Klavyede aynı anda birden çok tuşa basamamak
0

Bu konuda 18 mesaj var

Merhaba,

Logitech K750 klavye almıştım yeni. FPS vs. oyunlarda bugüne kadar bir gecikme vs. yaşamamıştım.

Fifa oynayayım dedim, Sağ Ok+Aşağı Ok'a basılı tutarken D tuşu çalışmadı. Diğer tuşlar çalışıyor ancak D çalışmıyor. Ghosting deniliyor sanırım bu duruma.

Logitech'e mail attım ancak buraya da sorayım dedim. Var mıdır bunun bir çözümü? Yoksa donanımsal bir problem midir?

Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Donanımsal hocam. Klavyenin input bufferı ile ilgili. Malesef USB klavyelerde ve wirelesslarda bu durum çok. PS2 klavye kullanın mekanik klavye kullanın bu durum yok onlarda nerdeyse. 

Ya da bu tarz oyunları gamepad ile oynayın. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tamamen donanimsal.
Klavyelerde "rollover" limiti denilen fiziksel bir limit var. Bu limit ayni anda kac tusun calisabilecegini belirliyor.
Ucuz klavyeler genelde 2kro (2 key roll over) olurlar ve bu klavyelerde ayni anda 2+1 tus calisabilir. Klavyenin yapisina gore bu tuslar degisebilir. Kimi 2kro klavyelerde w+d+shift kombinasyonu mumkun iken kimisinde mumkun degildir. Bazi 3 tuslu kombinasyonlar mumkun iken bir baska 3 tuslu kombinasyon calismayabilir.

Usb'den baglanilan ve 6 tusa kadar destekleyen klavyeler de var, butun tuslara ayni anda basilabilen usb klavyeler de var. Wireless, usb, ps2 olmasi bu konuda pek belirleyici degil, bu olayin arkasinda tuslarin altindaki devre yollarinin yapisi ve klavye icinde tuslari denetleyen elektronik devrenin kapasitesi var.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rollover_(key)
https://www.microsoft.com/appliedsciences/antighostingexplained.mspx

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bende tam soyle ufak kablosuz bir klavyemi alsam diyordumki bu mesaji gorunce vazgectim. :)

Aslında gayet iyi bir klavye. Şarj, pil derdi vs. yok. Oyunlarda da gecikme yok. Bir tek bu sorunla karşılaştım işte.

Donanımsal hocam. Klavyenin input bufferı ile ilgili. Malesef USB klavyelerde ve wirelesslarda bu durum çok. PS2 klavye kullanın mekanik klavye kullanın bu durum yok onlarda nerdeyse. 

Ya da bu tarz oyunları gamepad ile oynayın. 

Gamepad'den kaçmak için PS'i dolaba kaldırıp, bilgisayar topladım hocam ben. :) Gerçi bir gamepad alasım var hanımla oynamak için de, o ayrı bir konu.

Tamamen donanimsal.

Klavyelerde "rollover" denilen fiziksel bir limit var. Bu limit ayni anda kac tusun calisabilecegini belirliyor.

Ucuz klavyeler genelde 2kro (2 key roll over) olurlar ve bu klavyelerde ayni anda 2+1 tus calisabilir. Klavyenin yapisina gore bu tuslar degisebilir. Kimi 2kro klavyelerde w+d+shift kombinasyonu mumkun iken kimisinde mumkun degildir. Bazi 3 tuslu kombinasyonlar mumkun iken bir baska 3 tuslu kombinasyon calismayabilir.

Usb'den baglanilan ve 6 tusa kadar destekleyen klavyeler de var, butun tuslara ayni anda basilabilen usb klavyeler de var. Wireless, usb, ps2 olmasi bu konuda pek belirleyici degil, bu olayin arkasinda tuslarin altindaki devre yollarinin yapisi ve klavye icinde tuslari denetleyen elektronik devrenin kapasitesi var.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Rollover_(key)

https://www.microsoft.com/appliedsciences/antighostingexplained.mspx

Teşekkürler. Tahmin ettiğim gibiymiş. İşin ilginci "ucuz değil, Logitech marka alıyorum, böyle bir şey olmaz herhalde" diye güvenerek almıştım. Bu da böyleyse Çin'den bilinmedik marka alma ile arasında ne fark kalıyor ki?

Başka klavye araştırmaya başlayalım bakalım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Oyuncu klavyesi olmayan klavyelerde boyle bir ihtiyac zaten yok. Normal klavyelerin artik bircogu da 2kro olmalarina ragmen "wasd friendly" dizilime sahip oluyorlar.

Uretici "bu klavye ile kimse oyun oynanmaz" diye dusunup basit ve ucuz altyapiyi tercih etmis olabilir.

Sunu da ekleyeyim: her oyuncu klavyesi diye satilan klavye cok tus destekli degil. Buna zamaninin en bilinen "oyuncu klavyesi" Logitech G15'ler falan da dahil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

7ec203bb16218bee7dc1c2515b2f4b49.jpg

Mesela benim emektar supersonik sidewinder klavyemde test ettim 6 tusa basiyor ayni anda en fazla..

Aslinda yeni bir klavye istiyorum ama istedigim gibi bir klavye bulamiyorum kompakt olacak, Turkce olacak, isikli olacak, low profile olacak olacakta olacak..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sol Ok+Yukarı Ok'a basarken A tuşu basmıyor. Onu da gece keşfettim. :)

İlana koyayım, satılırsa satılır, yoksa Amazon'a geri posta artık.

Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

ama bu dedigin baska bisi oyunla alakali da olabilir

solagim ve oldugu gunden yon tuslari ini kullanirim

ama iste duruma gore sol ok demek a demek yani ondan siciyo olabilir

ben benim dandik klveyede wowda denedim sorun olmadi

oyun yada sistemsel hata olabilir.

a ile sol ayni cunku basiyorda bile farketmemek olasi yada bidaha basilmis gibi davranabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Klavyeyi geri göndermeden önce Logitech'e mail atmıştım, biraz geç döndüler. Şaka gibi konuşma geçiyor aramızda. Sanırım salağa yatarak lanet olsun deyip bırakmamı bekliyorlar: :)

L: Logitech

Z: Zoma

L:

Please specify the issue you are experiencing.
What is the game you are trying to play?
Also what is the function that you are trying to access with those buttons up and down arrows and button D?

Z:

Fifa 17 is the game that I am trying to play.

L:

What is the function that you are trying to access with those buttons up and down arrows and button D?
Does the issue appear in other games?
Does the keyboard have issues in it's general usage?

Z:

Yes, this issue appears in all applications. In Windows, in other games. I can't press Down Arrow+Right Arrow+D at the same time. And I realised that pressing Left Arrow+Down Arrow+A at the same time doesn't work either.

I am trying to shoot and lob in the game if that's what you want to learn.

L:

Do you get any error message when you are pressing those buttons?

Z:

No, I don't get any error message. Computer doesn't pick up that pressing. You can try with K750 in any PC in any text document and you can see it yourself.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bence de. Baştan deseler ki klavyelerde böyle bir olay var, bu modelde basılamaz, eyvallah diyip geçeceğim. Konuyu uzatmaları komik. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel konu açmışsınız .  Ben daha yeni 25TL ye Zalman K-200M aldım USB 2 gündür BF1 oynuyorum bu sorunu görmedim ama zorladığımı da düşünmüyorum sanırım.

Hazır konu gelmişken , bu sorunu yaşatmayan klavye tavsiyeleri de iyi olur derim ama benim bildiğim yok , mekanik klavyeler belki?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam ayni problem bends de var son zamanlarda ortaya cikti klavyem kablolu hunter x kharma gaming keyboard simulasyon oyunlarinda ayni anda ileri ve sag basinca direksiyon kitleniyo ayni zamanda oyunlarda tusa uzun basmama izin vermiyo napabilirim

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok