikan Tanrıları'nı okuyorum yaklaşık 1.5 aydır anca %60'na gelebildim. Kitap bir türlü ilerlemiyor. Okurken devam etmek istiyorum fakat elimden bıraktığımda da geri almak istemiyorum çünkü çok zorluyor. Adventure oyun mu oynuyorum yoksa kitap mı okuyorum belli değil. İsimlerin olmaması, herşeyin üstü kapalı gelişmesi süründürüyor insanı.

Kitabı anlayabilmek için çok geniş yelpazeden bir genelkültür ihtiyacı olması da ayrı bir durum. Yazarın sanatını taktir ediyorum anladığım yerlerde ama anlayamadığım da çok can sıkıcı oluyor :)

Venüs'le tanıştığımız bölümde yaşadığım heyecanı, kendimden emin olamamayı , eşime anlatıp ondan onay aldıktan sonra ( kendisi arkeolog) tanıdım diye yaşadığım sevinci anlatamam. Ama bir kitap bu kadar zor olmamalı, o bölümün sonunda onun kim olduğunu yazmalıydı, sonuçta boss kesmiyoruz :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mastermind: How to Think Like Sherlock Holmes,  Maria Konnikova    okuyorum. 

https://www.amazon.com/Mastermind-Think-Like-Sherlock-Holmes/dp/014312434X

Maria Konnikova  son zamanlarda yabancı yayınlarda sürekli karşıma çıkan bir yazar . New York Times'te kendi köşesi var(mış.) . Kitap fena değil şimdilk ancak orjinal bir bilgi yok , bilinen şeyler anlattıklar. Niye bu kadar öne çıkıyor anlamadım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu okuyorum.

The Upside of Stress: Why Stress Is Good for You, and How to Get Good at It

https://www.amazon.com/Upside-Stress-Why-Good-You/dp/1101982934

Selfhelp değilş bence bu tür. SelfHelp kitaplar denince aklıma daha çok şarlatanlık gelioyor. Bunlar yaşam stratejileri, aralarında okumaya değer olanlar var . Bu iyi mesela. Robert Green 'in 33 Strategies of War ve 48 laws of Power 'ı da benzer türe koyabilirim , çok faydalı kitaplar.

Çok ünlü olan bir kitap vardı, Getting Things Done - David Allen . İçpinde belki işe yarayacak birkaç fikir var ama çoğu fazla abartılmış, pratik olmayan öneriler gibi gelmişti bana , kitabı da yazarı da sevmemiştim.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Zülfü amcanın okumadığım son kitabını da bitirdim, Withcer'ın 5. kitabına mı başlasam yoksa filmi gelmeden önce silahşör ile "The Dark Tower" (turgay atacan'ın yusuf miroğlu'na "kara kule" deyişi geliyor aklıma) serisine mi artık geç kalmış bir giriş yapsam bilemedim.

4P3GQ7.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Serideki 2. kitap olan The Dark Forest  da sonlarındayım. Bilim kurgu olarak hep klasik olanları okuduğumdan aslında 1960ların -1970lerin gelecek tasvirini okuyordum, buna da alışmıştım. Güncel bir bilim kurgu okumak değişik bir tat verdi. Kitabın atmosferi, Çin kültür devriminden başlayıp uzaya uzanan senaryosu , karakterleri etkileyici.  

Liu Cixin 'in diğer kitapları nasıl ki? veya başka güncel scifi tavsiyesi var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, ResetButton said:

Serideki 2. kitap olan The Dark Forest  da sonlarındayım. Bilim kurgu olarak hep klasik olanları okuduğumdan aslında 1960ların -1970lerin gelecek tasvirini okuyordum, buna da alışmıştım. Güncel bir bilim kurgu okumak değişik bir tat verdi. Kitabın atmosferi, Çin kültür devriminden başlayıp uzaya uzanan senaryosu , karakterleri etkileyici.  

Liu Cixin 'in diğer kitapları nasıl ki? veya başka güncel scifi tavsiyesi var mı?

Begendiginize sevindim - serinin son kitabi olan "Death's End" bence en etkileyicisi.

Bu seriyi bitirdikten sonra Hugh Howey'nin "Wool" kitabi ile baslayan serisine baslamanizi oneririm. Bu da mukemmel bir seri - Ridley Scott film haklarini satin almis ve onumuzdeki yillarda bir Hollywood yapimi olarak da karsimiza cikmasi bekleniliyor.

http://gizmodo.com/5924396/if-you-havent-read-wool-watch-this-trailer-and-begin-obsessing

Wool ve Wool'daki dunyanin gecmisini isleyen Shift'ten sonra Ann Leckie'nin "Imperial Radch" serisindeki uc kitaba (Ancillary Justice / Ancillary Sword / Ancillary Mercy) baslayabilirsiniz - bu da ABD bilimkurgu literaturunde ne kadar odul varsa silip, supurmus bir seri. Turkce'ye cevrilip cevrilmediklerini bilmiyorum ama kullanilan uslup ve dil itibariyla tercumesi pek tat vermez diye dusunuyorum. 

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler tavsiyeler için . Okuma listesine ekledim . SciFi yazarları genelde bilimden gelir, bu iki yazarın da bilim kökenli olmaması dikkat çekici.

Liste uzadı iyice, Reading Challenge 'ı tutturabilecek miyim bakalım. Taktik değiştirip , Asimov'un önerisine geçeceğim. Bir fiction bir nonfiction olmak üzere iki kitap okuyacağım aynı anda. 

Arthur C. Clarke,Ray Bradbury,Philip K. Dick , Robert A. Heinlein 'nin kitaplarından tavsiye verebilecek var mı? Kitapların hepsi güzeldir tabii ama bazıları belki zamana karşı yenilmiştir, bugün de okunduğunda keyif verecek bir kitap arıyorum. 

Jerry Pournell 'nin adı çok geçer ama kitaplarını okuyan görmedim hiç, belki kendisini abarttığı kadar iyi bir yazar değil? Yine çok söz ettiği Larry Niven 'ın tavsiyesi hiç gelmedi. Bunları okuyan var mı?

Aslında bilim kurgu dünyasında yaşamaya başladık. Tübitak Bilgisayar klubünün önünde insanların aralarında "Bir gün evde internet olsa ne güzel olur " diye konuştuğunu hatırlıyorum. Dark Forest 'in sonlarında Tonkaya Riyibina isimli bir şarkıdan söz ediliyor. Onu görünce telefondan spotify 'ı açıp bu şarkıyı arattım, BT üzerinde hoparlor setine gönderip kitabı okurken dinlemeye başladım. Hayatımız bilim kurgu aslında. 

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Nassim Nicholas Taleb'in hayat, felsefe ve finansal piyasalar uzerine dusuncelerini yazdigi Incerto serisinin ilk kitabi "Fooled by Randomness"  (Turkceye "Rastlantisalliga Aldanmak") diye cevrilmis) Kindle formatinda bugun Amazon'da $2.99'a satiliyor.

Taleb'in uclemesi bence bugun modern dunyada calisan ve dusunen her ciddi profesyonelin okumasi gereken bir seri. Bana kalsa bu uc kitabi universite birinci sinifta mecburi ders olarak koyardim. Eger okumadiysaniz serinin diger kitaplari "Black Swan" ve "Antifragile"'a zemin olusturmasi acisindan iyi bir baslangic olabilir. Gorebildigim kadariyla her uc kitap da Turkceye cevrilmis.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 06.05.2017 at 19:41, ResetButton said:

Tübitak Bilgisayar klubünün önünde insanların aralarında "Bir gün evde internet olsa ne güzel olur " diye konuştuğunu hatırlıyorum.

Öyle bir şey vardı değil mi, resmen kartını falan almıştım.. Zihnimde silmişim gitmiş, sen söyleyince derinlerden çıktı geldi... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şu konu var.

https://twitter.com/conradhackett/status/865751231247130624

Diyor ki "Ben de iyi bir roman okumayı severim ama niye kitap okumanın iyi bir  dizi izlemekten daha iyi olduğunu varsayıyoruz?" 

Birkaç sene önce NYT kitap ekinde "Ben kitap okuyorum faşizmi " kapak konusuydu. "Okuyorsun da  ne oluyor , ne yapıyorsun ?" demeye getiriyordu. 

Tartışmaya değer bir konu, neden kitap okumak dizi izlemekten daha değerli ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çünkü sarma sarıp komşularla geyiklerken de dizi izleyebiliyorsun ama kitap ciddi bir adanmışlık gerektiriyor, dahası dizide "ne gördüysen o" iken kitapta verileni kafanda yoğurup büyütebiliyorsun.

Da sen böyle bir adam değildin, bunun için farklı başlık açardın :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kitaplarda sernaryo yazarın yorumuyla ve senin kurgunla bütünleşir. Dizide yada filimde detaylar senaristin yorumundan ayrılır yönetmenin yorumuna kalır. Bu kimi zaman senin istediğin ortam ve karakterlerle, anla bütünleşmez. Hoşuna gitmeyecek ortam ve karakterlerle karşılaşırsın. Diziler ve filimler hayal dünyası fakiri insanlara hitap ederler. Kitaplardaki detaylar, ortam film ve dizilerde ki zaman kavramıyla örtüşmeyebilir, buda seni arzuladığın anlara kaçamak şeklinde götürür ki sen devamı olsun istersin ama doyumsuz bırakabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
2 2

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok