Stereo ses sistemleri-DAC-Hoparlör v.b.
4 4

Bu konuda 565 mesaj var

açık ara fark derken? z5500 ile stereo ses olayı yanyana bile gelmesi ayıp bişi öyle diyim. birinde müzik dinliyorsun diğerinde sadece ses duyuyorsun ve duyulan ses de frekanslar birbirine girdiği için boğuk bişi oluyor.

logitech ve türevleri hatta daha ileri 5.1 sistemler ile müzik dinlenilmez. müzik dinlemek için tek yol var o da stereo düzen.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adam akıllı bir çevresel ses sisteminin temelini 2.0 set oluşturur. Müzik dinlerken sadece bu iki kolon çalışır. Çevresel sistem modunda bu iki kolon ön sağ ve sol sesleri verirler. Diğer kolonlar (arkalar, orta ve sub) bu sete uygun seçilir tabii. Pahalı işler vesselam, 5+1 kulaklık kullanmak bana daha mantıklı geliyor çünkü gündüz işteyim, gece gümbür gümbür film izlenmiyor ama 5+1 kulaklıkların alacağı çok yol var gibi...Bendeki Logitech rezalet bence örneğin...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dolby 'nin kulaklıklar için yeni 3d standardı var. Onun sonuçları oldukça başarılıymış, hatta gerçek 3d etkisi ancak kulaklıkla elde edilebilir diyorlar.

5.1 kulaklıkları kullananlar pek memnun değil gibi . Birkaç incelemeye bakmıştım (biri Linus'un incelemesi) , kulaklıkta çok sayıda driverın "gimmick" olduğunu, her kulak için tek sürücünün yeterli olduğunu söylüyordu. 

G930 'u kullanıyorum bazen film izlerken , yazılımı başarılı bence , daha iyi olabilir tabii.  Markadan bağımsız, her kulaklıkla çalışan Razer 'ın yazılımı var . Onun da sonuçları fena değil ama sorunlu bir yazılım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

stereo ses sistemi tavsiyesi bir yabancı forumda da sormuştum. Gelen tavsiyeler şunlar.

Mackie iyi gibi . Bunlar stüdyo monitor olarak konumlandırılmış, Flat response bizim kullandığımız amaçlarla kullanmaya uygun olmaz gibi geliyor. Studyo monitor kulaklıklar kullanıyorum, pek hoşuma gitmiyor . 

Ancak Mackie kendi sitesinde , tam olarak da konumlandırılmmamış. Monitorun yanınan , müzik, sinema vs de eklemişler. Kullananlar memnun gibi. BT bağlantısı olması da multimedia kullanımına yakın.

Fiyatı çok avantajlı. 

Bu setlere uygulanan gümrük farklı mı? Çünkü %20 gibiyse, alınan gümrük bedelinin bir kısmı iade olacak.

http://www.amazon.com/JBL-Professional-LSR305-Studio-Monitor/dp/B00DUKP37C

http://www.amazon.com/Mackie-CR5BT-Series-Channel-Monitor/dp/B015U623MQ/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Bir de şu var ama doğru dürüst inceleme yok. Subwoofer ile fiyatı fena değil. 

http://www.amazon.com/M-Audio-AV42-20-Watt-Professional-Speakers/dp/B00X741TB0/ref=dp_ob_title_ce

Riske girmek istenilmiyorsa, AudioEngine A5+ tercih edilecek. Kullanan hemen herkes memnun.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bx5 güzeldir, yalnız referans monitördür bunlar.

Referans monitor, studio monitor olasında ne sakınca var? 

çok mu rahatsız edici ses? Mackie sitesinde çok net ayırt etmemiş, sanki çok amaçlı kullanılabilir havası vermişler.

mesela A5 'in ne farkı var Studio monitorlerden , kendisi EQ mu uyguluyor? Studio monitorü yazılım EQ kullansak nasıl olur?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Referans monitor, studio monitor olasında ne sakınca var? 

çok mu rahatsız edici ses? Mackie sitesinde çok net ayırt etmemiş, sanki çok amaçlı kullanılabilir havası vermişler.

mesela A5 'in ne farkı var Studio monitorlerden , kendisi EQ mu uyguluyor? Studio monitorü yazılım EQ kullansak nasıl olur?

Normalde hiçbir sakınca yok. Şöyle ifade edeyim, müzik dinlemek veya icra etmek için her türlü araç gereci kullanabilirsiniz, bu tamamen zevk meselesi.

Öte yandan çoğu hi-fi dinleyicisi sinyalin geçtiği anahtar cihazların sinyale eklediği bazı karakteristik özellikleri sever. Çoğu hi-fi set, müziğe biraz rengini katar. Lambalı yükselteç hastalığının temel dayanağı burası aslında. Buna benzer "arkadaş ben sinyale minimum etki istiyorum" diyen dinleyiciler de mevcut. Kullanılan hoparlörler de aynı şekilde, daha doğrusu tüm sinyal zinciri (kablolar dahil, kablolara servet yatırılılmasının sebebi budur) dahildir bu konuya

Bir kısım bu işi profesyonel olarak kayıt ve mix şeklinde icra ettikleri için bu tipler genelde olabildiğince müziği kaynağından çıktığı gibi dinlemeyi tercih eder. Fakat bu sizi yanıltmasın; kayıt, mix ve master işinde birden fazla referans monitör setlerinin yanı sıra bilinen hi-fi setlerle de dinleme yapılarak son kullanıcının ne duyacağına da bakılır. Her türlü ortamda olabilecek en iyi sonucu verecek mixe ulaşılmaya çalışılır.

Bx5' ler giriş seviyesi monitörler olarak bilinirler. O yüzden Hem monitör hem genel olarak her türlü ses sinyalini dinlemek için uygundur. A5' de benzer şekilde ama A5' in hi-fi tarafı daha baskın, amatör (pro olup da kullanan var mı bilemiyorum) mix işlerinde kullanılabileceği belirtiliyor. Sinyal karakteristiği bayağı bir doğrusaldır. Bx5' ler ile arasında ne kadar fark bilemiyorum karakteristik açısından, bunu ayrıca incelemek lazım.

EQ neden tercih edilmez? Çünkü dinleyiciye amelelik yaptırır ve orjinal mixi duymanızı engeller. Dinlediğiniz her kayıt için oturup EQ ayarlamak işin zevkini öldürür. Orjinal mixde dinleyicinin kaydı nasıl duyması istendiğine karar verilir. EQ kullanarak bunun üstüne basmış oluyorsunuz. Müziği icra edenin performansı kadar mixi yapan vatandaşın da başarısı önemlidir bu konularda.

Sonuç olarak referans monitörler dinleyiciye aşırı çiğ gelebilir.

Dilimin döndüğünce anlatmaya çalıştım. Eksik veya yanlışlıklar olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

YouTube'da gördüğüm müzik üretimi işi ile uğraşanların masaları yanında üç, dört ayrı set gördüğüm oldu.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Referans monitor , kendisine ne iletilirse, ona uygun ses ürettiğine göre ,ses kartı ile manipüle edip, A5 gibi ses gönderilemez mi?

Mackie  hakkındaki yorumlar çelişkili. Çok beğenen de var, müzik, film vs için iyi değil, ses çok soğuk ve düz ; diye şikayet eden de var. Dolayısı ile ne yaptığınızı biliyorsanız, yukarda söylediğim gibi bir çözüm varsa düşünülebilir. Fiyatı çok güzel çünkü. 

Bu tip studyo monitorlerin üzerinde balanced , unbalanced isimli iki giriş oluyor. Biri toprak hattı içeriyormuş. Buna Chromecast bağlanıyor mu? Yoksa bağlantı teke düşmüş oluyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba,

Konuya ortasından dalarak aşağıdaki hoparlörler hakkında fikrinizi alabilir miyim?

https://www.amazon.co.uk/Acoustics-Bluetooth-Active-Bookshelf-Speakers/dp/B00V5GN38E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1461657584&sr=8-1&keywords=Q+Acoustics+Q+Media+BT3

Audioengine'den farklı olarak bluetooth seçeneğinin olması hoşuma gitti

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Merhaba,

Konuya ortasından dalarak aşağıdaki hoparlörler hakkında fikrinizi alabilir miyim?

https://www.amazon.co.uk/Acoustics-Bluetooth-Active-Bookshelf-Speakers/dp/B00V5GN38E/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1461657584&sr=8-1&keywords=Q+Acoustics+Q+Media+BT3

Audioengine'den farklı olarak bluetooth seçeneğinin olması hoşuma gitti

Marka olarak cok basarili oldugunu soyleyebilirim. Bu modeli kullanmadim, 2050i modeli kule hoparlorlerini kullaniyorum. What hifi'dan incelemelerine bakarak alinabilecekler listeme almistim, sonra denedigimde cok cok memnun kaldim.

Bu model icin de guzel seyler soylemisler : http://www.whathifi.com/q-acoustics/q-bt3/review

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de sunu sorayim, iyi yonga kullanan, fiyat/performans urunu diyebilecegimiz hangi DAC'lar var?

Hifi olayinda plasebo etkisi cok fazla gercekten. Bir tane hifi urunler satan magazaya gitmistim, 2. el 1m kablo icin 500$ istedi. Bildiginiz bakir kablo.

Ben gittim cok ovulen Monoprice kablodan aldim : http://www.amazon.com/Monoprice-102747-50-Feet-Enhanced-Oxygen-Free/dp/B001UNGJF6

Eminim ben bu 500$'lik kablo ile hicbir fark duyamazdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Referans monitor , kendisine ne iletilirse, ona uygun ses ürettiğine göre ,ses kartı ile manipüle edip, A5 gibi ses gönderilemez mi?

Mackie  hakkındaki yorumlar çelişkili. Çok beğenen de var, müzik, film vs için iyi değil, ses çok soğuk ve düz ; diye şikayet eden de var. Dolayısı ile ne yaptığınızı biliyorsanız, yukarda söylediğim gibi bir çözüm varsa düşünülebilir. Fiyatı çok güzel çünkü. 

Bu tip studyo monitorlerin üzerinde balanced , unbalanced isimli iki giriş oluyor. Biri toprak hattı içeriyormuş. Buna Chromecast bağlanıyor mu? Yoksa bağlantı teke düşmüş oluyor. 

Bu konu biraz karışık. EQ ile hoparlör emülasyonu var olan bir şey ama bu şekilde uygulanmıyor. Dediğim gibi A5' in karakteristiği de oldukça doğrusal, böyle bir yönteme ihtiyaç olacağını pek sanmıyorum, daha doğrusu pek uygulanabilir bir yöntem değil. Mackie ile A5' in frekans eğrilerini karşılaştırın, arada çok fark görebileceğinizi pek sanmıyorum. Bu tip işlere kafa yorup zaman harcamayın, beğendiğiniz bir seti veya beğeneceğinizi düşündüğünüz bir seti (imkan varsa dinleyerek yoksa bolca yorum okuyarak, bayağı bolca) alın mutlu bir şekilde hayatınıza devam edin :). Müzik, film için alıyorsanız referans monitör alıp "aaa çok soğuk, düz" demek mantıklı değil zaten temelde. Tüm bu yorumların kişiden kişiye değişeceğini de her zaman aklınızda bulundurun.

Balanslı bağlantı farklı bir mevzu, topraklama ile alakası yok. Balanslı iletimin temel çıkış noktası zayıf bir kaynaktan çıkan sinyalin başına yolda gelebilecek etkileri en aza indirmek için çok uzun kablolarda kullanılan bir yöntem. Ev ortamında ihtiyaç duyacağınızı (pro değilseniz) sanmıyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

...Bu tip işlere kafa yorup zaman harcamayın, beğendiğiniz bir seti veya beğeneceğinizi düşündüğünüz bir seti (imkan varsa dinleyerek yoksa bolca yorum okuyarak, bayağı bolca) alın mutlu bir şekilde hayatınıza devam edin :)...

Ben de bu kafadayım, bu şekilde hayatta vakit harcayamam böyle bir konu üzerinde.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Marka olarak cok basarili oldugunu soyleyebilirim. Bu modeli kullanmadim, 2050i modeli kule hoparlorlerini kullaniyorum. What hifi'dan incelemelerine bakarak alinabilecekler listeme almistim, sonra denedigimde cok cok memnun kaldim.

Bu model icin de guzel seyler soylemisler : http://www.whathifi.com/q-acoustics/q-bt3/review

Yorumlarda güzel gözüküyor gerçekten.

Alacağım hoparlörleri pikap ve TV'ye bağlamayı düşünüyorum. Pikap kullanımı ilk başlangıçta kısıtlı olacağından bluetooth da güzel bir avantaj olacak. Audioengine a5+ ile benzer bir kullanım alanı yaratmak için bir de ilave DAC maliyeti olacak sanırım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu konu biraz karışık. EQ ile hoparlör emülasyonu var olan bir şey ama bu şekilde uygulanmıyor. Dediğim gibi A5' in karakteristiği de oldukça doğrusal, böyle bir yönteme ihtiyaç olacağını pek sanmıyorum, daha doğrusu pek uygulanabilir bir yöntem değil. Mackie ile A5' in frekans eğrilerini karşılaştırın, arada çok fark görebileceğinizi pek sanmıyorum. Bu tip işlere kafa yorup zaman harcamayın, beğendiğiniz bir seti veya beğeneceğinizi düşündüğünüz bir seti (imkan varsa dinleyerek yoksa bolca yorum okuyarak, bayağı bolca) alın mutlu bir şekilde hayatınıza devam edin :). Müzik, film için alıyorsanız referans monitör alıp "aaa çok soğuk, düz" demek mantıklı değil zaten temelde. Tüm bu yorumların kişiden kişiye değişeceğini de her zaman aklınızda bulundurun.

Balanslı bağlantı farklı bir mevzu, topraklama ile alakası yok. Balanslı iletimin temel çıkış noktası zayıf bir kaynaktan çıkan sinyalin başına yolda gelebilecek etkileri en aza indirmek için çok uzun kablolarda kullanılan bir yöntem. Ev ortamında ihtiyaç duyacağınızı (pro değilseniz) sanmıyorum.

Kafa yormak değil hocam, hiç bilmediğim bir konu olduğundan neyin ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. 

Bu tip referans monitor kullananlar equalizer apo isimli bir uygulama ile oyun , film gibi senaryolarda bassları biraz arttırıyorlarmış. setten daha iyi sonuç almak için RoomEQ 'i ekleyenler de var.

http://www.softpedia.com/get/Multimedia/Audio/Other-AUDIO-Tools/Equalizer-APO.shtml

Dinleme şansımız olsa şeçim çok kolay olacak . Yorumlara bakma şansımız var, ordan çıkardığım çoğumuzun memnun kalacağı AudioEngine.  

Diğer markaların amazon'da satılmaları ve fiyatları büyük avantaj.  Bu arada Reddit / audiophile 'da audioengine pek populer değil. Onlar biraz daha referans monitorlere eğilimliler , yukarıda link verdiğim JBL studyo monitor  en beğenilen model mesela.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Heco markasını nasıl bilirsiniz? Daha önce bu markanın stereo hoparlörlerini kullanan oldu mu aramızda?

Temiz bir 2. el Heco Victa Prime 302 alma ihtimalim var uygun fiyata. Bizim bu işlerle uğraşan, daha doğrusu imalat yapan bir arkadaş var. Hand Made Hifi markası ile kişiye özel üretim yapıyor, Serenity modeli meşhurdur. Ona sordum Heco'yu, "O ne la büyücü ismi gibi" dedi :) E o zaman bana 1000 liraya Serenity yap dedim, duymamazlıktan geldi :)

Heco Alman malı bir ürün ama hakkında çok fazla yorum bulamadım. Dinleyerek alacağım aslında ama bir ön araştırma yapayım diyorum dinlemeye gitmeden önce.

Aslında gönül istiyor ki şöyle temizinden bir Pioneer HPM-100 set alalım koyalım odamıza...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@ResetButton,

Yalnız bu mesajınızla işin yönü değişti biraz. İş salt bass kazanımına döndü sanki. Bu işlerle uğraşacağım diyorsanız istediğinizi alın tabii, dediğim gibi tamamen keyfe kalmış bir durum.

Fakat bu kadar teknik bir işe girmeden iyice araştırmanızda, kavramları iyi oturtmanız gerek. Mesela hiç ortada olmayan bir şeyi EQ ile ekleyip çıkaramazsınız. Bendeki A2' lere EQ kullanarak bass kazanımı sağlayamazsınız örneğin (nispeten). Hangi monitör veya hoparlör setini almış olursanız olun, film, belgesel, oyun vb. gibi ses, ses efekti vs. mixliyorsanız bir adet sub eklemek icab eder. Gerisin geri dinlerken de o mixajı düzgün duyabilmek için yine sub gerekir. Yani "monitör aldım, bassı EQ' dan hallettim" bana pek mantıklı gelmiyor. Zaten EQ mevzusu da çeşitli. Grafik EQ ile olacak iş değil, frekansları band genişliği sınırlıdır. Parametrik EQ ile bellirli bir kazanım sağlanabilir ama bir sub ile kıyaslanamaz kaldı ki abartırsanız ses çamurlaşacaktır. İyi bir sub üzerinde parametrik EQ ile gelir zaten (daha doğrusu kesme frekansı ve eğimi ayarlanabilen bir alçak geçiren filtre diyelim).

Ek olarak elinizdeki setten verim almanız bulunduğunuz odaya ve pozisyona göre değişir. Basların birbirini sönümlediği bir pozisyondaysanız bunu EQ ile düzeltemezsiniz bunu bilin. Benzer şekilde benim gibi fındık kabuğu kadar odanız varsa o odaya atıyorum z5500 alınıp konulmaz. EQ ile belirli bir optimizasyon yapılabilir ama ben yine de şüphe ile bakıyorum bu olaya. Şimdiye kadar hiç ihtiyaç duymadım. Kıytırık da olsa bir sub var bende, çalıştırmıyorum örneğin A2' lere rağmen.

Bence eli ayağı düzgün bir set alın. EQ beleş, istediğiniz gibi oynayın. İleride duruma göre sub eklersiniz. Bu da bir yöntem.

OnLyTNT tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence eli ayağı düzgün bir set alın. EQ beleş, istediğiniz gibi oynayın. İleride duruma göre sub eklersiniz. Bu da bir yöntem.

Tam olarak ben de onu yapmaya çalışıyorum.

Yukarda yazdığım gibi , aslında A5 alıp geçmek en temizi. Ancak Reddit te ilgili bölümdekiler , bu yollara gitmeyi daha uygun buluyor. Bilgi olsun diye ekledim.

Balans bağlantısını şunun için sordum. Bu hoparlorlerin çoğunda ikinci bağlantı olarak bu var. Biçimi de uyuyor. Bunlara Chromecast bağlayabilir miyim?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben size yolu gösterdim o yolda yürümek size kalmış :). Hi-fi ile ilgili, müzik veya ses ürerimi ile uğraşılan özelleşmiş forumlara da göz atın, hatta oralara mesaj atıp fikir alın derim daha sağlıklı bir karar vermek istiyorsanız. Nokta atışı set tavsiyesi de alabilirsiniz belki oralardan. Ben bunu yapamam mesela her ne kadar işin tekniğinden bahsediyor olsam da ürün tecrübesi yapmadığım için net bir yönlendirme yapamam.

Chromecast için:

https://support.google.com/chromecast/answer/6280276?hl=en

Bu tip girişleri olan her türlü sete bağlayabilirsiniz. Ek olarak analog stereo girişi olupta direk kutudan çıkan kablolarla bağlayamasanız da çeşitli dönüştürücü ürünlerle veya özel çözümlerle bağlanabilir. Yeter ki analog stereo girişi olsun kolonların bir şekilde. Almaya karar vereceğiniz ürünün üzerinde ne tip girişler var onlara bakmanız gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
4 4

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok