ASUS ROG SWIFT PG27UQ - Beklenen 4K Oyuncu monitörü
0

Bu konuda 21 mesaj var

P_setting_fff_1_90_end_500.png

https://rog.asus.com/articles/gaming-monitors/press-release-republic-of-gamers-announces-swift-pg27uq/

https://www.asus.com/Monitors/ROG-SWIFT-PG27UQ/

27", 4K (3840 x 2160), 144hz, Quantum-dot IPS, HDR, G-Sync...

...evet Tolga abi, bu monitör için ne diyorsun, değerlendirmelerini alalım  :)

Görünen o ki alette yok yok, fiyatı da evlat acısı gibi olacaktır.

Ne dersin bir kaç dönüm arsa satıp almaya değer mi sence, 1080 Ti ile kardeş olup iyi geçinirler mi ?

@@T800

PS: Yeni konu açmam önerildi bu monitör için :)

allreadydead beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

konu monitöre özel değil de, bizim hepimizin zayıf noktası olak 4k G/Free Sync ve çok Hz diye bir başlık açılabilir. Sonuçta burada VA veya IPS bir monitör 30 Hz olsa bile konuşulabilir ama oyun monitörü olarak yüksek tazeleme oranı bekliyoruz sonuçta. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

şimdilik diğer markalarda buna rakip olabilecek bir monitör yok. öyle bir ürün çıkarsa güncelleriz gerekirse.

Asus yine ilk olarak parsayı toplayacak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Beklenen fiyat aralığı 1500-2000 USD monitörün, Türkiye satış fiyatı büyük ihtimal 8-9 bin aralığında olacaktır. Güzel bir monitör olacak beklendiği kadarıyla, 4k native 144 Hz üst segmentteki eksiği dolduracak. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Acer'ın da var aynı panel ile modeli, Benq da çıkartabilir, hatta AOC falan bile çıkartır bu panel ile.

Kağıt üzerinde süper model ancak GTX 1080 Ti SLI gerektirir, kesinlikle girmemek lazım.

HDR, 2560x1440 panel de gelecek, şu ara alınacak ise ona bakılabilir. Ancak 60 FPS civarı yeter, gerisi ile işim olmaz, zamanı gelince nasıl olsa ekran kartları yükseldikçe tek kart da yeter diyenler olabilir ancak ben onlardan değilim, 60 FPS ile falan bu saatten sonra shooter olmaz. Haa Witcher 3 falan gibi senaryolu, single, oyun oynayanlar belki bu klasmana girer tabii bedelini ödeyebilecekleri müddetçe.

144Hz var ama ben kullanamıyorum, ama o kadar çok parasını da ödedim gibi garip bir durum içinde olunur.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

144hz oynarsın aslında Tolga abi, bazı ayarlarda feragat edilerek fps arttırılabilir... 1080ti ile idare edilir yeni bir tek kart çözüm gelene kadar. Tabi insan 2000 dolar verecekse hakkını almak ister monitörden...

...neyse dediğim gibi öbür başlıkta yazan IPS 2K monitör benim için daha çezbedici, ya da senin PG348Q'nun bir üst modelini çıkarırlarsa şöyle 120 ya da 144hz gibi, o da düşünülebilir. fakat psikolojik sınır 1000 dolar benim için, 1000 doların üstüne çıkınca mutlu hissetmem kendimi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya işte ayarlardan niye feragat edilsin, o saçma geliyor bana, şimdi nereden baksan 3500-4000 TL ekran kartına vermişim, bir de buna yine 7000 TL falan vermişim. Eee PG279Q olan adam elinde GTX 1080 Ti ile full ayarlarda mis gibi oynuyor, ben medium, high bilemedin upscale falan ile idare ediyorum. Ne kabahatim var benim şimdi ? :D

Rantabl bulmuyorum kesinlikle bu monitörü an itibariyle.:)

Narcissus beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dur bakalım ya bir fiyatı belli olsun, bir süpriz olur da 1500 dolar altı bir rakam (kendim bile inanmadım bunu yazarken) çıkarsa alır bir bakarız neymiş :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/2oxj2g/high_resolution_with_low_detail_or_low_resolution/

"Her zaman once cozunurluk, sonra ayarlar" diyorlar. "Niye ayarlari kisayim" sorusunun cevabi "cunku boyle daha iyi gozukuyor".

Ama

Aradaki fark 32" bir monitorde daha belirgin olacaktir. 27" monitor kullanip onceligi oyun olan 1440p'de de mutlu olabilir.

Yine de

4K 144hz monitorleri takip etmekte tuhaf bir durum yok. Zaten alinabilir fiyatta bulunabilir olana kadar onlari kullandiracak ekran kartlari da piyasada olacaktir. Yeni oyunlar kart aldiriyor, guclu kart alinca monitoru de yenilemek istiyorsunuz.

4K yeni media standardi oldugu icin bir gun masanin ustune koyulmasi kacinilmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Monitor güzel ama T800 ün bakış açısı güncel yapıda mantıklı.. Hali hazırda 27 1440 sahibi olanının elindeki satıp sürünerek geleceğe yatırım yapması baya saçma.. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Katiliyorum. Ama yeni monitor alanlar arasinda 1440p@144hz yerine 4K@60hz'i tercih edenler olacaktir. Ekran kartinin hakkini vermeyen oyunlar da 4K@144hz'de oynanir.

1440p@144hz yerine 4K@60-144hz tercih etmek icin bugun odemek gereken bedel yuksek olabilir ama uzun donemde toplam maliyet cok farkli olmayabilir. Yeni monitor alacak olanin secenekleri: once 1440p alip, sonra 4K ucuzladiginda 1440p'yi kayipla satip ustune koyarak 4K almak (1), ayni hesaba gelecek diyerek 4K almak (2), fiyatin dusmesini beklemek (3). Eldeki monitor is gormuyorsa seceneklerden 1'in daha ekonomik olacagi garanti degil.

Ozetle halihazirda memnun oldugu 1440p monitoru olan azinlik icin bu monitor ekonomik olmayabilir ama yeni monitor alacak olanlar icin bir secenek. Tercih edilmeli mi sorusunun cevabi kisiye gore degisir.

Bir saniye icinde beyinde olusan gorsel veri uyarisi: (ekrandaki pixel sayisi)^a X (saniyedeki kare hizi)^b ; a ve b insandan insana degisir.

Tercih sadece insandan insana degisse iyi, hangi seviye cozunurluk ve hizda oldugunuza gore de degisir. 800x600@144hz mi 1024x768@90hz mi dediginde yuksek cozunurlugu secen adam 2K@90hz mi 8K@30hz mi dediginizde yuksek hizi secebilir. Tek bir evrensel dogru secim yok.

"Ben competitive multiplayer takiliyorum, illa hiz onemli" diyenler bile ayarlardan kisip yuksek cozunurlukte, keskin goruntude yuksek hizi tercih edebilirler. Doku detaylarini vs dibine kadar kismak "pro" ortamlarda yapilmayan seyler degil.

Hepimiz boyle grafiklerle oynamiyoruz, hepimizin once detay seviyesi demesi de gerekmiyor:

Sahsen 85-90hz'de guzel sonuc aliyorum. 1440p@144hz yerine 4K@90hz yapabiliyorsam (gerekirse 1-2 ayari kisarak) tercihim o olurdu. Ama 4K'nin hakkini 32" ekranlarin daha iyi verecegini dusunuyorum. Bu ekran benim icin sektorun 4K 120+ hz ekranlara yakinda yuruyecegini gostermesi acisindan onemliydi. Yeni secenekleri bekleyecegim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K 144Hz panel gelmesi meselesi de yeni değil, ne zamandır bilinen bir konu, konusu falan olunca sanki yeni bir durummuş gibi de anlaşılmasın.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir de şunu belirtmekte de fayda var, 240Hz 1080p monitörler giriş yaptı, bunların 27" olanı da gelecek görüldüğü kadarı ile, 2560x1440 olanları da gelebilir duruma göre ama onu beslemek artık efsane olur an itibariyle.

Bu konudaki gelişmeler de takip edilebilir, sonuçta monitör alırken de artık en çok ne oynanıyor, nasıl oynanıyor, ne kadar oynanıyor, elindeki ekipman ne, bunlardan tam yararlanabilmek için gerekli olabilecek ek harcamayı da yapabilecek mi dikkat edilmesi lazım kişinin kendisine göre maksimum fayda sağlaması için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bu monitörün 2017 üçüncü çeyreğinde hazır olabileceği belirtilmiş, panel daha önce de belirtmiş olmamız lazım AU Optronics AHVA 27" 3840x2160 144Hz HDR.

Bu monitör edge led değil bir de, 384 bölgeli arka aydınlatma var ve ayrıca kandela değeri de çok yüksek, 600-1000cd aralığı baya yüksek ama HDR işin içine girdiği vakit böyle olması gerekli.

Yani bu monitörü 1200 USD falan gibi beklemek çok ciddi iyimserlik olur diye düşünüyorum.

Diğer konulara gelirsek, AU Optronics "ölümlülere" yönelik HDR falan içermeyen ancak 27" 4K 144Hz IPS panel de üretecekmiş, bu panel ile üretilen monitörler işte 1200 USD falan olabilir belki.

Yine 32" 4K panel üretimi de olacakmış ancak bu panel maalesef gaming serisi altında görülmediğinden yüksek tarama hızlı olması beklenmiyor.

Ayrıca tabii VA panel haberleri de var ama çok ilgimi çekmiyor VA panellerin bazı piksel geçişlerinin sorunlu olması nedeniyle.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@@epi @@T800 yaklaşık 1,5 haftadır bende monitör arayışı içindeyim. 144Hz'dense 1440 60Hz VA panel bir monitör arıyorum her ne kadar @@T800 açıklamış ise de gördüğüm siyah tonları beni cezbetti. Oynadığım oyunlar shooter tarzı değil. Bakalım forumdan VA tarafını sevenler belki çıkar incelemelerini bekliyorum. Ama monitörler çok pahalı gerçekten, doğru karar vermekte önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 4/2/2017 at 4:15 PM, epi said:

https://www.reddit.com/r/pcgaming/comments/2oxj2g/high_resolution_with_low_detail_or_low_resolution/

"Her zaman once cozunurluk, sonra ayarlar" diyorlar. "Niye ayarlari kisayim" sorusunun cevabi "cunku boyle daha iyi gozukuyor".

Ama

...

Bu soyledigim pek olmamis. Linkte yuksek cozunurlugu tercih ettigini soyleyenlerin bir cogu bunu "monitoru native cozunurlukte kullanmak lazim" dusturuyla soyluyor.

Unigine Superposition benchmark  tadinda grafik olursa cozunurluk icin onu kismanin anlami yok tabi.

1024x768 vardi, iyiydi o.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4k low grafik 1080p ultradan daha iyi genelde oyunlarda.

Genede lowda olsa ekran karti dayanamiyor orasi ayri..

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K 144Hz için 1080 Ti SLI dahi tatmin edici değil. Ryzen falan derken performans rakamlarını da ortaya koyan bir video.

2000 USD civarı monitör, 1400 USD ekran kartı masrafı, vergisi algısı buradan alınması durumunda yine eklenecek tutarlar falan derken nereye gidecek bir masraf.

Bu arada bu monitör 1500 USD'yi geçecek olur ise yürürlükteki mevzuata göre yurtdışından da kargo ile alamazsanız, bu da ayrı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok