Monitorleri takip ediyoruz...
4 4

Bu konuda 2.007 mesaj var

Şaka maka çok tercih ederek alacağım bir ürün olmaz ancak bir yandan da fiyat artışı durumları an itibariyle belli Star'ın da bahsettiği gibi, bu bakımdan bilemiyorum, bir yandan da tabii ciddi bir rakam. Bu haftasonu almazsam almam herhalde daha sonra da.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dell'in ABD sitesinden:

QUALITY + COMFORT

The Alienware 34 Curved QD-OLED Gaming Monitor is engineered to avoid burn-in caused by items appearing onscreen for long periods of time. Additionally, you'll receive a 3-year service coverage for further quality assurance. And with ComfortView Plus, you can game longer, thanks to an always on, built-in low-blue light screen technology that reduces blue light emissions without impacting color accuracy.

Bu konu en önemli konu, bu global bir garanti mıdır ? Bu konuyu araştırdınız mı? @stardust

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 abi o yazılanlar şanslı Amerikan tüketicisi için geçerli. Burası Türkiye.. Burada burn-in diye monitörü servise götürsen "Bu modeller böyle yiğenim. Bunları yarım saatten fazla açık bırakırsan böyle olur normal" diye geri çevirecekler seni.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dell'i aradım, biz global sitede neyse oraya bakıyoruz dedi, orada öyle bir şey yazıyor ise geçerlidir her yerde denildi ancak temkinli olmakta fayda var. Arena'yı aradım oradan da biz ithal ediyoruzdur belki o ürünü ancak desteğini Dell Türkiye veriyor diye söylendi. Dell'den aldığım bilgi de çok spesifik olmamakla, tüm soru işaretlerini gidermemekle birlikte bu şekilde.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 dakika önce, T800 said:

Dell'i aradım, biz global sitede neyse oraya bakıyoruz dedi, orada öyle bir şey yazıyor ise geçerlidir her yerde denildi ancak temkinli olmakta fayda var.

Olacakları tahmin etmek için kahin olmaya gerek yok. "En iyi ihtimalle" monitördeki kusur kabul edilip para iadesi kararı çıkar. Sen de 25bin'e aldığın monitör için, monitörün güncel fiyatı 40bin TL olmuşken 25 bin TL fatura bedeli üzerinden iade alırsın. Her halükarda zarardasın yani.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O da ayrı bir konu, muadili veya kendisi olmaz ise büyük sıkıntı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Alan eden yok kardeşim, nereden çıktı ?

:mrgreen:

Şaka maka ilk tercihim değil dediğim gibi OLED için ancak fiyatlar ne olur sonrasında düşüncesiyle bakıyorum şu anda.

Bir de mini LED modele de baktım, Neo G7, bununla aynı fiyata ancak görüntüsü OLED TV de kullandığım ve görüntüsünü iyi kötü tahmin edebildiğimden tatmin etmedi. Ancak bu burn in özellikle düşündürücü bir konu.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Firmware update bitti şimdi, kapattım, 4K keskin görüntüsü de başka birşey ama kontrast nedeniyle algılanan ayrıntı da bunda gayet üst düzeyde.

HDR ayarlarını tam oturtamadım, birçok seçenek ve ayar var, araştırmak lazım.

165Hz yapınca direkt 8 Bit oluyor kendisi, 100Hz yapınca da otomatik 10 Bit oluyor renk derinliği. YouTube'dan LG'nin HDR demosu muazzam ki daha tam ayarlayamadım. 3440x1440'a düşünce upscaler ihtiyacı da kalmadı ancak AMD'nin kendi ayarlarından keskinlik açmak gerekiyor, görüntü yumuşak geliyor bana yoksa. 

Yarın devam artık.

4K keskinliği derken 27-28" 4K için bu söylediğim, 32" 4K için geçerli değil.

32" 2560x1440'tan buna geçenlere de bunda görüntü daha keskin gelir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Masaüstünde de ikon bırakmadım, taskbar gizli, arka plan da her dakikada bir değişiyor, öyle bir tema buldum. Bir tek Recycle Bin kaldı masaüstünde, o da yok olsa iyi olacak aslında.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
7 dakika önce, T800 said:

Firmware update bitti şimdi, kapattım, 4K keskin görüntüsü de başka birşey ama kontrast nedeniyle algılanan ayrıntı da bunda gayet üst düzeyde.

HDR ayarlarını tam oturtamadım, birçok seçenek ve ayar var, araştırmak lazım.

165Hz yapınca direkt 8 Bit oluyor kendisi, 100Hz yapınca da otomatik 10 Bit oluyor renk derinliği. YouTube'dan LG'nin HDR demosu muazzam ki daha tam ayarlayamadım. 3440x1440'a düşünce upscaler ihtiyacı da kalmadı ancak AMD'nin kendi ayarlarından keskinlik açmak gerekiyor, görüntü yumuşak geliyor bana yoksa. 

Yarın devam artık.

4K keskinliği derken 27-28" 4K için bu söylediğim, 32" 4K için geçerli değil.

32" 2560x1440'tan buna geçenlere de bunda görüntü daha keskin gelir.

oo hayırlı olsun :) Ankara da ki tükenmiş. artık benim başka bahara :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler, bir de eski monitörün renk dosyaları falan kalmış, default onları kullanıyormuş, onları sildim, kendi sürücüsünü yükledim, onunla birlikte geleni default yaptım, saçma sapan bir durum vardı oyunlarda, ekran yırtılması da olmuyor tam olarak o şekilde algılanacak biçimde, AMD sürücüsü kendi kendine kapatmış meğer Freesync'i, onu açınca tekrar o garip algı da düzeldi, her oyunun tabii tek tek baştan Brightness ayarını yapmak gerekli, yarın temiz bir Windows kurup tekrar bakacağım, en iyisi öyle olacak sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dört saatte bir pixel refresh yapıyor bir de. 6-8 dakika arası sürüyor. Oyunun ortasında denk gelebilir. Bir uyarı çıkıyor öncesinde, isterseniz elbette monitör standby konumundayken yap falan seçilebiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayirli olsun :) ... Yalniz monitorun fabrika cikis ayarlari bayagi iyiymis... Rtings'te Color Accuracy Pre-Calibration puani Post-Calibration puanindan daha yuksek :D , ilk defa boyle birseyle karsilastim... Cok da bir ayara gerek yok heralde... Yine de atayim linkini ICC Profile dosyasinin... 

Misal kendi monitorum icin Rtings'in ICC profile dosyasini indirip kurdum cunku Pre-C 7.0 iken Post-C 9.6 puan... 

JardeL tarafından düzenlendi
stardust and T800 beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
31 minutes ago, Najaz said:

@T800 abi hayırlı olsun yeni monitörün. Bunu uygun fiyata aldığını düşünürsek, eski monitörünü de tiko para 2000'e verirsin artık.

4K 27” monitörrün PPI değerinden sonra 2K 34” monitörün netliği pek kesmedi Tolga abiyi. Sanıyorum paketliyordur şuan iade etmek için o yüzden ölücülüğümüzü başka alanlarda geliştirelim :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:)

Çok teşekkürler. Monitöre daha alışmaya çalışıyorum. Samsung Odyssey G7 28" 4K'nın ciddi bir PPI değeri vardı, çoğunlukla FSR 1 veya 2 kullanıp üzerine Sharpness açtığımdan o görüntüye baya alışmışım. Bir miktarda satürasyon varmış onda. 

Bund oyunlarda kırmızılar falan daha doğal herhalde, PPI değeri de düşük tabii 28" 4K'ya göre Temporal AA'nın o bulanık görüntüsünü bir miktar unutmuştum bayadır, onunla tekrar karşılaşmış olduk. Bu çözünürlükte ve PPI değerinde FSR 2 başarılı diyemeyeceğim bu nedenle upscale falan açmıyorum katiyen, AMD sürücüsünden de Image Sharpness açıyorum, 100 üzerinden 80 olarak ayarlıyorum. Bu şekilde kabul edilir bir keskinlik sağlamak mümkün oldu ancak tabii bir yere kadar. Oradan gelirsek, monitörü ideal olarak karanlık ortamda kullanmak gerekiyor, ışıklı ortama çok uygun değil, fazla ışık olmaz ise o zaman OLED imkanlarından faydalanmak çok daha mümkün. Tekst kalitesi iyi değil maalesef, tabii oyunlarda böyle bir durum yok. Masaüstünden bahsediyorum. Oyunlarda HDR ayarlarını tutturamadım bir türlü, daha uğraşmak lazım. The Callisto Protocol gibi karanlık ortamlarda geçen oyunlarda ciddi başarılı. Kontrast nedeniyle yine bazı oyunlarda daha önce fark etmediğim ışıkları, ışık hüzmelerini fark etmem mümkün oldu. Bu keskinlik meselesine de alışmam lazım. HDR ayarları bir de karışık, uğraşmak lazım, öyle bir pattern üzerinden birşey tutturmak mümkün değil. Hadi LCD monitörde zaten yalandan HDR 400 vardı da bunda da birşey tutturamadım çok.

YouTube HDR videoları karanlık ortamda muazzam bir de, herhangi bir LCD monitör ile kıyas kabul etmez. Gün ışığı işin içine girince orada ama sıkıntı var, monitörün olduğu ortamdaki ışık miktarını iyi ayarlamak lazım.

32" 4K OLED düşünenlere de birşeyler yazmış olayım, boyut ile ilgili bir durum yok ise 32" 4K seçmenin hiçbir alemi yok, 27" 2560x1440 monitör ile benzer keskinlikte görüntü almak gayet mümkün hem de 4K'nın bariz donanım isteğinden kurtulmuş olunur. O işe bence bulaşmamak lazım, 4K isteniyor ise ki benim için keskinlik önemli, anlaşılmıştır o konu, 28" değerini geçmemek lazım. 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

PPI değeri bir de upscaler teknolojileri için önemli, düşük PPI değeri ile mesela FSR 2'nin bütün falsolarını görmek mümkün neredeyse, 4K 28" ile çok göze batmadan FSR 1 bile kullanmak mümkün PPI değeri nedeniyle.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 senin bu monitörü alman değil, 27” 4K monitör alman hataymış. İnsan kendini alıştırır mı öyle bir netliğe, gün gelir ekran kartı bulamayız alamayız diye ben kendini hiç 2K üstüne çıkarmadım. 4K benim için 77” oled televizyon ki zaten ps5’in 4K’sı 30 fps olduğu için benim için o da yalan. Bütün oyunları 1440p upscale 60fps modda oynadım şuana kadar. 30 fps insanı intahara meyleder. 

Neyse sen alışacaksın ona, keşke eski monitörü hemen satmasaydın. Bir süre sonra eski monitörü bağlayınca bir daha asla LCD ekrana bakamayacağını anlar, için rahat ederdi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok