AMD - ARCTIC ISLANDS (RX 400) - POLARIS MİMARİSİ!
1 1

Bu konuda 575 mesaj var

Yahu bu XFX Sapphire gibi firmalar nasil batmıyor sadece Amd ekran kartlari satarak. Demek ki pazarda kuvveyli oldugu ulkeler var

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kartların satış fiyatlarında var bir sıkıntı, 230 USD olarak belirtilen kartı 1050-1100 TL aralığında gördük, 1250 TL altında GTX 1060 olur mu görmeden inanamıyor insan. Bir de bu performans testleri gerçekten doğru mu ? Bunlara göre %30 fark attığı oyunlar mevcut, bu durumda 1070-1080 gibi kartlara çok ihtiyaç yok, 1060 almak yeterli gibi duruyor tek başına. 980'i de çok rahatça geçti galiba bu durumda ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayır. Performans olarak aşağı-yukarı 980 ile eşit diyebiliriz. Ama ram avantajı var. Oyunlarda ultra texture seçme şansınız olur böylece.

AMD'yi sevmem ama Sapphire firmasına bayılırım. Keşke Nvidia'ya da ürün üretseydi. Hayatta sorun çıkaran bir Sapphire ürününe rastlamadım. Şu anda da kasamda geçici olarak takılı bin yıllık bir Sapphire ekran kartı var. Hala taş gibi çalışıyor. 

Standart dizaynda kartta pek OC room yok gibi duruyordu. Ama az bile varsa bunu Sapphire ortaya çıkarır. İnşallah da 1060'a denk bir karta dönüştürür. AMD'nin en azından bir cephede güçlü olması herkes için iyi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vulkan doom benchleri yayılmaya başladı. Geforce 1080 en iyi %19 artış gosterirken amd %30 4K da 1080 de fps kaybı bile var amd hala artış gosteriyor ilginç. Şoyle 4000 kusur smli bir radeon gelse ortalığı unletecekti belliki.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Performans ile güç tüketiminin uyumsuz olmasından bir sürücü, oyun motoru vs sorunundan şüphelenmiştim.

Yeni sürücüler , oyun yamaları ile ciddi artış güzel oldu, yoksa face palm olacaktı. Biraz daha otursun soğutucu, sürücü, oyunlar, tekrar bakalım benchmarklara. 1060 ın karşısında şansı artabilir öyle.

Civ VI 'a da async desteği gelecekmiş, çok önemli bir oyun. Civ5'te de mantle desteği vardı, AMD kullanıcıları şanslı çıkmıştı.

Edit:

Ek olarak üreticilerden biri 1060 'ın donanım üretim kalitesinin 480'e göre daha düşük olduğuna dikkat çekmiş.480'in ise üst model amd kartlar ile aynı kalitede olduğunu söylemiş. Ne kadar doğru , önemli bilmiyorum ama bir faktör. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben AMD'nin abartılı çıkışı kadar 1060'ın da abartılı bir çıkışı olduğunu düşünüyorum. 1060 kesin %15 performans artışı, üstüne de bahsedilen oyunlarda %30'a yakın performans farklılığını sağlayamazsa ne olur mesela ? Yine fiyat gerçekten net olarak 250-280 dolar aralığında kalacak mı mesela ? Bunun bize geriye dönüşü Türkiye'de sadece 100 TL fark mı olacak yoksa %25 fark mı yeriz ? Birkaç güne hepsi belli olur :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ilgili benchmarklara bir link verebilir misiniz?

Vulcan testlerinde görülen gelişme niye dx12 de görülmüyor (veya görülüyor mu?) . Async i farklı mı kullanıyorlar?

dx12 sonuçları da gelişecekse  tablo tamamen Amd lehine değişecek. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben AMD'nin abartılı çıkışı kadar 1060'ın da abartılı bir çıkışı olduğunu düşünüyorum. 1060 kesin %15 performans artışı, üstüne de bahsedilen oyunlarda %30'a yakın performans farklılığını sağlayamazsa ne olur mesela ? Yine fiyat gerçekten net olarak 250-280 dolar aralığında kalacak mı mesela ? Bunun bize geriye dönüşü Türkiye'de sadece 100 TL fark mı olacak yoksa %25 fark mı yeriz ? Birkaç güne hepsi belli olur :)

1060'ın çıkışında bir abartı yok. Yalnızca 480 için yaratılan havayı kullanıyor Nvidia. Amd kartı öyle bir pompaladı ve sonunda eline yüzüne bulaştırdı ki; Nvidia şimdi o işler öyle yapılmaz, böyle yapılır demeye getiriyor. Yoksa Amd'nin yaptığı tanıtımın yarısını bile yapmıyor. Yeni kartlarla birlikte Amd yeni site açtı: http://radeon.com/

Üstüne bir sürü video yayınladı. Verdiğim sitede videolar mevcut. Aylar önce tanıtımın tanıtımının tanıtımını yaptılar. Taa aralık-ocak döneminde 3 tane nda vardı. :lol: Mart ayında tekrar bir tanıtım. Mayıs içinde ufak bir tanıtım ve sonunda 1 Haziran'da kart tanıtıldı. 29'unda piyasaya çıktı. 1060 için bunların hiçbiri olmadı. 7 Temmuz'da duyuruldu, 19 Temmuz'da çıkacak dendi, bu kadar. 5 gün sonrasını bekliyoruz. 1060'ın nasıl olacağı konusunda çok kafa yormaya gerek yok. Nvidia'nın 980 performansı demesi (hatta 980'i az buçuk geçecek) demesi, kartın nerde olduğunu gösteriyor. Zaten 980'in de 480'e feci fark attığı noktalar mevcut (bkz: Gta5 ultra, bf4, dylin light, project cars, tomb raider, fall out vs.). 1060'ın da 480'e fark attığı oyunlar olacaktır yani. Ama hitman gibi fark yediği oyunlar da olacaktır.

Fiyatı 250-280 dolar aralığında olmak zorunda. Çünkü 8 gblık 480 çok önemli olmasa da 200 dolara 4 gb bellekli modeli var ki; 1060 ondan %20 daha hızlı olsa bile arada uçuk fiyat farkı oluyor. Bu da 480'i ön plana çıkarıyor. Yani 1060'ın fiyatını bağlayan bir taraf var. Yok ama yüksek fiyata satarlarsa özel tasarım bir 480 alınıp geçilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4gb'lik 480 rafa kalkti diye aklimda kalmis. Zaten inceleme icin verilen 4gb'lik modeller firmware ile 4gb olarak sinirlandirilmis 8gb kartlarmis.

1060 nasil abartildi onu anlamadim. Adamlar sadece karti duyurdu, yalandan iki tane chart verdi o kadar. Bu mu abartma?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu haberi girmek için gelmiştim:

AMD-Radeon-RX-470-Specifications.jpg

AMD-Radeon-RX-460-Specifications.jpg

Rx 400 serisinin diğer iki üyesinin bazı özellikleri de netleşmiş. 470 gerçekten alanında güzel bir kart olacağa benziyor ama ben 460'a takıldım. Amd bu Polaris 11'i baya zayıf yapmış. 20 cu olması gereken gpu 14 cu ile geliyor. Bu çok büyük bir sorun olabilir. Çünkü halihazırda 16 cuya sahip 370, 950'den fark yiyor. Hatta onun üzerindeki 20 culu 270x bile çoğu durumda 950'nin gerisinde. Hadi birim verimliliği arttı, saat hızı yükseldi falan diyelim, yine 270x performansını anca yakalayacak. Hatta o bile kesin değil. Bu durumda 950 karşısında durumu ne olacak? 950'lere son 6 aydır ek güç girişi olmayan modeller eklendi zaten. Nvidia'nın 28nm ile yaptıklarını Amd 14nm ile anca yapabildiğini tescillemiş mi olacak? Aralık ayında yaptığı tanıtım nerde kaldı şimdi?

470'in durumu ise 1060'la gireceği rekabete göre netleşecektir. İki kartın da 150 dolar civarı fiyatla gelecek olması önemli. Aslında 470 çok güzel bir kart olacakken 3 gb bellekli 1060 biraz sürpriz oldu diyelim. Gerçi henüz bir kesinliği yok. 1050ti ismiyle gelmesi beklenen kart 1060 3gb oluverdi. Esas şaşırtıcı olan ise fiyat için 150 dolar laflarının geçmesi. Sürpriz kısmı da bu oldu diyebiliriz. Tabi şuan için bir kesinlik yok ama 3 gb bellekli karta fazla para istememeleri gerekir. Öyle olunca da 3gblık 1060 fiyat sayesinde yırtmış olacak ve 470'ten büyük ihtimalle hızlı olacak. Bu seviyedeki rekabet daha ilgi çekici olabilir yani. :D

http://videocardz.com/62117/amd-confirms-radeon-rx-470-and-rx-460-specifications

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

GTX 1060'ın abartılı çıkışı derken nerede bir abartı var anlamadım. GTX 980 performansını tüm oyunseverler için alınabilir fiyat seviyesine indirdik dediler sadece ki doğru. Fiyatı da 250 dolar, FE versiyonlar 300 dolar dendi. Ancak bunda FE versiyon çok kısa bir süre piyasada olacak. Sonuçta 250-300 dolar aralığında satılacağı garanti bu kartların. Rx480 de 230-250 dolar seviyelerinde satılıyor zaten. Doom'da vulcan yamasıyla güzel bir performans artışı olmuş evet ama sadece bir oyun ile sınırlı bu artış, bu tip yama vs'in birçok önemli oyunlarda olması ihtimali yok gibi. Doom'da muhtemelen Nvidia'nın yeni çıkartacağı bir sürücü ile performans artışı yakalayacağı da o yazıda belirtilmiş ki ben de böyle birşey bekliyorum açıkçası. Diğer oyunlara baktığımızda 10 oyundan belki  2 veya 3'ünde 480'in 1060'ı yakalama veya geçme şansı varken 7-8 oyunda fark yeme olasılığı oldukça yüksek ki verdiğim linkteki testlerde bu açıkça görülüyor zaten. ı

Sözün özü burada bir abartma varsa esasen bunu yaklaşık 7-8 aydır Rx480 için büyük beklenti yaratan AMD için söylemek mümkün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu bu XFX Sapphire gibi firmalar nasil batmıyor sadece Amd ekran kartlari satarak. Demek ki pazarda kuvveyli oldugu ulkeler var

O değil de xfx çok acayip bir durumda. Sen git fermi gecikti, hem ben evga'dan daha özel olmalıyım diye nvidia'yı bırak, Amd'ye geç. Sonra da piyasadan silin. :zuh: Milyon dolarlık firma ama bu kadar da öngörüsüzmüş demek. :lol:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu kartların satış fiyatlarında var bir sıkıntı, 230 USD olarak belirtilen kartı 1050-1100 TL aralığında gördük, 1250 TL altında GTX 1060 olur mu görmeden inanamıyor insan. Bir de bu performans testleri gerçekten doğru mu ? Bunlara göre %30 fark attığı oyunlar mevcut, bu durumda 1070-1080 gibi kartlara çok ihtiyaç yok, 1060 almak yeterli gibi duruyor tek başına. 980'i de çok rahatça geçti galiba bu durumda ?

Kartın fiyatı 240 dolar. Herkes nedense 230 dolar diyor ama öyle değil. Zaten az bulunduğu için direk 250 dolardan satıldı çoğu kart. Türkiye de de fiyatı 1000 lira düzeyi oldu. Biraz altı ve üstünde olan var ama daha çok üstünde. Tabi biraz daha düşük olması gerekirdi, mesela 900 lira gibi.

1060 için de 250 dendiği için normalde 900-1000 arası olması gerekir. Ama normal olmadığımız için 1000 lira üzerini kabul ediyoruz. Üstüne de Nvidia kartların daha pahalı satılması, firmaların kartlarını 260-280 dolar arasında sunması gibi etkenler sebebiyle 1250 lira gibi fiyatlar normal hale geliyor. Aslında hiç normal değil. 280 dolar olan kart bile 1000 lirayı pek geçmemeli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önceki nesilde faydalanıyor mu patch lerden? Mesela R290 'ın da benchmark sonuçları artacak mı? 

Yukarda sorduğum sorunun benzeri Reddit'te tartışılıyor.

https://www.reddit.com/r/Amd/comments/4smj7c/discussion_on_if_we_will_continue_to_see_improved/

Gelecekte çıkacak oyunlarda async 'in önemi artacaksa şu anda yapılan benchmarkların önemi azalıyor. 

r490'ı da bu yaz çıkarsalar iyiydi.1070'in, 1080 'in karşısına ürün koymadılar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet artıyor. 60fps den 110 120 fps seviyesine çıktığını söyleyenler var. Abartısını atsak 100fps tuttursa gayet iyi zaten. Oyunu alırsam bir deneyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çift Polaris GPU'lu kart söylentisi var ancak çıkar mı bilinmez, çıkarsa da benimsenmez pek böyle bir ürün, yine GTX 1070 alıp, geçer ürün alacakların çoğu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX480 denen kart aslında nesil ve nanometre olarak gtx 10 serisinin rakibi ve sınıfının en üst kartı ... (!) Gel gelelim piyasa koşullarında  değil gtx1060 'in anca gtx970 'in rakibi olabiliyor. 

Okuduğum ve aklımda kalan rx480 CF bir adet gtx1080'i geçemiyor idi. Bu durumda 1080 i geçemeyecekse rx480 x2 nin en ufak bir mantıki açıklaması olamaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet, 480 x2 ile 490 gibi bir modelin yapılması tam saçmalık olur. Vaktiyle oluşan 3870x2 vs 8800 ultra'dan bile beter bir rekabet söz konusu olur. Öyle bir kartı 500 dolara çıkaracaksın, 300 watt olacak, Nvidia'nın 150 wattlık 1070'i ile yarışacak. Hiçbir tutar tarafı yok.

Hayalet beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok