Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

12 adet stok var, ben bunu takip edeyim. hesap kesim tarihim 5 gün sonra. sadece 4 taksit yapması kötüymüş ama 30 bine samsung'a nazaran yine iyi.

belki hafta sonu sepette indirim falan yapar. ama stok 2 kaldığı an riske girmez beklemeden alırım heralde.

samsung'da gelen ek özelliklere ihtiyacım yok monitör olarak kullanacağım için. bu beni götürür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 dakika önce, stardust said:

12 adet stok var, ben bunu takip edeyim. hesap kesim tarihim 5 gün sonra. sadece 4 taksit yapması kötüymüş ama 30 bine samsung'a nazaran yine iyi.

belki hafta sonu sepette indirim falan yapar. ama stok 2 kaldığı an riske girmez beklemeden alırım heralde.

samsung'da gelen ek özelliklere ihtiyacım yok monitör olarak kullanacağım için. bu beni götürür.

Samsung'un reddit de ki forumunu takip ediyorum. Sürekli test ediyorlar. Yeni bir firmware çıktı ama halen sorunlar devam ediyormuş. Sebebi de içinde ki Tizen işletim sisteminin Windows da zaman zaman kilitlenmelere sebep olması ve bilgisayarı reset atmadan DP den görüntü sinyalini almaması. Bunun için bir dolu çözüm önerisi yazmışlar. İşte sleep modu kapatın, monitör gelişmiş ayarlarına girin şunları şunları yapın vs vs diye. Kimisinde işe yarıyor kimisinde sorunlar devam ediyor. Samsung bunu ayrıca bir TV olarak pazarladığı için bu problemler yaşanıyor. O yüzden bekliyordum ben. 
Ama DELL in bu modeli saf monitör. İçinde yok netfilix, yok disyney vs hiç bir şey yok. Ayarları yapıyorsun bırakıyorsun. Ayrıca portları da klasik portlar. Mini DP ya da mini HDMI ile uğraşmana gerek yok. 

DW modeli Gsync sertifikalı olduğu için pahalı. DWF ise Gsync sertifikalı değil ama çalışıyor. Diğer özellikler zaten aynı. Dell global da 3 yıl burn-in garantisi veriyorum demiş ama @T800 dediği gibi ülkemiz de bu nasıl olur bilmiyorum. Samsung da ki piksel kaydırma vs her şey bunda da var aynı panel olduğu için.
Paneli aktif soğutmalı yani fan var. Ama gürültülü değil demiş inceleyenler. Yine de zaman için de bu fan tozlanacak, yağlanması gerekecek, yağlanmazsa ses yapacak vs vs nasıl olur bilmiyorum.
Bir bakıma aktif soğutma iyi bir şey bir bakıma da kötü.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşte @ZvAnA demişti galiba daha önce bir yerde, heatsink olan modelleri beklemek lazım gibi bu soğutma olayı ile ilgili, yine QD-OLED'den iyi bahsetmemişti diye hatırlıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 minutes ago, T800 said:

İşte @ZvAnA demişti galiba daha önce bir yerde, heatsink olan modelleri beklemek lazım gibi bu soğutma olayı ile ilgili, yine QD-OLED'den iyi bahsetmemişti diye hatırlıyorum.

şuan uzayda bulunduğumuz zaman-mekan açısından kesinlikle bekleme taraftarı değilim, hazır türk lirasına taksitle alınabiliyorken alacağım ben bunu Tolga abi.

En geç hesap kesim tarihim geçtiği gün alırım. O güne kadar da stok ve indirim takip ederim gerekirse hesap kesimi beklemeden de alırım. çünkü samsung g8 oled için 30 bini bile kabullenmiştim nerdeyse...

her zaman daha iyi daha yeni modeller gelecektir ama psikolojik olarak almak istemeyeceğimiz rakamlara gelince işin keyfi kaçıyor.

istediğim tarzda bir arada 700 bin - 1 milyon fiyat aralığında iken almadım. şimdi 4 - 5 milyon lira. Türkiye'de yaşadığımız için bu derslerden iyi çıkarımlar yapıyorum.

35 bine aldığım 77" Oled şuan 80 bin, kardeşime 25 bine aldırdığım 65" oled şuan 48 bin lira.

Bu ülkede beklemek, para biriktirmek zarara yol açıyor. Aldığım zaman TN panelden sonra mükemmel gelen VA monitörüme şuan bakasım gelmiyor. Ne zamandır ultrawide da istiyordum. curved olmasa daha iyidi ama onu da bir deneyimlemiş oluruz zaten beğenmesen 3 ay sonra TL olarak aldığın fiyata satarsın en kötü, neyse yani ben alacağım vatana millete hayırlı olsun :D

jackjoker and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 dakika önce, stardust said:

Aldığım zaman TN panelden sonra mükemmel gelen VA monitörüme şuan bakasım gelmiyor. 

niye öyle diyorsun bizim emektara. halen canavar gibi. barındırdığı özelliklerin tamamını yıllar sonra diğer markalar vermeye başladı 10 katı paraya :) tamam bir OLED değil :) 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
18 minutes ago, T800 said:

Ben memnunum 4K 144Hz 16:9 28" monitörümden. :)

Diğer özellikler tabi kişisel tercih fakat ben şuan 32" den sonra 28" alsam attan inip eşeğe binmiş gibi olur. O yüzden yakışır sana da Tolga abi.

4K'da 144 fps hangi oyunda alacağız zaten, senin monitör olsa bir de rtx 4090 masrafı çıkardı bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şaka maka sizdeki panel olacak bir panel değil oyun açısından gördüğüm kadarıyla YouTube videolarından, bir ara bakmıştım monitör almadan önce. Bazı renk geçişleri sıkıntılı baya, ben de benzer Samsung VA bir panel kullanıyordum o da benzer şekildeydi, Samsung'un yeni nesil VA panelleri başarılı bu konuda. Bu eski AU Optronics VA paneller kötü bu konuda.

4 dakika önce, stardust said:

Diğer özellikler tabi kişisel tercih fakat ben şuan 32" den sonra 28" alsam attan inip eşeğe binmiş gibi olur. O yüzden yakışır sana da Tolga abi.

4K'da 144 fps hangi oyunda alacağız zaten, senin monitör olsa bir de rtx 4090 masrafı çıkardı bana.

Upscale ile gidiyor ya 6900XT bile. Single oyunlar 80-90 FPS bile yeterli geliyor, diğer Battlefield 2042, Call of Duty v.b. yine upscale ile 110-144 FPS arası çalışıyor 6900XT ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de ben bu monitörü kampanya vardı Amazon'da bir ara, 7.000 küsur TL idi fiyatı, bir de uzun taksit vardı, geçen yine Amazon'da vardı satışta 16.000 TL mı ne olmuştu fiyat, sıfırdan monitör alacak olsam 25.000 TL bütçe de olsa monitör alımı için tutup bu monitörü almazdım sanıyorum şimdiki fiyatı ile.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizimki VA’ların kralı, şuan IPS de gördükten sonra yine kendi VA monitörümü tercih ederdim. IPS’de şuan teknik olarak açıklayamayacağım bir yapaylık var, VA’dan hep daha doğal ve gözüme güzel gelen bir görüntü aldım.

ama oled’in yanında hepsi yalan…

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED kıyas kabul etmez LCD ile, ancak mini LED arka aydınlatmalı modeller ile kıyaslama yapmak bir dereceye kadar mümkün olabilir. VA kontrast açısından başarılı ancak bu eski VA paneller mesela bende The Division 2'de o renk geçiş sorunu çok bariz belli oluyordu, bazı oyunlarda da rahatsız edici değildi veya belli olmuyordu, smearing problemi oluyor.  

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada unutmadan belirteyim yine, bu panel 34" tabii de 21:9, yani yüksekliği 27" 2560x1440 monitörler ile aynı, 2560x1440 27"  16:9 paneli yanlardan çekip uzatarak 21:9 oranına getirirseniz bu panel 34" oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"The Dell AW3423DWF has a slightly lower max refresh rate compared to 175Hz on the Dell Alienware AW3423DW, but you won't notice any difference between them. However, the max refresh rate is limited when sending a 10-bit signal with its native resolution, even over a DisplayPort connection, as you can only choose between a 100Hz or 60Hz refresh rate in the EDID. Luckily, you can still create a custom resolution if you want a higher refresh rate with a 10-bit signal, but we don't consider custom resolutions as part of our test results."

bu biraz kafa karıştırıcı. 8 bit de sorun yok. ancak 10 bit de maksimum 100hz verebiliyor monitör. 165hz de değerine çıkmak için 8 bit değerine getirmemiz gerekiyor anladığım kadarıyla. 

@stardust

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Masaüstünde 10 Bit kullanımı kısıtlı, belli başlı profesyonel uygulamalar dışında kullanılmaz da HDR olayına girersek işin rengi değişir. 

İlginç bir olay, araştırayım ben de bu konuyu.

10 Bit renk paleti kullandığını bildiğim tek oyun da bu arada Alien: Isolation. Bu oyunun 10-Bit olması lazım, merak edenler, böyle çalıştırmak isteyenler konuyu araştırabilirler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kısa bir araştırma ile gördüğüm kadarıyla 10-Bit meselesi problemli, yakın zaman mesajlarında da firmware update ile giderildiğine ilişkin bir bilgi göremedim. Elle CRU üzerinden ayar yapmak falan o değeri görmeyi sağlayabilir de tamamen uyumluluk garantisi olmaz tabii. Böyle bir üründe bu tip bir mesele olmaması gerekirdi. CRU üzerinden ayar yaparak kullandığım monitörler oldu ancak problem çıkan yerler belki çok çok az da olsa olabiliyor bu şekilde. 

HDR oyun oynanacağı vakit 100Hz'e alıp devam edilebilir, HDR olarak zaten ancak hikayeli, single oyunlar oynanır iyi kötü, diğer shooter tarzı, yüksek FPS faydalı olabilecek multiplay oyunlarda da 8-Bit 165Hz olarak devam edilir. 

Bu arada Gsync'in veya Freesync'in Vsync Off vaziyette düzgün çalışabilmesi için FPS limiti koymak gerekiyor, 100Hz için 97 FPS limiti, 165Hz için 162 FPS limiti yeterli olur bunun için.

DSC ile Displayport 1.4 üzerinden 4K 240Hz 10-Bit monitör bile var, bu neden böyle geliyor anlamak mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
8 dakika önce, stardust said:

12 stok aynen duruyor, ben alacağım inşallah bu monitörü, radardan takip ediyorum.

Tolga abinin geçer not vermediği bir monitörü almazdım ben olsam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vatan'daydım şimdi açık olarak ne bu ne de OLED G8 vardı, göremedim monitörü, açık olarak mini LED aydınlatmalar Neo G7 vardı, onun da curved olması rahatsız edici geldi bana bir miktar.

14 dakika önce, Najaz said:

Tolga abinin geçer not vermediği bir monitörü almazdım ben olsam.

Geçer not falan nedir aman. :)

Böyle bir monitörde @jackjoker in bahsettiği gibi problemler iyi değil bence, 2.nesil OLED monitörler daha başarılı olur ancak Star'ın da belirttiği bizle ilgili başka problemler var, bu bakımdan ben de kararsız kaldım.

Just now, JardeL said:

Monitore 25-30K verecek misiniz hakkaten?.. Bulunabilirse 42" C2 OLED Evo almak daha mantikli degil mi?.. 

42" büyük bir boyut, Displayport yok, TV bir de bu, monitör kullanımı amacı ile yapılmamış. OLED G8 de ilginç, onda da TV özellikleri var, ondan da bir miktar pahalı bu Alienware modeline göre falan herhalde.

Samsung'un Smart M8 modeli var bir de 32" 4K, bunda da TV özellikleri var, USB-C de var, Mac Mini M2 almayı düşünenler varsa bu monitörü araştırmalarında fayda olabilir.

JardeL beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

fiyat açısından bakılırsa cidden çok iyi. 25k ya çok iyi dediğim eleştirilmesin ama günümüzün durumları ortada. monitör samsung g8 de yaşanılan sinir bozucu problemlere sahip değil. safkan monitör. ancak 10 bit 8 bit karmaşası sıkıntısı mevcut. aslında paneller aynı olmasına rağmen DW 10 bit 144hz verebiliyorken DWF 10 bit 100hz verebiliyor. açık konuşmak gerekirse bu benim için problem teşkil etmiyor. ben elimde ki LG yi 120hz de kullanıyorum mesela 165hz olmasına rağmen.

bit farkı belki HDR içeriklerinde kendini gösterir ama açıkçası 8 bit ile 10 bit arasında ki değişimleri algılayabilecek renk değerlerine sahip değiliz forum üyeleri olarak. o yüzden bence de fiyatı bu segment için alınabilir düzeyde. 

günümüzde 34" 2k OLED HDR Gsync hepsini veren ürün sayısı 1 elin 5 parmağını geçmiyor. Şahsen bende alırdım. Ancak ben çift monitör kullanıyorum zaten. Prof. işlerimi 27" Apple Cinema Display üzerinde yaparım. Dolayısıyla OLED den ben renk doğruluğu vs beklentim yok. Hatta olmasa da olur farketmez bana. Renkler göze güzel görünsün yeter. Zaten Apple üzerinden işlemeyi yapıyorum haliyle. 

Benimde Cuma günü elime bir miktar para geçecek. Eğer o tarihe kadar stok bitmemiş olursa Ankara Vatandan bende alacağım. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gsync modülü olan modeli HDR görüntüyü de kendisi yönettiği için onda olmayan HDR problemi bunda varmış maalesef, en azından Nvidia kartlar ile ve son firmware update ile bir miktar düzeltme mümkün sanıyorum, bu konu ile ilgili anlatım ve testler:

https://youtu.be/vzY7q1bSrWM

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, JardeL said:

Monitore 25-30K verecek misiniz hakkaten?.. Bulunabilirse 42" C2 OLED Evo almak daha mantikli degil mi?.. 

C2 zaten piyasada yok, 42” masa için çok büyük ve 4K çözünürlük hep üst seri ekran kartı isteyecek… bu Dell hem boyut, hem ratio, hem de çözünürlük açısından tam istediğim alet. Evet pahalı ama ne ucuz ki… Stok 3 ve altına düşerse ya da sembolik bir %5 olsun vatan’ın sepette indirim kampanyasını yakalarsam ben alacağım. Oled için değer. Ps5 1440p desteklemeye başlayınca bizim VA monitöre bağladım. Salonda OLED’de aldığım görüntüden sonra acınası geldi bana monitörde gördüğüm resim. OLED keyfini kendi pc sistemimde ve 4070 ti ile yaşamak istiyorum. Başka kendim için para harcadığım bir hobim, gezmem-tozmam, yemem-içmem yok. Acımayacağım o yüzden vuracağım kırbacı.

wazzap, jackjoker, JardeL and 1 other beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 tanesi satıldı Dell monitörün 11 adet kaldı. İnşallah 3 gün daha stok azalmaz da bari bu yarayı hesap kesimi sonrasına bırakıp taksitlerini 45 gün sonra ödemeye başlarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok