ASUS PG279Q G-Sync 27" 2560x1440
1 1

Bu konuda 40 mesaj var

Ben şu an ama ASUS GTX 980 Strix'leri kullanıyorum onların durumu da şöyle, GPU-Z'de boost hızı 1279MHz normalde, ben MSI Afterburner'dan +210 veriyorum ki 1489MHz oluyor toplamda, oyunda ise bu net olarak 1501MHz oluyor, bu kartlar zaten tam ayarladığın hızda birebir çalışmıyor bir miktar üzerine çıkabiliyor ama belirttiğim gibi Gigabyte GTX 980 Ti kartları kullanırken bu abuk oluyordu yukarıda verdiğim ASUS GTX 980 örneğine göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi,öncelikle altta dandik puan aldığı hal ile,iyi puan aldığı hal var Fire Strike ve Ice Storm'un. Isı hiç 70 üstüne çıkmadığı için Physics test de CPU kullandığı için koymadım o değerleri.

Ozan'dan rica ettim yaptı o GPU-Z olayını. Kontrol ettiğimde onunki normal 1300'e boost oluyor. Ama whatsapp grubundan birçok kişi de 1400 ve üstüne boost olduğunu kartlarının sorun olmadığını söyledi.

Logu kontrol ederken dikkatimi çeken başka birşey de benim GPU'nun hiç idle olmamasıydı. Sürekli olarak core speedde duruyordu. Netten baktım bunun sebebi olarak birkaç şey söylenmiş. O çözümler işe yaramadı. Daha sonradan benim bilmediğim GPU'yu kullanan bir program olup olmadığına bakmak için Process Explorer'ı açtım.

Geri zekalı Razer'ın arka planda çalışan Razer Chromium Render Process diye bir programı vardı ve GPU kullanıyordu. Kapattığım gibi GPU idle oldu. Mouse gibi birşeyin niye böyle bir program kullandığını çözmeye de çalışmayacağım. Birkaç tane daha böyle programı var Razer'ın. Hepsini disable ettim.

Adında Chromium olmasından tahminim bu chrome'un açılması ile beraber birşeyler yapıyor olabilir,saçmalıyor da olabilirim. Çünkü oyun oynarken FPS düşüşü ile chrome'u ilişkilendirmiştim. Esas müsebbibi bu olabilir.

Şimdi tekrar yapacağım testleri. Düzgün çalışacağını düşünüyorum.

post-34-0-81592400-1456076160_thumb.jpg

post-34-0-72498900-1456076162_thumb.jpg

post-34-0-40149900-1456076164_thumb.jpg

post-34-0-28964900-1456076166_thumb.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İhsan tekrardan güle güle kullan diyeyim monitörü. Ekran kartı konusunda sendeki kartın 1400 mhz'e boost olması enteresan bendeki 1300 olurken. Son olarak bahsettiğin Razer programlarını kapattıktan sonra yaptığın denemelerde idle ve boost hızlarında değişme oldu mu?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

boost meselesini yeni gördüm; 1400mhz'e çıkması normal. kartın spec'lerinde yazan değerler genelde taban değerler oluyor, firmware kartın durumuna göre (asic değeri, harcadığı güç, sıcaklık, vs. hesaplayarak) gpu hızını olabildiğince yükseltiyor. ancak o değerlerde kalması imkansız, ısındıkça aşağı düşer. benim kartımın (ftw olmayan model) kağıt üstündeki değeri boost için 1190mhz gözüküyor mesela ama pratikte 1342mhz'de çalışıyor. ısındıkça düşüyor tabi, 1290 civarında sabitleniyordu yanlış hatırlamıyorsam.

velhasıl kelam, 1400 olması bug değil normal, ancak o değerlerde sıkıntı çıkarıyorsa demekki defolu mal denk gelmiş... rma yapılabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düzeldi Razer'ın o aptal programı kapatınca. Testler normal. Sanırım Witcher ve Tomb Raider vs de düzelecek. Artık Idle olabiliyor ekran kartı. Boştayken Ozan'ın log dosyasındaki gibi 100mhz civarına düşüyor ekran kartı. Demek ki o aptal dosya bir şekilde sürekli çalıştırıyor GPU'yu. Bir şekilde de bu saçma performanslara neden oluyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konudan bağımsız mı bilemiyorum. Bende şu razer synapse progu aktif görünüyor mouse için arayüz. Bu meleti kapatmakmı gerekiyor aktif tutmakmı gerekli?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Düzeldi Razer'ın o aptal programı kapatınca. Testler normal. Sanırım Witcher ve Tomb Raider vs de düzelecek. Artık Idle olabiliyor ekran kartı. Boştayken Ozan'ın log dosyasındaki gibi 100mhz civarına düşüyor ekran kartı. Demek ki o aptal dosya bir şekilde sürekli çalıştırıyor GPU'yu. Bir şekilde de bu saçma performanslara neden oluyor.

Yıllar önce evde mouse olarak razer mamba kullanırken Razer'ın yazılımı da benzer olarak işlemciyi %100 çalışmasına neden oluyordu. Çok uzun süre bu nedenle kullanmadım mamba yazılımını. Bir kaç sürüm sonra anca düzeltebilmişlerdi. Dolayısıyla razer ile ilgili ise şaşırmam yani. Gerçi şuan da razer chroma klavye ile razer synapse yazılımını kullanıyorum ama onda böyle bir sıkıntıya denk gelmedim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Geçmiş olsun. PC'de böyle saçmalıklar oluyor "normal" karşılıyorum artık.:(

Oyun için donanım yapan firmasın yani insan yaptığı yazılım piyasadaki PC'deki diğer oyun için kullanılan donanımlarla nasıl çalışıyor, bir saçmalık falan var mı diye test etmez mi ?

Yıllar önce evde mouse olarak razer mamba kullanırken Razer'ın yazılımı da benzer olarak işlemciyi %100 çalışmasına neden oluyordu. Çok uzun süre bu nedenle kullanmadım mamba yazılımını. Bir kaç sürüm sonra anca düzeltebilmişlerdi. Dolayısıyla razer ile ilgili ise şaşırmam yani. Gerçi şuan da razer chroma klavye ile razer synapse yazılımını kullanıyorum ama onda böyle bir sıkıntıya denk gelmedim.

Korhan herşey Logitech, klavyeyi de bari Logitech G910 falan alsaydın.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Evet,yeni bir bulgu. Belki de yeni değil bilinen birşey. Refresh rate 144hz olarak seçili olunca gpu 900mhz'e idle oluyor,normalde 190mhz'e idle olurken.Bilindik bir bug veya bug değil nvidia seçimi imiş bu.144hz'de power oynaması ile başa çıkamıyor muymuş neymiş. Nvidia inspector ile olan bir çözümü var.

Ama en basit çözümü desktopta 120hz'e alıp,control panelden oyunlarda maximum refresh rate seçmek

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Olsun,bir sorunun kaynağını bulmak her zaman mutluluk verici.

İlerde sorunum olursa artık bakacağım yeni şeyler var. Herşey düzgün çalışıyor şimdi.

Bir kere de overclock ve calibration işi ile uğraşıp keyfime bakacağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok