Depolama ve yedekleme amaçlı external harddisk(veya nas?)
0

Bu konuda 15 mesaj var

Merhabalar arkadaşlar,

Birkaç gündür yedekleme ve depolama amaçlı kullandığım harddiskten dosya kurtarmakla boğuşuyorum. Fotoğraflar, videolar, taranmış evraklar, tez vs gibi önemli dökümanlar bulunuyordu. Sadece yedekleme amaçlı kullanıldığı için bilgisayarlar arası hiç dolaşmadı sadece benim pc ve hanımın laptop arasında çalıştı. Evden dışarı çıkmadı. Kullanılmadığı zaman da çekmede saklanıyordu. Yaklaşık 3-4 aydır bakmıyordum geçenlerde yedeklerime bakayım dedim ve bazı dosyalara erişirken tıkırtı sesleri, dosyayı bulamama ve hata verme şeklinde sorunlarla karşıladı sağolsun. İlk bağlantıda problem yok, aleti görüyor ve ana dizin çıkıyor sonra dosya bazlı hatalar başlıyor. Tarama yapınca yüzlerce hatalı nokta çıkıyor. Şimdi kurtarma yazılımı ile parçaları kurtarmaya uğraşıyorum. 

Geçmiş deneyimimde wd mybook 500gb external bağlantı noktası sebebiyle sorun yaratmıştı. :|   Kutusundan söktüm internal olarak kullanmaya devam ettim. :D

Şu anda ofis bilgisayarıma bağlı wd elements 1tb bağlı uzun süredir sorunsuz çalışıyor. :icon_think: 

Evdeki sorun yaratan arkadaş segate 1 tb expansion serisi. :icon_mad:  :icon_mad:

Sorularım şöyle bu işin markadan çok şansla mı alakası vardır? Yoksa süreye bağlı kronik sorunlar mı ortaya çıkıyor? böyle deneyimleri olan var mı?

Sağlam bir depolama için artık mekanikten vaz mı geçmeli? SSD gibi bir sisteme mi yönelmeli? (O zaman da bütçe tabi sorun ve de ömrü mekanik e oranla nasıldır?)

Veya mekanik devam edip raid sistem mi kurmalı? Bu konuda en az 2 yıldır sorunsuz depo amaçlı harddisk kullanan arkadaşların tavsiyelerine açığım.

(Not: önemli proje dosyalarımı, tez, evrak gibi belgeleri hem pc hem de bulutda yedekliyorum. Bulut kullanımı dışında önerilere ihtiyacım var.)   

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NAS + Bulut + Flash bellek tabanlı bir yedekleme çözümü işinizi görebilir.

Film ve müzik arşivi için evde 1 tane RAID 1 NAS, bir tane RAID 5 NAS kullanıyorum. Çok önemli dosyaları buluta ve flash belleğe yüklüyorum. Çok önemli dosya dediğim şeyler fotoğraf ve belgelerden oluşuyor. Bunları yedeklemek için 15 GB'lık bir Google Drive hesabı ve 32 GB'lık bir USB flash bellek işimi görüyor. Kullandığım Synology NAS cihazının farklı bulut hesaplarına eşzamanlı senkronizasyon özelliği mevcut. Yani belirlediğiniz bir klasörü sizin bir müdaheleniz olmadan bulut hesabınıza yedekleyebiliyor. Yedeklenmesini istediğiniz dosyayı bu klasöre kopyalamanız yeterli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SSD'lerin ömrü data sheetlere bakınca mekanikler kadar değil. Fakat techreport'un geçen sene yaptığı endurance testinde ciddi read write yapan SSD'ler var. Fakat hiç kullanılmasa da zaman göre bir kayıp olma ihtimali de söz konusu olabilir.

HDD olarak WD Red serisi ile yapılmış bir NAS senin aradığın çözüme benziyor. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de NAS + Bulut kullanıyorum. Bulut için okuldan gelen sınırsız google drive hesabına Arq Backup ile yedek alıyorum, saat başı sistemi tarayıp değişiklikleri yansıtıyor buluta.

Daha önce de NAS + Crashplan kullanıyordum ama fiyat politikaları nedeniyle onu kullanmayı bıraktım. Fakat senede 50-60$ kadar ayırma şansınız varsa çok sorunsuz çalışan bir sistemdir.

Orjinal + evdeki yedek + buluta yedek üçlüsünde dosya kaybedilme olasılığı yok denecek kadar düşük. Yedek aldığınız disk bozulsa orjinal dosya duruyor, orjinal bozulsa yedek duruyor. Evdeki ekipmana bir şey olsa buluttaki duruyor.

Sizin durumda sıkıntı yedek aldığınız disk harici dosyaların sisteminizde durmuyor oluşu nedeniyle çıkmış anladığım kadarıyla.

SSD konusunda okuma-yazma ömürleri inanılmaz uzun hale geldi fakat zamana karşı yıpranmaları konusunda bir çalışmaya rastlamadım ben. Teknoloji de çok eski olmadığından uzun vadede kullanmayı düşünmezdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben wd ile ciddi problemler yaşadığım için nefret ettim hem iMac hem de my book 1 tb diskler benzer zamanlarda uçtu gitti ve şikayet olarak benzet şikayetler mevcuttu bende de. İşin kötü tarafı daha yeni nesil olsa da AirPort time capsule içinde de wd var. Şu anda önemli tüm dosyaların onedrive içinde ve sürekli yedekleniyor, ana klasör de iMac'te durduğu için time capsule sürekli yedekliyor. Tabi hem fiziki olarak hem de bulutta aynı anda duruyor dosyalarım. Henüz kaybetmedim ama tek doğru çözüm bu gibi geliyor bana.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görünen o ki biraz buluta upload mesaisi yapılacak. Ev içinde nas çözümü yapılacak. WD red serisine baktım fiyatları diğer serilere göre bir tık üst ama alınmaz değiller. Bu durumda bir nas cihazı lazım @@Najaz Synology markasını yazmış. Baya profesyonel ürünlere benziyorlar ama fiyatlar da ona göre :D . Uygun fiyatlı nas önerisi olan var mı? Seagate'den bir süre uzak duracağım gibi zira ofisten başka bir arkadaşın da başına böyle bir olay gelmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

NAS işini uygun yollu halledeyim diyorsanız WD nin My Cloud serisi var onlara bakabilirsiniz. İçlerinde de RED disklerden oluyor. Yalnız Synology ve QNAP kadar fonksiyonel olmadıklarını hatırlatayım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kullanmadığınız eski bir pc varsa HDD'leri takıp freeNAS, nas4free, openmediavault gibi bir OS ile NAS haline dönüştürmek de ucuz yollu bir alternatif...

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Aynen ben de Synology DS216 ya geçmek istiyorum. Ama hangi DS216 sorusu var aklımda. Veri aktarım hızlarından ek özelliklere kadar pek çok fark var birbirleri arasında. Şu linkte karşılaştırma var. 

Aslında evde 3 TB WD MyCloud var, neredeyse önceki ve şimdiki versiyonlar olmak üzere toplam 4 senedir kullanıyorum. İlk 6 ay içinde yaşadağımı ve tüm verilen uçmasına neden olan olay haricinde genelde memnunum.

Synology ye geçme isteğimde 2 neden var.

1- Kararlılık, güvenilirlik ve otomatik yedekleme

2- Synology den DAC a direkt stream imkanı. (Synology nin bazı modellerinin böyle bir özeliği var, benim DAC buna uyumlu mu emin değilim hiç bir bilgi de bulamadım. Durum şu NAS ın içinde yer alan FLAC formatında ses dosyalarını DAC a direkt olarak stream edecek. Ki ben bunu cep telefonumdan yönlendireceğim. Cep telden NAS a bağlanıp çalmasını istediğim şarkıyı seçince herhangi bir ek player gereksinimi olmadan çalacak)

amazondan alınması durumunda fiyatlar da çok fazla değil ama dediğim gibi hangi DS216 ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@Makaan İşlemci ve RAM miktarı ev kullanımında pek fazla bir kazanım sağlamıyor. Bendeki Synology DS213 modeli; tek çekirdekli bir ARM işlemci ve 512 MB belleği var ve hemen her işin altından rahatlıkla kalkıyor. Bugüne kadar "keşke daha üst modelini alsaydım" dediğim olmadı.

Hot Swap sürücü desteği olmazsa olmaz bir şey değil. Diskle ilgili bir sıkıntıda diski değiştirmek için cihazı her halükarda kapatacağız zaten. Cihaz evde kullanılacaksa. bu özellik için fazladan para vermeye gerek yok.

DS216j ile DS216 arasında işlemci performansı dışında pek fark yok gibi. Aradaki 100 USD'lik farkı düşündüğünüzde 216j bir adım öne çıkıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Üst model konusunda benim de düşüncem tek pişmanlık ARM modeller ile x86 modeller arasında olur. Onun dışında on the fly video transcode yapacaksanız bazı modeller ona özelleşmiş oluyor, o tarz bir ihtiyaç olacaksa onlara yönelebilirsiniz.

Hot Swap konusunda @@Najaz a katılıyorum, olmazsa olmaz bir özellik değil. Ben NASı kullandığım 3 sene boyunca sadece 1 kere yeni HDD takmak için kapatmıştım, yeni cihaz alacak olsam ekstra para vermezdim onun için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, bende synology cihazları takip etmeye başladım. Sipariş için şu an acele etmeyeceğim, biraz daha bekleyip black friday indirimi gibi birşey yakalarsam DS 216j yi alabilirim. Öncesinde ise hem raid denemesi olsun, hem de backup olayına başlama amaçlı 2 tane wd red serisi harddisk alacağım. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

kullanmadığınız eski bir pc varsa HDD'leri takıp freeNAS, nas4free, openmediavault gibi bir OS ile NAS haline dönüştürmek de ucuz yollu bir alternatif...

@@Forgotten herhalde çok yüksek işlemciler falan istemez. Hazır ticari ürünlerde ARM işlemciler falan var sanırım. Eski bir Athlon 64 falan iş görebilir gibi geliyor bana. Küçük bir kasam da var. Sanırım bu işe girişeceğim deneme olarak.

Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar, bende synology cihazları takip etmeye başladım. Sipariş için şu an acele etmeyeceğim, biraz daha bekleyip black friday indirimi gibi birşey yakalarsam DS 216j yi alabilirim. Öncesinde ise hem raid denemesi olsun, hem de backup olayına başlama amaçlı 2 tane wd red serisi harddisk alacağım. 

@@Barbarconan sen bir Synology patlat bakalım. Test edelim, hatta ortak kullanalım :) :) 

Bu arada @@Ozan Başeski de bu konularda bilgilidir diye biliyorum. @@Makaan da zaten yazmış.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Seagate'in yeni 12TB'lık HDD'leri Nas kullanıcıları baksınlar ama fiyatlı ürünler;

Per Seagate’s PR agency, the 12TB IronWolf sells for $470, with a beefier IronWolf Pro version going for $540. The 12TB BarraCuda Pro has a $530 MSRP—a hefty increase over the 10TB model’s $400 price tag for two terabytes, especially when. Seagate’s feature-stuffed 12TB enterprise hard drive costs $488 on Amazon

https://www.pcworld.com/article/3230966/storage/seagates-12tb-hard-drives-bring-massive-storage-to-desktop-pcs-and-nas-boxes.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok