Notebook bazen aşırı yavaşlıyor harddisk ışığı hep yanıyor
0

Bu konuda 15 mesaj var

Formatlamama rağmen bazen hatta çoğunlukla harddisk ışığı hep yanarken chrome dahi açamıyorum. aşırı yavaşlıyor. sebebi nedir acaba ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sorun bazında baktığımız zaman anakartta ve/veya hdd'de sıkıntı olabilir. 

HDD bir SSD ile değiştirmenizi öneririm, çok yavaşlatıyor sistemi o diskler artık 

rigormortis beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HD Tune diye bir program var, onunla harddiskinize bad sector taraması yaptırabilirsiniz, bir onu deneyin.

Aynı durum şirketteki başka bir laptopta var, çözülemedi bir türlü. İşletim sisteminin yüklü olduğu diske SSD şart bence. Ben öyle kullanıyorum. (DVD-Rom' u çıkarttım çift disk var laptobumda)

rigormortis beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows hizmetlerinde "Superfetch - Hızlı Getirme" hizmetini kapatıp bir de öyle deneyin.

deneyeceğim tesekkurler.

Sorun bazında baktığımız zaman anakartta ve/veya hdd'de sıkıntı olabilir. 

HDD bir SSD ile değiştirmenizi öneririm, çok yavaşlatıyor sistemi o diskler artık 

pek anlamam bunlardan ama bilgisayarcı arkadasa danisayim :( şu anda harddisk ikiye bolunmus halde d'de suruculer falan var yani onlar hiç silinmiyor ve formatlamak çok kolay oluyor her seyi kendi kendine yapıyor. bu dediğinizi yaparsam gidecek tabi onlar degil mi ?

HD Tune diye bir program var, onunla harddiskinize bad sector taraması yaptırabilirsiniz, bir onu deneyin.

Aynı durum şirketteki başka bir laptopta var, çözülemedi bir türlü. İşletim sisteminin yüklü olduğu diske SSD şart bence. Ben öyle kullanıyorum. (DVD-Rom' u çıkarttım çift disk var laptobumda)

programı indirip deneyeceğim. hiç anlamamki o işerden :( ssd alıp taktırabilir miyim şu anki haliyle ? windows a bir şey olur mu ? format mı gerekir sonrasında ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

HD Tune şöyle bir program (Diskinizi seçiyorsunuz, Error Scan' ı seçiyorsunuz, sonra Start' a basıyorsunuz, aşağıdaki gibi grip kutucukları yeşil yapıyor sırayla. Eğer kırmızı olursa bir kutucuk diskinizde bad sector var demektir ve en yakın zamanda değiştirmeniz gerekmektedir.)

hd-tune-12.jpg

Normalde laptoplarda çift disk olmuyor. Ben benim laptobun DVD-Rom' unu çıkardım, laptobumun modeline göre bir hdd Caddy aldım, SSD' yi Caddy' e taktım. Caddy denilen şeyi kabaca şöyle:

sku_129985_2.jpg

Yalnız harddiskinizin modeline göre almanız gerekiyor, her caddy her laptoba uyumlu olmuyor.

Daha sonra adını hatırlamadığım bir disk klonlama aracı ile normal diskimi SSD' ye klonladım (boyutları farklıydı), şu anda işletim sistemi SSD, programlar normal kendi diski olarak çalışmaya devam ediyor.

rigormortis beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Optik sürücü yerine sata çeviricili kızaklardan bende kullanıyorum. Ana disk yerine ssd takmıştım, kızağada kendi hddsini takmıştım. Artık öyle bir alışmışız ki zaten 5400rpm laptop hddleri gerçekten çok kötü oluyor hız olarak verim olarak. Artık depo niyetine bile verimsiz buluyorum ben onları. :D

rigormortis beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

USB'den çalışan bir Ubuntu sürümü veya başka bir Linux dağıtımını deneyebilirseniz hard disk ve işletim sistemi dışındaki işlemci, ram vb türü sorun kaynaklarını görüp eleme şansınız var.

Ya da C sürücüsüne yine bir Linux sürümünü 2. işletim sistemi olarak kurarsanız Windows'tan bağımsız olarak hard disk durumunu da test etmeniz mümkün. Eski işlemcili bazı dizüstü cihazlarda Windows Antimalware servisinin sistemi felç ettiğine çok kez tanık oldum.

rigormortis beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence önce diskte sorun ihtimalini elemek için HD Sentinel gibi bir program kurup SMART kayıtlarını isteyin. Herhangi bir sorun varsa orada yazacaktır. 

Diskte bir sorun yoksa, RAM kullanımınıza iyi bakın. 5400rpm diskli notebooklar bile olabiliyor, RAM dolup da Swap yapmaya başladığı (RAM'e sığmayan sayfaları diske page atmaya başladığı) zaman disk ışığı sürekli yanacak ve ağır bir işlem yapmıyorsanız dahi sistem acayip kasacaktır. Bunu anlamanın yolu kaynak kullanımını izlemek, Windows 'da "Resource Monitor" u açıp, Memory kısmında "Hard Faults/sec" istatistiğine bakın, herşeyin süper olduğu bir sistemde bu sayı sıfır veya sıfıra yakın seyreder. Eğer bu sayı sürekli yüksek seyrediyor ve "Physical Memory" kısmında çok az boş alan görünüyorsa demek ki RAM size yetmiyor. Ya daha az şey kullanacaksınız, ya da RAM 'i yükselteceksiniz.

Burada da sorun yoksa diski bir uygulama çok kullanıyor olabilir, onu da bahsettiğim "Resource Monitor" ekranından görebilirsiniz. "Disk Activity" sekmesinin altında sıralanacaklardır. Burada alt kısımda Disk Queue Length 'in 0 'a yakın bir sayı olması idealdir. 

Kısaca benim ilk etapta tahminim ya disk sorunlu ya da kaynak yetişmiyor.

SEP and TiesTorN beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence ilk önce hangi programın meşgul ettiğini task manager'dan anlamaya çalışın. Mesela eski bir laptopta Windows 7 yüklerken, windows update'in saçmaladığına şahit oldum. Elle updateleri yapıp düzeltmek zorunda kaldım. Donanım arızası olmayabilir yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok