Otomobil Hakkında Her şey
6 6

Bu konuda 3.892 mesaj var

Burda bahsetmiş miydim, hatırlamıyorum. Hanıma Polo 1.2 TSI DSG aldık, Lounge paket. 

Cuma sabah teslim aldım. Öncelikle malzeme kalitesi iyi. Vites kolu deri-aluminyum karışımı ve çok başarılı. Kullanılan plastiklerin kalitesi iyi ve pürüzsüz. Üst bölgede her yer yumuşak plastik veya deri. 

Koltuklar kavramalı, dikişler vs. kaliteli. Ben malzeme kalitesinden memnun kaldım. 

Aracın ekranı çok kaliteli, mat. Işık vurduğunda bile kaliteli görünüsü var. 

İç mekan ışıklandırması güzel, kırmızı ve veyaz ışıklandırmalar çok şık duruyor. 

Motor 90 Hp, alt devirlerde de başarılı. Çok sessiz, çalıştırınca "çalıştı mı?" diye düşünüyorum. Sürekli dizel kullanmamın bir etkisi olabilir.

130 km/s civarı bir hızla 800 km geldim alır almaz. 6.1 tüketti, klima açıkken. 

Dün de, Yozgat-Sorgun arası "ne kadar düşük tüketebilir" diye denedim, 40 km kadar, araçta 3 yetişkin, bir bebek :D Klima açık, 4.1 lt/100 km tüketim gördüm. Birkaç kez ışıkta durdum, durmasam daha da az olabilirdi demek. 

Ben aracı çok sevdim, eşim de çok beğendi. İyi ki bunu almışız. Skoda Fabia istiyordum ben, eşim Polo istedi. Zaten ben Skoda'nın iç malzeme kalitesini gördüğüm anda vazgeçmiştim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet polo nun iç mekanı fabia ya, ibiza ya göre çok daha kaliteli. bende polo yu gördüğümde ibiza yı aldığıma pişman olmuştum. (ibiza yı karambole aldık zaten, vw de golf e bakmıştım sadece. hem pahalı hem de araç yok diye vazgeçmiştim)

keşke ayarı filan olsa da benim 1,2 tsi ıda 105 beygir den 90 beygire indirsem. fazla yakmaktan başka bir işe yaradığı yok şehir içinde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

evet polo nun iç mekanı fabia ya, ibiza ya göre çok daha kaliteli. bende polo yu gördüğümde ibiza yı aldığıma pişman olmuştum. (ibiza yı karambole aldık zaten, vw de golf e bakmıştım sadece. hem pahalı hem de araç yok diye vazgeçmiştim)

keşke ayarı filan olsa da benim 1,2 tsi ıda 105 beygir den 90 beygire indirsem. fazla yakmaktan başka bir işe yaradığı yok şehir içinde. 

Az basarsın, aynı etkiyi yaratır. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW sempatizanı, hayranı falan değilim. Motor, şanzıman, fren vb konularda rakiplerinden ciddi bir farkı olduğuna da inanmıyorum. Ancak genel anlamda bence çok başarılı bir marka, araçları diğer markalardan daha özenli ve kaliteli. Fiyatları da biraz daha makul olsa bence premium sınıf harici alınabilecek en güzel araçlar VW modelleri. 

Hamso, videoyu izledim, şikayetvar'daki şikayetleri de okudum ve ben de çok tatmin edici buldum. (Ayrıca olası bir zarar durumunda gerçekten zararı tazmin edeceklerine de inandım.) Ayrıca bahsi geçen ürün 10.000 km'de bir kullanılan enjektör temizleyici, benim kullandığım ise 2.000 km'de bir kullanılan yakıt performans arttırıcı, motor ve enjektör temizleyici. Yani daha az etkili, daha az riskli bir ürün. Motorda ciddi bir temizlik yapmasa bile, aracın şu andaki düşük titreşimi, sessizliği ve daha düşük devirlerde toplaması  bile bu katkıyı kullanmak için başlı başına yeterli bir sebep.

İlk fırsatta aracıma 50 cc'lik bir ölçü şişesi koyup, 8-10 şişe Würth yakıt katkısı almayı düşünüyorum. Her mazot alışta 50cc ekleyerek kullanacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

VW sempatizanı, hayranı falan değilim. Motor, şanzıman, fren vb konularda rakiplerinden ciddi bir farkı olduğuna da inanmıyorum. Ancak genel anlamda bence çok başarılı bir marka, araçları diğer markalardan daha özenli ve kaliteli. Fiyatları da biraz daha makul olsa bence premium sınıf harici alınabilecek en güzel araçlar VW modelleri. 

Hamso, videoyu izledim, şikayetvar'daki şikayetleri de okudum ve ben de çok tatmin edici buldum. (Ayrıca olası bir zarar durumunda gerçekten zararı tazmin edeceklerine de inandım.) Ayrıca bahsi geçen ürün 10.000 km'de bir kullanılan enjektör temizleyici, benim kullandığım ise 2.000 km'de bir kullanılan yakıt performans arttırıcı, motor ve enjektör temizleyici. Yani daha az etkili, daha az riskli bir ürün. Motorda ciddi bir temizlik yapmasa bile, aracın şu andaki düşük titreşimi, sessizliği ve daha düşük devirlerde toplaması  bile bu katkıyı kullanmak için başlı başına yeterli bir sebep.

İlk fırsatta aracıma 50 cc'lik bir ölçü şişesi koyup, 8-10 şişe Würth yakıt katkısı almayı düşünüyorum. Her mazot alışta 50cc ekleyerek kullanacağım.

Hocam bence katkıdan önce motor yağı konusuna eğilin. Eğer arabanızın garantisi dolmuşsa, yani farklı yağ kullandığınızda garanti dışı kalma gibi bir sıkıntınız yoksa daha kaliteli yağlara yönelin. Katkıdan daha fazla etki edecektir. Servisler genelde bir firmayla anlaşıp o firmanın standart yağını koyuyorlar her arabaya. Bu yağ işi çok karışık. Ben bildiğimi zannederdim, işte "tam sentetik en iyisidir, 5w30 iyidir" filan derdim de, onların da sınıfları varmış.

Buralarda az bilinen Mannol diye Alman bir yağ markasının ithalatçısından bayilik aldık. Haliyle normalde servislere, parçacılara filan giderken yağcılara da uğramaya başladık ufaktan. Çok alakasız biryerde (Hayrabolu'da) bir yağcı bu işin uzmanı çıktı. Bizim listede yağların sadece viskozite değerleri (5w30, 10w40 gibi) yazıyor. Adam yapın tipini sordu, tam sentetik dedim. Adam "onu demiyorum, sertifikasyonunu, sınıfını soruyorum" dedi. Yani mesela 10w40 tam sentetik yağın da birsürü çeşidi varmış. Aynı marka içerisinde ucuz standart olanı varmış, daha iyisi varmış, onun da iyisi varmış filan. Bir de dizeller için önerilen yağlarda partiküllüsü var, yarım partiküllüsü var, bir de o mesele çıktı yani. O an kafam o kadar yeni bilgiyi kaldıramadığından ben hepsini akılda tutamadım ama şunu anladım: her yağ aynı değil.

Bizim bayiliğini aldığımız firmanın elemanı 5w30 yağ gösterdi bir tane. Normal muadil yağlar bize 40-50 liraya gelirken o yağ 90 küsür liraya geliyor. Piyasada 150 liraya filan satılıyormuş. Tam partiküllü, en kaliteli yağın o olduğunu söyledi. Castrol'de filan muadilleri 180-200 liraya satılıyormuş (4L bidondan bahsediyorum). O firmanın sahibinin yeni kasa BMW 520D'si varmış, ona koymuşlar o yağdan. Arabanın hem motoru sessizleşmiş, hem performans artmış, hem de tüketim düşmüş. Daha sonra işyerinde kullandıkları VW Transporter'a koymuşlar, aynı etkiyi onda da gözlemlemişler. Ben de Q5'in bakımını yaptıracağım zaman gidip o yağdan alacağım, serviste ondan koyduracağım. Servis normalde o tip yağları kullanmıyor. Servisin kullanacağı en kaliteli yağ 5w30 veya 10w40 tam sentetik ama standart yağ. Yani daha pahalı şeylere girmiyorlar. Bence kaliteli yağ herhangi bir katkıdan daha etkili olur, hem de daha güvenli olur. Denemek lazım tabi. Servise gittiğimde bizzat deneyeceğim. Sonucu da buradan yazarım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sevgili lawnmower, aracın bakımı daha yeni yapıldı (2.000 km falan oldu), şöyle bir 10.000 km daha yaptıktan sonra yağ değişiminde mutlaka önerinizi göz önünde bulunduracağım. (Normalde bakım periyodu 20.000km)

Bu arada 2011 model, 1.6 atmosferik 115ps BMW 3.16 alınır mı? Pişman eder mi? Araç arkadaşımın; 50.000 km civarında ve kazasız. Otomatik vites, ışık paketli, navigasyonlu... Eşimin Clio IV'ünü satıp, bunu almayı düşünüyorum. Yakıt tüketimi yüksek, performansı düşük ama zaten eşimin iş yeri eve 5-6 km.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performans ve tüketim sıkıntılarının farkındayım. Fiyat olarak 64-65 gibi bir rakam olacak. Araç iyi durumda... Performans ve tüketimi dert edince bu fiyata BMW almak zaten imkansız...

Bu arada aynı paraya manuel vites S40 dizel alınabiliyor; BMW 3.16 ile Volvo S40 karşılaştırması çok işime yarar... Eşim otomatik takıntılı değil, manuel vitesi gayet iyi kullanıyor.

Ya da 55 civarına Audi A3 almak daha mı mantıklı olur? (Manuel)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performans ve tüketim sıkıntılarının farkındayım. Fiyat olarak 64-65 gibi bir rakam olacak. Araç iyi durumda... Performans ve tüketimi dert edince bu fiyata BMW almak zaten imkansız...

Bu arada aynı paraya manuel vites S40 dizel alınabiliyor; BMW 3.16 ile Volvo S40 karşılaştırması çok işime yarar... Eşim otomatik takıntılı değil, manuel vitesi gayet iyi kullanıyor.

İlerde satmak isterseniz A3'ü daha rahat satarsınız sanırım. Volvo'yla meraklısı ilgileniyor daha çok.

Şu enjektör temizleyici yakıt katkılarından ben de kullanmak istiyordum ama 100.000 km'nin üzerindeki araçlarda sorun çıkarma olasılığı yüzünden uzak duruyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Karşılaştırmaya bir de benzinli S60 ekleyelim. 30-35.000 km'deki araçlar 65.000 lira civarına bulunabiliyor; üstelik otomatik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçen hafta vega' nın Würth ile ilgili mesajını görünce abime gösterdim mesajı ve o da sipariş verdi, yanında bir de klima temizleyici aldı, bu sabah arabasını servise götürdü 170.000km bakımı için, bakımdan sonra da kullanacak, klima temizleyiciyi haftasonuna bırakır belki işlemi biraz uzun süreceği için. Araç 170.000km' de 2008 model Toyota Corolla dizel, bakımları düzenli olarak yetkili serviste yapıldı hep. Bir sıkıntı olursa haber veririm :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorumluluk almak istemem elbette ama Würth'ün bu katkısının sorun yaratacağını sanmıyorum çünkü temizleyici etkisi çok yüksek bir katkı değil. Bu nedenle kullanım aralığı 2.000 km... (daha önce sadece enjektör temizleyici adıyla sattıkları ürünün kullanım aralığı 10.000 km. idi.) Benim ürün isimlerinden ve bu kullanım aralıklarından anladığım tavsiye ettiğim yeni ürünün daha çok motorun sürekli temiz kalmasını sağlamaya yönelik bir ürün olduğu; kirlenmiş motoru temizlemeye yönelik bir ürün olmadığı şeklinde.

Bu arada katkıyı koyalı epey zaman oldu ve motor hale saat gibi vızıldıyor. Bugün 4-5 şişe daha sipariş etmeyi düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Vega

S40 zaten BMW 3 serisinin muadili değil. C segmenti bir araba. S60 ile karşılaştırmak daha mantıklı olur. S60 bana göre 3 serisine göre daha güzel bir araba, daha geniş ve güvenli. Ancak Türkiye'de yaşıyoruz, piyasa şartlarını da göz önünde bulundurmak lazım. Volvo'nun servis ağı hala yeterli değil, satışları düşük, bu yüzden gayrı resmi servisleri de az. Yedek parçası zor bulunuyor. Bulunduğunda pahalı oluyor, çünkü satan adam tekel gibi oluyor. İkinci elde de çok hızlı değer kaybediyor. Yani alıp 10 sene kullanılacaksa fazla sıkıntı olmaz ama birkaç seneye satacaksanız o zaman üzebilir. Ben tercihimi BMW'den yana yapardım, hatta arada A4'e de bakardım. Bir ara 1.6L motorlu A4'ler vardı, onlar da ilgi çekici olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3 serisinin denginin S60 olduğunu biliyorum ama farklı segment de tercih edebilirim, bu yüzden dizel S40/A3 ile benzinli 316 arasında kalmıştım.

Şimdi benzinli S60 ile benzinli 316 arasında kalmış durumdayım. Volvo ile ilgili olumsuzlukların farkındayım, zaten bu olumsuzluklar olmasa otomatik vitesli 180ps'lik Volvo'yu kimse 65.000 liraya satmaz diye düşünüyorum. Yani güvenlik, konfor ve kalite için bu olumsuzluklara katlanmayı göze alıyorum. Eşim yılda 5-6.000 km yol yapıyor, bu durumda 10 sene sonra araç 100.000 km'yi bile bulmayacağı için 10 sene içinde değiştireceğimizi sanmıyorum. A4'e de baktım ama manuel vitesli 120ps 1.8 TFSI modeller bile 75-80.000 lira civarında... (sadece 40.000 km ve altı araçlara bakıyorum) Bir de vergisini eklediğimde, fark daha da açılıyor.

Yani bakış açımız "kaliteli araç al, uzun yıllar bin" şeklinde olduğu ve fazla km de yapılmayacağı için Volvo'nun servis ve 2.el sıkıntıları beni çok endişelendirmiyor. (Ayrıca Ankara'da iyi bir özel servis bulabilirim diye tahmin ediyorum.)

Ekleme : Okuduğum bazı testlerde S60 316 ve C sınıfından daha sessiz ve pürüzsüz (smooth), daha "izole edilmiş" hissettiriyor denmiş. Yani konfor ve kalite hissi olarak en iyisi seçilmiş. Güvenlik olarak zaten dünya lideri... Bu kriterler çerçevesinde gönlüm S60'a kayıyor...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O zaman kalsın öle büyük ihtimalle ilerleme olmayacak zaten ufacık bi çatlaklık var. Ben daha ziyade makyaj gibi olsun diye demiştim. İlerlerse de değiştiririz gerekirse artık yapcak bişi yok.

Hatırası bu oldu, göbeği gibi gözüken yer 0.5 cm gibi bişi. Şans eseri birazda sağ taraflarda alt kısma doğru geldi gözüme takılmaz pek.

attachicon.gifWP_20150612_19_27_02_Pro.jpg

kaskonuz yok mu ? senede bir defa kaskodan hasarsızlık indiriminiz de bozulmadan camı değiştirebilirsiniz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

lawnmower hayırlı olsun, yorumları bekliyorum.

Würth'ün katkısını kullandıktan sonra bir kimyasal'ın aracı ne kadar değiştirebileceğine olan inancım arttı. Bu yağ kaç lira? Uzun ömürlü demiş, acaba sıradan yağ alıp 10k'da bir değiştirmek, bu yağı alıp 15k'da bir değiştirmekten daha mı kötü bir senaryo?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yağın 6 litresi bana 120 lira civarına geldi. Tabi ben toptan fiyatına alıyorum, normalde dışarıda %50 daha pahalıya satılıyor. Castrol'ün, Mobil'in muadil yağları daha da pahalı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben 5 litre Elf için 80 lira verdim; neredeyse aynı fiyat. Eğer fark yaratacaksa değer.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de kia sorento aldım geçen hafta.

İş arkadaşlarımdan biri eski Mobil1 teknik servisçisi ve abi senin motorun büyük Mobil 1 ESP 5w30 alalım dedi, aldım.

Değişimden sonra bir depo fulleyip bakacağım kaç yakacak. Buradan paylaşıyor olurum. Şuan için ise kaç litre tüketimim var bilmiyorum, çünkü fulleme yapmadım sanayiye gireceğim diye, yol bilgisayarı da gidebileceği yolu hesaplıyor, tüketim vermiyor.

Kendisi test amaçlı 5 farklı tır kullanan lojistik firmasına ücretsiz yağ vererek tüketim azalmasını canlı görmüş. Tabi bahsi geçen rakamlar 16Litre/100km lerde oluşan farklar. 14Litre ye düştü mü büyük olay.

Mazdamda da servisin koyduğu Dexelia yağının, total üretimi olduğunu öğrendikten sonra (mazda dexelia markası adı altında ürettirtiyormuş) mobil 1 esp 5w30 onda da 20bin km kullandım. 5.8den 5.7Litre gibi bir düzeye düşmüştüm ve 6Litreleri 20bin km boyunca sadece 1 depoda görmüştüm. Sorentoda da faydalı olacağını düşünüyorum, ama önce depoyu doldurmam lazım.

4 Litre Mobil 1 ESP 100TL civarına bulunabilen bir yağ.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada piyasada herkes Elf için Castrol ve Mobil1'den sonra gelir diyor ama özelliklerine baktığınızda (şu an tam hatırlamıyorum ama belli sıcaklıklarda viskozite değerleri falan veriliyor) Elf'in sentetik yağlarının bahsi geçen markalardan daha iyi değerleri olduğunu görmüştüm. Yine uygulamalı bir testte Castrol ve Mobil 1 gerçekten kötü sonuçlar almıştı, yani piyasadakiler her zamanki gibi ezbere konuşuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
6 6

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok