AMD'nin zen mimarisine sahip ilk işlemcisi: Ryzen
1 1

Bu konuda 1.381 mesaj var

3 hours ago, allreadydead said:

"Intel'de çalışan İsviçre'li Bilim Adamları şaşkın", "Intel hazırlıksız yakalandı" 

:lol::lol:

Barton'u ve ilk 64 bit AMD işlemciyi yapan abi 6-7 sene önce AMD'ye yeni işlemci platformunu tasarlamak için geçtiğinde Zen mimarisinin devrim niteliğinde olacağı belliydi. Defalarca yazıldı çizildi Zen ortada yokken. Intel'in güç tüketimi, daha yüksek IPC gibi başka öncelikleri vardı ve onları halletti. Şimdi sıra performans sıçramasına geldi. Cannonlake nesli ile birlikte olacak diye bekliyorum ama bir sonraki nesile de kalabilir.

Önceki sayfalarda söyledim, gene söyleyeyim, abi Zen'in  tasarım işi bittikten sonra da ayrıldı.

https://en.0wikipedia.org/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSmltX0tlbGxlcl8oZW5naW5lZXIp

Ben de sanirim hic yazmadiysam 50 defa falan yazip soyledim ama o "abi"'nin tasarima buyuk bir katkisi falan yok, genel bazi ozellikleri belirleyip ilk baslarda ekibi yonetmis olmasi disinda. Ne efsaneymis bu adam birader..   AMD de rahatsiz olmus olacak ki asil tasarim yoneticilerini normalde hic piyasaya cikarmamalarina ragmen bu adam cekip gittikten sonra biraz olsun tanitmaya basladilar. Zen mimarisinin tasarimindan gercekten sorumlu olan insan o "abi" degil,  su resimde gorulen baska bir abi (M.Clark) ve abla (S. Plummer).  

Not: Turk is kulturunde  gozlemleyebildigim kadariyla biyigi yeni terlemis yeni mezun muhendisten tutun da en ust duzey yoneticiye kadar herkesin jilet gibi takim elbiseler, bir turlu anlayamadigim Avrupa modasi dar gomlekler, Aladdin'in lambasinin cininin pabuclari gibi ilginc sivri burunlu ayakkabilar falan giymesi gibi bir gelenek oldugu icin sagdaki adamin kiligi - kiyafeti cok etkileyici olmayabilir. Turkiye'de gorseniz toptanci halinde calistigini dusunebileceginiz bu adam gezegendeki en buyuk mikrolslemci tasarimi dehalarindan birisidir.  

ChipArchitect tarafından düzenlendi
Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
57 minutes ago, ChipArchitect said:

Turkiye'de gorseniz toptanci halinde calistigini dusunebileceginiz bu adam gezegendeki en buyuk mikrolslemci tasarimi dehalarindan birisidir.  

Ben o adamın yerinde olsam havai gömlek şıpıdık terlik gezerdim. Sonuçta adam superstar. 

Mr.Smith beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Allready gülüyorum abi sana :) neyi savunmaya çalışıyorsun idrak edemiyorum ama gülüyorum:

2 tane bebe orda konuşuyor diyip geçebilirsin, gerçekten çok fazla uzatıyorlar ama söyledikleri gerçek. İntel çamura yatmaya başladı...

Üstünden 1 sene geçsin, kendini kabul ettirsin datacenter pazarına amd, satış rakamları bir gözüksün, bu mesajlarını alıntı yapacağım, o yüzden değiştirmezsen sevinirim :)

X299 platformu saçmalığın daniskası, ellerinin ayaklarına dolaştığının en büyük kanıtı iken başka söz söylemeye gerek yok fakat işi böyle sadece ve sadece teknik açıdan incelemeye indirgersen yanılgıya düşersin.

İnsanların satın alma tercihlerini bir şirketin piyasadaki algısı da etkiler. Sen kendini neye inandırmak istersen inandır, intel'in algısı şuan foseptiğe karışmış düzeyde.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper 'a "ev kullanıcısına göre deği" diyerek ilgi gösterilmedi ama 12 core olan 700usd .  Bunun indirimi vs de olur zaman zaman. Evde video editing gibi işlerle uğraşanların ilgisini çekebilecek cpu. Saat hızının düşük olacağı söyleniyordu , ama 4ghz , oyun oynayanları da memnun eder.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4 GHz bence çok zor Threadripper için, 4 GHz boost hızına bakılmasın ayrıca. Ryzen 7'nin durumu ortadayken 16 core olan versiyonundan 4 GHz beklemek zor bence. 12 core olan da zorlanır. Tavanı 3.7 GHz, 3.8 GHz gibi olur zannederim bunların. Bakalım, göreceğiz elbette.

Ama Intel'in de hakkını teslim etmek gerek, ben beklemiyordum bu kadar kesinlikle ancak ciddi hızlara çıkabiliyor işlemciler, tabii VRM, delid gibi sorunlar aşıldığı taktirde.

Baş problem ısınma ki internette gördüğü bir takım rakamlardan etkilenen, overclock yapmak isteyen normal ev kullanıcısını üzebilir. 

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 2017-7-15 at 0:19 PM, stardust said:

Allready gülüyorum abi sana :) neyi savunmaya çalışıyorsun idrak edemiyorum ama gülüyorum:

2 tane bebe orda konuşuyor diyip geçebilirsin, gerçekten çok fazla uzatıyorlar ama söyledikleri gerçek. İntel çamura yatmaya başladı...

Üstünden 1 sene geçsin, kendini kabul ettirsin datacenter pazarına amd, satış rakamları bir gözüksün, bu mesajlarını alıntı yapacağım, o yüzden değiştirmezsen sevinirim :)

X299 platformu saçmalığın daniskası, ellerinin ayaklarına dolaştığının en büyük kanıtı iken başka söz söylemeye gerek yok fakat işi böyle sadece ve sadece teknik açıdan incelemeye indirgersen yanılgıya düşersin.

İnsanların satın alma tercihlerini bir şirketin piyasadaki algısı da etkiler. Sen kendini neye inandırmak istersen inandır, intel'in algısı şuan foseptiğe karışmış düzeyde.

Abicim sorun sizin benim birşeyleri savunuyor olduğumu düşünmeniz. Sürekli söylediğim nokta da, abartıyor olduğunuz. Intel zor durumda kalacaksa bunu 5 yıl öncesinden az çok biliyordur diyorum. Buna göre planını da yapmıştır diyorum. 

AMD büyüklüğünde bir şirket ezilmeye 10 sene dayanıp, kapanmadıysa ve sonunda ZEN'i yaptıysa, Intel, AMD'nin 10 katı olduğuna göre bu ezilmeye düz hesapla 100 sene falan dayanabilir.

Defalarca şu anki durumda Intel değil 1700 alacağımı da söyledim. Ayrıca, Ryzen'in Workstation uygulamaları performansı beni zerre kadar da ilgilendirmiyor. Benim ev deki pc'yi kullanım senaryomda (%70 oyun, %20 browsing, %10 encoding vs) 4-8(HT) çekirdekten sonrası bariz fantazi. Cinebench skoru da dolayısıyla umrumda değil. 

Tam incelemeleri çıkınca her iki tarafa da sadece merak amaçlı bakarız. Ama hiçbir zaman alacağım bir işlemci değil Threadripper. Çünkü, güçlü yönleri benim kullanım senaryoma dahil değil.

Lİnus düzgün iş yapıyor, Zen hakkında dedikleri de doğrudur ama Aynen Baltaş'ın bazı halleri o gayet başarılı incelemeleri izlemekte zorlanıyorum. Kapatmamak için resmen kendimle savaşıyorum..

mamad beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, allreadydead said:

Benim ev deki pc'yi kullanım senaryomda (%70 oyun, %20 browsing, %10 encoding vs) 4-8(HT) çekirdekten sonrası bariz fantazi. 

İşte bu "alo desem yeter" kafası ama işin özü öyle değil. Şimdilerde cep telefonlarının işlem gücü sayesinde sanal gerçeklik, 3D nesne takibi falan çocuk oyunu haline geldi.

4 çekirdek sana yetmez, yettiğini düşünüyorsun çünkü sana bana daha fazlasını görme imkanı verilmemiş. Intel sağolsun yıllardır seni beni gayet güzel limitledi ve bu limitin bize yettiğini düşünüyoruz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Birde şöyle bakmak lazım olaya, mobil'de rekabet olduğu için cihazda kullanılan tüm donanımları üreten firmalar etkiyle daha iyisini vermek için çabalıyor, notebook/masaüstü/sunucu tarafında ise oyuncular lisanslardan dolayı çoğalamadığından 8 yıldır rekabetin R'si yok. AMD şu haliyle INTEL'in ticari planlarında değişikliğe gitmesine sebep olmuştur, bir deri bir kemik kaldığı için piyasayada geç girmiştir hatta, etlenip palazlanana kadar hem piyasayı domine edecek kadar  ürün sunamaz durumda olacak.

Çoğalan işlemci çekirdekleri yazılım firmalarını multi-thread verimliliğine yöneltecektir, bunun etkisini doğru orantıda piyasada göreceğiz. ay sonu 2.ci ryzen'i topluyorum. kullanıcnın az buçuk bilgisi vardı işlemci seçimi tek kelime etmeden intel'den amd'ye geçti.:alkis:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 hours ago, Whooosh said:

İşte bu "alo desem yeter" kafası ama işin özü öyle değil. Şimdilerde cep telefonlarının işlem gücü sayesinde sanal gerçeklik, 3D nesne takibi falan çocuk oyunu haline geldi.

4 çekirdek sana yetmez, yettiğini düşünüyorsun çünkü sana bana daha fazlasını görme imkanı verilmemiş. Intel sağolsun yıllardır seni beni gayet güzel limitledi ve bu limitin bize yettiğini düşünüyoruz.

Vuş, oyun işinde paralel yapılacak işlerin sınırlı olduğunu yazmaktan ben yoruldum gerçekten. Multi dünyasında AI falanda girmiyor işin içine. Sunucuda yapıldığında gecikmeye neden olan bazı işlerin oyun motoru, dolayısıyla client tarafında yapılmasıyla çok çekirdek devreye giriyor. O da 8 falan değil, 4, HT ile 8 haydi haydi yetiyor. Güncel online oyunlarda i7 işlemci %50 civarında geziniyor. Artarsa bi sakatlık var demek, ki o bizde genelde lag demek.. İşlemcide çekirdek sınırına takılmadan, GPU sınırına takılıyorsun zaten.

Oyunda Intel halen iyi, çünkü hem IPC konusunda daha iyiler hem de üzerine üstlük çekirdek hızları yüksek. Ryzen oyunlarda Intel'i bazı senaryolarda yakalıyor. Yakalayamasa bile, fark açık değil. Yani, mutli-threaded işlere de girecek biri gözü kapalı Ryzen alabilir. Bundan ibaret olay.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amazon'dan ryzen alacaksanız dikkat edin. Şu aralar bir rma dolandırıcılığı dönüyormuş.

http://wccftech.com/amd-ryzen-rma-fraud-on-amazon/

Threadripper 'ın 4ghz de Turbo ile çalıştığı bilgisini haber yapan sitelerde gördüm ama detayını bilmiyorum. Testleri çıkınca görürüz . Boyutundan dolayı yeni soğutma çözümleri gerektirecek zaten. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de bilemedim, o 4GHz tüm çekirdekler için mi, mesela aynı anda sadece ikisi için mi geçerli yoksa ne bileyim sadece birisi için mi, ayrıntısı önemli bunun. Tüm çekirdekler için 4GHz ise gayet ilginç bana göre.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Threadripper için bir closedloop su soğutma da amd tarafından bundle edilecekmiş. güzel olur o sistemde. 

Güncellemelerle performans artışı devam eidyor bu arada.

https://www.extremetech.com/computing/252576-latest-round-ryzen-bios-updates-improves-performance-adds-features

AMD’s Reply To Intel Calling Naples (EPYC) 4-Glued-Together-Desktop-Dies

http://wccftech.com/amds-reply-to-intel-calling-naples-epyc-4-glued-togather-desktop-dies/

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abartmasınlar çok, hafızayı overclock etmek deveye hendek atlatmak gibi birşey, basit değil. 3200MHz otomatik ayarlar dışında düzgün, stabil bir ayar yakalayamadım ben. 3600MHz falan hele çok ciddi zor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7700K değil bu sefer, 7800X hem de 4700MHz hızında, ancak 4000MHz R5 1600'ün arkasında kaldığı yerler var.

Safi oyun performansı isteyenler ise 7700K bakmalı buna göre. 

Hiç mi hiç gerek yok böyle CPU'lara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fail üstüne fail, hakikaten Intel bunu biliyordu da acaba pek önemsemedi mi? Bana çok saçma geliyor Intel'in böyle faka basması. Tamam, parayı server kısmından kırıyorsun da oyun sektörü de az buçuk değil yani. En azından reklamını yaptırıyorsun insanlara.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
10 saat önce, T800 said:

7700K değil bu sefer, 7800X hem de 4700MHz hızında, ancak 4000MHz R5 1600'ün arkasında kaldığı yerler var.

Safi oyun performansı isteyenler ise 7700K bakmalı buna göre. 

Hiç mi hiç gerek yok böyle CPU'lara.

Yalnız bu kanala fazla güvenmeyin. Techspot'un kanalıdır ki techspot en berbat dönemlerinde bile amd'ye toz kondurmamış, rakiplerini yermiş, hatta yaptığı birçok incelemede alenen saçmalamıştır. Geçenlerde oclu 1060'ın referans modelle birebir aynı performansı verdiğini iddia ediyorlardı. %1 fark bile yokmuş.:cici: Ve rakibi 580 daha iyiymiş.:cici:

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Techspot Avustralya orijinli mi ? Bu kanalın sahibi olan kişi Steve isimli Avustralya'dan yayın yapan bir zat. Techspot falan ile ilgili iddiadan da haberim yok.

Neyse, ayrıca güvenilecek edecek birşey yok, çocuk muyuz biz ? Binbir tane kaynak var nette, takip eder karşılaştırırsın, kendin sonuçları izlersin v.b.

Böyle bir ilginç test videosu olarak koydum, herhangi birşeye güvendiğim ettiğim yok yani. Haber aktarımıdır sadece. 

Bu şekilde bininci defa belirtme yapmaktan da ayrıca sıkıldım, verdiğim linkler haber manasındadır sadece, oradaki yorum v.b. katıldığım manasına gelmez. Üç kişilik forumda binbirinci defa açıklama gereği olmaması dileğiyle... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar,

Guzel bir cerez video gordum internette paylasmak istedim. Ryzen hakkinda bir suru okuyup yazip cizen insanlar zaten biliyordur buradakileri ama 2 buyuk adamin yan yana videoda konusmasi ilgimi cekti.

Saygilar

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1920x ve 1950x  için verilen benchmark skorları ilk nesil ryzen'in devam olduğunu gösteriyor, herhalde 2.nesil'de ancak istenen revizyon bitmiş olur onunda x399'a gelmesi filan ohooo kafadan 1-1.5yıl sürer. bu sürede intel durumu kurtarmak yerine geçiştireceğide belli oldu.:lol: 6core i5'ten sonra 4core i3'te görürüz sanıyorum.

XX87Do.jpg

Bu arada 1920x ve 1950x ile klasik soğutucu gelmeyecek, 2 seçenek var dımdızlak işlemci alınacak yada suyla soğutma içeren bit kit ile gelecek. 180W başka türlü adam edilemez zaten.:zuh:

intel'in coffelake'i çıkınca 78xx işlemciler ne satar kime ne kadar satar merak ediyorum, dikkatten kaçmasın bu modaya AMD'de uymuş platform değiştiren 1800x LGA tipe geçince fiyattada terfi etmiş.

gWvzkL.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

amd ryzen 3 ile de ezmiş anlaşılan...

eğer bu ryzen 3 1200, 3700-3800mhz'lere sorunsuz overclock oluyorsa (%90 oluyordur) bence 110 dolarlık fiyatı ile peynir ekmek gibi satar.

intel şuanki i3 ve i5 işlemcilierini piyasadan toplatmalı bence yazık, raflarda boşuna yer işgal ediyorlar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Intel i3 serisini yarı fiyata Pentium G4560 ile vurmuştu. Hemen hemen aynı performansı yarı fiyatta aşağıya elde edebilmek mümkündü. AMD ise R3 ile i3 serisinin tabutuna son çiviyi çakmış gözüküyor. Tüm incelemelerde aynı durumu tespit etmişler. i3 serisini rafa kaldırsınlar.... 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

threadripper 'ın 8 core bir versiyonu da tanıtılmış dün. 

Gaming için fazla olsa da gaming anakartlar da çıkıyor. 16c/32t benim de ilgimi çekiyor.

http://techreport.com/news/32325/gigabyte-x399-aorus-gaming-7-mobo-enters-the-threadripper-fray

http://techreport.com/news/32323/msi-x399-gaming-pro-carbon-ac-gets-threadripper-going

2017072813525038_src2.jpg

ResetButton tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
1 1

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok