tart

Member
 • Content count

  21
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  1

tart last won the day on December 18 2015

tart had the most liked content!

About tart

 • Rank
  Fresh Meat

Recent Profile Visitors

282 profile views
 1. 7.299.072 olacak core sayısı editleme göremedim.
 2. Kendi başlığını hakkeden bir gelişme yaşandı. Fujistsu yapımı 48 Core ARM mimarili işlemcilerle donatılmış FUGAKU Top 500 süperbilgisayar listesine 1 numaradan girdi. En yakın rakibi önceki lider Power PC mimarili SUMMIT'e 2.8 kata kadar fark atarak bunu başarmış. Liste de power pc ve x86 mimarilerinin ezici üstünlüğü var 481/500 7.299.72 adet çekirdek üzerinde Red Hat çalışıyor. 28.335 kW enerji tüketiyor. Summit 2,414,592 core ile 10.068 kW Cihaz Kobe Japonya'da Riken Computational Science Merkezinde devre alınmış. Listedeki 144 sistemde hızlandırıcı işlemciler kullanılmış ezici ağırlığı NVDIA (135) Bir ara rafa kalkar gibi olan ARM işlemcili sunucu projeleri canlanıyor gibi. Amazon Web Services te kendi arm işlemcili sunucuları olan Graviton ları 2. nesil ile güncelledi. İlginç gelişmeler. https://www.top500.org/news/japan-captures-top500-crown-arm-powered-supercomputer/
 3. Derken TOP 500 süperbilgisayar listesinin başına özel 48 core ARM işlemcilerle donatılmış Fugaku şak diye oturdu hem de en yakın rakibi Summit'e 2 kat fark atarak. Toplamda 7 milyon küsür core. İyimiş. Red Hat https://www.top500.org/news/japan-captures-top500-crown-arm-powered-supercomputer/ https://www.top500.org/system/179807/
 4. Bnede meraktan okuyorum açıkçası. Resmi tarhin biraz dışına çıkmak ilginç oluyor. Manyak bir adam olsa da boş bir adam değil bence.
 5. Biraz farklı ve ciddi bir cumhuriyet eleştirisi olan olan Sevan Nişanyan Yanlış Cumhuriyet kitabını bir çok kişi sevmeyecektir ama düşündürüyor ve sorgulatıyor açıkçası. Bu anlamda tavsiye ederim.
 6. Evet yanlış anlamışım ben de bakalım Pro serisi de nasibini alacak mı muhtemelen daha uzun vade de olur.
 7. Evet işlemci dünyasında uzun süredir görülmeyen bir değişiklik hareketlenme geliyor gibi. Apple kurucularından olduğu ARM mimarisini laptop ve pro serisi cihazlarında da kullanmaya başlayacak. ARM server konuları bir kaç sene önce isteneni vermememişti artık 5nm ile ve altı ile üretilen ARM işlemcili serverlar tekrar gündeme gelir mi ya da pc piyasasında da bir değişimi tetikleyeblecek mi bir kaç yıl içinde göreceğiz gibi. Yüksek performansta x86 rakipsiz kalmaya devam ederse zor gibi ama bu ciddi adım farklı konfigürasyon ve tasarımlarla durumu değiştirebilir mi gibi çok merak uyandırıcı soruları da beraberinde getiriyor. https://www.digitaltrends.com/computing/why-apples-transition-arm-based-macs-wont-fail/
 8. Son üçleme o kadar kötü ki bence de içinde biraz hikaye, karakter, diyalog barındıranı TLJ ve içlerinde en iyisi. Nedense herkes nefret ediyor sanki iyi bir şeyi TLJ mahvetmiş gibi beni de gülme alıyor. Herşey zaten yeterince berbat plus SJW shit. Hepsi prequllerden bile daha kötü hatta ve hatta. E1 den bile daha kötü Genişletilmiş evrenin bu saçma sapan üçleme için harcanmış olduğuna inanamıyorum derdim ama günümüz dünyası bu. Bu seri SW'yi yeni nesil yönetmenlere aktarmakla alakalı değil tamamen consumerlere film yapmak için yaratılmış. Çok ileride deep fake bilemem ne envai çeşit teknoloji ile kotarılacak fan yapımı çok iyi devam filmleri olacaktır. BONUS: JJ 'in klasik film yapma formülü: ALAKASIZ AKSİYONLA BAŞLA + KAREKTERLERİ GÖSTER + KONUYA GİR + ARA AKSİYONLAR + ÇAT BUM KÜT FİNAL YAP. Tamamen subjektif görüşlerimdir.
 9. İyi hoş güzel olmuş. Uzun zamandır uzak kaldım bunlardan. Pfsense te bunu kullanmıyor muydu ? HTTPS filtreleme artık daha pratik mi ? IP telefonlar için ALG denen bir ayar var güncel fw lerde yapılabiliyormu ? Aktif kullanıyorsanız + ve - lerini yazar msınız ? Teşekkürler.
 10. Apple yavaştan Intel'i terketme söylentileri gerçeğe dönüşecek galiba. İleride (2020) çıkacak yeni nesil A serisi işlemlcilerini Air' larda ya da benzeri kullanmaya başlamayı planlıyor Bloomberg'e göre. Pro modellerde zaten yardımcı işlemci olarak kullanıyormuş. Ancak ARM mimarisi ile masaüstü ağır işlemler yapılacak kadar güçlü mü bu işin altından hakkıyla kalabilir mi ne düşüyorsunuz ? Performans tarafında x86 mimarisinin başka teknolojiye yerini bırakması pek olası görünmüyor ,(ARM sunucu muahbbetlerini hatırlasınız unutuldu gitti)hem güç hem patentler anlamında pek olası mı ki? Diğer taraftan da mobil de ARM tekelini kıracak bir RISC-V Foundation kurulmuş. Açık kaynak bir mobil işlemci, Google, Samsung, WD, Berkeley Uni,Nvidia,Qualcomm gibi şirketlerde dahil olmuşlar. Softbank yüz milyar dolar gibi inanılmaz paraya almıştı. Açık kaynak mobile yönelik mimari fikri kulağa çok hoş geliyor. Önemli güncel gelişmeler. Konuyu yakından takip eden arkadaşların yorumlarını alalım.
 11. Artik 8-8.1 keyleri ile 10 kurulabiliyor olmasi lazim.
 12. İki sağlam diyalog yok. Her şey, her konu, her karakterin geçmişi geleceği havada kalmış. Bol aksiyon sahnesi ama çoğunlukla karambol ne oluyor anlamıyorsunuz. Ergen liseli kıvamında kötü karakter En güzel şey BB8 Eski karakterleri görmek iyi olmuş o kadar. Beklentiyi yüksek tutmayın.
 13. Pek muhtemel sizin de duyduğunuz gibi geçtiğimiz günlerde Google tarafından bu cihazların düşünüldüğü gibi çalıştığında dair açıklama kısa bir açıklama geldi ama bir detay yok. Bu açıklama ciddi bir etki yaratır diye umuyordum ama pek ses getirmedi. Heyecanlanacak bir durum var mı sizce de ? http://www.wired.co.uk/news/archive/2015-12/09/google-quantum-computing-d-wave edit:imla
 14. Ulusların Düşüşü (Why Nations Fail) Daron Acemoğlu 2. defa okuyorum şiddetle tavsiye ederim. http://www.idefix.com/kitap/uluslarin-dususu-james-robinson/tanim.asp?sid=JQM1HD8EUD8DT7BS88MQ&gclid=CNzNqp7Fq8kCFQGhGwod7TYGmw Güç, zenginlik ve yoksulluğun kökenleri. "Tarih, kaderden ibaret değildir!" Ulusların Düşüşü, tarih boyunca ulusların, özellikle de birbirine benzeyen ulusların ekonomik ve politik gelişmeleri arasında neden büyük farklılıklar olduğuna dair bir tartışma yürütüyor. Yazarlar kısaca "Neden bazı ülkeler zenginken bazıları yoksuldur?" şeklinde bir soru ortaya atıp, köleci toplumlar, feodalizm, sömürgecilik, kapitalizm ve sosyalizm uygulamaları arasında ilginç ve çok öğretici bir yolculuğa çıkıyorlar. Sömürgeler, koloniler, devrimler ve kurtuluş hareketlerinin gölgesi, günümüze nasıl düşüyor... Sanayi Devrimi, neden Moldovya'da değil de İngiltere'de başladı... Kara Ölüm denilen Veba, kralları, lordları, serfleri nasıl etkiledi... Toplumların elitleri ile en alttakiler arasında değişen ve değişmeyen ilişki biçimleri hangileridir... Ulusların Düşüşü, dünyaya bakışınızı ve kavrayışınızı değiştirecek. (Tanıtım Bülteninden)
 15. Araçlar Panasonic üretimi lityum pil kullanmaktaymış ve 70D 5850 adet, 85D ise 7104 adet pil barındırıyormuş. Tanesi 3 dolar olsa sadece pil maliyeti 21 bin dolarları buluyor. 5 yıl içinde pil performansı %20-30 artsa ki beklenti bu yönde menzil sorunu iyice bitecek demektir.