CONTROL (Remedy Games) [PC XONE PS4]
1 1

24 posts in this topic

control-art.jpg

 

 

 

https://youtu.be/MppBAwA7q7c

 

Geçmişin efsane oyun serisi Max Payne ile gönlümüze taht kurup, Alan Wake ile what the fuck dedirtip, Quantum Brake ile çoo hoştur ema benana diye düşündürten Remedy nin son oyunu Control bugun çıkıyor.. 

 

Oyun quantum brake in daha düzgünleştirilmiş hali gibi görünmekte olup, inceleme sitelerinde de bu doğrultuda puanlanmış. Ki netekim puanları fena değil.. 

 

Lakin PC için alayım bari diye Steam e baktığınızda bu oyunun da malesef Epic Store EXC olduğunu görüp lanet olsun dostum dememe sebep oldu...  Fakat şöyle bir şey var ki epic denen herifler inanılmaz agresif bir satış politikası içindeler...

 

TRde hemen herkes "lan epicten niye alim, fiyatları hayvan gibi düşüründe o zaman belki bakarız"  dedikten bir kaç saniye sonra adamlar fiyatlarını mezara çektiler... Her regionda/ortamda full AAA title parası olan 50+$dan satılan oyun Epic Storada 80TL gibi bir şey..  Takmam alır geçerim diyen için çok iyi fiyat, steamciyiz bro diyenler ise zaman olduğu gibi 1 yıl sonra Steamden alabilir durumda olacak.. 

 

Halen oynayamadığım zibilyon oyunum olduğu için Steame gelene kadar bekleyebilirim benim için sorun yok ama 1 yıl sonra bile bu fiyattan gelir mi onu bilmiyorum işte.. !?

 

 

Edited by Narcissus
Whooosh and Firienholt like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

İsterlerse dünyanın en güzel oyununu 10 tl'ye satsınlar Epic'e 5 kuruş vermem.Epic launcherı bırakın günümüz standartlarını karşılamayı, 2007 steam'den bile daha beter durumda. Achivement bile koymamışlar sistemlerine gerisini düşünün artık. Kendilerinin bedava verdiği Enter The Gungeon'u oynuyordum epic'ten, oyunu da bayağı sevdim. Sistemi yeniden kurunca ne halt ettiği belli olmayan launcherlarını kurmadım ve steam'den indirimde alayım diye düşünüyorum tekrar epic kurmamak için. Epic'e çıkmış oyun benim için yok hükmündedir, steam'e gelsin bakarız, gelmezse de kendileri bilirler.

TiesTorN likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Epic keşke bu exclusive'ler için harcadığı enerjinin bir kısmını daha iyi daha güvenilir bir platform olmak için harcasa. Yoksa Gabe babamın oğlu değil, nerede ucuz nerede iyi hizmet alabilirsem oraya kayarım ama Epic Store'un bu spyware rezilliği gibi bir şeye asla göz yumamam.

 

Ayrıca  bu 1 sene exclusive olayı inanılmaz antipatik bir şey. İsterse 5 liraya satsın elim gitmiyor bir türlü. Böyle çok beklediğim çok istediğim bir oyun olması lazım Epic'e bulaşmak için. Yoksa 1 sene bekleyip belki daha fazla para vermeye bile razıyım.

Origin gibi yapsa ona da tamam. Bu oyunu sadece ben satıyorum dese yine kabulum ama 1 sene mevzusu çok çirkin bir şey.

Executioner likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ya hadi exclusive yapmalarını bir nebze anlarım da çıkışlarında Metro Exodus gibi steam'de ön siparişe açılmış oyunları Steam'den kendi platformlarına çektiler, yaptıkları kanuna aykırı olmayabilir ama kesinlikle etik değil. Herşeyi geçtim launcherları hiçbir halta benzemiyor ve gpu kullanımı gibi şikayetlerle dolu google. Çinli Tencent Games Epic'in %40'ının sahibiymiş. Çinlilerin kullanıcı bilgilerinin gizliliği vs. gibi konularda ne durumda oldukları, ne kadar önem verdikleri malum. Ha Türkiye'de yaşıyoruz ne gizliliğinden bahsediyorsun sen hacı diyebilirsiniz, hakta veririm ama PC piyasasının bir tane daha dijital oyun pazarına ihtiyacı yok, hele Epic Store'un bu haline hiç mi hiç ihtiyacı yok. Epic'in çok parası varsa harcayacak Fortnite'tan başka düzgün, oynanacak, satılacak bir seri daha yapmakla harcasınlar. İlla oyun satıcaz diyorlarsa efendi, uslu satsınlar bir köşede oyunlarını, biz steam'le rekabet ediyoruz iddiasındaysalar launcherlarını düzeltsinler bir zahmet.

Geçen ne diyorlar diye sözlükte bakındıydım şu entry ilgimi çekti, burada verilen roadmap'e bir bakın ve kendiniz yorumlayın bunların içler acısı halini:

https://eksisozluk.com/entry/91111713

 

Edited by Executioner
Firienholt likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oyunu oynayan varmı ?

 

Dün akşam bitirdim ve çok beğendim. Bitirdikten sonra bile birçok şeyle uğraşılmış ve üstünde durulmuş, oynamaya teşvik ediyor.

 

Oynanış ve yetenekler çok dengeli ve güzel ayarlanmış. Oyunun zorluk kısmı da dengeli.Zorluk ayarı ve auto heal denen saçmalık oyunda mevcut değil :) 

Fizik motoru da oldukça başarılı.Nerdeyse herşey tepki veriyor.

RTX li halini çok test edemedim , kart GTX 1080 sonuçta. 

 

Senaryo-oynanış olarak ben oldukça başarılı buldum oyunu.Konsolda aim assist olmadan pedle oynayacaklara da başarılar diliyorum :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Control beklediğimden çok daha iyi bir oyun çıktı.. Oyundaki keşif hissi en üst seviyede, sürekli merak içinde oradan oraya koşturuyorsunuz zorluk ve oynanışta muhteşem tam ayarında.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oyun amerika us psn store'da 30$ olunca arkadaşımla ortak aldık. Baya güzel oyun çıktı. 2 saat oynamışımdır herhalde bugün ve @Squall'ın dediği gibi keşfetme hissi çok fazla. İlk 30 dakika - 1 saat ne oluyoruz amk modunda ortalıkta dolaştım çünkü oyun baya sizi hikayenin ortasına atıyor. Güzel oyunmuş. Umarım hikaye sonlara doğru saçmalamaz güzel bir şey çıkar ortaya. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oyun bitti. Baya güzeldi. Hikayesi biraz karışık ama etraftaki dosyaları falan inceleyince yararı oluyor. Oynanışını ve squall'ın dediği o keşfetme hissini ben baya sevdim. Keşif / gerinlik / hikaye birleşince ortaya güzel bir şey çıkmış. Bir yerden sonra combat tekdüze olabiliyor. O durumlarda ben başka güçlerimizi kullanmaya çalıştım. O zaman tekdüzelikten çıkıyor combat. Kesin oynanır bu oyun. Belki bir ihtimal platinum trophy'ye kasarım bu karantina günlerinde ama emin değilim.

Hikayedeki ana karakterlerden Trench'in sesinide Max Payne'i seslendiren abimiz olmasıda ayrı hoşuma gitti. Max Payne ile ilgili easter egg ben görmedim oyunda ama Alan Wake ile ilgili vardı.

@Squall hocam sen ne diyorsun oyunun sonu için? Bence kesin ikincisi gelicek gibi gözüküyor. The Foundation diye ilk DLC çıkmış bir tane daha çıkacakmış.

Quote

Board kimdir vs biraz daha açıklasalardı daha iyiydi. Astral plane ve paralel evren muhabbetine girince zaten her şey karman çorman oluyor. Ahti the janitor'de bir muhabbetler var ama diğer oyunlarda açıklarlar artık.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

oyunun tamamın atmosferi ilk 2 saat gibi mi? tamam alan wake de arada bu tarz psikolojik kafa karışımları,rahatsız edeci sesler vs. iyi oluyordu da bunda tüm oyunda öyle takılıyorsak bir yerden sonra bunaltır yahu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evet öyle. Alan Wake oynamadım ben ama beni rahatsız etmedi açıkçası. Tam tersine o gerginlik bağladı oyuna beni. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 saat önce, emre666 said:

oyunun tamamın atmosferi ilk 2 saat gibi mi? tamam alan wake de arada bu tarz psikolojik kafa karışımları,rahatsız edeci sesler vs. iyi oluyordu da bunda tüm oyunda öyle takılıyorsak bir yerden sonra bunaltır yahu...

Oyun çok fena etkilemişti benide bir garip olmuştum korku değilde bir denyoluk sarmıştı benide..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
1 1

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.