Kışın klima kullanmak?
1 1

Bu konuda 17 mesaj var

Havadaki nemi aldığı için tavsiye ediliyormuş. Siz ne düşünüyorsunuz?

bir de klimayi kisin acinca: şimdi zaten soğuk olan havayı klima radyatöründen geçirip iyice sogutup ustune sonra bir de ısıtmaya mı sokmuş oluyoruz? :O 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kafa sabah sabah neye gittiyse evde klima kullanmaktan bahsetmişim :)

pentaman tarafından düzenlendi
Yanlış anlama

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klima anlık ısı sağlıyor kışın ama etkili değil kalorifer kadar. Dış ünitenin önünde engel yoksa cam veya balkon gibi (şayet varsa açık hava girmeli) rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ben arasıra açıyorum. Ayrıca araba içinde olduğu gibi kışın arasıra kısa süreli soğuk tarafıda çalıştırmalı ömrü açısından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

çok kullanırım çok da memnunum... soğuk olan odayı anlık olarak en hızlı ısıtma yöntemidir.

On 2/12/2018 at 6:32 PM, RFID said:

kışın arasıra kısa süreli soğuk tarafıda çalıştırmalı ömrü açısından.

böyle bir şey yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Elektrik ile ısınmak pahalı bir şey öncelikle, bunu unutmamak lazım ama klimanız inverter ise dışarının ısısından +5 dereceye kadar çok ekonomik ısınma sağlanabilir.

Klima ile ısınılır mı? Tabii ki. Hatta doğalgazın olmadığı bazı yazlık şehirlerde insanlar kışı klima ile geçiriyorlar.

Klimanın sıcak yada soğuk çalışması arasında bir fark yok. Klima, iç ve dış üniteleri arasında ısı transferi yapan bir alet. Yani yazın soğuk üflerken evin içindeki ısıyı alıp dışarı atıyor, kışın ise dışarıdaki ısıyı alıp içeri üflüyor. (Evet, kışın ortasında dışarısı -10 derece iken bile dışarıda ısı var)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
6 saat önce, TiesTorN said:

çok kullanırım çok da memnunum... soğuk olan odayı anlık olarak en hızlı ısıtma yöntemidir.

böyle bir şey yok.

Benim klimanın kullanım klavuzunda yazıyor .

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, Forgotten said:

evden mi bahsediyoruz, arabadan mı acaba :) ben kullanıyorum kışın da, özellikle camlar buğu yapıyorsa...

Araba konusunun içinde herkes bir ev tipi klimadan bahsediyor :D Sanıyorum olay şöyle gerçekleşmiş :

vjJyzO.jpg

infestor beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mevzu otomobil kliması ise

Çoğu otomobilin kliması yalnızca soğuk çalışabilecek şekilde yapılmış. Klima ile ısıtan modeller de var ama çok nadir. Yani kışın otomobilin klimasını açarsanız hava girişi yada derece sıcak olarak ayarlanmış ise  klima devreye girmeyecek.

Whooosh tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Havadaki nemi aldığı için tavsiye ediliyormuş. Siz ne düşünüyorsunuz?

bir de klimayi kisin acinca: şimdi zaten soğuk olan havayı klima radyatöründen geçirip iyice sogutup ustune sonra bir de ısıtmaya mı sokmuş oluyoruz? :O 
Otomatik klimalar örneğin 23 dereceye ayarladınız, hava girişini kapatıp, ara ara klimayi da açıp icerideki nemi alip klimayi kapatir.
kaloriferi hep çalıştırır, 23 e varirsa onu da fan hızını kisarak dengeler.

ASUS_Z00AD cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 dakika önce, Hamso said:

Otomatik klimalar örneğin 23 dereceye ayarladınız, hava girişini kapatıp, ara ara klimayi da açıp icerideki nemi alip klimayi kapatir.
kaloriferi hep çalıştırır, 23 e varirsa onu da fan hızını kisarak dengeler.

Benim araçta sanırım bu olay var, ac kapatılırsa sadece kalorifer açıldığında camlardaki buğulanma geçmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bazi araclarda motor suyunu ısıtmak icin rezistans olur, emisyon degerlerini dusurmek icin fabrikasyon eklenir.

Bazi araclarda elektrik ısıtıcı olur, dizel gibi geç isinanlarda havalandirmayi biraz kırmak için.

Bazi araclarda yakıtla calisan isitici olur(webasto markasi meşhurdur) -20 gibi kış giren ülkelerde kullanilir.

Lüks araclari bilemiyorum, piyasadaki bulunan araclarda klimanın isinmaya etkisi yok.

Manuel klima varsa zaten araba iceriyi sogutabiliyor mu isitabiliyor mu anlamaz, maksimum kapasitesiyle basar, sizin sicak soguk mandal seçiminize gore havayi iki farkli radyatorden karışım la süzerek kabine verir.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim araçta sanırım bu olay var, ac kapatılırsa sadece kalorifer açıldığında camlardaki buğulanma geçmiyor.
o buğulanma ancak şöyle geçer.

Kabin iç Bagil nemi ornegin 23 derecede yuzde 60 olsun.

aynı gram nem, 8 derecede yuzde 99 olur ve yoğuşmak zorunda.

bagil nem bunu tarif eder.

cama o kadar uzun süre sıcak hava tutarsanız ve camı isitmayi becerebilirseniz, cama carpan nem yogusamayacagi için görüş açık olur, ama bu yöntem ile kabin sicakligi ehh dedirtecek hale gelmiş olabilir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de araçtaki dijital klimanın mantığını anlamamış insanlar vardır mesela, çok görüyorum herif 32c'ye ayarlıyor(en tepe nokta), sürekli manuel fan hızı ayarlıyor falan böyle azaltıp çoğaltıp, çok iyi bi iş yaptığını sanıyor. gerzek 32c'ye ayarlayınca daha sıcak hava verdiğini sanıyor, halbuki aracın verdiği sıcaklık her zaman aynı, ayarlanan dereceye yaklaştıkça kendi düzenliyor zaten fan hızını vs... dijital klimanın amacı o zaten :2no: küçümsemek gibi olmasın da genelde eğitim seviyesi düşük insanlarda görüyorum bu alışkanlığı.

Hamso and Forgotten beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok