Sony Alpha A6000 mirrorless cam
1 1

Bu konuda 82 mesaj var

sony_alpha_a6000_black_silver-120214.jpg

Nasıl bilirsiniz? Aynasız kameralarda fiyatına göre en iyisi bu gibi duruyor, var mıdır başka tavsiye? Yoksa almayı düşünüyorum 16-50 kit lens ile.

Lens olarak önerilebilecek birşey var mıdır? Düşük ışık performansının yüksek olması isteniyorsa mesela ne alınmalı? Sony SEL35F18 lensi böyle durumlar için iyidir diye okudum, doğru mudur?

Fotoğrafçı arkadaşların engin bilgilerini bekliyorum :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel makinedir. Menülerine alışmak biraz zaman alabiliyor ama çok sürmüyor. Geniş açı 16-50 pancake lens de yeterli olur çoğu durumda.

Düşük ışık performansı için F değeri düşük bir lens gerekli, biliyorsunuz. SEL35F18 o açıdan iyidir, 1.8 F değeri var (sabit odaklı gerçi). OSS de var hem. Zeiss'ın da güzel keskin lensleri vardı ama hangisi f/p açısından daha iyidir bilemiyorum tam, bakmak lazım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güzel makine.

Ben de uzun süredir Nex 6 kullanıyorum, çok memnunum. 16-50mm/3.5-5.6, 55-210mm/4.5-5.6 ve 50mm 1.8 lenslerim var. 

Kit lens boyut, OSS, ve zoom aralığı olarak çok güzel ama f3.5-5.6 diyafram çok fazla kaçıyor. 50mm'yi takınca ortalık bi parıldıyor şenleniyor ama o da çok zoom kaçıyor.

35/1.8 güzel lens ama daha genel amaç için 20mm/f2.8 pancake(SEL20F28) yada 28mm/f2.0(SEL28F20) öneririm. Tabi bu lenslerde OSS yok ama APS-C sensörlü kamerada 35mm lens ile grup fotoğrafı yada manzara fotoğrafı çekemiyorsunuz, çok zoom kalıyor. 28mm APS-C ise tam FF 35mm'ye denk geliyor.

Bana deseler ki ömrünün sonuna kadar sadece 1 tane prime lens kullanabilirsin benim tercihim 35mm(28mm) olur.

Makineyi ne amaçla kullanacağın önemli.

Menü konusuna gelirsek; evet, dünyanın en berbat menüsü Sony makinelerde ama kişiselleştirilebilir tuşlar ve hızlı erişim menüleri oldukça toparlıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fotoğraf işinden çok anlamıyorum açıkçası, 35mm f1.8 lens ne anlama geliyor vs. tam bir cahilim o konuda :lol: öğrenmeye niyetim var ama nerden başlamalı bilmiyorum...

@@Whooosh

35mm çok zoom kalıyor demişsin mesela, neden öyle? Zoom'u ileri geri alma yok mu bunlarda, ya da en geride olsa bile çok mu yakın kaçıyor?

@@Lightning McQueen 

sabit odaklı ne anlama geliyor? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sabit odaklı lenslerde (prime lensler yani) zoom yok, zoom ile kadraj ayarı da haliyle yok. Yani odak uzaklığını ayarlayamazsınız. Zoom için, o an her ne çekiyorsanız ona fiziken yaklaşmanız lazım. :)

Ama harika alan derinliği verir o lensler. Nispeten ucuz oluyorlar. Yine nispeten keskin fotoğraf çekilebilir. F değerleri daha düşük (yani diyaframları daha açık). Diyaframın çok olması demek lensten daha çok ışık geçiyor demek. Algılayıcıya daha çok ışık düşmesi de düşük ışıkta daha iyi sonuç almak anlamına geliyor. Hafiftirler bi de.

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hımm.

35mm f1.8

35mm olan kısmı açısı, ne kadar düşük olursa o kadar geniş açı oluyor lens.

f1.8 ise diyafram açıklığı, yani ne kadar düşük olursa o kadar fazla ışık alıyor yani karanlıkta daha iyi çalışıyor.

Prime yada sabit odak ise zum yapamıyor demek. Telefonlardaki kameralar gibi, sabit.

35mm zoom kaçıyor, çünkü geri alma yok, sabit. Sen geri gideceksin. :D

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Prime yani sabit olunca f değeri düşük olabiliyor. Düşük olunca da hem düşük ışıkta performansı artıyor hemde şöyle güzel fotoğraflar çekmeyi sağlıyor.

fenceposts.jpg

img_0062-horz.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de NEX-6 kullanıyorum. Kit lens, 35 1.8 ve 55-210 var, bir de Canon FD 50 1.4 lensi adaptörle kullandım.

A6000 şu anda en alınası (fiyat/performans bakımından) aynasız makine, şu anda sıfırdan yeni makine alacak olsam herhalde bunu alırdım. NEX-6'dan özellikle odak takibi konusunda çok başarılı. Yalnız çıkalı bayağı oldu, bir ara devamlı "Haftaya yenisi çıkıyor, önümüzdeki ay yenisi çıkıyor" muhabbeti olurdu ama henüz çıkmadı. Büyük ihtimalle sen aldıktan sonra çıkacak. :)

Arkadaşların dediği gibi az ışıklı ortamlar için (ki herhangi bir iç mekan buna örnek verilebilir) sabit bir lens çok iyi olacaktır. Sabit de denildiği gibi zoom yapamayan, buna karşılık daha geniş bir diyafram ile daha çok ışık alan lensler demek. f değeri diyafram genişliğinin lensin odak uzaklığına oranı. Yani 35 mm f/1,8 bir lenste ışık 19,44 mm çapında bir delikten geliyor. 16-50 f/3,5-5,6'da ise en geniş açıda (16/3,5) 4,57, en uzak zoomda (50/5,6) 8,93 cm çapında bir delikten ışık geliyor. Deliğin çapı iki katına çıkınca gelen ışık 4 kat artıyor (alan çapın karesiyle orantılı olduğu için). 1,4 (kök 2) kat çap artınca ışık 2 kat artıyor. Bu yüzden 35 f/2 olursa 35 f/5,6'ya göre 8 kat daha fazla ışık alabiliyorsun.

Daha fazla ışık alınca fotoğrafı daha kısa sürede oluşturabiliyorsun. Musluk problemi gibi; belirli bir miktar ışık toplaman lazım, ya musluğu çok açacaksın ya da uzun süre akıtacaksın. Uzun süre yapınca bu sefer elimizin titremesi ve çektiğimiz şeylerin hareketi yüzünden fotoğraf bulanık çıkıyor. Bu yüzden kısa sürede çekebilmek önemli, bunu da iç mekanlarda ancak sabit lens sağlıyor.

Sabit lensin bir diğer avantajı da üstte görüldüğü gibi arkaplanı bulanıklaştırmak. Fotoğraf kurslarında/kulüplerinde/gezilerinde en çok sorulan sorudur "arkaplanı nasıl bulanıklaştırırım". Kompakt makinesi varsa (sensör küçükse) "O makinayla bulanıklaştıramazsın" demek çok hoşuma gidiyor.  :icon_twisted:

Sabit lensi hangi açıda seçeceğin keyfine kalmış. Ben 35 mm'den memnunum, full frame makinada 50 mm'ye alışmıştım, ona çok yakın olduğu için rahat oluyor. Ama bir sonraki sabit lensi daha geniş açı verecek 20-24 arası almayı planlıyorum.

Bu "35 nasıl 50 oluyor" konusu da şöyle, eski makara film ile aynı boyutta (36x24) sensör yapmak kol gibi pahalı, o yüzden 1,5 kat küçüğü (24x16) sensör yapıyor, bu ölçüye "APS-C crop" diyorlar. Tam boy olan ise az önce dediğim "full frame". Aradaki fark kadar lensin odak uzaklığını (24, 35, 16-50 olan şey bu) çarpıyorsun, full frame'deki dengini buluyorsun. Micro Four Thirds'çüler 2 ile çarpıyorlar mesela. Sensör küçülünce fiyat düşüyor, makine ufalıyor, ama az ışıkta çekim kalitesi düşüyor ve arka planı bulanıklaştırmak daha zor oluyor. Bu yüzden ucuz fotoğraf makinesi veya cep telefonu ile foto çekince her yer net oluyor.

Bayağı bir şey yazmışım. :) Bir oku, sorun olursa sor, biraz daha yazayım. Ama uzun lafın kısası bence A6000 + kit lens 16-50 al, bir süre kullan, "genel amaçlı" en çok hangi odak uzaklığında kullandığına bak, sabit lensi de o uzaklıkta al. Genelde gruplar, iç mekanlar falan çekiyorsan 24 mm alırsın, sokakta ve biraz daha uzakta şeyler çekiyorsan 35 alırsın, portre çekiyorsan 50 alırsın..

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cep telefonu ile çektiğim fotograflar bana yettiği için ayrı bir makina taşımayı hiç istemiyorum. Ama öyle bir yükü göze alacak olsaydım sanırım Sony DSC-RX100 IV bakardım. Lens ..vb ile uğraşmadan compact makina tadıyla çok güzel işler yapabilen bir makinaya benziyor. Teknoseyir'de incelemesi de var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

RX100 serisi bayağı pahalı ama ya. Hele son revizyonu A6000'den daha pahalı bir çözüm olacaktır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

Önermiş olduğun alet de kafama çok yattı açıkçası, benim için önemli olan taşıması kolay olan ama aynı zamanda iyi fotoğraf çeken birşey almak idi :) Foto kalitesi nasıldır gerçi daha incelemedim ama.

Definitive beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

İlk mesajından tahmin etmiştim buna benzer bir cihaz aradığını.. Sonuçta lens değişen makinada illa ki yanında lens falan taşıman gerekiyor ve bir süre sonra o makina evde yatıyor. TS'in Youtube sayfasında güzel örnekler ..vs koymuşlar. Eğer makina taşıyacağımı bilsem herhalde ben de bu cihazı alırdım. Ama eminim yanıma almayı unutacağımdan. :)

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Griffon

elimde canon 450d dslr var aslında, biraz eski kalmış olsa da, biliyorsundur... performansından memnun değilim ama, lensi dandik olduğu için mi (18-55mm f3.5-5.6) yoksa makinanın kendisi mi dandik bilmiyorum... düzgün fokuslama yapamıyor, yapsa bile genelde çok kısa bir mesafe net, gerisi blur çıkıyor. ne yapmak, nasıl ayarlamak gerekir, düzeltilebilir mi?

@@Whooosh @@Lightning McQueen

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

Dün eve 2 gibi gelebildim, o yüzden şimdi yazıyorum :)

Ben öncelikle mevcut 450D ile diyaframı kısıp bir denemeni tavsiye edeceğim... Düzgün fokuslama olayına çözüm olmaz ama "çok kısa bir mesafe net, gerisi blur" olayına çözüm olur. Kısmak dediğim de 5,6 ise atıyorum 9-10 yapıp dene. Aynı mesafeden aynı cismi bir 5,6 ile, bir 10 ile çekip bakarsan net olan mesafenin ciddi miktarda arttığını göreceksin.

Bu arada, sabit lens f/2 f/1,8 diyafram falan diyoruz ya, bunlarda iyice kısa oluyor net olan mesafe.. Hani bir portre çekersin, tek bir göz net olur diğer herşey bulanık olur, o derece.

450D dSLR sonuçta, güncel kompakt vs. makinelerden kötü odaklayacağını zannetmiyorum, benim NEX-6'dan iyi odaklayacak (ve odak takip edecek) bir makine. A6000'den daha iyi diyemem ama, çünkü güncel aynasızlar bütün sensörü devamlı okuduğu için odakladığın şeyi "farkedip" onun üstüne gelecek odak noktalarını otomatik seçebiliyor, bayağı etkili oluyor bu sistem.

Bence sen önce bir diyaframı kısıp dene. 450D sonuçta kesinlikle "junk" olmayan bir makine, daha idare etmesi lazım. Ha, "Yanımda taşımıyorum, evde boş yatıyor" diyorsan o zaman aynasız veya RX100 iyi olabilir. Dün Ozan abi ile de konuştuk biraz senin konu ve RX100 hakkında. Bayağı güzel makine RX100 (seri olarak), cep telefonundan falan bariz daha iyi olacaktır ama en son modelleri bayağı pahalı, hani cep telefonu üstüne o kadar para koyup o performans farkını almaya "boyut önemli değilse" değmez. Boyut önemli ise daha iyi bir seçenek yok ama. :)

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Griffon

Cevap için sağol :)

Bana 450D'deki en büyük sıkıntı az sayıdaki odaklama noktası gibi geliyor. Yeni modellerde minimum 20-30 nokta varken bu cihazda yalnızca 9 nokta var, belki bu düzgün odaklayamamasındaki en büyük etkendir?

Bir de mesela, atıyorum şu lensi alsam;

http://www.amazon.com/Tamron-17-50mm-2-8-Aspherical-Lens/dp/B000EXR0SI

Üstünde gelen kit lens'den çok daha keskin ve güzel fotolar çekmek mümkün olur mu?

Konu baya sapmış oldu ama olsun, kendi konum neticede  :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gecenlerde bi arkadasin Nikon P900'unu denedim. Zaten zoom konusunda siradisi bir kamera ve goruntu kalitesi de hic fena degil. Uzerinde 24mm-1440mm esdegerinde sabit lens var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@

D450'yi de ben alırım kullanmıyorsan... Temiz 250 kağıt çalışır  :))

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony'den makine mi alınır yav... Fotoğraf makinesi dediğin Nikon olur, Canon olur, Pentax veya Olympus olur. Sony gitsin televizyon, müzik seti, telefon filan yapsın. Şimdi isim verip rencide etmek istemediğim, kendisini "amatör fotoğrafçı" olarak nitelendiren bazı arkadaşlar da full frame Canon makineleri satıp Nex 6 filan aldılar. Kendilerini esefle kınıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fotoğraf konusu açılmış ben yokum

hayırdır benden gizli saklı iş mi yapılıyor burada? 

hemen fikrimi belirtiyim. uzun yıllar nikon kullanmış biri olarak aynasız sisteme geçtim. tercihim benim Fujifilm den yana oldu. gayet memnunum. 

şimdi bir kaç soruyu cevaplıyım.

Sony a6000 güzel alet. fiyatına göre oldukça iyi. Ancak şöyle bir durum var. Sony sensor yapısını değiştiriyor. Farklı bir sensor teknolojisine geçiyor. bu Sensor'un ilk örneği de yakında çıkacak a7000 serisi. bu çıktığında 6000 fiyatı daha da düşecek. o yüzden beklemekte fayda var. Ben senin yerinde olsam ve tercihim eğer sony olacaksa illa, a7000 beklerim. hem yeni sensor yapısı hemde daha efektif hızlı makina olacak. Sony ile Fujifilm bu sensor'u birlikte tasarlıyorlar. Eş zamanlı olarak da Fujifilm X-ProII ( mark II ) çıkacak. sony ile aynı sensor'ü kullanacak. 

o yüzden beklemekte biraz fayda var. 
Eğer bekleyemem diyorsan Fujifilm cephesinde o makinaya eş değer ama daha iyi olan Fujifilm X-E2 modelini önerebilirim. Çok kaliteli bir alettir ve fujifilm'in geniş x system objektifleri ile çok çeşitli şekillerde işini fazlasıyla görür. 

Bu olay aslında biraz bütçeye bakıyor. Aletler ucuz değil ancak Fujifilm'in avantajı yurt dışına göre daha ucuz olması ürünlerinin. Bu sadece Türkiyeye özel bir durum. 

ama tavsiyem bu şekil taşınması kolay ve hafif bir gövde üzerine kaliteli bir lens ile kombine etmeniz.

Misal veriyorum ne kadar üst düzey gövde de alsan kullanacağın objektifin kalitesi kadar fotoğraf çekersin. 

o yüzden objektife daha çok önem vermen gerekir. 

Ağırlıklı olarak neler çekersin? neler yaparsın? bunları bilmem gerek sana lens önerilerim için. Ancak günlük kullanım için Fujinon XF 16-55mm F2.8 R LM WR Lens önerebilirimBu lens zoom aralıklı ve sabit diyafram oranlı bir lensdir. Her odak da sabit f2.8 değeri verir. Bu yüzden bu tarz lensler prime lenslere en yakın keskin ve detayı verir. Bunu takıp tüm fotoğraf çekimlerini gerçekleştiren kişiler var. Oldukça kalitelidir ancak fiyatı 3000 lira civarıdır. Eğer kaliteli bir lens istiyorsanız aşağı yukarı bu rakamları göze almanız gerekir. Sony tarafında kullanacağın kaliteli lenslerin fiyatlarıda ortalama bu civardadır. Başlangıç lens olarak ucuz bir lens önermem sana. Fotoğrafçılıkta yapılan en büyük hatadır bu. Kötü bir başlangıç seti ile hem fotoğrafçılıktan soğursun hemde daha sonra ki yatırımların için daha çok ödeme yapman gerekir. O yüzden başlangıçtan ödeme yapıp uzun süre kullanmanı tavsiye ederim. 

TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@jackjoker

söylediğin şey mantıklı, a7000 serisini ben de araştırmıştım ancak daha ortada somut bir bilgi yoktu, ne zaman çıkacağı da belli değil... fujifilm'e de bir bakayım madem öyle :) dediğin gibi iyi lens almak gerek.

@

D450'yi de ben alırım kullanmıyorsan... Temiz 250 kağıt çalışır  :))

250 ne abi çok öldürdün :)

400'e verebilirim; üstünde kit lens, 4gb sd card (700 küsür foto çekiyor en yüksek jpegde) var ve taşıma çantası da var bak mis gibi bundle  :mrgreen:

jackjoker beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok