Kablo modeme nasıl router bağlarım?
5 5

25 posts in this topic

motorola 1501 modem var. Bugün Asus AC55U router aldım. 

Modem kendi entegre router ı var. 

Bunu kapatım , modemi sadece modem olarak kullanmak istiyorum. Modemde nasıl bir ayar yapmak lazım?

 

Bir de , gigabit ethernet için yeni kablolardan gerekiyormuş. Elimde bir sürü ethernet kablosu var. Hepsi birbirine benziyor. Bunların hangisi Gigabit ethernet e uygun , nasıl anlarım?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Birşeyler yaptık bağlandık sonunda. 

Bridge mode a almayı beceremedim. Bilgisayar bağlar gibi bağladım. Bilgisayarı da yeni router a bağladım. Modem üzerinden bir değişiklik yapmadım. 

 

Ne sakıncası var böyle. 2 router arkasında olmuş oldum. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

DHCP server'i kapatmak gerek ikisindan birinde. Ama bu isler biraz sorunlu olabiliyor.

Router'i farkli bir subnete (ornegin modem 192.168.1.x ip dagitirken router 192.168.2.x ip dagitir) koymak biraz daha sorunsuz ama onun da baska problemler yaratma potansiyeli var. Ama olur.

 

Cat6 hatta Cat7 kablo var sanirim ama pratikte cat5 ile cat6 arasinda bir fark goremedim ben.

Elindeki kablolardan birini tak dosya kopyala 50mb/s falan ise tamamdir. Hatta 30 mb/sn ise bile idare eder, ama daha az ise bir yerde bir sorun vardir muhtemelen.

ResetButton likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

kablo modemi sadece bridge modda çalıştırıp tüm işi router'a yaptırmak lazım. yani modemin arada interneti sağlayan bi köprüden başka bi görevi olmamalı. nasıl yapılacağını ise cihazları alıp incelemeden ne yazık ki ezbere söylemek zor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bu konuyu okuyunca ben de evdeki Netmaster modem için durumu araştırayım dedim. Şu anda zaten DHCP server kapalı, ASUS Router koydum çıkışına DHCP, gigabit LAN ve wireless için ve çok memnunum, ama "Zaten dandik modem, sırf bridge olarak çalıştırsam pingler düşer, çalışma daha iyileşir mi" diye düşünüyordum.

 

Geçen sene bir kere denemiştim ama bridge moda alınca bilgisayarlar ağa çıkamamaya başlamıştı, bağlantıyı routerden çıkarıp modeme takmam ve uğraşıp baştan kurmam gerekmişti. Sanırım sebebini buldum.

 

Kablonet/Netmaster kendisi diyor ki "Bridge moda geçirirseniz IP'yi doğrudan bilgisayara verir, DHCP kapanır, aynı anda en fazla iki cihaz internete çıkabilir". Bizim evde (ve herhangi bir "güncel" evde) bir sürü şey internete çıkmaya çalıştığı için doğrudan patates bu mod.

 

Bunu da okuyunca hiç uğraşmadım, bıraktım router modda router özellikleri / firewall vs. kapatılmış olarak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@@Griffon

 

Netmaster Bridge Mode + TP-Link Archer 9 kullanıyorum. Öyle bir kısıtlama falan yok.

 

Netmaster 'da DHCP, Wi-Fi- Firewall ..vb her ek özellik kapalı durumda ve brdige mode'da çalışıyor.

TP-Link 'in WAN portuna Netmaster'tan gelen ethernet kablosu takılı. Netmaster'ın verdiği Internet/WAN IP'sini TP-Link alıyor. DHCP, 2.4 Ghz ve 5 Ghz Wi-Fi ile 2.4 Ghz Guest WiFi ağı açık. Firewall ve güvenlik özelliklerinin bir kısmı da açık. USB portuna harici diskim bağlı. TP-Link'in üzerindeki 4 adet ethernet'inden birinde IP TV Box bağlı. Wi-Fi'dan da aşağıdaki cihazlar bağlı durumda :

 

Wi-Fi Kapsama Alanı Genişletme için ek TP-Link AP

3 x Telefon

1 x Tablet

1 x TV

1 x Ev Sinema Sistemi

1 x Apple TV

3 x Notebook

Bunlar daimi bağlı olanlar. Bunlar haricinde zırt pırt bağlanıp çıkan ayrı cihazlar da var.

 

Gayet mutluyum kurduğum günden beri. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoppala. Bu adamlar niye öyle demiş o zaman? Forumlarda bu sorunu yaşadığını söyleyen adamlar da gördüm.

 

Eve gidince bir denesem mi.. Yine bağlanamayıp bir sürü uğraşmaktan çekiniyorum. Ne fayda sağlıyor peki bridge moda almak? Pingler falan mı düşüyor? DHCP, wireless, internete çıkma, NAS'a dışarıdan erişme falan konularında bir sıkıntım yok şu anda. Bir fayda olmayacaksa boşuna uğraşmayayım hiç.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Netmaster router modunda kalınca modemdeki kilitlenmeler devam ediyordu. Netmaster'ı yaklaşık 7-10 gün arayla kapatıp açmak zorunda kalıyordum. Bu şekilde hiçbir sorun yaşamıyorum.

 

Kullandığın router'da WAN portu yoksa bu söylediğim konfigürasyonu yapamazsın. Bridge Mode + Router gerekiyor. Bridge Mode + Access Point ile yapmaya kalkmamak lazım.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@@Griffon

 

Kim demiş bilmiyorum. Bridge Mode ve Router ikilisinin çalışma mantığı belli. Zaten sorun olma ihtimali yok. Diğer taraftan benim kendi tecrübe ettiğim durum da bunu doğruluyor. O yüzden eminim ben durumdan. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm. Bendeki router ASUS N55U, aslında ADSL modem ama firmware ile girişlerden birisini WAN atayıp router olarak çalıştırma eklendi.

 

Bende kilitlenme falan olmuyor modemde. Hiç kurcalamasam mı. Genelde ayrı router kullananlar hep bridge moda mı alıyor? Doğrusu buysa akşam eve gidince uğraşayım biraz..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Genel kullanım nasıldır bilmiyorum ama elimde Archer 9 gibi düzgün bir router varken araya Netmaster'ın dandik router özelliklerini koymak bana mantıklı gelmiyor. Zaten kullanırken de 10 günde bir kilitlenmesi hoşuma gitmiyordu. Ayrıca sanırım bridge mode olunca Turksat cihaza yeni firmware basıp resetleyemiyor. Bir de öyle sorunlar vardı router modunda çalışırken. Gerzek Turksat cihaza yeni firmware gönderip iki kez tüm ayarları resetlemek gibi başarılar gösterdi. SMS ile bilgi attılar ama ben yeniden herşeyi kurduktan sonra SMS atsa ne olur atmasa ne olur?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bana da geldi evet o "Modeminize yeni yazılım yükledik" mesajı. Gıcık bir durum olduğu doğru.

 

Neyse, şimdilik bir sorun yaşamadığım için uğraşmamaya karar verdim. Bir gün uğraşırsam da iki cihazın da ayar yedekleri duruyor, geri yüklerim sorun çıkarsa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hoppala. Bu adamlar niye öyle demiş o zaman? Forumlarda bu sorunu yaşadığını söyleyen adamlar da gördüm.

 

 

Belki modeme sadece iki cihaz bağlanabiliyordur . Router a istediğiniz kadar bağlanır . Bridge mode a aldıktan sonra cihazları modem üzerinden bağlamaya çalışıyorlarsa, sorun çıkıyordur. işin mantığına aykırı o.

Bridge mode a almazsanız,iki tane dhcp ve NAT aktif oluyor.  Bazı ayarları , her ikisinden de yapmak gerekiyor . 

 

Ben NAPT Mode,u ve dhcp 'i  kapattım,, " Passthrough Mac Addresses " e , router ın mac adresini ekledim. Sorun çözüldü. Router 'ın, isp 'nin verdiği IP 'i göstermesi gerekiyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asus router da, Cyberghost vpn 'i çalıştırabilen var mı? 

Cyberghost 'un siteisnden ovpn dosyası indirdim. Diğer alanları copy/paste ile editledim , ancak bağlantı hata veriyor. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konu hort olacak biraz ama iki gün önce ofisimdeki netmaster modem bozuldu. Yaklaşık 5-6 senedir netmaster modem bridge modda ve TP-Link WDR3600 router ile birlikte sıkıntısız kullanıyordum.

 

Neyse bugün, sağolsun bir tanıdığımın boşta duran cbw-383z4 model netmaster modemini temin ettim. Yeni modemin mac adresini uydunete bildirdim. Yarım saat sonra hat geldi.

Sonra modemin Friewall ve kablosuz özelliklerini de devre dışı bırakıp birdge mode'a aldım. Modem sorunsuz kendi bridge mode'a geçti. Ancak kendi router'ım üzerinden (TP-Link WDR-3600) interneti almaya çalıştığımda epey uğraştım. Kablonette bridge mode'la ilgili genellikle bir sürü forumda router'a klonlanacak mac adresinin yeni modemin mac adresi olması gerektiği söyleniyor. Ben de bu şekilde hareket ettiğim için iki saat internete bağlanamadım. Router bir türlü modemden dynamic ip alamadı. Sonra tplinkin kılavuzunda klonlanacak mac adresinin, yeni modemin mac adresi değil, modemle internete ilk çıktığım bilgisayarın mac adresinin olması gerektiğini fark ettim. Sonra hatırladım ki ben de zaten 5 sene önce de bu şekilde yapmıştım. Bu şekilde tekrar ofisimdeki tüm cihazlar routerımın kontrolüne girdi ve sorunsuz şekilde internet tekrar bağlanmış oldu. 

 

Uydunet abonesi olup da bridge mod deneyip başarısız olan falan olursa aklında olsun. Netmaster modem ve TPlink routerla bende hep bu şekilde çalışıyor bridge mod. Sıkıntısız da kullanıyorum.

Edited by ZvAnA
Hamso and wazzap like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ZvAnAhocam sen yazınca şimdi kontrol ettim de, benimkisi aynı değil. Netmaster Infinity 401 Modem ve TP Link Archer C20 router var. Modem, bridge modunda çalışıyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Quote

 

Most Cable ISPs (Internet Service Provider) register the unique MAC Address from the wired connection on your MAIN COMPUTER - the last computer used to be connected with the Cable Modem and had Internet connection.

If you add a router to the network, your ISP may not recognize the MAC address of the router and not allow it to connect.

However, TP-LINK router can "clone" or replicate the registered MAC address of the MAIN COMPUTER. Then your ISP can release the Internet connection to the router and all the computers.

 

Note:

  1. Please ensure you are doing the MAC Clone with the wired connection of your MAIN COMPUTER which used to be connected with your Cable Modem and had Internet connection.
  2. Only the PC(s) in your LAN can use the MAC Address Clone feature.
  3. If you change WAN MAC Address when the WAN connection type is PPPoE, it will not take effect until the connection is re-established.

 

 

Benim ofisteki routerda Mac clone'lama sayfasında bu uyarılar var ve sadece bu şekilde router, modemden dynamic ip alabiliyor ve routera bağlı cihazlar internete çıkabiliyor. Benzer uyarıyı cisco ürünlerinde de gördüm.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bende de Zyxel adsl modem var,

1 USB HDD, Back-Up için.

1 kamera kutusu

1 sensör kutusu

1 server amaçlı kasa

Ethernet üzerinden bağlı,

 

1 fiyat ekrani,3 laptop, 3 cep telefonu wi-fi üzerinden bağlı.

Haftada iki kere kitleniyordu modem.

 

Ben de yer 2005 miydi neydi , zamanında kablo modem için aldığım tplink router vardı. Onu buldum , ve adsl modem e bağladım

 

Laptopları wifi olarak router a bağladım, cep telefonları Zyxel de kaldı, server amaçlı kasayı da ethernet kablosunu tplink router a aldım.

 

Şuan Zyxel de bir kasılma olmadı.

 

En azından modeme reset atınca, intranet router üzerinde olduğunu için, laptop ve serverların haberleşmesi kopmuyor. Tplink router tek görev(modem vb ek görev yok uzerinde) yaptığı için hep solid çalışmıştı geçmişte, ona güvenerek bağlantı şeklini tekrar kurguladim.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

yahu kanka ben iki laptop arasında lan bağlantısı yapmak için cross kablo aldım.
kabloyu eternetlere bağlıyorum ancak lan bağlantısı kurulmuyor. Bende "ev ve küçük işyeri bağlantısı" kurmaya çalışıyorum ama bağlantıda hata meydana geliyor ve bağlantı ikonunun üstünde sarı ünlem işareti oluyor. Başka bişeymi yapmam gerekiyor? yoksa benim alet edevattamı sorun var?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Başlığı pek okumadan cevap yazıyorum; iki modemi birbirine bağlamak ve kullanmadığınız eski modeminiz ile kablosuz ağınızı genişletmek için  internete çıkışı olmayanın dhcp sunucu özelliğini kapatıp modemleri lan portlarından normal ethernet kablosu ile birbirine bağlayın, bu kadar.

 

"Not: iki modemin de ip adresi aynı olmaması gerekiyor.

Edited by Whooosh

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 12.06.2019 at 21:50, ZvAnA said:

Konu hort olacak biraz ama iki gün önce ofisimdeki netmaster modem bozuldu. Yaklaşık 5-6 senedir netmaster modem bridge modda ve TP-Link WDR3600 router ile birlikte sıkıntısız kullanıyordum.

 

Neyse bugün, sağolsun bir tanıdığımın boşta duran cbw-383z4 model netmaster modemini temin ettim. Yeni modemin mac adresini uydunete bildirdim. Yarım saat sonra hat geldi.

Sonra modemin Friewall ve kablosuz özelliklerini de devre dışı bırakıp birdge mode'a aldım. Modem sorunsuz kendi bridge mode'a geçti. Ancak kendi router'ım üzerinden (TP-Link WDR-3600) interneti almaya çalıştığımda epey uğraştım. Kablonette bridge mode'la ilgili genellikle bir sürü forumda router'a klonlanacak mac adresinin yeni modemin mac adresi olması gerektiği söyleniyor. Ben de bu şekilde hareket ettiğim için iki saat internete bağlanamadım. Router bir türlü modemden dynamic ip alamadı. Sonra tplinkin kılavuzunda klonlanacak mac adresinin, yeni modemin mac adresi değil, modemle internete ilk çıktığım bilgisayarın mac adresinin olması gerektiğini fark ettim. Sonra hatırladım ki ben de zaten 5 sene önce de bu şekilde yapmıştım. Bu şekilde tekrar ofisimdeki tüm cihazlar routerımın kontrolüne girdi ve sorunsuz şekilde internet tekrar bağlanmış oldu. 

 

Uydunet abonesi olup da bridge mod deneyip başarısız olan falan olursa aklında olsun. Netmaster modem ve TPlink routerla bende hep bu şekilde çalışıyor bridge mod. Sıkıntısız da kullanıyorum.

hocam bende aynı durumdayım. senin bir sene arkandan geliyorum. router seçimi için ne önerirsin?

Bir de merak ettim. ethernet i de yeni router a mı bağlıyoruz. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uydunet modemden bir tane ethernet çıkışını, router'ın wan portu olarak gösterdiği porta bağlıyoruz. Diğer her türlü cihaz ethernet kablosu veya kablosuz olarak router'a bağlanıyor. Tüm cihazları router yönetiyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ben bridge mode'a aldım ama PC'ye giden ethernet modemden bağlı, Router sadece kablosuz yayın yapıyor. İyi mi ediyorum yoksa kötü mü bilmiyorum açıkçası. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 05.06.2020 at 20:30, wazzap said:

ben bridge mode'a aldım ama PC'ye giden ethernet modemden bağlı, Router sadece kablosuz yayın yapıyor. İyi mi ediyorum yoksa kötü mü bilmiyorum açıkçası. :)

Bridge moda nasıl aldın acaba bende o ayar olması gerektiği yerde yok

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
5 5

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.