AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Tam ben de onu yazmaya gelmiştim. 980 seviyesinde beklenen performans anca 970 seviyesinde çıktı. Şuanki haliyle oc hayal. Yapısına göre pek serin değil. Güç tüketimini göremedim. Dün gece başka bir kaynak, 1080'in biraz altında, 1070'in biraz üzerinde güç tükettiğini gösteriyordu.

Edit: Dün gece gördüğüm de şuydu:

https://www.youtube.com/watch?v=eUiaJXLoKnE

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukarıdaki incelemeye göre şimdi iki arada bir derede mesai saatinde derin değerlendirme yapacak imkanım yok ancak kart kimi yerde GTX 980 ayarında, kimi yerde overclocklu GTX 970 ayarında, kimi yerde de overclocklu GTX 970'in dahi baya gerisinde.

Genel olarak AMD'nin kendi ürünleri içinde de performansı R9 390 ile karşılaştırılabilir gibi, Nvidia ürünleri ile ise sonuçlar karışık, kimi yerde yakalıyor, kimi yerlerde ise baya bir gerisinde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

R9 390 da zaten 1100 lira civarında bir fiyata satılıyor, aynı performansı göstermeleri sürpriz olmamalı ancak R9 390 bir önceki seri olduğu için sanırım bu kart geldiğinde bir miktar fiyatı düşer o durumda.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düşük performans verdiği oyunlar sanki daha ziyade eski nesil motor kullanan oyunlar gibi. Tabi genele bakınca nerdeyse GTX970' ında gerisinde kaldı kalacak havası gibi gözlemledim. Amd kendi kulvarı içinde daha düşük enerji tüketimiyle daha ucuza yeni bir kart maletmiş. Ama bu tarz bir performansın RX470 gibi bi kartta yakalasalardı bence. Tek çekirdek sınıfı için konumlandırdığı RX480 bir kart ismine böyle sonuç sanki tam yakışmamış. Sürücülerle belki toparlarlar diyeceğim ama sürücüye kaldıysa iş ki nvidianında yeni seri kartları geldiğine göre amd yine o konuda nal toplar gibi. Fiyatından ötürü yine olumlu karşıladım sayılır aslında bunun birazda oc edilmiş özel dizaynlı modelleride gelecektir kısa sürede. Nvidianın oyun pcsi kuracaksan 1000küsür liranın üzerinde para harcıcaksın kardeşim politikasını biraz kıracak bir kart denebilir.

Şüphe yokki Nvidia GTX1060 isimli kartını bu kartın karşısında konumlandıracaktır abisinin fiyatı belliyken onuda 1000-1100lira civarı satıp amdye rakip kılmamaları elden değil zaten. RX480X isimli bi kart çıkar mı bilmem ama 480 ve X arasında GTX1070' e yetişecek potansiyel yakalanır mı ? Hiç sanmıyorum. Neyse azcık durulsun ortalık çok aceleci kararlar vermemek lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm incelemelerde sonuç bu olursa, çok da parlak bir ürün olmaz gibi. En azından beklentiler daha yüksekti. 2014 sonunda 240-250 dolarken bir tane 290 alıp 3-4 yıl kullanmak varmış. Sonuçta f/p tarafında pek bir şey değişmiyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sonuçlar bu şekil gelirse kartın skorları aşırı dalgalı, GTX 1060 bu fiyat aralığından, GTX 970-GTX 980 aralığında sabit bir performans düzeyiyle gelirse şansı daha yüksek olur bence.

Bunun performans bu ise çizgisi tam güven veren bir çizgi değil Nvidia karşısında dalga boyları yüksek kalıyor, sabit bir performans çizgisi daha güven verici, ön görülebilir olabilir son kullanıcı açısından.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tüm testler gelmeden balıklama atlamak istemiyorum ama yayımlanacak test sonuçları bu şekilde olmaya devam ederse epic fail olur. Kartın kötülüğü/iyiliği bakımından demiyorum bunu. Çok fazla rx480 üretilde ve dağıtıldı. Bu sonuçlarla kapış kapış satılacağını hiç sanmıyorum. Çok fazla elde kalan ürün olur, bu da AMD -ve haliyle bizim için de- çok kötü olur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İncelemedeki fullhd sonuçlardan yalnızca 6 oyunda oc'lu 970'i geçebilmiş:

Batman AK 
Just Cause 3 
Mirror's Edge 
Hitman 
Tomb Raider 
AotS 

Batman zaten bozuk, düzeltilemeyen bir oyun. Onun bir önemi yok. Just Cause 3 önemli. En azından oynanan, bilinen bir oyun. Mirror's Edge'in olayı nedir henüz hiç bakmadım. Hitman, yine yüzüne bakılmayacak türden, dx8 grafikli bölüm bölüm yayınlanan bir ucube. Tomb Raider içlerinde en önemlisi belki de. Hem grafikleri çok iyi, hem de oyun olarak çok iyi. Ama normalde Nvidia'nın iyi olduğu oyun orada Amd'ye kıyak geçmiş. Biraz şaibeli geldi. AotS, Amd'nin pazarlama oyunu. Daha oturup da bunu oynayanı görmedim duymadım. Siteler gpu testi yapmasa adını anan yok.

Gerisinde hafif oc'lu 970 önde. Ve bunlar en önemli oyunlar diyebiliriz. Gta 5, Witcher 3, Doom, Fallout, yarış oyunları vs. Bu incelemeye göre 480'in durumu hiç de beklendiği gibi değil. 980'le alakası bile yok kartın. Ama bence daha ilginç durumlar var.

Son birkaç yıldır Amd'nin kartlarında sürekli bir beklentinin gitgide düşmesi durumu var. Bu kartta da durum benzer. Gerçi biz zaten orta sınıf bir kart beklediğimiz için çok sorun değil, beklentimizi nispeten çok az düşürmüş olduk ama bazıları işe 1070 seviyesi performansla başlamıştı. Sonra 980'in azcık üzeri, Fury ayarı oldu. Sonra 980/390x seviyesi oldu. Sonra 980/970 arası oldu. Şimdi ilk incelemesini gördüğümüz kart, hafif oc'lu 970'in çoğunlukla gerisinde kalıyor. 970'te o oc olmasa, belki tam kafakafaya olacaklar ama arkadaş bu nasıl iş? Başta 1070 deniyordu, bugün 970'e geldik. Arada %60 civarı fark var yahu. Diğer incelemelerde kartı 970'in biraz üzerini görürüz inşallah. Yoksa 240 dolarlık fiyatıyla öyle çok da mutlu edecek bir kart değil şuanda. Üst model Nvidia kartlara etki etmesi çok zor görünüyor. Hatta orta seviyede rakibi olacak 1060'a bile pek baskı uygulayabilecek gibi değil.

@@T800

1060'ın performansı büyük ihtimalle 980 civarı ve biraz üzeri olacaktır. 192 bit olduğu kesin gibi bir şey. Büyük ihtimal sm sayısı 10, yani shader sayısı 1280 olacak. Böyle bir kartla 1070'in arasında %35 kadar fark olması beklenir. O da tam 980/Fury gibi bir performansa denk gelir. İşin kötü tarafı Nvidia bu sefer 1060'ın yıldız bir kart olacağını bildiğinden fiyatı yüksek tutabilir. Çünkü 980/Fury seviyesinde performans, şuan için 480'den belirgin şekilde üstün olacağa benziyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreport yayınlamış. Elden geldiği kadar tarafsızlar diyecem ama bir tane bile DX12 incelemesi olmaması üzüyor. Bahaneleri hazır stabil uygulama yok kiieee.. Yaw yok da dene işte. Fikir ver. AMD başından beri DX11 ile iyi değil bu belli. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Testlerde neden r9 390 veya 390x olmadığı ve neden Rise of the Tomb Raider ın dx12 açık bi şekilde  bench alınmadığının açıklamasını nasıl yapıyor reviewcı geekie fuglyler.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreportun testi son derece gaydırıguppak modda yapılmış aynı 1080 testi gibi hiç sevmedim. Techreport testlerini okumayı bırakıyorum bugünden itibaren zaten 1080 i çok geciktirdiler for nothing... 

En azından test sonuçları şunu diyor R9 200 300 serisi kartı olanların RX480 e geçmesine gerek yok. Bu arada RX 490 görükmüş AMD nin sitesinde. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DX 12 şu an zaten pek bir örnek yok, Ashes of Singularity var, Hitman var bir de Rise of the Tomb Raider var bilinen.

Artı olarak Windows 10 oyunları var Gears of War, Quantum Break, Forza sayılabilir bir de.

Düzgün ve yaygın örnekler olsa aslında merak edilecek nokta DX 12 meselesi geleceğe yönelik olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techreportun testi son derece gaydırıguppak modda yapılmış aynı 1080 testi gibi hiç sevmedim. Techreport testlerini okumayı bırakıyorum bugünden itibaren zaten 1080 i çok geciktirdiler for nothing...

En azından test sonuçları şunu diyor R9 200 300 serisi kartı olanların RX480 e geçmesine gerek yok. Bu arada RX 490 görükmüş AMD nin sitesinde.

Ben geçeceğim, Vega falan baya bekletir ve R9 290 ile daha fazla devam etmek istemiyorum artık, benim R9 290'lar referans tasarım. Daha iyi kartı olanlar yine düşünmeyebilir belki ama bunun güç, ısı, gürültü, kullanım rahatlığı göz önüne alınmalı eldeki kart ile kıyaslayarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim bu linkini verdiğim sitede VR testleri de var ilgilenenler bakabilir.

Crossfire olarak bu testler doğru ise ben bu konfigürasyon ile ilgilendiğim için bu testlerdeki oyunlar için olduğu yeri beğendim, doğru ise özellikle bana lazım olan 2560x1440 testlerinde GTX 1080'i geçtiği yer de var, kafa kafaya geldiği yer de var. Çok çeşitli oyunlar yok tabii orada.

Neyse bakalım daha bir yayılsın ürün, incelemeler falan, yine oyun sayıları daha sağlıklı değerlendirme yapılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben baktım testlere. Yüksek çözünürlüklü DX12 testleri dışında 980'e yaklaştığı vs yok. Çoğu testte de 970 ayarında. E zaten 970 1000 lira civarına bulunabiliyor. O değil 390x de bulunabiliyor. Bence hayal kırıklığı oldu. Ben en azından 980'e denk birşey bekliyordum. 

Rekabet açısından da çok iyi olurdu. En azından şu gözüken RX 490'ın (büyük ihtimalle çift gpulu) 1080 ile aşık atma ihtimali olurdu (500$ civarı olacağını varsayıyorum)

Şu anda böyle birşey yok. Referans 290'dan her türlü geçilir de 390x vs beklesin bir sonrakini. Ya da 1060'ın nasıl performans vereceğine baksın.

Tomb Raider'ın DX12 versiyonu tam "reliable" bir test değil. AMD taraflı olsa da tek düzgün test Ashes of Singularity gibi gözüküyor. Ayrıca 970 ve 980'nin DX12 performansı bence dikkate dahi alınmayabilir. Herkes biliyor Maxwellerin DX12 olarak düşük performanslı olduğunu.

DX12 amaçlı bir 1080p kartı olarak düşünülürse,elde de 390 vs yoksa gideri var. Hayal kırıklığı oldu benim için. Alacaklar da kılı kırk yarsınlar,amazon vs talan etsinler. Alabildikleri en ucuz şekilde alsınlar. 750TL yurtdışı fiyatı olan bir karta 1000tl-1100 tl vermek koyar adama.

(Aynısı 2100TL'lik 1080'e 2800 vermek olarak da geçerli)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yazmayı unuttum kartın iyi yönlerin. Sıcaklık ve Güç tüketimi gayet iyi. Stok soğutucu ile bile throttle olmuyor ve genelde Boost hızına yakın performans veriyor. 83 derece çok iyi olmasa da stok soğutucu için iyidir. Sapphire vs güzel ürünler çıkarır bununla. Ama fiyat konusu sıkıntı işte. 250$'ı aştığı anda sıkıntı başlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklentileri karşıladığını söylemek pek mümkün değil hype dalgasına bakıldığında ve bu esas alındığı taktirde ama AMD açısından Maxwell'i anca yakalamak gibi bir durum olmuş şöyle bir değerlendirildiğinde daha çok. Kart GTX 970 ile iyi kötü kafa kafaya diyebiliriz ama ondan ucuz şu an için kendi USD ilan edilen fiyatı ile, bu saatten sonra da bence sıfır GTX 970 alınmaz, 3,5 GB olayı var, yine displayport falan eski v.b.

İlla Nvidia alınmak isteniyorsa da GTX 1060 takipte kalınmalı en azından şimdilik.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu unutuyorsunuz sanırım, güç tüketimi konusunda sınırı aşıyor AMD. 150W'tan fazla güç çekiyor kart. Muhtemelen özel soğutucu modeller 8pin ile gelecek.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

techpowerup kart sıcaklık ve power limite dayandığı için hızını düşürüyor yazmış(güç tüketimi gtx 1070'den fazla, performansı alakası yok), genel olarak testlere de digital foundry'den baktım; 970 performansında gözüküyor kart.. (2014'de çıkmıştı yanlış hatırlamıyorsam 970?)

1060 beklemeye devam edeyim ben, ya da 1070'de ilk fiyat indirimini falan. :lol:

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok