Sistem upgrade Intel vs Amd ?
0

Bu konuda 66 mesaj var

1 hour ago, Deathknight said:

Sebep ? Reviewlarda güzel gördüm ben, bir gerekçesi mi var ?

Öncelikle X570'e para verme bence, ha illaha para vereceğim diyorsan bunu veya bunu alabilirsin. Benim görüşüm al bir tane bundan, paşalar gibi kullan. Hatta bunu bile alabilirsin ki ben kullanıyorum gayet. 

X570 MSIlar için bunu izle, Gigabyte için bunu, Asus için bunu izleyebilirsin. Fikir verir en azından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, wazzap said:

Öncelikle X570'e para verme bence, ha illaha para vereceğim diyorsan bunu veya bunu alabilirsin. Benim görüşüm al bir tane bundan, paşalar gibi kullan. Hatta bunu bile alabilirsin ki ben kullanıyorum gayet. 

X570 MSIlar için bunu izle, Gigabyte için bunu, Asus için bunu izleyebilirsin. Fikir verir en azından.

X570 ben gen4 nvme için düşünmüştüm aslında. X470 tamam hoşta gen3' te tıkanacak ssdnin hızı ?

MSI X570 gaming plus alsak misal, asus tuf iyi hoşta fazladanda 300 lira cepten yemek istemiyorum şimdi durduk yere.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
59 minutes ago, Deathknight said:

X570 ben gen4 nvme için düşünmüştüm aslında. X470 tamam hoşta gen3' te tıkanacak ssdnin hızı ?

MSI X570 gaming plus alsak misal, asus tuf iyi hoşta fazladanda 300 lira cepten yemek istemiyorum şimdi durduk yere.

gen4 nvme kullanacaksan x570 şart tabi. ama normal nvmeler için sıkıntı olmaz diğerleri. bende de nvme ssd var, sıkıntı yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmişken son teknoloji barınsın istiyorum aslında ama bu işin tabi sonu yok, bunu alsan yarın gen5 çıkar falan diye gidiyor...

Peki son bir soru olsun hem, misal msi x570-a pro mu almak mantıklı yoksa msi x570 gaming plus mu ? Arasında bi fark göremedim, bunların düz fansız ya da az ses yapan muhabbeti anakart ne var alınabilecek ? N11 uzatmış kampanyayı yarın öğleye kadar ama karar veremedim biraz daha mı geçse acaba yoksa döviz alır başını gider daha da alınmaz mı :icon_think:

Edit: Yine kararsız kaldım bu indirimlerde, şimdilik biraz daha bekleyeceğim sanırım. O süreçte fiyatlar zamanla biraz daha aşağı çekilebilir hem. Şimdi olmuşken iyi bi geçiş olsun istiyorum ama nvmedi şuydu buydu derken sağlam masraf çıkacak bir yandanda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknighthocam sen benim verdiğim linkleri izle x570 anakart için. :)

Bu arada bu am4 soketi bir sonraki nesil işlemcilerde kullanılabilecek mi emin değiliz, kullanılsa bile ondan sonrakini kesin olarak almayacak. Ona göre bütçenizi ayarlayın bence. 

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla yine temcit pilavı muhabbeti olacak ama, ne zaman Ryzen'lere elim gitse 4790K ile karşılaştırmalı oyun testlerine bakıyorum ve birkaç fps fark için cebimden asgari 3K TL çıkacak olması gerçeğiyle yüzleşip sayfaları hemen kapatıyorum.

Tur bisikleti alacağım hem, fazla para harcamamam lazım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende bi gelgit içindeyim, çok aşırı bir gereklilik olmamakla birlikte daha ziyade Adobe programlarında geliştirme için düşünüyorum. Yoksa bu 4 core 2500k nesiller sonrasında bile canavar gibi kaldırıyor yükü, en azından benim oynadığım oyunlar falan ihtiyaç duymuyor fazla birşeye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Deathknight said:

Bende bi gelgit içindeyim, çok aşırı bir gereklilik olmamakla birlikte daha ziyade Adobe programlarında geliştirme için düşünüyorum. Yoksa bu 4 core 2500k nesiller sonrasında bile canavar gibi kaldırıyor yükü, en azından benim oynadığım oyunlar falan ihtiyaç duymuyor fazla birşeye.

Ben senin yerinde olsam, ucuz yollu bir 2600K bulup 4.5 GHz'e çeker, 2 sene daha arkama bakmazdım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu süreçte bulabilseydim i7-3770k alacaktım aslında ama denk gelmiyor.

Just now, Najaz said:

Ben senin yerinde olsam, ucuz yollu bir 2600K bulup 4.5 GHz'e çeker, 2 sene daha arkama bakmazdım...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Video işi karışık ve uzun iş.

https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4

Bu linkte hangi çipsetin ne olduğunu tablo şeklinde izah etmişler. İleri dönük düşününce X570 mantığı açıkca çıkıyor burada, tabi benim şu fan olayı uyuzuma gitti ayrı mesele. Ses olayına bakmak lazım, sonuçta iyi havalandırması olan bir kasada hâlâ ihtiyaç oluyor mu orasıda tuhaf olur.

rammstein beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O açıdan eyvallah hocamda benim kalkıp 700$ ' lık anakart alacak lüksüm yok. Anakarta 200$ dediğinde 1000lira+ çıtası bir ürün zaten ki anakart için fuzuli bir yatırım sayılır. 10 senede durumun bu hallere gelmesi zaten içler acısı extreme parçalar söz konusu olduğu zaman sadece 1 donanım orta karar bir pc toplama parası ediyor artık...

13 saat önce, wazzap said:

Tamam da 200$'a da X570 var, 700$'a da. Neyse, sizin kararınız sonuçta.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknight hocam render vs. yaptığın zaman yeni cpu sana ne kadarlık bir süre kazandıracak?

Sallıyorum yarım saatten 15dk ya mi indirecek, evet veya hayır ise sırf bu fark için kafadan 3000 tl yi gözden çıkarmak senin için mantıklı mı?

Bu soruların cevabını kendine verdiğin durumda zaten can çekişmeden alırsın ya da almazsın pc parçalarını. :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O soruların cevabı benim için çoktandır evet zatende, üşengeçlik falan var gözümde büyüyor. Kasayı dağıt yeniden topla vs... Hatta fazladan lükse kaçıp yeni bir kasa alayımda eskiyi sonra elden çıkarayım mı acaba veyada şimdilik cpu+anakart alayım sonra ram alayım bilmemne yapayım diye basamak basamak parçaları toplayınca mı kurayım; kafada zilyon soru var.

Zaman önemli bir kavram Onur, çoğu zaman tamam öyle beklemen gereken süreçte yapabileceğin birşeyler olabiliyor ama bazende acil ihtiyaç oluyor. Yoksa dediğin doğru plan ve programlı işlediğin sürece at geceden sabaha kadar yapsın işini kafası zaten işi kotaran kısım. Hoş benimkisi daha öncede dediğim gibi biraz keyfi bazen pcyi hiç açmadığım, açarsamda sıradan doanımlara ihtiyaç güden pc bileşenleri şeklinde işi tamamlayıp geçebiliyorum. Zaten olursa olur olmazsa diyede zorlamıyorum ama R7 3700X tabanlı gen4 nvme gibi bir geçiş şu aşamada gözüme hoş bir güzellik gibi geliyor. Rakam olarak bakıncada ileri dönük en az 5 sene rahat kullanabileceğim bir düzeneğe 3000lira gibi bir rakamı elimden çıkartmak sıradan bir masraf gibi kalıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Deathknight

3D işleri için ise CPU'ya para ayır render olayı RAM+CPU+SSD combo.

Asrock X570 Taichi

Gigabyte X570 Aorus Ultra

Asus TUF X570

Ram desteği diğerlerinden daha iyi DDR4 ler için. Balistix şuan en iyi performans veriyor bu kartlarla.

Şayet para yetişmiyorsa yukardakilere, 450 lerden iyi bir tane çek. Renderı subscription modeli ile bir internet sitesinden al.

Ram kıyaslaması ile ilgili;

https://www.youtube.com/watch?v=9IY_KlkQK1Q

Acelen yoksa 550 serisini bekle.

Not: Hiçbir iyi sistem kaliteli render süresi vermiyor. Şayet render 3D programları üzerinde olacaksa dışarı servis veren bir site en iyi ve çabuk çözüm. Adobe için 3700x gereksiz bence 3600 yeter.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim kullandığım programlar belli. Adobe PS, AI, AE, PP ve bunun haricinde 3d için modelleme falan yapmıyorumda daha çok endüstriyel/mühendislik çizimi gibi aktarmam doğru olur Autodesk Fusion 360. Tabi genelde çalıştığım 3d modeller aşırı detaya kaçmayan şeyler mekanik için ara parçalar vb gibi oluyor, bu program için zaten çok mühim değil renderı canlı olduğundan ekran kartı o işi çözüyor. İş AE kısmına gelince cpu+ram+hdd(ssd) olayı cidden etkiliyor. Özellikle After effectsde birşeyler yapacaksam bir süre sonra efek falan girince işin içine herşey bambaşkalaşıyor birden.

Bakalım bugünden itibaren Black Fridaydende birşey kapabilirsem kaptım kaptım, kapamazsamda acelem yok daha sistem 1-2 sene bile götürür gibi. 4 core / 4 thread her ne kadar geri kalmış olsada 4-4.5ghzler azımsanacak güç değiller. İmkan olursa o aralıkta belki bi i7 3770K falan yakalarsam yenileyene kadar 4C/8T kafasında devam ederim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bir başlık olmaması adına aşağıda ki sistem için 1600lira civarı bir teklif aldım. Böyle bir şeye geçmeye değer mi işlemciyi belki sonradan yükseltme avantajıda var.

https://www.hepsiburada.com/intel-i5-9400f-2-9-ghz-4-1-ghz-9mb-1151v8-vgasiz-pm-HB00000J9EWW

https://www.hepsiburada.com/asus-prime-z390m-plus-intel-z390-4266mhz-ddr4-soket-1151-matx-anakart-pm-HB00000EKCEO

https://www.hepsiburada.com/corsair-vengeance-lpx-16gb-2x8gb-3200mhz-ddr4-ram-cmk16gx4m2b3200c16r-p-BD804465

https://www.hepsiburada.com/silverstone-ar06-9-2cm-fanli-intel-lga-1150-1151-1155-1156-ve-amd-socket-fm1-fm2-fm2-am2-am2-am3-am3-islemci-sogutucusu-pm-bdteknosstar06

Kısa bir araştırma yaptım gerçi overclock falan yapılamayacak, hiç bulaşmayıp amd kulvarı arayışına devam mı etmek lazım. Yoksa cpu belki sonradan değişir diyip değerlendirmek mi lazım ? Aynı hızlarda çalışan i5-2500k sonrası ne kadar artısı olur acaba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öneri ucuz sistem icin:

AMD Ryzen 1600AF-Işlemci 85 USD Amazon'da.

Düzgün VRM'li B450 veya en kötü ASUS TUF X570-Bunun WIFI olmayanı bir miktar daha ucuz.

RAM: DDR4 3200 C14 B-Die ki Samsung B-Die uretimini bıraktı, bunlar sondur artık, Amazon'da Gskill Flare X 120 küsur dolar 2x8GB veya ne şartta çalışır bakmak şartı ile SK Hynix CJR veya DJR 2x8GB 3600 C16 RAM.

Overclock olmayacak ise zaten Z390'a da gerek yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Maceraya gerek yok diyorsun yani Tolga abi. Aslında işin ucuz yoluna kaçmak gibi bir derdim yok ama dediğin gibi 1600AF gibi bir platform kurup daha sonra ucuzlayınca 3600x/3700x seviyesi bir işlemci upgrade de yapalabilir ihtiyaca göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

x570lere birinci nesil takılamıyor diye biliyorum ama 1600AF için farklı bir durum söz konusu olabilir. Ben b450 tomahawk max kullanıyorum, gayet memnunum. Eğer microatx takıntızın yok ve USB ihtiyacınız çok ise b450 mortar max da olabilir.

şimdi bakındım az; eğer anakartta AGESA 1.0.0.4b BIOS'u varsa x570 ile 1600AF kullanılabiliyormuş. Ama bence macera aramayın, b450 tomahawk ma iyidir. 

https://www.mindfactory.de/product_info.php/MSI-B450-TOMAHAWK-MAX-AM4_1322750.html 6. yorum

wazzap tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok