Yeni PC toplamak çok pahalı!! (tavsiye lazım)
0

Bu konuda 66 mesaj var

Hocam 1 dakika önce yazmışsın.. ama şuan fiyat 2869tl görünüyor..  

Freesync nedeniyle illa amd diyorsan ve vegalara kadar çıkmak istemiyorsan.. onun kardeşi şu var: http://www.hepsiburada.com/sapphire-pulse-amd-radeon-rx-580-4g-oc-256-bit-gddr5-dx12-pci-e-3-0-ekran-karti-11265-09-20g-p-HBV000004VT1B?magaza=Techburada

Narcissus tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Narcissus said:

Hocam 1 dakika önce yazmışsın.. ama şuan fiyat 2869tl görünüyor..  

Freesync nedeniyle illa amd diyorsan ve vegalara kadar çıkmak istemiyorsan.. onun kardeşi şu var: http://www.hepsiburada.com/sapphire-pulse-amd-radeon-rx-580-4g-oc-256-bit-gddr5-dx12-pci-e-3-0-ekran-karti-11265-09-20g-p-HBV000004VT1B?magaza=Techburada

Kesin bir hata varmış ve düzeltmişler. Çünkü bunun satıcısı hepsiburada olarak görünüyordu ve şu anda 2869 fiyatla görünen Öztek bilgisayar da diğer satıcılar olarak görünüyordu. Burada HB temsilcisi mi var nedir, anında görüntü gibi olmuş :) Hoş DH falan daha önce kesin görmüştür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@CandleGarden bir yanlışlık olmasın, bağlantıdaki fiyat 2869 ₺

Ayrıca bu saatten sonra RX580'e 1500 TL ve üzeri para vermek çok mantıksız olur. TS'de Hamdi'ye topladıkları sistemi gösteren videoyu izleyin, kartın nefesi güncel oyunlarda 1080p @ 60 FPS'ye bile zor yetiyor. Aynı fiyat seviyesindeki GTX 1060 6 GB hem kutudan çıktığı gibi çok daha iyi hızaşırtma oluyor, hem de çok çok daha az güç tüketip daha serin ve sessiz çalışıyor.

Hani Freesync desteğiyle biraz durumu toparlar diye düşünüyorsanız, 1080p için 2. el RX470'leri çok daha uygun fiyatla bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

Najaz tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 dakika önce, Najaz said:

@CandleGarden bir yanlışlık olmasın, bağlantıdaki fiyat 2869 ₺

Yazdığım gibiydi, 1655 TL ye (hatta orjinal gösterilen fiyat 17xx bir şeydi, %5 falan indirim yazıyordu) ve satıcı HB idi. Şu anda gösterilen fiyat diğer satıcılarda görünüyordu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam 2 ay sonra falan olsa benim rx480'i güzel bir fiyattan verebilirdim ama erkencisiniz. :) 

2. el falan bulabilirsiniz 1300 civarına güzel bir rx480. 

Benimki çok az bir undervolt ile 1365MHz çekirdek ve 2050MHz memory ile 70C üzerine çıktığını görmedim. Kıstas açısından yazdım. Witcher 3 ile de her şey ultra ile (hairworks yok) 1080p'de çoğu zaman 60fps yakalayabiliyor. Bazı gereksiz şeyleri kıstığımda ise 75'i falan buluyor. Örnek olması açısından yazdım, yoksa bu saatten sonra sıfırı hakikaten alınmaz bunların.

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İş güç bir türlü fırsat vermedi, ancak şimdi yazabiliyorum.

Öncelikle vakit ayırarak fikir belirten herkese teşekkür ederim.

Yazdıklarınızı okuyunca ve biraz da araştırınca 75hz 1080p monitör için 1070 gerçekten gereksiz. Arada AMD'ye baktım ama ya stok yok ya da nvidia karşısında geri kalmış ve bir de daha fazla güç çekiyor. Bu yüzden 1060'a karar kıldım ve ileri de monitör değiştirirsem (mesela 1440p @144 hz) zaten 1070'te yetmiyormuş o yüzden 1060 iyi.

İlla intel olsun başım ağrımasın diyor(d)um ama yazılanları okuduktan sonra Ryzen'in de bios güncellemelerinden sonra pek sıkıntı çıkartmadığı kanaatine vardım. Bir de soğutucu mevzu var, after market bir sürü ekstra para. Bu durumda en uygun olanın Ryzen 5 1600, wraithspire cooler bundle olduğuna karar verdim.

Anakartta B350 chipetli gigabyte gaming 3 övülmüş ona karar kıldım. Ama biri yok MSI Tomahawk veya Asus Prime daha iyi derse düşünebilirim.

Ram mevzusu sıkıntılı. 3200 olarak çalıştırmak için hep samsung b die olsun deniyor ama bunu bulmak galiba baya zor. O yüzden şu an biraz rastgele Ram seçtim, tavsiyelere açığım.

SSD Samsung 850 EVO 500gb iyidir bence (ya bendeki 2 SSD'de kutu gibi, diğer sanki PCI kartı gibi ince uzun dikdörtgen olanlar ne için, notebook mu?)

Kasa Phantex P400s Tempered. Biris hayır 50 lira daha fazla ver NZXT S340 elite ver sebebleri de şudur der mi?

PSU Gold ve modüler olsun istiyorum, 650W yeter ama inventusta ilk mesajda yazdığım PSU kalmamış, o yüzden 750W olanına geçtim. Varsa başka alternatif fikirlere açığım.

Bu rig 6150 TL gibi bir fiyata mal oluyor.

Şimdi gelelim başka bir iki soruya. Ben daha önce Inventus'tan sistem topladığım ve memnun kaldığım için orayı seçtim. Ama benzer parçaları (aynılarını bulmak imkansız gibi) Nova, sanal marketim ve sinerjiden topladım, 100-200 TL + / - oluyor fiyat. PC toplayabilsem de hiç de hobim falan değildir öyle lego gibi birleştirmek, zorunda kalırsam yapıyorum, o yüzden tek bir yerden almayı ve o işleri onlara yaptırtmayı tercih ediyorum. Inventus haricinde var mı şurası da çok iyidir, çok memnunum diyeceğiniz bir site?

Birde Windows home 64 bit lazım, ne yapayım oradan buradan online key mi alsam yoksa aldığım yerden OEM mi alsam?

new pc amd inventus.PNG

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Narcissus said:

Herkes teknoseyirdeki sisteme laf etmişti ama burada resmen aynısı oluştu... :D

PS İnventus iyidir.. 

Ultra-gereksiz m.2 SSD, luzumless RX580 ve ohannesburger 1000 TL'lik janjanli kasa disinda aynisi oldu evet :D

@CandleGarden Windows 10 icin lisans vs ugrasmayin hic. KMSPico ile aktivasyonu yapin gecin. Daha once de cok tartisildi, o 50-100 TL gibi fiyatlarla satin alacaginiz lisans anahtarlari da zaten perakende satisi yasak olan anahtarlar. Yani "aman korsana para kazandirmayayim" diye bir endiseniz varsa, bunlara vereceginiz para da direkt korsanin cebine gidecek. O yuzden ya 400 TL odeyip kutu lisans almaniz lazim, ya da hic ugrasmayip KMS ile aktivasyonu yapip gecmeniz.

Son olarak, ellisine yuzune bakmayin ve Inventus'tan sasmayin derim. Ileride bir sikinti oldugunda o fazladan verdiginiz 100 liranin kiymetini anliyorsunuz. Adamlar sistemi toplayip, adamakilli test edip oyle teslim ediyorlar size. Inventus haricinde Vatan'da da ayni hizmet var diye biliyorum.

Simdiden hayirli olsun, gule gule kullanin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
39 dakika önce, Narcissus said:

M2 SSD ve 580 sistemin ilk halinde vardı zaten.. :D 

:D

Yok ya, ilk başta 1070 vardı.

Sistem AMD olduğuna göre 3200 B Die Samsung ram nereden buluyoruz?

MoBo QVL aşağıda ama burada bile sadece biri samsung galiba...

gaming 3 QVL.PNG

https://www.newegg.com/global/tr/Product/ProductList.aspx?Submit=ENE&IsNodeId=1&N=100714494 600546709 600561668 600006072

Buradakilerin çoğu çalışması lazım, özellikle ilk sıradaki ripjaws'ı B350 ile konfirme eden çok kişi var. Ama inventus'ta yok o başka...

CandleGarden tarafından düzenlendi
1- resim ekledim 2-link

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Reset 30-40 farklı konuya mesaj atınca bu altlarda kalmış. Özellikle RAM konusunda, Gigabyte AB-350 Gaming 3 ile 3200 olarak sorunsuz çalışacak RAM marka modeli konusunda tavsiye var mı?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Anakartın sitesinden QVL listesine baktım. Benim RAM modülleri (G.Skill Trident Z 16 GB 3200MHz C14; model kodu F4-3200C14D-16GTZ) belirttiğin anakart için listelenmemiş. Sonra benim anakartın sitesine baktım. Orada da listelenmemiş ama bende sorunsuz çalışıyor. Buna rağmen tavsiye eder miyim? Hayır :mrgreen: 

Link: http://download.gigabyte.eu/FileList/Memory/mb_memory_ga-ab350-gaming3.pdf

Sonra şu siteye baktım: https://www.eteknix.com/ddr4-compatibility-list-amd-ryzen-expanded-122-different-models/

Buraya göre benim kullandığım modüllerin anakartta sorunsuz çalışması lazım. Ama test edebileceğiniz bir yerden alın. Ya da geri gönderme şansı var mı, olacak mı? Buna dikkat edin.

Burada Samsung B-die listesi var: https://www.reddit.com/r/Amd/comments/62vp2g/clearing_up_any_samsung_bdie_confusion_eg_on/

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gigabyte'ın QVL gerçekten çok sınırlayıcı, 3200 olarak çalışır dediği ram sayısı 3 tane (ikisi aynısının laciverdi). Ama diğer verdiğin iki linke göre inventus stoğunda olan GSKILL F4-3200C14D-16GTZRX çalışması lazım. Tabi bunlarda oradaki en pahalı ramler, diğer 3200 olanlardan 170 ila 330 TL daha pahalı. Ram'e 330TL daha fazla verene kadar başka parçayı mı yükseltsem :icon_think: diye düşündürdü.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3200MHz'e niye bu kadar kafayı taktığınızı anlasam süper olacak aslında. 3066MHz'de çalışıyor benimkiler performans kaybı yok desem yeridir yani. Özellikle de oyunlarda. Bütçe sınırsız olsa derim en iyisi olsun tabi de öyle bir durum da yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, wazzap said:

3200MHz'e niye bu kadar kafayı taktığınızı anlasam süper olacak aslında. 3066MHz'de çalışıyor benimkiler performans kaybı yok desem yeridir yani. Özellikle de oyunlarda. Bütçe sınırsız olsa derim en iyisi olsun tabi de öyle bir durum da yok.

Ya ne bileyim, pek belli bir sebebi yok aslında. Sadece hem burada hem de başka yerlerde okuduğum "Ryzen yüksek hız çalışan RAM ile uçuyor" muhabbetinden etkilendim herhalde. :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Inventus bazı parçalarda hafta sonu indirimi yapmış, ben de aşağıdaki son haliyle siparişi geçtim. Herkese tekrar teşekkür ederim :D 

6000 TL tuttu, World'e 5 taksitle 6100 oldu.

new pc amd inventus final.PNG

CandleGarden tarafından düzenlendi
fiyat bilgisi
Squall, wazzap and Firienholt beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elinizde ayrı thermal macun varsa işlemci soğutucusu için onu kullanın. Stock soğutucu ile gelen fazla biraz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayırlı olsun. Sistem çok güzel. Mart ayına kadar yeni Ryzenlar gelince onlardan alır takarsınız :PSkylake ve Haswell arasında tek çekirdek performansı alırsınız.

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

maaşlar, dolarla paralel zamlanmadıkça yeni bilgisayar almak (acil ihtiyaç değilse) lüks bu memlekette.örnek vermem gerekirse; işe ilk girdiğim 2012 aralık ayında tam 1000 dolar maaş alıyorken, bugün 5 yıllık terfilerim ve zamlarım üstüne geldiği halde 720 dolar alıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle ryzen sorunları/hataları giderme yardımlaşma kulubumuze hoş geldiniz demek istiyorum :) Şaka bir yana;

Konuyu yeni gördüm öncelikle hayırlı olsun güzel ve mantıklı bir sistem olmuş,Ryzen platformu dertli olduğu doğrudur ama son bios güncellemelerinden sonra kalmadığı diyebiliriz.Belki yada bence gtx 1070 alınabilirdi gibi. 

Edit;

@Najaz Hocam siz kms  ile aktive edin diyorsunuz ama uefi kurulumlarda bildiğim kadarıyla daha aktivasyon yapılamıyor.

Psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Psikobat UEFI kurulumda da sorunsuz bir şekilde aktivasyon yapılabiliyor. Sizin dediğiniz olay "loader" için geçerli. KMS daha farklı bir yöntem.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok