AMD'nin geleceği. Microsoft satın almak için görüşüyor.
1 1

Bu konuda 187 mesaj var

@anton fokker 

Arkadaşım nacize soruna ben muhatab değilim ama bildiğim kadarını yazdım celallenecek bir durum yok açıkcası. niyetim sataşmak değildi ki profilim o yönde değil  ;)  neyse işte.

AMD işlemciler ve Cyrix işlemciler o zamanlar intelle benzer adlandırma kullanıyordu sonra intel pentium ile beraber durumu değiştirdi, bende 386DX-40  vardı onu yükseltirken bende AMD almıştım tomato marka anakart vardı ram'da 8mb olması lazım, intel'in Pentium 75'ini geçmesi imkansız ki o işlemci adı PR75 olsada aslında sistem olarak 486'yı kullanıyordu. şu rating zımbırtısının ilk kullanıldığı zamanlar ki sonra cyrix kullandı 686 diye PR200 işlemci getirmişti pentium 133le ancak başediyordu aslında, AMD'de K5-K6 K7 işlemcilerde bile hatta athlon'larda bile misal ilk athlon'um P2000 karşılığıydı daha düşük frekansta çalışıyordu, onu satıp 2200 almıştım sonra 2500e beçmiştim  :D , ey gidi EPOX nvidia chipsetli yeşil anakart, tornavidası kılıfı hala durur. :mrgreen:

Bende koleksiyon yapıyorum 40a yakın işlemci var elimde, son birkaç yıldır artık koyacak yerim kalmadığı için hevesim biraz örselendi eskisi gibi parça toplamıyorum. 

DHW'de "Chiparchitecht" bu konu hk birşeyler yazmıştı, vakti zamanında K7 ve K8'den sonra neden K10 olduğu vs, AMD'nin tasarım anlamında yaptığını yanlış farkettiğinde iş işten geçmiş olduğunu anladığından dem vurmuştu, umarım seneye çıkarılacak olan ZEN işlemciler tek çekirdek performansında iyi bir noktada olurda INTEL'in sallama işlerinden ve ipe un seren teknolojik artisliklerinden bir nebze kurtuluruz.

Zaten ilk olarak core serisi ile çekirdek performansında eksi durumdan + %25 duruma geçerek atılım yapmışlardı sonrada mühendislik becerisi ile bunu geliştirmek pek sorun olmadı gördüğüm kadarıyla. AMD tarafında ise durum gittikçe kötüleşti ve bugünlere geldik. ;)

Neyse seneye umarım güzel birşeyler çıkarda sistemimde esaslı bir değişim yaparım. :icon_dance:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Arkadaslar hemen hemen soylenmesi gereken her seyi soylemis, cogunlukla dogru olarak cevaplamislar sorularinizi. Intel o donemde  Itanium mimarisine bel baglamisti, sonra endustride kabul gormeyecegini anlayinca cark edip AMD'nin 64 bit uzantilarini kullandilar. Ama gidip AMD'ye "parasi neyse verelim" seklinde bir sey soylemelerine gerek yok, eski forumda anlattigim gibi iki sirket arasinda bir cross patenting (capraz patent) anlasmasi var; ikisi de birbirinin gelistirdigi belli alandaki patentleri karsilikli olarak kullanabiliyorlar.

AMD Alman firmasi falan degil, 1960'larin sonunda Silikon Vadisi'nde (California) kurulmus oz be oz Amerikan sirketi. Son on yildir pratikte merkezi Texas (Austin)'da olmasina ve ust duzey yoneticileri burada oturup calismasina ragmen kendisini hala bir sekilde Silikon Vadisi efsanesinin bir parcasi olarak satabilmek icin resmi belgelerde merkezini Silikon Vadisi'ndeki bir sehir olan Sunnyvale'de gosteriyor. Eskiden fabrikalari oldugu zaman Almanya'nin Dresden sehrinde iki fabrikalari oldugu icin bir sekilde "Alman mali islemci" yapan sirket olarak akilda kalmis iste. Simdi Almanya ile de organik bir bagi kalmadi. 

ABD anti tekel yasalarinin basarisiz sirketleri korumak gibi bir fonksiyonu yok. AMD'nin batmasina hic ihtimal vermiyorum (basta HP vs olmak uzere hic bir bilgisayar ureticisi sadece Intel'in eline kalmak istemedikleri icin AMD'yi maddi/teknik acidan desteklemeleri, ekran kartlarinda rekabetci bir konumu olmasi vs. gibi faktorler yuzunden) ama oyle bir duruma dusseydi de hic bir yasa ya da kural bir seyi degistiremezdi. 

umarım seneye çıkarılacak olan ZEN işlemciler tek çekirdek performansında iyi bir noktada olurda INTEL'in sallama işlerinden ve ipe un seren teknolojik artisliklerinden bir nebze kurtuluruz.

Su ana kadar Zen hakkinda ortaya attiklari rakamlar, iddialar acikcasi fazla ucuk ve beklentileri pek yuksek tutmamakta yarar var. Hele bir %40 IPC artisi iddialari falan var ki evlere senlik. Yine de bekleyelim, gorelim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@anton fokker 

Arkadaşım nacize soruna ben muhatab değilim ama bildiğim kadarını yazdım celallenecek bir durum yok açıkcası. niyetim sataşmak değildi ki profilim o yönde değil  ;)  neyse işte.

AMD işlemciler ve Cyrix işlemciler o zamanlar intelle benzer adlandırma kullanıyordu sonra intel pentium ile beraber durumu değiştirdi, bende 386DX-40  vardı onu yükseltirken bende AMD almıştım tomato marka anakart vardı ram'da 8mb olması lazım, intel'in Pentium 75'ini geçmesi imkansız ki o işlemci adı PR75 olsada aslında sistem olarak 486'yı kullanıyordu. şu rating zımbırtısının ilk kullanıldığı zamanlar ki sonra cyrix kullandı 686 diye PR200 işlemci getirmişti pentium 133le ancak başediyordu aslında, AMD'de K5-K6 K7 işlemcilerde bile hatta athlon'larda bile misal ilk athlon'um P2000 karşılığıydı daha düşük frekansta çalışıyordu, onu satıp 2200 almıştım sonra 2500e beçmiştim  :D , ey gidi EPOX nvidia chipsetli yeşil anakart, tornavidası kılıfı hala durur. :mrgreen:

Bende koleksiyon yapıyorum 40a yakın işlemci var elimde, son birkaç yıldır artık koyacak yerim kalmadığı için hevesim biraz örselendi eskisi gibi parça toplamıyorum. 

DHW'de "Chiparchitecht" bu konu hk birşeyler yazmıştı, vakti zamanında K7 ve K8'den sonra neden K10 olduğu vs, AMD'nin tasarım anlamında yaptığını yanlış farkettiğinde iş işten geçmiş olduğunu anladığından dem vurmuştu, umarım seneye çıkarılacak olan ZEN işlemciler tek çekirdek performansında iyi bir noktada olurda INTEL'in sallama işlerinden ve ipe un seren teknolojik artisliklerinden bir nebze kurtuluruz.

Zaten ilk olarak core serisi ile çekirdek performansında eksi durumdan + %25 duruma geçerek atılım yapmışlardı sonrada mühendislik becerisi ile bunu geliştirmek pek sorun olmadı gördüğüm kadarıyla. AMD tarafında ise durum gittikçe kötüleşti ve bugünlere geldik. ;)

Neyse seneye umarım güzel birşeyler çıkarda sistemimde esaslı bir değişim yaparım. :icon_dance:

Bol gülücük koymayınca sinirli, celalli görünüyorum herhalde :)

Forumdayız, dolayısıyla açık olan bir konu hakkında görüş bildirmeniz gayet doğal. Aman Chip ten başkası yazmasın, başkası araya girmesin diyecek olsam, KM ile sorardım.

Bizimki kahvelerdeki yaşlı amca muhabbeti aslında. Gençlerden okuyanlar için anlam ifade etmeyecektir pek.

Şimdi baktım da, benchmark olayını yapan olmamış ya da ben bulamadım. dx4 120 yerine, Çoğu insan, hiç kullanmadığı dx4 100 ile P75 i rakamlara bakıp, karşılaştırma yapmışlar. Şöyle bir şey bulabildim;

http://www.cpu-world.com/Compare/729/AMD_80486_120_MHz_%28A80486DX4-120SV8B%29_vs_Intel_Pentium_75_MHz_%28A80502-75%29.html

Bana göre Dx4-120, P75 ten hızlıydı. P100 e de tercih etmiştim.

Bu arada koleksiyonunuzdan 486dx4-133 ü çıkarsanız da görsek :) Sanırım bununla karıştırdınız; https://en.wikipedia.org/wiki/Am5x86

Chip;

Teşekkürler. Peki bu lisans anlaşmaları, o dönemki prestij artışı vs. üzerine ciddi paralar kazanmadı mı AMD? intel ile olan anlaşmalar AMD ye yaramadı mı? Bugün neden bu kadar fark var aralarında? Ati yi satın alması AMD ye faydalı oldu mu sizce?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler. Peki bu lisans anlaşmaları, o dönemki prestij artışı vs. üzerine ciddi paralar kazanmadı mı AMD? intel ile olan anlaşmalar AMD ye yaramadı mı? Bugün neden bu kadar fark var aralarında? Ati yi satın alması AMD ye faydalı oldu mu sizce?

LIsans anlasmalari para kazandiran bir sey degil. Hep tekrarlardigim gibi bu lisans anlasmalari iki sirket arasinda karsilikli yapilan anlasmalar, A sirketi B sirketinin bazi teknolojilerini kullanabilmesi karsiliginda B sirketi de A sirketine bazi teknolojilerini kullanma hakki veriyor. Ortada ciddi bir para akisi vs. yok.

Takip etmeyenler icin dun AMD 2015'in 2. ceyreginde sirket gelirinin daha onceden beklendigi gibi %3 degil de %8 dusecegini belirtti. Hisse fiyati cok kisa sure icinde %8 dusunce borsada AMD hisselerinin islem gormesi kisa bir sure durduruldu. Bu sabah itibariyle iki gunluk dusus %15. Gercekten acikli bir durum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Araplar fabrikayı alıp AMD ile anlaşma yaptılar AMD'de kısa bir süre sonra oradaki payınıda sattı şimdi sadece GF'ye üretim yaptırıyor diye biliyorum, yukarıdaki haberlere göre AMD'nin durumu gittikçe kanserlik hal alıyor anlaşılan. ne kadar dayanabilirler bilmem ama 1 sene dayansalar bari şu ZEN'de ne var ne yok görsek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Finansal olarak bir sene dayanmalarinda bir problem yok, kisa vadeli borclari nispeten az; borclarinin cogu uzun vadeli (2018 ve otesi). Ama Zen ellerinde patlarsa sirket icin felaket olur, batmasalar da HP ve Lenovo'nun (ve de muhtemelen el altindan Intel'in) ayakta tuttugu kucuk bir sirket olarak yasamak zorunda kalabilirler.

Su ana kadar gordugumuz kadariyla Zen'den fazla bir sey ummamak lazim. Intel bile yepyeni bir mimariyi yepyeni bir uretim teknolojisi ile birlikte yapmaya cesaret edemiyor. Yeni bir mimari once bir onceki neslin uretildigi bilinen, kendisini ispatlamis bir teknoloji  (28nm, vs) ile uretiliyor; bir sonraki versiyonu yeni teknolojide uretiliyor. Dolayisiyla denklemdeki risk faktorleri ikiden bire indirilmis oluyor. AMD ise umutsuzluk ve panik ile yepyeni bir mimariyi daha once kullanmadigi yeni bir uretim sureci ile deneyecek. Kolay gelsin. 

Bu filmin orijinal versiyonunu (yeni mimari, yeni 32nm teknolojisi) ben Llano projesinde en on siradan seyretmistim. Pek ic acici bir deneyim degildi. Simdi durumun neden farkli olacagini anlamis degilim. 

Bugunku US Today gazetesindeki bir yazinin basligi "Intel is sucking the life out of AMD" idi - oldukca iyi ozetlemisler sanirim. Ben kendi adima durumu toparlayip endustride yenilik ve ilerlemeyi katalize eden iyi bir ikinci oyuncu olmalarini isterim.

http://americasmarkets.usatoday.com/2015/07/07/intel-is-sucking-the-life-out-of-amd/

sid and ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o makalede ilginç bir nokta var. intel hem netbook, hem tabletlere girdi. Şimdi de smartphone lara giriyor. Zenfone daki atom işlemci gayet güzel de görünüyor. AMD bu alanlara güçlü,hatta hiç giremedi,  

Batmasına izin vermiyorlar. Arstechnica 'daki yazıda da Bill Gates, intel tekelinde kalmasın diye AMD 'e destek vermeye çalışıyor. 2000lerdeki çıkışı da ona bağlanmış. 

Ancak bir türlü güçlü bir yer edinemiyor. :Ne batıyor , ne çıkıyor :)

Herkesin satın alınmasını beklemesinin nedeni de bu olsa gerek. Microsoft'un alması gerçekten "Geek's dream". Ancak MS , qualcomm almıyor. Çinlilere de sattırmıyorlar :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

MS ve Qualcomm'un x86 islemci yapip Intel ile rekabete soyunmaya hic niyetleri yok. Microsoft daha bugun Nokia'dan kalan 7800 kisiyi isten cikarip telefon donanimi isinden umidi kestiginin en acik sinyalini verdi. 

Ben size ne olacagini soyleyeyim : sirketin degeri biraz daha dusunce zor durumdaki buyuk sirketleri nispeten az bir paraya satin alip, reforme ettikten birkac yil sonra satip kar ederek cikan ozel sermaye fonlarindan (private equity funds) birinin eline dusecekler.

Bunlar teknolojiden cok anlamayan (ancak en iyi anlayan insanlari astronomik paralari basip ise alabilecek kadar zeki ve ongorulu); ancak finans sektorunun sihirbazi sirketler. Fon borsadaki tum AMD hisselerini toplayip sirketi borsadan cekecek (dolayisiyla artik hissedarlara hesap vermek zorunda olmadan istedigini yapabilecek), sonra sirketin zarar eden kisimlarini acimasizca budayip, borclari yeniden yapilandirdiktan sonra potansiyeli olan grafik kismini yuklu bir karla satacak, x86 islemci kismini da ufak bir sirket olarak birakacak. AMD'nin mevcut yonetimi bunu hissedarlara asla kabul ettiremez, ama fon tum hisseleri toplayip hissedarlardan kurtulduktan sonra istedigini yapabilir.

Daha once ornegi basta Freescale olmak uzere bir suru sirkette gorulen bu senaryonun onumuzdeki 3-4 yilda gundeme gelecegini dusunuyorum.

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1. Samsung alsa, 

2. ZEN CPU cekirdegi - HBM - Greenland GPU cekirdegi tabanli bir SOC tasarlasa

3. 2017'de uretime girecek 14.7 milyar $ harcadigi yeni fabrikasinda uretse,

4. Bunu Oculus'tan ogrendigi HMD tasarimiyla GearVR benzeri ama stand-alone, bilgisayar veya telefon gerektirmeyen bir VR cihazina islemci yapsa, 

5. Finansal destek verdikleri Fove'den gelecek deneyimle eye tracking kamerasi da ekleyip foveated rendering kullanarak bu SOC ile muhtesem grafikler sunsa,,

6. Positional tracking icin de Valve'in kullanima actigi lighthouse kullanilsa, 

7. Iki tane de bileklikle gelse, bileklikler lighthouse ile track edilse, ustlerindeki leap motion benzeri iki kamera parmaklari alttan ustten takip etse,

8. Sonuc lighthouse unitelerini kurdugun her odada kablosuz, kafayi, eli, parmagi birebir takip edip aynen oyuna/deneyime yansitan devrim niteliginde bir VR cihazi olsa,

9. Disney ile bir anlasma ile Marvel, Star Wars, Pixar film iceriklerinden devsirme deneyim ve oyunlar sunsa,

10. Boylece Samsung 2017'de 4K cozunurluklu ilk VR console ile oyun endustrisine baba bir giris yapsa. Fiyati da duz bir konsol + iyi bir TV civarinda olsa.

Belki Apple yapar, belki Sony yapar, belki Disney yapar. Ama biri mutlaka bir gun boyle bir VR konsolu uretecek. Ben de o zamana kadar her gordugum haberi ona baglayacagim :P Umut fakirin tineri.

Samsung AMD'yi alsa buyuk hamle olur. MS ile gorusuyorlarsa MS Samsung almasin diye ilgilendiginden olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD nin bölünüp, para eden GPU bölümünün satılması biraz ironik olacak :) . ATI olarak satılsın bari. Logosu güzeldi.

Diğer yandan , grafik kartı pazarının boyutu ne ve gelecekteki potansiyeli ne sorusu var. Herşe mobile kayarken , grafik kartı satışları artıyor mu , azalıyor mu? Özellikle uzakdoğuda oyun bilgisayarlarının hala ciddi pazar olduğu söyleniyor ama pazarın hareket yönü ve boyutu ne sorusunun cevabını bilen var mı? Oculus Rift gibi cihazlar , masaüstü bilgisayarları zorlayacak . bunlar hep niche pazarlar. Oculur Rift 'in bile önce ciddi satış yakalayacağından şüpheliyim.

Herkesin söylediği Augmented Reality 'nin daha büyük potansiyeli olduğu yönünde. Mobil işlemciye ihtiyaç duyuyor.

Mobil pazar zor herhalde. Nvidia uzun süredir deniyor. Tegra kullanan bir cihaz görmedim ben daha.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD nin yeni HBM i kullanması , hbm2 i erken elde etme hakkı vermiş.Önümüzdeki dönemde rekabet avantajı veriyor AMD 'e.

Fury X ve Fury  çok iyi satıyormuş. Bu ikisi gpu bölümü için iyi haberler. 

Gerçi fury serisi niye iyi satıyor onu anlamadım, ama Amd için iyi . 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kaynak var mı? Bu tip kartlar için hep çok iyi satıyor, kalmadı bitti, millet yağmaladı gibi laflar gelir, sonra bir bakarız elde kaldığı için 2-3 ay sonra fiyatlar düşüyor. En son 290'larda böyle olmuştu. Fury gibi 600mm2 gpuya sahip kartların çok üretildiğini sanmadığımdan çok satıldığına da pek ihtimal veremiyorum. Hbm 2 için de haberler henüz söylenti durumunda. Kesinlik kazanan bir şey mi, aslı astarı nedir, belli değil. İki konuda da resmi bir şey görmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HMB2 ile ilgili haber büyük haber sitelerinde çıktı. Resmi açıklama oluyor mu ki bu durumlarda?

Fury serisinin iyi satış yaptığı söyleniyor ama ondan ben de çok şüpheliyim. Bana da az üretildiğinden bulunamıyor gibi geliyor. Şu haliyle çok çekici yanı yok. Özellikle su soğutma istiyorsa, veya fanın tamamen durabilmesi önemliyse, o zaman ancak.  

Bence AMD 'nin diğer üreticilerin OC li versiyonlar satmasına izin vermesi lazım. Veya bir donanım güncellemesi lazım. AMD 'nin highend kartı, Nvidia 'nın 2-3 sınıf altında kalıyor nerdeyse, prestij açısından bile hoş bir durum değil. 

AMD 'nin bu kadar zorlandığı piyasada, Nvidia nasıl başarılı oldu? 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HMB2 ile ilgili haber büyük haber sitelerinde çıktı. Resmi açıklama oluyor mu ki bu durumlarda?

Fury serisinin iyi satış yaptığı söyleniyor ama ondan ben de çok şüpheliyim. Bana da az üretildiğinden bulunamıyor gibi geliyor. Şu haliyle çok çekici yanı yok. Özellikle su soğutma istiyorsa, veya fanın tamamen durabilmesi önemliyse, o zaman ancak.  

Bence AMD 'nin diğer üreticilerin OC li versiyonlar satmasına izin vermesi lazım. Veya bir donanım güncellemesi lazım. AMD 'nin highend kartı, Nvidia 'nın 2-3 sınıf altında kalıyor nerdeyse, prestij açısından bile hoş bir durum değil. 

AMD 'nin bu kadar zorlandığı piyasada, Nvidia nasıl başarılı oldu? 

Sitelerdeki haberler wccftech kaynaklı. Ona da pek güven olmuyor. Resmi açıklama konusunda da üretici firmalardan bu tip açıklamalar gelebiliyor. Borsadaki duruma gelince, anladığım kadarıyla 2012'den beri Amd benzer durumda. :icon_think: 2008-2009 gibi de ciddi bir düşüş olmuş ama sonradan toparlamış. 2012'den sonra ise pek toparlayamamış. Şu sıralarda dibi görmüş gibi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin zor günler geçirdiği şu günlerde Nintendo'nun yeni konsol'unda AMD çipleri kullanacağı haberi iyi geldi. neticede kabir azabı gibi gidişatı var, ölümü kabul etmeyip sıtma ile yaşamak AMD için bir yaşam biçimi olmuş. pazar payına bakıldığında kayıplar ciddi seviyelerde. neolacak bu AMD'nin hali.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AMD'nin zor günler geçirdiği şu günlerde Nintendo'nun yeni konsol'unda AMD çipleri kullanacağı haberi iyi geldi. neticede kabir azabı gibi gidişatı var, ölümü kabul etmeyip sıtma ile yaşamak AMD için bir yaşam biçimi olmuş. pazar payına bakıldığında kayıplar ciddi seviyelerde. neolacak bu AMD'nin hali.

O geçen seneden beri biliniyordu. Belki de kesinleşmemiş bir haberdi, hisselere olumlu etkisi olsun diye böyle bir haber verme gereği duyuldu belki de. Ne kadar işe yarar bilemiyorum. Tüm konsollarda Amd kullanılıyor, etkisi ne kadar iyi oldu ki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

o geçen senelerde duyulan nintendo sistemde  GPU amd tabanlıydı işlemci ise PowerPC tabanlı, bu ise yeni bir konsol ve mevcut konsollara benzer bir sistem olacak, tabi illaki tasarım farklılıkları olur ama neticede AMD olacağı için performansı , port edilmesi  vs hayli kolay olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İllaki yeni bir şeyler gelecektir de yıllardır anlattıkları masallardan sonra hiç inandırıcı gelmiyor. Ne diyelim, inşallah olur. Başka haberlerde de 32 çekirdek falan denmiş galiba.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok