Bugün oyun bilgisayarı kuracak olsanız...
0

işlemci seçimi   18 oy

1. 1. hangi işlemci ?

• 3900x
    • 3800x
    • 3700x
    • Diğer (9900k vb. - mesaj atıp nedenini yazınız.)

Please sign in or register to vote in this poll.

Bu konuda 42 mesaj var

3 saat önce, stardust said:

Şöyle ki diğer başlığı da takip ettiyseniz, 7700k'ya veda ettiğimi düşündüğümden burda biraz acele ediyor gözüktüm. Halbuki su soğutmanın pompasının motor devir hızı ile alakalı bir sıkıntı olmuş. Aciliyet kalmadı.

Anakart konusunda Tolga abim ile tamamen aynı fikirdeyim. Şöyle ki aynı chipsetli anakata niye daha fazla para vereyim diye düşünüyordum. Ta ki ROG Maximus alana dek. Zaten her yerinden kalitesini hissetiriyor, üstüne de eski z170 çipsetli anakartım yaşanan stabilite sorunlarının hiçbirini yaşamadam.

Kondansatör'ünden PCB'sine kadar her yerinden kaliteyi anlıyorsunuz. İşim ve ailem sebebiyle bilgisayar başında geçirdiğim vakit epey azaldı. Geçirdiğim bu kısıtlı ve değer verdiğim vakitte bilgisayarın kitlenip, reset atmaması benim anakarta vereceğim fazladan 100-150 dolardan daha önemli. 

Döviz, kargo masrafları falan uçmasaydı keyfe keder custom sıvı soğutma kuralım artık sana diyeceğim Cihan da içinde bulunduğumuz dönemde düşünülecek birşey değil.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3950x ne abi amd nin mevzu çekirdekse biz buradayız dediği bir işlemci, bana göre alınacak bir işlemci değil..He 3900x tahrik etsede gene yeni mimari eli kulağındayken gene pek alınası durmuyor(kronik sorunlarını yazmıyorum).

9900k şuan için ideal görünse de gene yeni seri 10900k felan varken pek mantıklı değil, hani bütçe çok dert değilse uzun vadeli görünüyor(2600k gibi hatta 9900k diyebilirim)

1440p diyip geçmemek lazım her ne kadar düşük bir çözünürlük görünsede 2080ti kullanmış ve satmış biri olarak soyluyorum bu sene son demleri ve kesinlikle şuan alınacak kart değil özellikle yeni seri kapıdayken,nvidia sağolsun biraz arge masrafını rtx 2xxx kullanıcılarından çıkardı yani rtx 3x ile daha mantıklı f/p oraını yuksek urunler göreceğiz(en azındean 1440p de 80fps rtx on gormeyiz).

Sonraaa 1080ti her ne kadar sevilsede tabutuna son civi bana göre 2070 ile çakıldı, zorlamanın manası yok.

16gb ram artık hani ortalamanın bir tık ustu gibi, yani gene bütçe müsaitse fazla mal göz çıkarmaz mantığı yada 3ü veren 5i de verir mantığı ile 32gb geçmek lazım.Sadece oyun için  değil tabi, arka planda 20tab chrome veya opera discord vs açık oyun oynamak için 32gb lazım diyebilirim.

Son olarak amd/radeon big navi pek bir cacık olmaycak gibi dursa  da ozellikle surucu sorunlarını göz önüne alarak hani belki şaşırtır diye beklemekte fayda var.Hiç bir işe yaramasa fiyat düşmesi için etken olabilir...

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ekran kartı için yeni seriyi, 3080'i beklerim.

işlemci için ise bu aralar amerikadan getirtme imkanım olursa 3900x alabilirim. 

çoğu kez amerikadan bir ürün alıp, bir süre kullanıp sonra TL olarak aldığım fiyat civarında sattığım ürünler oldu (6700k - gtx 1070 vs.)

bunu da o şekilde yapabilirim.

Şuan 7700k ile delid sonrası aşkımızı tazeledik. 4800mhz kabul edilebilir ısılarda stabil oyun oynatıyor...

şimdilik çok acelem kalmadı, yine de fikir belirten herkese teşekkür ediyorum.

bir süre daha bekleyip ryzen 4 serisi ile daha feci bir şey de kurabilirim. Olay biraz cyberpunk bilgisayarımı ne kadar üzecek ona bakıyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bugune kadar 10-15 senede kimi gordum yada kendimden su model olsun ilerde x olur diyorsa %90 olmoyp bence gereksiz yatirim

bi kac sene sonra chipset ayni kalsa bile revizytonu degisiyo anakartlar ramin usb esine falan bile degisebiliyo.

ustelik anakartlar eskisi kadar saglam degiller daha dogrusu cok daha sorun cikartici parcalari var

o isler biraz 20 sene oncede kaldi.

millet su anakarti aliyim simdi param yok celeron sunu slotla takip kuallnitim parayi bulunursam p2 p3 neydiyse gecerim yapiyordu

yada yada ikinci 3 nesil pentium 1 mmx falan filan degistiriyordu

simdi itiraf edin aranida kaciniz son 15 senede anakart ustunde cou degistirip devam etti

daha beteri cpu onemli cok onemli de malesef ki oylere eskisi kadar atla deve far etmiyo

hele ki 1080p duzeyinde normal kullanici 5-6 sene onceki malezmeler ile bu kisin cikacak son modeller arasinda farki cogunluk yasamayacaktir bile

kedi kisisel tecrubemem bve siradan millette gordugum burdaki kesim super elit kendi dyi urunleri yapabilen kendi sogutma sistemlerini kuran insanlar var burda toplumun cok minicik bi kesmi

cogu insansanda gozlemem yasadiklari ferahligin bi kere direk %50 yeni sismemis sorun yasayaman sistemden

daha iyi sdd ve ram ikisinin faydalarindan asil etkiyi yasiyo

cpu ve gpu dan degil bunlar onemsizdir diyecek kadar mal degilim

sadece altinda mclaren arabada 1 milyon dolarlik olsa eger gidecegin yol e 5 ise ise 120 bin dolarlik arabayinin farkini baska yerlerinden gosteriyo

islemci hizi tastor sayisi zirt pirt gibi sidik yasilari bitti zati

eger soraydik 2002 de dhw zamani 2022 de ne kullanaca diye heralde cahil cuhala olan cogunluk kullanicimiz ben dahilo gunlerde mhz falan yarislardan gz yarislardan falan cikmis olarak intel 11.5gz yok amd 8 gz ama 12gz gcunde isimlendirilmis modleri falan dusunduk belki

daha ileri gidiyim ben gozumde yeni sifir alinan bir intika sistem normal 1080p de sakir sukur calisir sorun olmaz

son 10 senede benim gozumdeki tek pc gercek degisimi ssd nin ucuzlayip standartlasmasi

onun verdigi ferahligi 1000 dolarlik ile 500 dolarik parcalar varmiyo

benim tek dilegim 2030 lara gidertek eu ve americanin formalari zorlamasi ile full economic zorlamasi

tam yuk alitnda 40 watt bile cekmeyen daha az isinan daha stbil sorunsuz daha kucuk pclere yonelmeleri

elektrik sarfiyatlarinin azalmasi falan filan

misal idda etmiyim cunku hatirlamiyorum ama tiesin starin iste u forum yeniykenki bazi sistemleri soyle 90-110 watt gpu psu ates canavarlariydi.hava ogutma yapsan koy odaya masa alti klima gibi 2-3 derece odayi isitsin :D

tamam tamam vurmayin sivi sogutma yapiyorlarmis

ustelik bu kuculme ve tuketim azaltma cabalari adamlara yari mobil cozumlerde cigir acicaktir pil konusunda yok star trek teknolojeri getirilmezse bu cep telefonlarinin sorunu feci.

gecen biri 6.1 ekran kucuk geliyo 5k pil yetmiyo hakli hakli da ne yapacaklar nukkker hem dev olsun hem guclu olsun hemde 4 gun sarji gitsin 1 sene sonra tiesinde isaret etigi benim kafamin alip yapacagim sey duymamam ragmen pil gucu kayvedecek daha gun ici bile 2-3 kere sarj eder hale gelio

bi sekil artik tasarufa yonelimlesi lazim

yoksa yani cpu zorlayan oyun actin cep telefonu tutlamiyo sicagina geldi

pili sisti patladi derken basimia belalar aliop duracaz

TatanQa beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

hayatımda sayılı kere naz'ın mesajlarını anlayabilmişimdir bu da onlardan biri (yarım yamalak olsa da :lol:

sadece şu cevabı vermek istiyorum; aynı anakart ile farklı cpu kullanma olayı intelde nerdeyse hiç bi zaman olmadı zaten o amd için geçerliydi hep.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TiesTorN ben okumadım ama senin okuyup cevap yazdığına sevindim.

Naz'ın mesajları kara delik gibidir. Wall-of-text'ini yazar ondan sonra kimse okumadığı için kimse de cevap vermez, konu güme gitmiş olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 hour ago, wazzap said:

Bu arada konu yanlış yerde. Modlar bile yanlış yere konu açıyorsa... Bilemiyorum yani. :icon_whistle: 

evet satın alma önerilerine açmak lazımdı da, 7700k delid konusu ile paralel gitti diye burda kaldı.

sıkıntı yok bizbize takılıyoruz :D

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 hours ago, TiesTorN said:

hayatımda sayılı kere naz'ın mesajlarını anlayabilmişimdir bu da onlardan biri (yarım yamalak olsa da :lol:

sadece şu cevabı vermek istiyorum; aynı anakart ile farklı cpu kullanma olayı intelde nerdeyse hiç bi zaman olmadı zaten o amd için geçerliydi hep.

tamamen donem isi

sonucrta amd de bi donem anakart chip sorunlari varken her cpu guya calismasi gereken anakarta bile duzgunb calismiyabiliyorrdu daha cok degisiyordu amd sonrada oturdu bu isler

am2 devrinde am4 devrinde falan inteli sollayip tur atmis olabilir

ama karisinda 90larda 1 sene kadar pasasiz bilgisayar firöalarinda calismis 2 arakdasi penta falan gibi orta olcekli ithalaci dagiticinin teknik destek sefi olunca ben intelle ile cok degistirdim

48g devrine girmiyorum cunku o sirada intel chiplerin islancli ucuz modellerini uretiyordu

intel alamiyorduk dx bilmemene falan matemitk silemcisi yavas ama carpani armis sekilde dx24 x4 dx 100 mu ne oluyrodu onu satmiyorum  yani

sonitim 90larin sonunda ayni anakartlarda cok cpu degistirmistim al sat ve ozamanlar simdi kadar lone wolf ve evde esir degildirm sshw oncesi ve sonrasi arkaslarim vardi yarcimci oluyordulard

pentium 90-100 falan gibi bisiler kullanmis sonra 2 tane mmx degistridim ayni anakartlarda(hepsi bir degil)

sonra celeton ucuz celen teni model ayni kartta kullandim %100 hatirlamiyorum celeron 400 kullarniken celeron 900 e gecmistim sanirim

sonra amd e gectim ilk kez 1700+ thunderbirb mudu ona sogutucu santip alip rda+ guzel anakarti ama onda hic cpu degistmredi yetmedi ankarti dhden biri lazim dedi 50 liraya vermistim ozaman sene 2002 alisim

2008 olmasi lazim e8400 islemci aldim o p35 chşpsette epeyt destek vardi anakart cortladi oldu islemci ise fena degil.benden zatif islemcisi olup bendeki benzer anakaari olanlarin bire kismi islemci degistirmisti

bu yaninda iste sanirim 2015 olmasi lazim vatana gece gece kosup ne varsa aldim bin pisman oludm amd fx6100 manyak gibi isini fani bok gibi acayip ses yapiyo 7-8 senelik intel stok fani basasrisz ve kotu idi islemcinin de asiri islinmasi

ama cok daha dusuk islemcileri ve daha ustunu destekliyordu buanakartlar o dogru

eskiden anakartlar ucuzdu 60 kusur dolara girisia lirken oo dolu dolu manyak dolu seviyedeki 110-12 dolardi misal cogunluk kullanici 80-90 dolaerlik ortalam modelleri aliyrodu mutlu oluyordu

yani eskiden cpu degistmrek mumkunken insanlar anakarti da yeni ramlar degisiyordu dfalan usb degistyordu yok ide kalkip sata geliyordu derken anakarti degistirodu makul bi para laan

simdi bakiyorsun giris seviyesi kartlar ile ust model kart anarsinda inanilmaz ucurum var

yapmak istesen kolay degil

ama bizim forumda dahil yapanlar vardi i3 i5 alip sonra i5 i7 terfi edenler

ya ama onlar yeni revizyon degildu su revizyondan sonra soyle boyle oldu diyebilirsin

ama iste atiyorum iste star gibi biriii diyelim eski revizyon i7 almis zamaninda dimdi ryzen 5 e gecmis cpu cop degil ki satiyo adamda alip degsitiriyo i5 yerine pc isi cosuyo

eski amd de cok cok kimsenin cpu degistirinini dusunmuyorum olsa olsa simdi tyzenlerde olur

teroide hakli olabilirsin simdi surda anket yapsak 20 kulancidan 2 kisi vardi cpu degstirmis acep.degsitirince ram anakart cpu 3 lusu gdiyıo %90

ha simdi aklima geldi eneysel kullancilar var yasiran oc yapan su sogutmaci falan onlar yapmistir

donanim haberde yapsak daha dusuk daha ortalama cikar yada teknoseyir adim atmayacagim yerde

bu sonra degistiririm iyi niyeti cogunlukla oyle kalir

eskien urunler ucuzken yapiyorduk

dongu cok hizliydi

vugun hala son revison intell anakartlara dandirik celeron tipli seylerden yada i3 dusuk bisi ytakilabilir asonra degistiririm diye ucuz islemciyi alananinda cogu degistirmiyor cok zorlanmadikca

evet ozellikle tum dunyada 1-2 fps dertini yapan elitistler varda onlarda zati ancak dneysel overclock yapmaya aldiklari islemci iyi cikti kotu oc da biraz yedi satip yeniden alma ibi isleri yapiyo normal disi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bi kez de ben hort yapayım.

inception olmuş bu konu bende, fikir aklıma ağustos'da düşmüş, aksiyonu ise aralıkta tezahür etti...

zen3 beklediğime çok memnunum, iyi ki gazımı almışsınız, gidip 3900x almış olsam şimdi "daha cyberpunk bile çıkmadan ne bok yemeye aldım" diye dövünecektim.

yalnız fiyatlar açısından üzücü oldu tabi malum berat falan...

stok bulunup, fiyat olması gereken düşük seviyeye oturduğunda oyuncu adamın işlemcisi 5600x

5800x gereksiz pahalı, 100 dolar daha verip 5900x al bari diyorsun o da gereksiz, oyun yok 12 çekirdeği %100 kullanabilecek, belki flight simulator.

amd becerdi sonunda işlemcide intel'i geçmeyi, sırada nvidia var diyebilir miyiz acaba...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu anda elde ekran kartı yok ise oyun için, orta-üst, üst seviye bir sistem için CPU anakart almanın bir anlamı yok, bu durum son kullanıcı CPU satışlarına ne kadar yansır onu hiç bilme, tahmin etme imkanım yok, dikkate değer birşey olacağını da çok zannetmiyorum tabii. Ama bakalım birileri böyle bir araştırma yapacak olur ise denk de gelirsem bakarım artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok