Yeni bir klavye almanın zamanı geldi; Razer Blackwidow Chroma Alındı...
1 1

Bu konuda 28 mesaj var

Yaklaşık 6 senedir kullandığım Logitech Wave kablosuz klavye son zamanlarda saçmalamaya başladı. Dünden beri kendi kendine ard arda virgül basması dışında epeydir rastgelen arada hiç yazmaması gibi durumlar olmaya başladı. Gerçi bu sorunların klavyeden mi kaynaklandığı yoksa anakart ya da işletim sisteminden kaynaklı sorunlar olup olmadığını da netleştiremedim henüz. Diğerlerinden de şüpheleniyorum. Ancak her halükarda aydınlatmalı tuşlara sahip yeni bir klavyeye geçmek istiyorum.

Maalesef aradığım özelliklerde bir klavye de bulamadım. Aradığım klavye öncelikle;

-Türkçe Q tuş dizilimine sahip ve

-Arkadan aydınlatmalı olmalı.

Bunlar dışında mekanik tuşları olursa da ayrıca memnun olacağım. Tercihen kablosuz da kullanılabilmeli ama aradığım diğer özellikleri sağladıktan sonra kablolu olmasını dert etmeyeceğim. Böyle bir klavye görmüş ya da duymuş olan varsa öneriler bekliyorum.

Sıkıntı şu ki Türkçe Q dizilimi deyince aradığım özelliklerde klavye bulamıyorum. Eli yüzü düzgün pahalı klavyelerin hepsi ingilizce. Bu noktada sormak istediğim ingilizce bir klavye aldığımda tuşların üzerine yapıştırabileceğim kaliteli sticker'lar falan var mı? Bu şekilde bir çözüm iyi olur mu?

Şu mesajı yazarken bile on dakika klavyenin yazdığı virgülleri temizlemekle uğraştım.

EDIT: Sanalmarketim'de Razer Blackwidow Chroma Aydınlatmalı Mekanik Gaming Q Türkçe Klavye:  buldum.

http://www.sanalmarketim.com/razer-blackwidow-chroma-aydinlatmali-mekanik-gaming-q-turkce-klavye/p_61522/

Alınabilir mi sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İki adet mekanik klavye kullaniyorum ikiside altta imzada mevcut biri cherry kirmizi diger kahverengi switchlere sahip ( logitech G710+ ). İkisininde kullanimindan cok memnunum fiyatlari linkteki urune gore daha makul. Kirmizi switch ile yazi isiniz varsa biraz sikinti cekebolirsiniz. Kahverengi swicthler her turlu kullanim icin ideal bence. Kolay gelsin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klavye denince Das Keyboard derim ancak bul bulabilirsen, bunun dışında kendim Blackwidow Tournament Edition kullanıyorum(nümerik yok).

Ama Türkçe değil ve aydınlatma yok.

Bende Blackwidow eski versiyon da var ancak pek tavsiye edemiyorum.

Logitech G710+ da var bende onu tavsiye edebilirim.

Das Keyboard'un hiç tuş sembolü olmayan boş modeli de var bu arada. Ben pek bakmadan yazıyorum meslek icabı da alışığım o şekilde ama herkes o şekilde kullanmaz tabiiki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sanırım razer chroma'yı alacağım. Corsair'in K70 RGB mekanik klavyesinin TR versiyonu olsa onu da düşünebilirdim. Özelleştirilebilir aydınlatması olup, TR layout olan tek klavye chroma çünkü. Hangi tuşlar yanacak, hangi renk yanacak vs. özellikler iyi. Enter tuşunun küçük olması istediğim birşey değil ama çok da kafayı takacağım birşey değil. Mekanik tuşları ise sesi, tepkisi vs. istediğim cinsten görünüyor. Wave'de eksikliğini hissettiğim "caps lock" "num lock" tuşlarının ne durumda olduğunu gösteren ledlerin olması da ayrıca benim için büyük artı. G13 olduğu için normal klavyeyi oyun için kullanmıyorum. Bu yüzden yazı yazma, gündelik kullanım için gerekli bana. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada Enter tuşu, eğer klavye Türkçe Q klavye ise büyük olacaktır, o sayfada TR Q olmayan bir klavye gösteriliyor.

Edit : Telefondan iyi yazamamıştım bu cherry red olan klavye, burada bileklik çok rahat etttiriyor eli eğer bu resimdeki gibi bleklikli bir klavye bulabilirsen onu al derim. 

http://www.amazon.com/Gigabyte-Mechanical-Keyboard-Back-Lit-GK-OSMIUM/dp/B008U6SRYW

G710+ ın bilekliği pek iyi değil ben Osmium ile oyun oynarken yazı yazarken çok rahat ediyorum...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Meka G-Unit iyi de bendekinin ışıklar kafayı yedi ve düzelmiyor, software bir garip oradan ayarlarken zaten bir ilginçlikler oldu sonra da o ışık ayarı bozuldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende CM Storm var. Tuşlar kırmızı aydınlatmalı. İsteğe göre aydınlatma kapatılabiliyor, sadece FPS tuşları aydınlatılabiliyor. Ayrıca USB kablosu çıkartılabildiği için kablo bozulma durumlarında yerine yeni kablo alıp normal kullanabiliyorsunuz. TR'de yoktu ben aldığımda belki gelmiştir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dün verdim artık siparişi Razer chroma için. Az önce de kargo teslim edilmiş. Standart bir ofiste, evde bulunma saatim olmadığı için kargolarımı hep annemlerin evine göndertiyorum. :mrgreen:  Gidip alabilirsem izlenimlerimi bu başlık altında paylaşırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler Tolga. Bakalım akşam ofisten çıkınca gidip alayım diyorum. Alınmayı bekleyen epey de kargom birikti onlarda. Yine yurtdışından su soğutma elemanları falan gelmişti. :mrgreen:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle öneride bulunan ve konu ile ilgilenen herkese teşekkür ederim.

Klavyeyi iki gündür kullanıyorum, oldukça memnun kaldım. Şöyle diyeyim; yazdıkça yazasım geliyor. Anladım ki Logitech Wave ile epeydir işkence çekiyormuşum. Tabi Wave, tuşlarının tasarımı, şekli ve büyüklükleri yönünden standart bir klavye değildi. Bu nedenle alışkanlıktan arada bir yanlış tuşlara bastığım oluyor. "A" yerine "caps lock", ve "CTRL" yerine sol en alttaki macro tuşuna bastığım çok oluyor.

20150627033116.jpg

Kablosu oldukça kaliteli ve sağlam görünüyor. Örgülü yapıda ve epey uzun. Klavye üzerinde kulaklık ve mikrofon çıkışları mevcut. Bir adet de USB girişi var. Kablosuz klavyeye alışmış biri olarak tek eksik bu gibi görünüyor. Eski evimde pc görüntüsünü hemen yan odadaki TV'ye aktardığımda kablosuz sinyali yettiğinden Wave klavyeyi alıp hemen oturma odasına geçip kullanabiliyordum. Bu nedenle önemliydi kablosuz klavye. Ama yeni evimde zaten microsoft'un dokunmatik arayüzlü bir klavyesini sadece bu iş için kullandığımdan kablolu olması çok da dert olmayacak.

20150627033105.jpg

20150627033116_1.jpg

Ayrıca Meza'nın da daha önce dediği gibi TR layout versiyonu olunca enter'da büyük oluyormuş. O da benim için güzel oldu. Yine daha önce söylemiştim, caps lock, num lock vs bildirim ledleri de var. Eski kalvyemdeki bu sıkıntım da giderilmiş oldu Tuşların basış hissini çok beğendim. Mekanik tuş tasarımını özlemişim. 

Klavyenin en öne çıkan özelliği haliyle aydınlatma fonksiyonları. Sabit renkte kullanma dışında, hazır gelen bir sürü effekt seçeneği var. Effekt oluşturma konusunda da sadece hayal gücünüz ile sınırlısınız. Zibilyon tane effect yaratabilirsiniz ki buna da pek gerek kalmıyor. Çünkü chroma kullanıcılarının paylaştıkları profilleri internetten indirebiliyorsunuz. Tabi bunun için Razer'ın Synapse yazılımı gerekiyor.

20150627033052.jpg

20150627033117.jpg

Fiyatı ise çok pahalı. Ben 585TL'ye aldım. Tamam diğer markalarda da fiyatlar böyle ama, bu nedir arkadaş... 500-800tl arasında bir sürü klavye var. İşin kötüsü benim beğenebildiğim, gerçekten aldım mı eski klavyeme göre fark yaratacak klavyeler hep bu aralıkta. Bence abartı bir pahalılık var. Neyse 300-400Tl verip beni hiçbirşekilde memnun etmeyecek klavyeler yerine en azından tüm özelliklerini beğendiğim bir ürüne para vermiş olduk. Bu şekilde teselli edebiliyorum kendimi. :D  

Bu arada; kutu açılımı ve effectler için video çekmiştim. Bir sonraki mesajımda youtube'a yükleyip buraya ekleyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güle güle kullan hocam. Bende de bu klavyenin eski sabit mavi aydinlatmali Ultimate modeli var. Senin soyledigin gibi, yazdikca yazasi geliyor insanin :)

Yalniz 585 TL'lik fiyat epey abarti olmuş. Benimkini DHW'den ikinci el olarak 250 lira gibi bir fiyata almiştim. Naxterra idi arkadasin rumuzu, yanliş hatirlamiyorsam. Sagolsun sifir ayarinda klavye gondermisti bana. Yalniz klavyem simdi bozulsa, o kadar para verip sifirini almazdim herhalde. Bence 500 kusur TL edecek bir klavye degil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ZvAnA hocam, iyi günlerde kullanın. Ben de uzun zamandır kendi klavyemi değiştirmeyi düşünüyorum ama istediğim gibi bir klavyeyi bir türlü bulamadım.

Güle güle kullan hocam. Bende de bu klavyenin eski sabit mavi aydinlatmali Ultimate modeli var. Senin soyledigin gibi, yazdikca yazasi geliyor insanin :)

Yalniz 585 TL'lik fiyat epey abarti olmuş. Benimkini DHW'den ikinci el olarak 250 lira gibi bir fiyata almiştim. Naxterra idi arkadasin rumuzu, yanliş hatirlamiyorsam. Sagolsun sifir ayarinda klavye gondermisti bana. Yalniz klavyem simdi bozulsa, o kadar para verip sifirini almazdim herhalde. Bence 500 kusur TL edecek bir klavye degil.

Aynı fikirdeyim, 500 TL'lik bir klavye değil malesef. Tamam, mekanik falan. Aydınlatma ayarı var da 500-600 TL edecek ne koyabilirsin ki bir klavyeye...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler arkadaşlar. Ben de sizlere katılıyorum. Şuan satılan klavyeler gerçekten çok pahalı. Maalesef şahsen bu paraları vermek zorunda bıraktı üreticiler. Yani mekanik olması bu kadar farkettirir mi bilemiyorum. Sonuçta G19'da da aydınlatma vardı, üstelik bir de ekranı olan bir klavyeydi. Ama hiç bu kadar pahalı satıldığını hatırlamıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel klavyeymiş. 

Aslında ben de Logitech G510 u değiştirmek istiyorum ama iyi alternatif yok. Aydınlatma olması , ekranı olması gerek. çok sayıda macro tuşu olması ve ergonomik olması da gerek. Bunları karşılayan bir klavye göremedim. 

Bu klavyeler güzel ama eski Microsoft ergonomic klavyem daha rahattı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mekanik klavye güzel birşey,ama abartmaya da gerek yok. Benim ergonomik MS natural klavye bozulmasa hala benim için en kral klavyeydi. Afedersin klavyede bilek koyma yeri olsun,delete,end ve page down yan yana olsun diye aratınca zaten klavye kalmıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amma pahalanmış klavye olayı. Zamanında G15 aldık içimize oturmuştu fiyatı. Şimdi G710+ var, iyi bakayım bari. Gerçi oyunculuk günlerimiz de bitti sayılır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayirli olsun hocam, bu klavye tuslari anladigim kadari cherry blue tarzi bastiginda klik sesi cikaran ozel bir tasarim.

Teşekkür ederim hocam. Tuş ve switch hakkında blogumda detaylı incelemesini yamıştım. Kısaca şöyle diyebiliriz; Klavyede, Razer'ın kendi ürünleri için Kaihl firmasına ürettirdiği razer green switchleri kullanılmış. Razer bu green switchleri Cherry Mx blue ile kıyaslıyor ve kendi switchlerinin tuşa basarken tuşun yol aldığı mesafenin daha kısa olması nedeniyle oyuncular için daha iyi olduğunu iddia ediyor. Aşağıdaki şemada ve videoda teknik özellikleri görebilirsiniz.

green-diagram.png

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok