PSU Üzerine
0

Bu konuda 20 mesaj var

Konu başlığı vardı ise önceden açılmış taşınabilir. Search'den bulamadım pek kaliteli değil forumun araması. Neyse, bu aralar Tom' Hardware'in EVGA'nın SuperNova B3 serisi incelemesinden sonra donanım forumlarında bir hareketlenme oldu. Söz konusu başlıkları paylaşalım, almayı düşünenler var ise bir daha düşünsünler derim.

http://www.tomshardware.com/reviews/evga-850-b3-psu,5186.html

http://www.tomshardware.com/reviews/evga-450-b3-psu,5160.html

Why you should not buy an EVGA SuperNova B3

http://www.overclock.net/t/1638984/why-you-should-not-buy-an-evga-supernova-b3

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aman yine genel başlık falan olmasın, bir de bunu satın alma, öneri, uyarı başlığı altına taşımak daha doğru olur konu adını depiştirip.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeri gelmişken buraya da yazayım o halde :)

Haziran ayının başında Amazon.de sitesinden Corsair SF450 SFX güç kaynağı almıştım. Corsair'in premium serisi, tam modüler ve 80+ Gold sertifikalı bir ürün. 2 ay kadar kullandıktan sonra (yoğun olarak da kullanılmadı, günde 1 saat açmamışımdır bilgisayarı) bir akşam aniden fanı aşırı sesli çalışmaya başladı. Her neyse, konunun detaylarını şu mesajda yazmıştım, tekrar yapmayayım.

Amazon'la ürünün iadesi için görüştüm ve ürünü sorunsuzca iade ettim. Dönüş kargosuna kadar karşıladı Amazon. Amazon'a başvurmadan önce Corsair'ın web sitesinden canlı destek hattı üzerinden ticket oluşturarak RMA talebinde bulunmuş, gerekli tüm belgeleri (fatura, ürün fotoğrafları vs.) kendilerine göndermiştim. RMA için ticket oluşturduktan tam 34 gün sonra eposta adresime mesaj geldi, "RMA talebiniz kabul edilmiştir, PSU'yu geri gönderin ama dönüş kargosu size ait" diye :D

Ben de yine canlı destek hattına bağlandım ve verdim veriştirdim. "Basit bir RMA talebinin onaylanması 1 ay mı sürer? İyi ki sizi beklemek gibi bir hataya düşmemiş ve doğrudan Amazon'la temasa geçmişim. Amazon anında çözdü sorunu, size kalsa ohooo! Nerede bu devlet!! Böyle rezalet mi olur!! I eat onion and dry bread!" dedim, verdim küsküyü.. Verdim küsküyü...

Netice itibariyle Corsair benim için bitmiştir. Hem ürün kalitesi, hem de müşteri hizmetleri konusunda fena halde sınıfta kaldılar benim gözümde. Bundan sonra değil PSU, Corsair markalı herhangi bir ürün satın almayı aklımdan bile geçirmem.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Corsair bir PSU üreticisi değil ki corsair'e kızasın :D fare dağa küsmüş, dağın haberi olmamış durumu seninki...

Corsair'in daha ekonomik ürünlerini "Channel Well (CWT)" ve "Great Wall" adından da tahmin edebileceğiniz gibi çinli ve kötü olmasa da "kalite" iddası bulunmayan firmalar üretiyor.

Corsair'in premium ürünlerini ise Seasonic ve Flextronics üretiyor. Bu iki firma PSU'da zirveyi temsil ediyor, nesilden nesile geçen evladiyelik ürünleri ile ünlüler.

Yani kısaca söylemek istediğim zaten detaylı araştırmış olsan bence baştan hiç o PSU'yu almazdın :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
38 dakika önce, stardust said:

Yani kısaca söylemek istediğim zaten detaylı araştırmış olsan bence baştan hiç o PSU'yu almazdın :D

Valla JonnyGuru'dan 9.9 puan almış bir PSU; yani bu adama da güvenemeyeceksek kime güvenelim? :D

(Performance: 10, Build Quality: 10, Value: 10, Functionality: 9.5)

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story6&reid=483

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

oha jonny abi 9.9 mu vermiş. 

o zaman sen büyük bir şanssızlık yaşamışsın ya da bu kıyamet alameti :D

ps: gerçi senin psu'ya teknik anlamda bir şey olmamış, fan saçmalamış sadece. Fan bu yani mekanik parça en nihayetinde bozulur :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya bi insan her konuda mı patlar arkadaş... :lol::lol:

Adamın forumdaki msglarının %60 ı corsair, %30 u johnnyguru pohpohlama üzerine kuruluydu..  neyse her sene yaptığın gibi bu sene de yeni bi marka belirle ve onu pazarla bakalım.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu herifin de işi gücü yok, pusuya yatmış, hata yapmamı bekliyor. iyi ki ciddi bir açık vermiyorum yoksa dost bildiğimiz düşmanlardan yiyeceğiz ilk darbeyi demek :)

jonnyguru'dan ilk bugün bahsettim, daha önceden sözünü ettiğimi hatırlamıyorum. zaten jonnyguru'yu ne pohpohluyacağım, psu incelemerinde otorite adamın sitesi.

Corsair'in ise klavyelerini öneriyorum, misal PSU'ları ile ilgili iyi-kötü bir yorumum olmamıştır. Hatta kulaklırına ise alınmaz demişimdir.

ki yani herşeyi geçtim Altuğ'un aldığı garantisi olan bir ürün, garanti dahilinde gerekli işlemler yapılmış.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yeni bir psu almak zorunda kaldim cok icime oturdu 63 dolar verdim vatandan atladim kapanmadan 2-3 dk oncesinde aldim hatta kasayyi kapatilar bile

fsp 500 cok dandik bir psu eskiden dogru duzgun olurdu bunlar

eski dandik urumum faturada 500 mu ne gozukuyormus sokunce baktim 600

bisi kullandigim yok ama tonla para vericek halim yoktu

duzgun en ucuz model buydu

bu psu fiyatlarini ucus gitmesi

ozelliklerini kisilip durmasini anlamiyorum

yani 600-700 wtlik model gordum  2 tane kisacaik 2-3 sata baglantili falan ne ediyonuz beee

paradancikmama ama bari 3 saatlik ugrasma ile pc calistirabilmememle delirmedim

sizin icin tabi onemsizde 63 dolar benim yaklasik 2-3 haftalik yemek param.hatta kassarsam 1 aya bile gdiebilirde daha okadar kasmiyorum.

yeminle okadar kafam bozuksu bi yerden havadan para giderse sessiz full mini az enerjili sistem kurucam

bu overclock meslesini anlamiyorum

ben artik islemcilerimi hatta downclock ediyorum

bi bokumu yaramiyorlar

cpu kullanimini %50 ile sinirlasam bile 1500-1700 mhz da dandirik 60-70 dolar fx amd 6100 gerizekali ates gibi isinanan berbat stok fanli bu islemci bile

tum isimi misli ile goruyo

su an 20-30 pencere firefox acik arka planda wow windowed caliyo (wow bi vbok zorlamiyo tabii ama tum zamanimi aliyo) media player clasiccte dizi izliyorum oynarken

cpu usage bu %50 ile sinirladigim power setinginde %30-40 i gormuyo

simdi overcloa acik bi islemci black serisi assam ne olucak cpu kullami %8 fan var var otuyo olucak ne kazanacam

ben fakirimin biside kullanmiyorum

siz zengliniz rami ve gpu yu zati costuruyorsunuz

yok efendim cpu 3500 olsa copmus 4000 olmazsa olmamismis overclockla

laan dalga mi geciyorsunuz

1000 dolarlik ekran 1000 dolarlik ekran karti 300-500 dolar ram takip 16-32 falan

sonra cpu 3500 oldu 4000 olmadi vah olsa ne olur olmasa ne olur piskolosik ve sidik atistirmak haric ne fayfasi var

ha overclock edilecek diye bide psu daha guclu olmali anakartta ozel.

ee zati sictigimin farki 2 cpu arasindaki farka ya geldi ya gecti oldu

ayrica o paralari sactiktan sonra biraz daha sacip illa daha guclusu lazimsa eyvallah tam bi ustu olmasin ama daha ust duzgun model alip kastirmasaniz.

im trigered

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 hours ago, stardust said:

bu herifin de işi gücü yok, pusuya yatmış, hata yapmamı bekliyor. iyi ki ciddi bir açık vermiyorum yoksa dost bildiğimiz düşmanlardan yiyeceğiz ilk darbeyi demek :)

jonnyguru'dan ilk bugün bahsettim, daha önceden sözünü ettiğimi hatırlamıyorum. zaten jonnyguru'yu ne pohpohluyacağım, psu incelemerinde otorite adamın sitesi.

Corsair'in ise klavyelerini öneriyorum, misal PSU'ları ile ilgili iyi-kötü bir yorumum olmamıştır. Hatta kulaklırına ise alınmaz demişimdir.

ki yani herşeyi geçtim Altuğ'un aldığı garantisi olan bir ürün, garanti dahilinde gerekli işlemler yapılmış.

Ulan ne pususu forumda zaten günde 17 msg atılıyo ne varsa görüyoruz işte pusuyu bırak takip etmeye bile gerek yok hemen heyecanlanıp kalp krizi riskini arttırma lütfen de tuvalet fırçamı bile corsair alıcam diyen ben değildim yani... :lol:

Psu konusuna gelince çok uç bi sistem çalıştırmadıkça standart bir gold+ 500w alınacak en iyi psudur zaten hatta bence ona bile gerek yok bronze dahi yeterli gelecektir herkese her açıdan... Benim PC neredeyse 24 saat açık diye Titanium aldım ama tasarrufum devede kulak muhtemelen neyse.. 

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Ana sistemimdeki TAGAN 480W PSU 13.yılın arefesinde pert oldu, acilen bir seçim yapmam şart, uzun süre kullanacağım için seasonic PRIME ilk aklıma gelen model fakat arada Focus Plus diye bir seride varmış onuda öğrenmiş olduk. bu iki model hk bilgisi olan varmıdır, 650w-850w arası gidip geliyorum:icon_think: 

İnt.'den bakınca güç hesaplayıcıları imzadaki sistemim için 400Wat filan diyor, güncel bir hesaplayıcı adresi bilen varsa yazarsa çok iyi olur.

mehmetclk tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

2dk araştırınca güzel bir güç hesaplayıcısı adresi buldum, fena sayılmaz. ufak bir güncelleme ile 307Watt tüketim 357Watt önerisi aldım. buna göre 650W modellerden seçersek fan devreye girmeden çalışır, ileride çılgınlık yapıp yine üst seviye GPU alırsak sistem buna müsait olur.

https://outervision.com/power-supply-calculator

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

güç hesaplayıcıya gerek yok aslında, kaliteli bir markanın, uygun fiyata bulduğunuz bir 500 ya da 600 watt'lık modelini alıp geçebilirsiniz.

ben şuan mesajı yazarken hemen kısa bir araştırma yaptım sizin için.

cooler master'ın daha uygun fiyatlı ürünlerini buldum ama verimlilik %70, tam bir çöp.

http://www.sanalmarketim.com/Urun/Zalman-ZM500-LX-Aktif-PFC-120mm-Fanli-500W-PSU/42521

http://www.sanalmarketim.com/Urun/Zalman-ZM600-LE-600W-120mm-Fan-PSU-/42556

600W olani önereceğim, zaten çok küçük bir fiyat farkı var.

500W olanda verimlilik %84 iken 600w olanda %82.

Ama şöyle bir durum var, 500w'lıkta 12v hattı tek 37 amper. Ama 600w'lıkta çift hat ve her biri 28 Amper. Yani her işinizi görür 600w olan uzun vadede.

dediğim gibi çok kısa bir sürede akakçe ve teknofiyat kullanarak bir araştırma yaptım, belki daha uyguna daha kaliteli seçenekler bulmak bile mümkün olabilir.

-

ps:

aktif fan kontrolcüsü olan, 80+ bronze sertifikalı bir 550w isterseniz:

http://www.vatanbilgisayar.com/thermaltake-smartpower-80plus-bronze-550w-guc-kaynagi.html

acil ihtiyaç var diye türkiye'den araştırdım, yoksa amazon'dan evga'lara bakabilirdik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ileriye yönelik plan uzun vadede ise yüksek watt değerlerine çıkmaya gerek yok. @stardust  dediklerine katılıyorum. orta çaplı bir psu gayet iş görür. yeter ki bilindik marka olsun. 

misal benim sistemime 1000 watt çok geldi. gereksiz almışım. alet fan açmıyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öneri için tşk.

Aslında yazdığım gibi seasonic almak istiyorum çünkü şuana dek aldırdığım yada kurulumunu kendim yapıp koyduğum hiç bir seasonic'te arıza olmadı, açıkcası ellere verir telkini kendi yer salkımı kabilinden şimdi kalkıp başka marka alırsam vicdanen rahatsız olurum.

@jackjoker iyi ya işte fansız PSU kullanıyorsun sıfır ses :mrgreen:

@Stardust  Yazdığın modelleri biliyorum, bazen eş dost Pc vs isteyince düşük bütçe olunca mecburen oda olur dediğim modeller,  mesajdaki amacım PRIME yada FocusPlus için bilgi almaktı, bu iki modelin arasında fiyat olarak pek fark yok, prime'ın garantisi 12yıl sanırım birde prime'in hem gold hemde titanium modeli var.

Tecrübe edeneniz varsa fikir almak istemiştim.:8 tagan 13 yıl'a dayandı bu da uzun ömürlü olsun isterim.

Şahsen toplam güç tüketimi PSU'nun fanlarını çalıştırmaması bence güzel olur o yüzden 650w-850w-1000w arası birşey istiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seasonic FocusPlus serisi 850W modeli seçtim Amazondan sip. verdik, ayın 23'ünde sizde olacak diyor sayfada, toplamda 520TL'ye denk geldi. TR'de bu model olmadığı gibi olsaydı 800-900TL'ye ancak alabilirdim. acil olmayan sistem kurulumları için kullanacağım yeni model bu olacak gibi.:mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizim PSU dün gelmiş bugünde kardeşime aldırdım PTT'den,  imzadaki sistemi neredeyse fazsız çalıştırıyor, NoctuaD14'ü takıp pasif kullanmayı denicem can sıkıcı rakamlara çıkmazsa öyle bırakabilirim.

PSU'a gelirsek Focus Plus'tan kullandığım ilk model bu oldu,ofis'ten alıp OCZ takmıştım ona göre hem sessiz hemde bir miktar hafif sanki bakmadım teknik değerlerine ama TAGAN eşek ölüsü gibiymiş ona eminim, kutu kablo vs herşey yerli yerinde, modüler kabloların kalitesi önceki serilere göre daha iyi gibi duruyor ama plastik PCIexp HDD CPU1-2 vs kablolar pek hoşuma gitmedi hatta hoşuma gitmedi, yumuşak yapsalar artık şunları.

520TL'ye  maloldu ve kağıtta öngürlen süreden neredeyse 1 hafta erken geldi. 23-26 arası diyordu sayfada.

ZOM4Wz.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok