Çöp öğütme makinası kullanan var mı ?
0

Bu konuda 24 mesaj var

Merhabalar, 

Baharda yeni bir eve taşınacağım, sevdiğim ve dünya görgüsüne güvendiğim bir abim mutlaka mutfak lavabosunda çöp öğütme makinası olması lazım dedi.

Açıkçası bu yaşa kadar kullanmışlığım yok, biraz iptidai  olan "bi köşeye market poşeti koyup çöpü ona atma, sonra da kapının önüne koyup kapıcının almasını bekleme" yöntemi şimdiye kadar işimi gördü :) Diğer sistem de alışmadığım için garip geliyor bana. (Ama daha önce arabadaki yağmur/far sensörlerine ve sunroof a laf edip sonra da alışıp olmazsa olmaz kategorisine aldığım için tükürdüğümü yalama ihtimaline karşı sorayım dedim)

Aranızda kullanan var mıdır, bir defa kullanmaya alışınca vazgeçilmez oluyor mudur? Yoksa takması bakımı masrafı şusu busu derken çok da değmeyen bir şey midir?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Biz kullanıyoruz, evi aldığımızda tüm ankastre cihazlar ile birlikte çöp öğütücü de vardı.

Biliyorsunuzdur ama tekrar hatırlatayım, sadece organik çöpleri öğütebiliyor; yani yemek artıkları, çay posası, meyve-sebze kabukları vs... Ufak kemikleri de öğütebileceği yazıyor ama biraz riskli, bu yüzden biz hiç zorlamadık. Yani yine meşhur çöp torbanız -tercihen BİM :)- kalıyor...

Vazgeçilmez bir ürün değil ama memnun musunuz diye sorarsanız biz memnunuz; bulaşıkları makineye kaldırmadan önce artıkları dökmek; meyve soyduktan sonra kabuklarını dökmek, bozulmuş yemekleri falan komple dökmek ve çay posasını dökmek en yaygın kullanım senaryoları... Ama 1.000 lira falan da vermezdim açıkçası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

"bi köşeye market poşeti koyup çöpü ona atma, sonra da kapının önüne koyup kapıcının almasını bekleme" yöntemi 

:thumbs:  :thumbs:

Hocam filmlerde görüyoruz, bir gün mutlaka tıkanacak, sonra siz açmak için uğraşırken elinizi kapacak. Bence gereksiz risk almayın! (swh)

ResetButton beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çalışma sistemini ayrıntılı olarak bilmiyorum, öğütme sonrasında öğütme yapan bıçak ya da dişlerin arasında öğütülen şeylerin artıkları kalmıyor mu? kalıyorsa koku falan yapmıyor mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çalışma sistemini ayrıntılı olarak bilmiyorum, öğütme sonrasında öğütme yapan bıçak ya da dişlerin arasında öğütülen şeylerin artıkları kalmıyor mu? kalıyorsa koku falan yapmıyor mu?

Musluğu açıyorsunuz ve su akarken öğütücüyü çalıştırıyorsunuz. Böylece kendi kendini temizlemiş de oluyor. Koku yapmadı şimdiye kadar ama kitapçığında "koku olursa limon kabuğu öğütün" diye bir tavsiye var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ Benim de aldığım evde olsa mutlaka kullanırdım, onu biliyorum... Genelde aldığım cihazları akla gelir gelmez her özelliği ile kullanma huyum vardır zaten. Hatta alışsam bir sonraki evime de kesin yaptırırdım. Ama şimdi seçmesi de, taktırması da, maliyeti de gözümde büyüyor biraz. Bim torbası konusunda çok bir şikayetim yok, dahası evime gelecek kadınların da çöp öğütme makinasını kullanacağından şüpheli. Aldığım evye biraz cins  bir şey ve full granit olduğundan dolayı çöp öğütme makinasının düğmesi gibi şeyleri de taktırması zor olacak, dahası gelecek olan servisin de kafası basmayabilir. (Mersin'de hizmet sektörü tırt genelde) 

Görünen o ki, hem yüksek bir talebim olmadığı, hem de amelasyonundan/maliyetinden çekindiğim için bu iş muhtemelen olmayacak.

@@CandleGarden Anladığım kadarı ile o teknoloji bayağı değişmiş, merkezkaç sistemi ile dışarı alıp ondan sonra öğütmek gibi bir teknoloji var, parmağı kapmasını bırak elinle içine içine sokabiliyorsun. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çöp öğütücü o küçük lavabo kısmının altına takılacak, düğmesi ise tezgahta, elektrik anahtarı şeklinde olacak.

Ben kesin taktırılmalı diyemiyorum ama fena bir alet de değil. 250-300 lira olsa mutlaka takılmalı derdim ama en ucuzu 600-700 lira olunca ancak 50/50 diyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.copogutucu.com.tr/eticaret/index.php?sayfa=detay&act=view&code=85&catname=TERM%DDNATOR%A0HEAVY%A0%3Cbr%3E1/2%A0HP%A02600%A0Dev/Dak%A0Y%FCksek%A0H%FDz%3Cbr%3E220%A0Volt%A050/60%A0Hz

Yukarıdaki üründen var bizim lavaboda. vega'nın bahsettiği alet bu sanırım. biz organiklerin hepsini atmakla falan uğraşmıyoruz, yine çöp poşeti kullanıyoruz. Ev sahibi tıkanıklıklarda kullanıyordum dediği için, bizde o mantıkla kullandık. Şimdiye kadar gayet memnun kaldık bu aletten. Zeytin çekirdeği vs tamamen öğütüyor. O sırada evyede çatal bıçak varsa ses yapıyor titreşimden dolayı tabi ki :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam benim kiraya verdiğim evde bir sene oturduk, takılı gelmişti Franke marka, evde çocuk olduğu için korkudan 3. ay söktüm, o ana kadar da hiç kullanmamıştık zaten. Kiracıya da hiç kullanılmamış haliyle teslim ettim isterseniz kullanırsınız diye. Sonra öğrendik ki sitedekilerin yarısından fazlası söktürmüş kullanımı kolay olmadığı için. Yeni taşındığım evde yok yine eksikliğini yaşamıyorum, mutlaka olmalı türü bir alet değil kabaca. Kişisel olarak bir görüş olabilir tabi ama olmazsa olmaz türü birşey değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Var olan öğütücüyü "kullanımı kolay değil" diye söktürmek ilginçmiş. Kullanımı daha ne kadar kolay olabilir ki... 800-1000 lira verilecek bir alet değil belki ama olduğunda gayet kullanışlı, işe yarar bir ürün.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tabi dogayida dusunmek gerekiyor. Soz konusu cihazlar usa de ogutulen atiklari temizleyip dogaya birakmakta. Turkiyede bu tur bir aritma mevcut degil direk dogaya salinmakta, kanuni maddeye tabi degil suan icin. Baliklari dusunmekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 yil kullandim. Kokacak herseyi icine atip ogutuyordum. Ama cok gurultulu.

İyi kullanilirsa evden sadece ambalaj cikar. Ama karpuz kabugu falan ogutmuyor.

Salata kabugu, portakal kabugu vb. Bir de yemek tabagini sunnetlemiyorsaniz, delik kolunuz girecek kadar buyuk oldugu icin lavabo anlik tikanmiyor.

Ancak surekli su akitmak gibi bir dert var. Dikkat edilmezse catal kasik dusuyor ve bilinmez bir delige kolunuzu sokup aramaniz gerekiyor

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok kullanışlı olmadığı konusunda ısrarcıyım, takılı durduğu müddetçe her an meraklı bir çocuğun oyun alanı olup tehlike yaratma olasılığı da var. Çöpün sürekli alındığı, her katta çöp kutusu bulunan bir sitede oturunca zerre kadar gerekliliği de olmuyor. Hatta şu an oturduğumuz sitede her blokta çöp odası var, daha büyük rahatlık. Bence mutfakta filtre kahve makinesi daha olmazsa olmaz birşey.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bizde doğru dürüst bir kanalizasyon-arıtma sistemi olsa kullanılır aslında. Ama şu durumda sanıyorum ki çevreye daha fazla zarar verir bu öğütücüler. Bazı yerde doğrudan denize atılıyordur kanalizasyon hala.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok kullanışlı olmadığı konusunda ısrarcıyım, takılı durduğu müddetçe her an meraklı bir çocuğun oyun alanı olup tehlike yaratma olasılığı da var. Çöpün sürekli alındığı, her katta çöp kutusu bulunan bir sitede oturunca zerre kadar gerekliliği de olmuyor. Hatta şu an oturduğumuz sitede her blokta çöp odası var, daha büyük rahatlık. Bence mutfakta filtre kahve makinesi daha olmazsa olmaz birşey.

Hocam kan çıkar... Ben de kullanışlı olduğu konusunda ısrarcıyım... :)

Çocuklar için endişeniz varsa elbette sökülür ama endişeniz yoksa özellikle sulu çöplerin akıp-kokmaması için oldukça kullanışlı bir ürün. Mesela dolapta bir tencere çorba var ve bozulmuş, çöp öğütücü olmadığında bunu ortadan kaldırmak sıkıntı oluyor çünkü poşetler genelde delik çıkıyor. Hele hele doğada çözünebilir poşetler %90 delik oluyor...

Tehlike konusunda da içim rahat, nedenlerinde gelince... Öncelikle lavabo yüksek, çocukların erişmesi zor. Çalıştırma düğmesi daha da yukarıda, oraya yetişmesi daha da zor... Çöp öğütücünün olduğu küçük lavabonun ağzı kapalı, ağzını açsa bile altında direk çöp öğütücü yok, lastik bir parça var ve elinizi içeri sokmanız için o lastiği zorlayarak geçirmeniz gerekiyor. Bunların tamamını yapabilecek ve aynı anda düğmeye basıp aleti çalıştırabilecek bir insan min. 15-16 yaşında olacaktır ki o yaşta da zaten ne yaptığının bilincinde olur.

Tekrar iddiamı yineliyorum, bence kullanışlı bir cihaz ve 500 liraya kadar alınır. Ama 1000 lira gibi rakamlar verilir mi derseniz, paranız bol değilse verilmez derim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

El sokma şeklinde endişe varsa normal lavabolarda kullanılan delikli giderlerden koyun, çöp dökeceğiniz zaman oradan alın. Biz öyle kullanıyoruz. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya normal bir maaşım var, gene de benim param bol olabilir :)  

Yaşamımın kalanından kısıyorum ama oturacağım evin kasabileceğim ölçüde iyi bir şey olmasına da dikkat ediyorum. Gittim 2400 liralık evye satın aldım mesela (1600 e geldi), 2000 liralık iki tane duş sistemi aldım (pazarlıkla 1200 civarına geldi tanesi) falan... Gördüm ki bu yapılan masrafların "görünenlerini" evi satarken fiyata giydirmek mümkün, dahası garip rant ekonomisine sahip ülkemizde genelde evlerin değerlenmesi bu yapılan masrafları ikinci planda bırakabiliyor. Oturduğun da yanına kar kalıyor :) Neticede eve fazladan 10.000 lira masraf yaptığında fiyatı çok değişmiyor 

Hal böyleyken bu çöp öğütücüsünü de düşündüm ama, sanki Johny'ninki Ali'ye Veli'ye uymayacak gibi. Ekstra masraf, ortalıkta istemediğim bir düğme, gürültü, insanların kullanmaya itirazı falan derken o işte attığım daş ürküttüğüm vakvağa değmiyor gibi. Dahası evime gelecekler için bir talep karşılamıyorum, arzla talep oluşturmaya çalışıyorum, tutacağı kesin değil, ben bile çok anlamıyorken bu yaptığım yatırımın evi satarken geri döneceğinin garantisi yok falan... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben kullanışlı olmadığını düşünüyorum, tabi kullanışlı olduğunu düşünebilirsiniz ancak olmazsa olmaz bir ürün değil dediğim gibi. Bizim evde bu tür öğütülecek pek bir çöp olmuyor, hatta bozulmuş çorbadan bahsetmişsiniz ya, ben son birkaç sene içinde bozulan çorba gibi birşey hiç hatırlamıyorum. Sulu içerik barındıran çöpleri atma konusunda hiçbir sıkıntımız da olmuyor. Bunları öğütmekle vakit kaybı oluyor bence, çorbayı dök, düğmeye bas, o arada su akıt. Bir de plastik yoğun aksamı bulunan bu alet plastik koksun arada. Belki de Franke'ye özgüdür, ben memnun kalmadım, çocuk açısından da düşüneceğinizden çok daha tehlikeli maalesef. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bence çürük çarık şeyleri ayıklarken yada maydonoz falan temizlerken pratik olabilir. tıkanma yaptığı gibi 5-10 saniye çalıştırırsın en kötü. atıklar kanalizasyona gidiyor ama benim bildiğim istanbulda denize arıtmasız su döken belediye yok. o atıkları bi şekilde enerjiye çeviriyolarsa bozuk yemekleri organik çöpleri oraya dökmek doğaya fayda bile sağlayabilir

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tıkanan lavaboyu açmak adına çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve lavaboyu gidere bağlayan tüm parçaları söküp temizledim. Hazır ortalığı kaldırınca da temizlik yapıp, etrafı toparladım. Tam gün mesai üstüne mide bulandırıcı ve yorucu şu işi yapmamak adına inşallah kendi evimi alınca kesinlikle ama kesinlikle çöp öğütücüsü alacağım.

Tabi bu da çözüm olabilir ya neyse. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok