AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

INTEL'den  İ9 ve diğer yeni nesil haberleri dökülmeye başlayınca AMD'de karşılık verip dedikodu olan yeni Ryzen işlemcileri ve platformu haberlerini resmileştirdi, INTEL'i ne denli tetiklediği artık ayan beyan ortada, biz 6/8 core beklerken 10/12core'u daha şimdiden listelediler. kimbilir ileride AMD'nin durumuna göre belki 14-16 core'lu işlemcileride görebiliriz.  bir diğer noktada AMD'nin x390/x399 yonga seti ile power user'a çift soket kurulumu imkanını daha ucuza sunma ihtimali olması. tabi bu platformla sunucu segmentinde gördüğümüz bazı özellikleri edinme şansımız olması muhtemel.  SAS , 4x1gbE / 10gbE, ILO vb.

https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-dogruladi-16-cekirdekli-Ryzen-islemciler-geliyor.htm

https://www.donanimhaber.com/islemci/haberleri/AMD-vites-yukseltiyor-Zen-2-islemciler-2018de-ustelik-7nm.htm

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10 çekirdek diye bir işlemci de bana olur gelmemişti, sanırım da olmayacak, dört adet core complex birleştirdikleri vakit 16 çekirdek oluyor, hepsinden birer çekirdek disable etse 12 oluyor, 10 adedin yeri yok burada.

AMD böyle lego gibi bir altyapı ile CCX'leri birleştiriyor ancak bu defa dört adet birleşince bakalım Infinity Fabric bağlantısı nasıl olacak ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

INTEL bu konuda daha başarılı, kaç nesildir 10core işlemci üretiyor, çekirdeklerin iletişimi vs altyapı olabildiğince sorunsuz olacaktır bence, Ryzen'deki iç bağlantı sıkınıtısı olmaz. ne istenirse yapar intel 10-12-14-16-18-20-22 uzar gider bu dizilim, hem mühendislik başarımı yüksek hemde zaten bu işlerde tecrübeliler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu Ryzen deneyimlerine buradan devam etsek iyi olacak yoksa konu dağılacak baya.

Crosshair VI Hero için gördüğüm kadarıyla baseclock ile oynamadan 3600MHz RAM ayarına izin veren beta BIOS gelmiş.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

AGESA 1.0.0.6 sanıyorum bu versiyonlar ve 100MHz ile 4000MHz'e kadar gitmek mümkün ancak bende deneyecek hal kalmadı.:)

Gigabyte için de vardır belki, millet Hynix ile falan 3200MHz yakalamaya başlamış bunlarla.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800 Tolga abi Crosshair VI'de AM4 dışında, AM3 backplate takılacak delikler de var diyorlar işlemci yuvasının çevresinde. Doğru mu bu yahu, ben de amazon'da corsair h115 için bracket bir türlü stoğa girmedi, direkt corsair ile mi görüşsem diyordum. Eğer o deliklere sahip ile yeni bracket almadan, AM3 backplate ile kullanabileceğim h1115i'yi.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şöyle ki, bahsettiğim o yapışık backplate AM4, yani oraya illa AM3 backplate'ini takabilmen lazım H115i'nin ki onu oraya takabil.

O yapışık şeyi çıkarmakta bir miktar sıkıntılı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
5 minutes ago, T800 said:

Şöyle ki, bahsettiğim o yapışık backplate AM4, yani oraya illa AM3 backplate'ini takabilmen lazım H115i'nin ki onu oraya takabil.

O yapışık şeyi çıkarmakta bir miktar sıkıntılı.

onu nasıl çıkaracağımı anlatırsın, çıkarırız bir şekilde. Benim merak ettiğim h115i'nin içinden çıkan AM3 backplate'i crosshair VI ile kullanabiliyor muyum ? :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

harbiden varmış ya, ben genelde "overview" sayfasına bakmam lüzumsuz şeyler olduğu için, direkt "spesifications" sayfasına atlarım, orda da yazmamışlar asıl işten anlayan insanların gidip bakacağı yere.

am3.JPG

boşuna beklemişim, hatta ben bunu farketseydim 7700k ile hiç uğraşmazdım diyebilirim. çünkü h115i'nin bracket'ını bulamamam beni limitledi o aşamada.

neyse bakalım amerikaya giden birini yakalarsam yine dayanamayabilirim ama şimdilik plan 7nm teknolojisiyle üretilen ryzen 2'leri beklemek. Maximus IX anakart ile biraz kendine geldi 7700k.

asıl upgrade'i asus PG27VQ çıktığında volta'ya geçerek (artık adı gtx 2080 mi olur 1180 mi bilinmez) yapmayı düşünüyorum.

yine de ola ki amd 10 çekirdekli ryzen 9'u 5+5 şeklinde kümelerse ve fiyat 1-2 ay içinde 500 dolar seviyesine düşerse... kim bilir...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

10 çekirdekli Ryzen'in geleceğini sanmıyorum. CCX'lerin dörtlü yapısı nedeniyle.

1 saat önce, psikobat said:

gigabyte gözüken 1.0.0.5 var hala, 1.0.0.6 çıktımı ki ? daha çıkmadı galiba ?

Overclock.net'te öyle birşey yazmışlar, durumunu ben de bilmiyorum, ancak BIOS bahsettiğim gibi memory strap taa 4000MHz'e kadar gidiyor, uyumluluk da baya ileri gitmiş gördüğüm kadarıyla.

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus'un şu an kullandığım BIOS'u da ki sayfasında son bu var AGESA 1.0.0.4a olması lazım. İki adet BIOS var şu an Crosshair VI Hero için, birisinin RAM uyumluluğu daha iyimiş. Bu BIOS'lar da resmi olarak verilmiyor, direkt ASUS'un BIOS ekibinden bir üye var o veriyor orada, hem beta testi yapılıyor bir nevi orada gönüllüler tarafından. Ancak orada verilen BIOS'lar bir müddet sonra resmi sitesinden de veriliyor. Bu şahıs zannettiğim kadarıyla profesyonel overclockçu esasında ancak Asus'ta işe girmiş sonradan sanıyorum bu konularla ilgili BIOS yazılımlarına, tasarıma yardımcı olmak amaçlarıyla herhalde.

Maximus Formula IX Apex de bu grubun anladığım kadarıyla ve bu anakart da Z270 platformunda overclock ki esas itibariyle hafıza overclock bakımından çok önde gelen bir model.

Yani neyse toparlarsak overclock.net'ten link var bu BIOS versiyonlarına şu an, Asus'un kendi sitesinde yoktur.

1 saat önce, stardust said:

harbiden varmış ya, ben genelde "overview" sayfasına bakmam lüzumsuz şeyler olduğu için, direkt "spesifications" sayfasına atlarım, orda da yazmamışlar asıl işten anlayan insanların gidip bakacağı yere.

am3.JPG

boşuna beklemişim, hatta ben bunu farketseydim 7700k ile hiç uğraşmazdım diyebilirim. çünkü h115i'nin bracket'ını bulamamam beni limitledi o aşamada.

neyse bakalım amerikaya giden birini yakalarsam yine dayanamayabilirim ama şimdilik plan 7nm teknolojisiyle üretilen ryzen 2'leri beklemek. Maximus IX anakart ile biraz kendine geldi 7700k.

asıl upgrade'i asus PG27VQ çıktığında volta'ya geçerek (artık adı gtx 2080 mi olur 1180 mi bilinmez) yapmayı düşünüyorum.

yine de ola ki amd 10 çekirdekli ryzen 9'u 5+5 şeklinde kümelerse ve fiyat 1-2 ay içinde 500 dolar seviyesine düşerse... kim bilir...

O uyumluluk bana hiç yaramadı, çünkü EK'nın eski backplate'lerinde bu anakart ile türlü uyumsuzluk sorunu varmış. Bana da denk gelmesin diye bulaşmadım hiç.

O yapışkan backplate'i ben kredi kartı ile söktüm yavaş yavaş ayırarak köşelerden. Bir ara yapışkan olmayan backplate de varmış CH VI'da. Ancak bendeki öyle değildi. Bunu niye bu şekilde yapmışlar hiç anlamadım, hiç uygun gelmedi bana. Kullanımı çok kısıtlayan birşey hem de oraya o AM3 deliklerini de koymuşken.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir deneme babında yükledim ben ancak ne 3466MHz ne de 3600MHz açamadım, memory training fail, akabinde AMD kendisi 2400MHz'e bağlayıp açıyor. 

Bu arada bu durum otomatik, bunu da bilmeyenler var ancak, 3200 ayarlıyor, PC açılıyor 3200'deyim zannediyor. Halbuki Aida64 veya CPU-Z ile kontrol edildiği an gerçek hız ortaya çıkıyor.

SOC voltajı ile de bir miktar denemeler yaptım, bu otomatikte bırakılırsa 1.15V veriyor BIOS, burada da el ile düşüre düşüre 1.00V'a kadar geldim. 0.95V olmadı artık, 3200MHz ayarlasam da 2400MHz açıldı sistem.

Bu verilmiş beta BIOS bir çıksın da uğraşayım bakalım 3600MHz görebilecek miyiz ?

ProcODT ayarı var, RAM terminasyon direnç değeri, onunla oynamadım, single rank Samsung B-Die için kaç olmalı onu bir araştırmam lazım.

Hiç olmadı 3466MHz uğraşacağım.

SOC voltajı da önemli hafıza için, hafıza kontrolcüsünün de içinde olduğu CPU'nun SoC kısmının voltajı bu ayara bağlı. 

1.20V geçmeyin diyorlar bu noktada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence ramlar için 3200 MHz şimdilik kabul edilebilir, hatta gayet iyi bir değer.

Adım gibi eminim ki yeni bios güncellemeleriyle çok daha hızlı çalışacak, şimdi bu kadar uğraşıp, vakit harcamana gerek yok aslında.

Ama tabi insan hobi olarak da uğraşmak istiyor, bendeki ramleri 7700k ve z170 anakart ile 3200 MHz çalıştırmak için neler yaptım olmadı, z270 geldi daha XMP'yi seçer seçmez 3200 MHz çalışıyordu misal :)

1080Ti taksana sisteme bi FE soğutucuyla, sonra blok gelince elimizde karşılaştıracak veriler olur hem, üşenmezsen bir timespy bech al ryzen 4ghz ve 1080ti ile.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

p0rGjz.jpg

3607 MHz.

SOC Voltage : 1.15V DDR Voltage: 1.42V DDR Boot Voltage : 1.42V

Diğeri için SOC Voltage: 1.15V DDR Voltage: 1.38V DDR Boot Voltage : 1.38V

Stabilite testi yapmadım ancak zaman kısıtından ancak Cinebench aldım, bie beş dakika falan The Division oynadım bu ayarlarla.

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu da 4xSamsung 850 Evo 500GB RAID 0 sonuçları, Intel'e göre sıkıntı yok gibi geldi bana, Intel ile yaptığım testin de forumda olması lazım.

aLklPO.jpg

Yalnız USB 3.0 HDD'yi Z170 anakartın USB 3.0 bağlantısı ile max 100MB/s civarı ile okuyabilirken oradan Battlefield 1 kopyalarken, aynı işlem X370 USB 3.0 bağlantısı ile max 90 MB/s civarlarında seyretti.

RAID kurmak bilmeyince zor olur diyebilirim, gerçi internetten bulunuyor iyi kötü ama kuracak olan olur ise ileride sorsun.:)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

+20C offset derece olayı da iyi değil, BIOS normalden 20C fazla gördüğü ve haliyle fan v.b. buna göre kontrol ettiği için elle ayar çekmek şart, yoksa baya gürültü oluyor gereksiz.

Bunu derhal iptal edip düzeltmeleri lazım, Ryzen Master düzeltilmiş o da fazla okuyormuş eski versiyonlarda, ancak esas önemli olan BIOS okumasının düzeltilmesi lazım.

Elle ayarlansa da CH VI Hero'da sınır sanıyorum 80C, bunun tavanı nedir tam denemedim ama bu nokta sanırım, yani işlemci gerçekte 60C olduğu vakit BIOS amanin yanıyoruz diye fan, pompa ayarlarını falan override ediyor ve %100'ü yapıştırıyor sağolsun. 

Bende bu durum çok çok nadir ancak Realbench alırken falan oldu. Fakat soğutmanın gücüne göre bu durum gayet can sıkıcı olabilir, işlemci şükür 4 GHz'de bile sakin çalışan bir işlemci. Tabii voltajın durumuna göre durum değişir.

Bunlar elbette 1700X ve 1800X için geçerli, 1700'de böyle bir sıcaklık okuma şekli yok.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni Asus Ryzen anakartlar. Üzerinde HDMI çıkışı oluşuna dikkat.

https://techreport.com/news/31943/asus-rog-strix-x370-f-and-b350-x-mobos-take-wing

%80 önemli bir sınır mı?

AMD Ryzen 14nm Wafer Yields Pass 80% - Threadripper CPUs on track 

https://www.guru3d.com/news-story/amd-ryzen-14nm-wafer-yields-pass-80-threadripper-cpus-on-track.html

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Görüntü çıkışları var ilk çıktığından beri bazı anakartlarda, yeni çıkmış değil, ancak kullanacak işlemciler daha yok piyasada.

Mesela bunda var işte, ilk çıkanlardan bu, ilk Ryzen 7 incelemeleri için sitelere gönderilenlerden:

https://www.msi.com/Motherboard/X370-XPOWER-GAMING-TITANIUM.html#productSpecification-section

Bunlar hikaye zaten çoğu, alıp kullanmaya başlayınca birçok şey görülüyor, ancak forumda birçok şeyi kullanan çok çok sınırlı olunca konular da hep soyut şeyler üzerinden yürüyor, eski günlerdeki gibi direkt kullanım ile ilgili pratik bilgilerden çok uzaklaşıldı, devamlı surette böyle soyut şeyler üzerinden konuşmakta canımı sıkmaya başlamadı değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

İlk sayfaya son bilgilere göre Şu anakart şu ramla OK'di gibisinden bir tablo yapılabilirse çok iyi olur.  Misal bu hafta bir toplama işim olacak, Ryzen 1700 yanına  asus b350 plus yada prime x370 düşünüyorum,(2x8gb) 3200mhz ram koyacağız 2933mhz çalışsa kafidir. stabil olması yeterli olacak.   eğer bir liste olursa   anakart ram hızı filan olan bir liste hayli iş görür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, mehmetclk said:

Selamlar,

İlk sayfaya son bilgilere göre Şu anakart şu ramla OK'di gibisinden bir tablo yapılabilirse çok iyi olur.  Misal bu hafta bir toplama işim olacak, Ryzen 1700 yanına  asus b350 plus yada prime x370 düşünüyorum,(2x8gb) 3200mhz ram koyacağız 2933mhz çalışsa kafidir. stabil olması yeterli olacak.   eğer bir liste olursa   anakart ram hızı filan olan bir liste hayli iş görür.

Selamlar,

Bu is icin reddit te cok guzel bir thread var. 

Buradan Samsung B-die herhangi bir chip in son BIOS updateleri ile 3200MHzi rahat gorebilmesi lazim anladigim kadariyla. Oyunlar cok fazla memory latency e cevap verdigi icin herkes RAM hizlarini arttirmaya calisiyor ama workstation yuklerinde AMD nin bu stratejisi cok iyi sonuclar verdi aslinda. Keske BIOS ta Infinity Fabric carpani olsaydida, 3200MHz 1:2 gormek yerine 2400MHz 1:1 gorseydik. Belki yeni seride yaparlar. Bu arada cacheman diye bir program var. Bununla oyunlari ilk 4 cekirdege kisip Infinity Fabric latency sinden kurtulabilirsiniz. 

Saygilar

KaziQ tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok