AU Optronics Panel Haberleri
0

Bu konuda 26 mesaj var

27” 4K 144Hz HDR FALD(Full Array Local Dimming-HDR için çok önemli) monitörler için panel üretimi Kasım 2017’de başlıyor, monitörler en iyi ihtimalle 2018’in ilk çeyreğinde. Ancak ben 27” 4K monitör falan almam asla, 27” falan artık 2560x1440 için, o devri de kapattım ben artık, 4K için 27” küçük kalır. 28” olsaydı bari en azından.

Oradan gelirsek bu panelin 32” versiyonunun ise üretime geçmesi 2018’in 3.çeyreğine kadar planlanmıyor, bu panel ile üretilecek monitörler en iyi ihtimalle 2018’in dördüncü çeyreğinde.

@stardust 35” VA 200Hz HDR panelin üretimi ise 2018’in ikinci çeyreğine kadar ertlenmiş, bu panel ile üretilecek monitörler ise yine en iyi ihtimalle 2018’in ikinci çeyreğinde bekleniyor.

Ayrıca 2560x1440 240Hz TN panel geliyor, bu premium paneller dışında iyi kötü HDR destekleyen ara panel modelleri de olacakmış.

http://www.tftcentral.co.uk/news_archive/38.htm#auo_roadmap_oct17

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

LG B6’da Battlefront 2 izledim Youtube videosu idi 4K 60 FPS, müthişti gerçekten.

OLED falan baya daha beklemeyin bence. OLED LG dışında üreten yok ufak tefek şeyler sayılmazsa, bu konularda da LG’nin çok bir isteği görülmüyor, ne IFA’da ne bir yerde konsept falan olarak bile görülemedi OLED oyun monitörü.

AU Optronics OLED üretebilse belki daha değişik olurdu durum. Samsung’da bile yok bu ki üretecek.

32” 144Hz FALD 1000 kandela model bu noktada hedeflenmesi gereken model ancak uyaralım, SLI GTX 1080 Ti dışında niyetlenmemek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED üretebilecek teknolojileri varken üretmeyip hala eski teknolojiyi cilalayarak sunmaları, bana kanserin çözümünün bulunmasına rağmen hala ilaç sektörünün para kazanmasının devamını sağlamak için kansere dur dememelerine benziyor.

üreticiler hala eski teknolojiden para kazanarak minimum arge ile maksimum kazanç elde edip insanların gözünü hoş tutma çabasında.

nefret ediyorum bu düzenden.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
11 minutes ago, jackjoker said:

OLED üretebilecek teknolojileri varken üretmeyip hala eski teknolojiyi cilalayarak sunmaları, bana kanserin çözümünün bulunmasına rağmen hala ilaç sektörünün para kazanmasının devamını sağlamak için kansere dur dememelerine benziyor.

üreticiler hala eski teknolojiden para kazanarak minimum arge ile maksimum kazanç elde edip insanların gözünü hoş tutma çabasında.

nefret ediyorum bu düzenden.

Tam doğru değil. OLED 'in monitor için kullanıldığında henüz çözülemeyen teknik sorunları var.  telefonda, tablette kullanılıyor ama onların kullanım biçimi farklı olduğundan sorun olmuyor teknik yetersizlikler.

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elbette bunlar etkili ancak şunu da unutmamak gerekir, IPS’in sahibi de LG, ancak yıllar yılı TN panelli oyun monitörleri ile uğraşıldıktan sonra AU Optronics hop diye 165Hz AHVA(IPS, isim hakkı nedeniyle AHVA deniliyor) paneli ortaya koyuverdi.

IPS’in teknik yetersizdi falan TN’e göre bu konularda.

O yüzden dedim, bunun tekniğini ilerletmekte de firmada istek olması lazım, AU Optronics OLED panel üretebilse bu konuda orada gelişmeler görebilirdik belki de.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

yok ben anlıyorum sizi o problem değilde. benim vurgulamak istediğim konu, şuan bu paneller ile para kazanabiliyorlar ve OLED üretimine geçmek için bahane bulamıyorlar. Kimse de doğru düzgün OLED'e baskı yapmadığı için ortaya yeni bir atılım da çıkmıyor.

arz ve talep meselesi.

OLED de ne kadar teknik problemler olsada güçlü bir arge çalışması ile bu süreç hızlı şekilde giderilirdi diye düşünüyorum.

yoksa hemfikiriz diğer konularda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Samsung da VA üretir mesela hep, bu tarz temel şeyleri de artık herkes bilsin ya, her monitör, panel konusunda tekrar etmeyelim. :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED deki sorunlar çok uzun süredir çözülemedi Misal farklı renkteki subpixeller farklı hızlarda parlaklığını kaybediyor. Buna firmalar yan yollar üretiyorlar ama tam çözüm bulunamıyor. smartphone ekrnaında sorun olmaz iken uzun süre aynı görüntünn ekranda kaldığı bilgisayar monitorunde kullanımını kısıtlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

OLED ve AMOLED  üretiminde üretim verimi LCD'lerle mukayese edilemeyecek kadar düşük, Üreticilere doğal olarak küçük paneller üretmek daha akıllıca geliyor, diğer yandan desktop kullanıcısının istediği büyüklükte OLED panel üretseler hem verimlilikten ötürü maliyetli olur hemde sektördeki LCD üretim bantlarına iş kaybettirir, verimlilik arttıkça bu denge kurulacak ve atıyorum 4-5yıl sonra Şuanki sataSSD > NVMe SSD  piyasası gibi bir piyasa oluşur. @ResetButton Sizin dediğiniz noktalardaki problemleri aşamamış olsalar PRO seviye DELL OLED monitörü göremezdik, OLED şuan için ve belkide LCD'ye benzer kolaylıkla üretilene kadar hayallerimizdeki OLED monitörü görmemiz zor bana göre.

Hem o vakte gelene kadar Samsung ve LG'nin alternatif panel teknikleriyle piyasaya sokacakları ürünlerde olacak, belkide 4-5 yıl sonra QLED'i konuşacağız kim bilir. AU'nun panelleri ne kadar hızlı gelirse o kadar iyi gerisi piyasa şartlarına göre  şekillenecek. Şuan yapılan arge çalışmaları tamamen maliyet ve ömür uzatma yönünde. Diğer panel üreticileride OLED'e girip piyasaya ürün sokana kadarda Samsung-LG 'nin istediği hızla OLED hayatımıza girecek görünüyor.
:8

Benim AU'dan beklentim 10bit VA-MVA-AMVA 100~144Hz Freesync çalıştıracak ucuz  bir panel o kadar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Açıklık getirelim, Samsung OLED olayında yok, sadece telefon falan tipi panelleri var.

OLED LG’de, QLED denen şey bilinen arkadan, yandan her ne şekilde olur ise aydınlatmalı panel, bildiğimiz LCD. Böyle bir panel ile üretilen TV’lere OLED ile aynı fiyatı çekmek de doğru değil bence, ortada OLED varken gidip bildiğimiz LCD teknolojisini bu tip bir maliyet ile almam ben.

Neyse, konu da kaymasın, lafı geçti değindim ben de.

AU Optronics’den ziyade Samsung’a bakmak gerekir o istekler için, ucuz yollu C27HG70 bakılabilir hatta o istekler için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oled'e bir türlü ısınamadım.

Oled'de ilk nesil plazmalardaki gibi yanma sorunu var. Yani uzun süre ekranda aynı görüntü kalırsa izi kalıyor.

Ayrıca mavi led'in ömrü kırmızı ve yeşil ledden kısa, daha hızlı yıpranıyor. Bu da görüntünün kullanıldığı her geçen gün biraz daha sararması demek.

Parlaklığı da aydınlık ortamlarda sıkıntı yaratabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

IPS-VA  durumu gibi LG'nin OLED'ine Samsung'un AMOLED'i var fakat Samsung büyük Amoled üretmede verimsiz LG'nin OLED'i piyasaya sokma hızı kendi işini baltalamayacak şekilde gelişiyor uzun süredir, LG büyük panel üretebiliyor SAMSUNG ise mobil'e ağırlık verdiği için LG'den çok geride bu konuda, Samsung yada bir başkasından alternatif bir panel üretimi gelirse hele ki istenilen panel özellikleri filan harika olur, OLED'in değeri eldeki panellere göre bariz kalite sunması sebebiyle Klasik LCD ile OLED arasından konumlandırılması çok normal. 

Bahsettiğiniz şu son duyurusu yapılan samsung monitörler sanırım, Evet çok iyi görünüyor ama fiyat etiketleri pek öyle değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, mehmetclk said:

. @ResetButton Sizin dediğiniz noktalardaki problemleri aşamamış olsalar PRO seviye DELL OLED monitörü göremezdik, OLED şuan için ve belkide LCD'ye benzer kolaylıkla üretilene kadar hayallerimizdeki OLED monitörü görmemiz zor bana göre.

teknoloji sitelerinde bu tip teknik sorunlar gösteriliyor monitor olarak kullanılmasında. Pro modellerde nasıl aştılar veya yan yollar mı buldular bilmiyorum .Ancak sorulduğunda yakın zamanda makul fiyatlı oled monitor beklemeyin diyorlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dell OLED monitöre gelene kadar TV var bir sürü zaten.

C27HG70 gayet uygun fiyatlı, 27” 144Hz, 2560x1440, Freesync 2 ve HDR 10 destekli, sekiz bölgeli local dimming yapabilen bir modelin hangi fiyatta olması bekleniyor ? 

O zaman 144 Hz 10 Bit falan bir monitör almayı düşünmemek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tv lerle monitorlerin kullanım biçimi farklı. O nedenle tv de monitor kadar sorun olmuyormuş.

Quantum dot vs gibi yeni teknolojiler var , uzun süre götürür bizi :).

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de OLED monitör arayışında değilim açıkçası, FALD ve HDR monitörleri görmek istiyorum, CHG70 serisi ucuz olduğundan tam bunu karşılamıyor maalesef.

Ama tabii şu anda alınabilecek tek HDR destekli oyun monitörü serisi, fiyat uygun olsun diye FALD yok, panelin kandelası yetmiyor gibi problemleri var. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Petrol kuyun yoksa OLED Monitörü düşünmek  lüks oğlu lüks malesef, HDR'yi birşey diyemem bu panel ışık gücü fakat FALD konusu uzmanlık ister pahalı modellerde başarılı işler yapan monitörler görebiliriz ama ucuza o işten pek hayır beklememek lazım, TV'lerde  zibilyon tane örneklerini gördüğüm için bana etki edemiyor, bence FALD 'ın orta seviyeye girmesi için daha zaman var.  ayrıca ben VA-MVA-AMVA yazarken daha ucuz yapılabildiği için yazmıştım,  VP2770-LED kullanıyorum ve bundan sonraki monitörümde her açıdan daha azı kesinlikle olamaz.

@ResetButton En kaliteli paneli alıp prestij modeli yapmak zor değil, DELL'in sektörde yeterli ürün tecrübesi var ve birde çok satma derdi de yok ki adamların.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim pg35vq yaza kalmış demek :|

neyse artık aslında pg278q'dan da son derece memnunum. 

Bu durumda sadece iyi ki acele edip gtx 1080ti almamışım diyorum, zira ultra gereksiz olacaktı... :icon_kahvekeyfi:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu HDR işi patladı yalnız ciddi manada, duyurular taa ne zaman yapıldı, gelen giden birşey yok hala, Samsung’un eh işte HDR CHG70 serisi dışında birşey yok, aşırı pahalı olacak bu işler bir de, öyle görünüyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok