DJI Mavic Pro
20 20

Bu konuda 53 mesaj var

Herkese merhaba,

Esasında uzun çaplı bir inceleme yazmak isterdim ama sanırım zaman ayırıp yazamayacağım. Bu konuda drone alma sürecini, kayıt süreci, yurtdışından getirmenin sıkıntıları ve ucundan drone'u anlatıp ilk hazırladığım videoyu sizlere göstermek istiyorum. Umarım beğenirsiniz. Pilotaj olarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum o yüzden yorumlarınız çok önemli benim için :) Yazım/imla hataları için şimdiden kusuruma bakmayın. 

Drone sevdası bende uzun zamandır vardı. 4 yıldır falan drone almak için kenara para atıyordum sürekli. İlk gözüme kestirdiğim drone AirDog'du. Kickstarter projesi olarak başladı daha sonra üretime geçtiler. Katlanabilir drone fikri sanırım ilk bu firma ortaya attı. Drone hafifti, katlanıyordu ve ilk tanıtıldığında su geçirmez olarak tanıtılmıştı. Daha sonra sessiz sedasız bir şekilde su geçirmezliği kaldırdılar. "Water resistant gözüküyor bizim testlerde ama garantisini vermiyoruz" diyip kapattılar konuyu. Neyse bu drone kumanda ile kontrol edilmiyordu. Bileğinize "leash" denilen bir alet takıyordunuz ve drone sizi belirlediğiniz yükseklik, açı ve uzaklıktan takip ediyordu. Drone'un kamerası yoktu fakat gimbalı vardı. Gimbal'a GoPro takıp çekim yapıyordunuz. Extreme spor yapan birisi olmadığım için bana hitap etmediğine karar verip beklemeye devam ettim. Üstelik fiyatıda 1600$ gibi uçuk bir rakamdı şimdilerde biraz daha düşmüş. 

Herhalde istediğim tarzda bir drone hiç çıkmayacak derken 2016 Ekim ayı gibi GoPro kendi drone'u olan Karma'yı tanıttı. Zaten hali hazırda bir GoPro kullanıcısı olarak oldukça sevinmiştim. Karma'da katlanabilir bir drone idi ve güzel artıları vardı. Başlangıç paketinin içinde taşıma çantası, çıkarılabilir gimball'ı ve kumandasındaki built-in lcd ile oldukça güzel gözüküyordu drone. Çıkarılabilir gimball'u biraz açmam gerekirse; Drone da bulunan gimbal ı çıkartıp kendi çubuğuna bağladığınızda GoPro'nuzla karada titreşimsiz videolar çekebiliyorsunuz. 3 axis sabitlemeye sahip bir gimbal olduğunu belirtelim. Fiyatıda GoPro Hero 5 kameralı 1100$ kamerasız 800$ idi. Hali hazırda GoPro Hero 4 Silver kameram olduğu için 800$ benim için çok iyi fiyattı. Hatta almaya kesin gözü ile bakıyordum. Forumdan @stardust ile uzun uçuş kovalamaya başlamıştım. Denk getiremedik ama yinede kendisine ilgisi için çok teşekkür ederim.

Fakat Karma beklendiği gibi çıkmadı. Daha doğrusu piyasadaki rakiplerine göre teknolojik olarak oldukça eksik bir dronedu. Ağırdı, intelligent flight mode bakımından kısırdı, katlanmasına rağmen büyüktü, 12 dakika gerçek (tanıdımda 20dk diyorlar ama kimse o rakama ulaşamadı) uçuş süresi vardı ve en kötüsü ilk parti üretimlerin hepsi hatalıydı. Ekim 2016'da piyasaya sunulan drone hemen gerçi çekildi ve satılan drone'lar da geri çağırıldı. 

Ben artık iyice ümitsizliğe kapılıp, herhalde kısmet değilmiş demeye başlamıştım :) Taki youtube'da drone incelerken şu videoya denk gelene kadar. DJI Mavic'ı duymuştum fakat hiç oturup incelememiştim. Başlangıç fiyatı 999$ idi belkide o yüzden hiç bakmadım fakat bulduğum video tam benim aradığım şeydi. GoPro Karma vs DJI Mavic Pro. İnceleme yapan arkadaşın video boyunca söyledikleri bana çok mantıklı geldi. Üstelik elinde hem Karma hemde Mavic Pro vardı yani yan yana inceleme şansı vardı. Sonuç Karma DJI Mavic Pro dan çok daha kötü bir drone idi. Şu notu eklemem lazım. Bu inceleme GoPro Karma'nın ilk hatalı partisinden alınan bir drone ile yapıldı. Fakat incelemeyi yapan arkadaş daha sonra 2. parti üretim Karma ilede aynı incelemeyi yaptığında çok fazla bir değişiklik olmadığını görüyoruz. Video biraz uzun fakat izlemek isteyenler için aşağıya koyuyorum.

Bu videodan sonra DJI Mavic Pro nasıl bir şeymiş dedikten sonra incelemeye başladım. Oldukça iyi bir drone olarak gözüküyordu. 999$ başlangıç fiyatı 1300$ combo paketi (ekstra 2 batarya, charging hub, car charger, çanta, ekstra pervane vs) fiyatıydı. Nasıl alırız bunu diye araştırırken Türkiye'de geçen sene çıkan bir yasa ile ve tekrardan yenilenen ve sıkılaştırılan yasa ile yurtiçi yurtdışı farketmeksizin getirdiğiniz drone'u devlet sistemine kaydettirmek zorundasınız. Eskiden yurtdışından aldığınızı gümrükte yakalanmazsanız pat diye kaydettirebiliyordunuz fakat artık onuda engellediler. Yurtdışından gelen drone'u kaydettirmek için Ankara Sivil Havacılık dairesine "İthal Uçuşa Uygunluk Belgesi" almak için yazışmaya başlıyorsunuz ve vergisini ödüyorsunuz. Kısacası sizi çok uğraştıracak bir olay. Burayı kısa keselim yurtdışından drone alacaklar bu konuyu mutlaka iyi araştırsınlar. DJI Türkiye'deki ilk resmi dükkanını İzmir Karşıyaka'da açtı. Açılış gününde %10 indirim yapmışlar onu kaçırdım ben ama yinede dükkana gidip DJI Mavic Pro Fly More Combo istiyorum, nakit alıcam en son ne olur muhabbetine girdikten sonra 350TL indirim alabildim ve kapora yatırıp drone'un gelmesini bekledim. Düşündüğüm fiyattan daha pahalıya almış oldum fakat en azından 2 yıl garanti ve kayıt sıkıntısı yaşamayacaktım. 

Biraz DJI Mavic Pro'yu anlatalım.

DJI drone sektöründe lider firmalardan biri. D&R'da hepiniz Phantom serilerini görmüşsünüzdür. Phantomlar çok güzel dronelar ama benim için taşıması zor. Katlanmıyor ve boyut olarak büyük bir drone. Mavic tanıtıldığında o anki en üst model Phantom 4 idi ve Mavic kamera kalitesi ve uçuş süresi olarak Phantom 4 ile neredeyse başa baş idi. Benimde amacım taşınması kolay bir drone almak fakat kalitedende çok ödün vermemekti. Mavic tam benim ihtiyaçlarım için yaratılmıştı. 

Mavic'in katlanmış halinin boyutu:

W0LEM8.jpg

Kısaca Mavic'in ana özellikleri:

• Katlanır ve hafif (743gr) olması
  • 4K 30fps - 1080p 96fps kamera
  • 3 axis gimbal
  • 27 dakika uçuş süresi (Testlerde 25dk çıkıyor uçuş süresi. Kendi uçuşlarımda 25dk uçuş süresi elde ediyorum)
  • 7km menzil (şehir içinde pek mümkün değil. Elektro manyetik dalga yayan herşey menzili düşürüyor)
  • Ön tarafta obstacle avoidance sensörleri
  • Intelligent Flight modeları
  • Sosyal medyadan canlı yayın yapma imkanı
  • Sport modda 67 km/saat hıza çıkabiliyor
  • DJI GO 4 application'ı oldukça başarılı

Yukarıdaki videoda ana özelliklerinden zaten bahsediliyor. O videoyu izlemenizi tavsiye ederim. Drone pilotluğu konusunda tecrübem sıfırdı. Yani nasıl kullanılır ne yapılır asla bilmiyordum. O yüzden alacağım drone'a güvenebilmem ve akıllı bir drone olması benim için olmazsa olmazımdı. Mavic sağolsun bulundurduğu birden fazla sensör ve teknoloji ile bu konuda beni oldukça rahatlattı. Çünkü drone'u 2 km öteye yollayıp kaybetme düşüncesi bile korkunç geliyordu veya 2 km ötede sinyalin kopup ne yapacağımı bilmiyor olmam. Drone'u ilk aldığım gün 100 metre yüksekliğe çıkarttığımda dizlerim titredi korkudan :) o kadar acemi bir pilotum yani.

Neyse benim için önemli olan bir kaç noktaya değinmek istiyorum. Karmayı zaten çöpe attık ama Karma'nın videolarını inceledikçe içimde oluşan düşünce "bu drone'a ben güvenemem" idi. Yukarıda verdiğim karşılaştırma videosunu izleyenler neden olduğunu anlarlar. Kendi kafasına göre takılıyor drone. Güvenemediğim bir drone'a gidip 800$ vermekte saçmalıktı. Aşağıda şimdi arkadaşlarımın bana hep sorduğu durumları ve benim içimi rahatlatan teknolojilerden bahsedeceğim biraz.

Günümüzde bir çok droneda "return to home" seçeneği var. Drone havadayken geri getirmekle uğraşmıyorsunuz tuşa basıyorsunuz ve kendi gelip iniyor. Mavic'in burdada diğerlerinden fark yaratan özellikleri var. Uçuş ensasında 15'den fazla uyduya bağlanıp drone'un havadaki konumunu net bir şekilde belirleyebiliyor. Sizin kalktığınız yeride bu sayede net bir şekilde bildiğinden ona göre dönüyor. Buna ek olarak kalktığınız yerin fotoğrafını kendi kendine çekiyor ve return to home başlatıldığında ve o noktaya geldiğinde drone'un o an aşağıdında ne varsa kalkıştaki fotoğrafı ile match etmeye çalışıyor. match ediyorsa kendi güzel güzel iniyor. Fotoğraf match etmiyorsa sana soruyor "Is it safe to land?" diye. Karma bu konuda çok ama çok başarısız mesela. Return to home'un bir sıkıntısı var. Drone 30 metre yükseklikte diyelim. return to home dediniz fakat dönüş yolunca ağaç/ev/direk gibi engeller var. Mavic'te iki seçeneğiniz var. Kendisi dönerken öndeki obstacle avoidence sensörü sayesinde bir engel ile karşılaştığında duruyor ve otomatik olarak 5 metre yükseltiyor drone'u. O engeli aşana kadar 5m 5m yükseltiyor ve engeli aştığında yoluna devam ediyor. İkinci seçenek drone'a return to home altitude vermek. O an 30 metrede ise ve siz ona return to home yaparken 80m'den dön derseniz kendisi otomatik 30'dan 80'e çıkartıp öyle dönüş yoluna geçiyor. Bu oldukça önemli bir özellik. Şuan her uçuştan önce etrafımdaki yüksekliklere bakıp bu yüksekliğe karar veriyorum. Bu sayede güvenli bir şekilde kalktığı yere dönebiliyor.

Bir diğer önemli konu uçuş esnasında sinyalin kopması. Drone'a kalkıştan önce böyle bir senaryoda ne yapması gerektiğini söylüyorsunuz. 3 seçeneğimiz var. "Return to home", "Land" veya "Hover". Kısacası sinyal koparsa kalktığın yere geri dön, olduğun yere in (ki bu çok riskli aşağısı deniz olabilir) veya olduğun yerde bekle ben geliyorum :). Bu şu ana kadar bir kere başıma geldi ve sinyal gelene kadar kendi kendine return to home başlatmıştı bile. 

Airdog'daki takip etme olayını Mavic yazılımsal olarak yapabiliyor. Ekrandan takip etmesini istediğiniz kişiye tıklayarak Active Track modunu başlatıyorsunuz. Bu mod beklemediğim kadar iyi çalışıyor. İki insan düşünelim aynı pantalonu aynı tshirtü giysinler. Mavic'e hangisini takip et derseniz hatasız bir şekilde onu takip ediyor. Seçtiğiniz kişinin sadece kıyafet rengine bakmıyor, aynı zamanda yüz şekli ve ten rengi gibi parametreleride hesaba katarak takip ediyor. 

Kamera kalitesi olarak Phantom 4 ile neredeyse aynı kaliteye sahip. Şu an piyasada Phantom 4 Pro var o çok daha iyi bir drone ama Mavic'in boyutuna göre çekim kalitesi oldukça iyi. 

Kafamdaki en önemli sorunlardan biri havada pilin bitmesi. Tamam her drone ne kadar süre kaldığını söylüyor fakat 2-3km öteye yolladığınız drone %10 pil ile dönmeye başlarken pili bitip düşebilir. Burda mavic sağolsun ekrandaki kalan süreyi gösteren pil timeline'ında bir "H" logosu koyuyor. O "H" logosu drone un kalktığı yere dönebilmesi için gereken pili gösteriyor. Siz o noktayı dikkate almasanız bile o noktaya yaklaştığınız an ekranda uyarı çıkıyor "Geri dönmek için bataryam kalmayacak ben en iyisi geri döneyim" diyor drone :). Buda uçarken benim kafamı rahatlatan önemli özelliklerden biri.

Drone ilk tanıtıldığında boyutundan ötürü rüzgara nasıl tepki vereceği merak konusu idi. Phantom'lar kadar iyi karşı koyuyor rüzgara. Merak edenler rüzgar testlerini buradan izleyebilirler.

Şu ana kadar toplam uçuş sürem 4 saat. Toplamda 58 uçuş yapmışım. Bu tarz detaylara ve uçuş kayıtlarına DJI GO 4 application ı üzerinden erişebiliyoruz. Application'ı hem uçuş esnasında hemde uçuştan sonra kullanıyoruz. Kendi içinde video editleme programı mevcut. Video kalitesini oldukça düşürüyor ama yinede güzel bir özellik. Applicationdan birkaç ekran görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

GBO5qb.png

yErRyn.png

Son ekran görüntüsünde gördüğünüz gibi yaptığınız uçuşları application kaydediyor ve daha sonra inceleyebiliyorsunuz. Size nerde ne fotoğraf çektiğinizi, hangi hıza çıktığınızı, yükseklik uzaklık gibi bütün parametreleri sunuyor.

Neyse lafı çok uzattım. İyiki uzun yazamam demiştim :). Kısacası güzel drone işte :D. Geçtiğimiz haftasonu arkadaşlarla Marmaris Selimiye Köyüne gittik. Güzel çekimler gerçekleştirdiğimi düşünüyorum. Bir video hazırladım. Onu paylaşmak için açmayı düşünüyordum konuyu ama laf lafı açtı. Bu konudada çektiğim videoları fotoğrafları paylaşıp sizlerin yorumlarını almak isterim. 

Okuduğunuz için teşekkürler :)

Atrin tarafından düzenlendi
Thustu, ObiWan, Mono and 2 others beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok güzel bilgiler verilmiş, ben de merak ediyordum konuyu. Ayrıca çektiğin video da şahane olmuş.

Bir ara Lucy diye bi drone vardı bu kategoride ama sadece prototip olarak kaldı, milletin parasını cukkalamışlardı yanlış hatırlamıyorsam.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ObiWan  @Mono çok sevindim beğenmenize.

@ObiWan hocam drone konusunda başka merak ettiğiniz birşey varsa yazın, biliyorsam cevaplamaya çalışırım bilmiyorsamda araştırmaya çalışırım hem bende öğrenmiş olurum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 hours ago, Mono said:

@ObiWan söz konusu drone Lily.

Doğru Lily'di. Lucy nerden çıktı, film ile karıştırdım galiba :D Onun tanıtım videosunu gördüğümde baya etkilenmiştim ama drone firmaları çok yol kat etti o çıkana kadar, sonra da çıkamadı :) Bir tane ürün ship edemeden battılar.

@Atrin hocam, valla konuyla ilgiliyim. Bisiklet olayına tekrar sardım, şu an biraz onla ilgileniyorum. Biraz orada seviyeyi artırınca, değişik yerlerde gezerken bu tarz bişeyle videoya çekmek istiyorum. Bir de senin gibi bir yat olayım olabilir bir arkadaşla, onu da görüntelemek isterim. Onun dışında profesyonel bir amacım yok bu kadar yani. 

DJI'ın bu işlerde en iyi marka veya markalardan biri olduğunu biliyorum. Phantom 3'ü sanırım görmüştüm, bizim bölümde (Makina Müh), robotik/mekatronikçi çocuklar ilgili dronelarla. Bir tanesi bir kere öyle bir şey getirmişti. Biraz büyükçeneydi. Hatta basitte olsa kendileri de bir drone yapmışlardı.

Mavic taşınabilirliği inanılmaz gözüküyor. Kamera takamıyorsunuz, built in kamerası var ama kamerası yeterli gözüküyor gayet. Hele benim gibi profesyonel işlerde kullanmayacaklar için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ObiWan Mavic zaten tam sizin benim gibi insanlar için yaratılmış. Mavic ile çekim yaparken insanlar merak edip yanıma geliyorlar. Bir keresinde dağcı bir amca geldi yanıma. Kendisinde Phantom 3 Pro vardı. Tırmanış yaparken çekim yapmak için almış fakat taşıyamadığı için artık yanına almadığını söyledi. Mavic'in boyutu sayesinde bu sorun tamamen ortadan kalkıyor. En son giderken phantom 3'ü satıp mavic aliyim bari ben demişti.

Kamera kalitesinde oldukça kıl bir insanımdır. Zamanında Canon EOS 50D + 24-105 L F4 lens kullanıyordum. Sırt çantamda 50D 24-105 lens 50mm lens, external flash, ekstra batarya vardı ve etrafta gezerken yanıma almaz olmuştum kamerayı ve sattım. O kamera ile çektiğim fotoğraflardan sonra düşük kalitede birşey çekmek beni oldukça üzüyor ve kullandığım aletten soğutuyor. Tabikide hiçbir zaman Pro DSLR kalitesinde çekim yapılamayacağını biliyorum. Kıyasladığım makinam 50D değil, fakat orta kalitede bir kamera ile çekim yapmak istemem asla. Sizin benim gibi kullanıcılar için Mavic asla üzmez. Phantom 4 ile kıyaslandığında biraz %50 %50 ayrılıyor inceleme yapanlar fakat bence Phantom 4'ten aşağı kalır yanı yok Mavic'in kamerasının. Phantom 4'ün kamerası Mavic'e göre biraz daha "sharper" görüntü veriyor. Fakat bunu Mavic'in kamera ayarlarına girip digital sharpness ekleyerek elde edebiliyorsunuz. Phantom 4 Pro çok ayrı bir konu kamerası çok iyi, 360 derece obstacle avoidence sensörleri var vs. O kesinlikle daha iyi. 

Mavic şu an piyasada alınabilecek en iyi dronelardan biri. Özellikle taşınabilirliği ön planda tutanlar için başka bir seçenek yok. Bisikletle bir yerlere gittiğinizde üşenmeden taşıyabileceğiniz 4k bir drone'a sahip oluyorsunuz. Profesyonel işlerde kullanılmayacak bile olsa profesyonel kalitede çekim yapabilen bir drone a sahip oluyorsunuz. Aşağıya Phantom 4 vs Mavic incelemesini koyuyorum. İsterseniz ordan kamera kalitesi ile ilgili fikir edinebilirsiniz.  

Selimiye'de çektiğim tekne benim veya arkadaşımın değildi bu arada. Şans eseri havadayken görüp "sinematik bir çekim çıkar bundan" diyerek gittim yanına :) ama bir tanıdığım bu çektiğim videoyu görüp satmak istediği teknesinin videosunu çekmemi istedi. Onuda artık Çeşme'de çekicem bir ay içinde yine buraya koyarım. 

Şöyle enteresan bir video daha var. Mavic Torture test. Basket topu falan atıyorlar drone a yukarıdan düşmüyor. Barbie bebek atınca düşüyor ama :) oda barbie'nin saçları pervaneleri durduruyor saniyelik.

ObiWan beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hayirli olsun.

Bir sey sormak istiyorum, Turkiye'de Drone ucurmak -izinli ucuslar haricinde- yasaklanmadi mi? Ulkede OHAL var ve valilikten ucus plani ile izin alinmadan ucus yapilamadigini biliyordum ben.

Bircok kisi bu dertden dolayi sattigim Phantom 3'leri almaktan vazgecti. Elbette Turkiye'de yasamadigim icin cok detay bilmiyorum, fakat 58 ucus yapmissiniz, sanmiyorum ki her ucus icin valiliklere izin icin basvuru yaptiniz, yoksa yaptiniz mi? :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@KnightFall Yok hayır uçuş izni başvurusu yapmadım,

Benim drone 743gr yani IHA0 (Hobi) sınıfına giriyor. 500gr altında kayıt zorunlu değil 500gr üzeri zorunlu. IHA0 sınıfına girdiği için uçuşlarımda izin almama gerek yok, sadece uçuşa yasak bölgelerde uçmamam gerekiyor. Bunlarda, havaalanlarının 9km çapında, askeri, jandarma, polis vb tesislerin etrafı ve kalabalık alanlar. Polis tarafından şu ana kadar hiç durdurulmadım. Mavic havada çok kendini belli etmiyor küçük olduğu için belkide ondandır fakat drone ile ilgili forumlarda okuduğum kadarı ile görse bile ceza yazana denk gelmedim. Arkadaşım Karşıyaka Alaybey'de uçururken (ki hemen yanında askeri tersane var, bazen jammer da açıyorlar sinyal kopabiliyor) polis drone'u görüp arabadan el işareti ile indir onu diyip ilerlemiş. 

Diyelimki çok güzel bir koyda jandarma karakolu var, o zaman İHA0 olmama rağmen gidip uçuş izni almam gerekiyor. Diğer uçuşlarda izine gerek yok. Bu arada şunuda söylemem gerekiyor yasada kalabalık alanlarda uçuş yasak diyor fakat kalabalığın tanımı belli değil. Taksim meydanı mesela evet kalabalık ama İzmir Bostanlı sahili bence kalabalık değil. Kime göre neye göre durumu oluşuyor :D

Tüm mevzuatı görmek isteyenler buradan bakabilirler. Kısaca yasa şu an şu şekilde:

Sınıflandırma MADDE 5 – (1) Azami kalkış ağırlıkları referans alınarak İHA’lar 4 ayrı sınıfa ayrılır:

a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar,

b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar,

c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar,

ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar.

Türkiye Hava Sahasında, 500 gr ve üzeri İHA uçurmak isteyen pilotların sisteme kayıt olmaları ve SHGM’den onay almaları zorunludur. (bkz. SHT - İHA). İHA uçurmak isteyenlerin öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

İHA0 ve İHA1 sınıfı İHA’lar için, uçuşa yasaklı ve meskun mahal, kalabalık veya çok kalabalık bölgeler dışında kalan sahalarda SHGM’den uçuş izni alınması gerekmemektedir. Bunun dışındaki tüm İHA uçuşları için izin alınması zorunludur. Uçuş izni almak isteyenlerin öncelikle sisteme kayıt olmaları gerekmektedir.

İHA0 İHA1'e kadar sıkıntı yok. İHA2 den sonrası uçuş iznini geçtim sigortasız dahi uçması yasak.

Sizin Phantom en son satıldı diye biliyorum. Satılmadıysa facebookta şu grupta kolayca satabilirsiniz: https://www.facebook.com/groups/1713370005640541/

ObiWan and KnightFall beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tesekkurler bilgiler icin, peki OHAL bu durumu nasil etkiliyor? Bildigim kadariyla bu mevzuat epey suredir uygulanmakta zaten. OHAL'den kaynakli ek yaptirimlardan sikayetciydi bir kac alici, belki sadece bahaneydi bilemiyorum.

Urunler bedavadan birazcik pahali satildi... yapicak birsey yok, daha da bekledikce daha fazla dusuyor degerleri...

Iyi ucuslar :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@KnightFall OHAL konusunu bende tam bilmiyorum. Sivil Havacılık sitesinde bir uyarıda yok. Fakat araştıracağım bu konuyu sakata gelmeyelim :)

@ObiWan hocam şimdi gördüm sizinde izmirde olduğunuzu. Cidden almayı düşünürseniz veya drone u görmek isterseniz izmirde buluşup gösterebilirim size almadan önce.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1 hour ago, Atrin said:

@ObiWan hocam şimdi gördüm sizinde izmirde olduğunuzu. Cidden almayı düşünürseniz veya drone u görmek isterseniz izmirde buluşup gösterebilirim size almadan önce.

Valla aslında çok iyi olur. Ben biraz bakındım youtube'da, çok büyük ihtimal alacağım drone bu para işlerini ayarlayınca. Program bu ara biraz yoğun ama bi ara denk gelip kullanırsam süper olur. Ben İzmir, Göztepe tarafındayım ama farketmez İzmir'in herhangi bir yerine gelebilirim. Teşekkürler.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ObiWan hocam kusuruma bakmayın cevap verdim sanıyordum vermemişim. Benim ev Mavişehir'de ama ofis Hilton Otelinin hemen yanında. Kordonda daha hiç uçurmadım ama Fuar'da uçurdum orada uçurabiliriz veya Bostanlı sahil, Mavişehir sahilde uçurabiliriz. Denk getirebilirsek buluşup kullanabilirsiniz tabiki. Hem almayı düşünüyorsanız iyi olur sizin için. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet baya zaman geçmiş son olarak mesaj atıldığından beri.

Ben bu süreç içerisinde Mavic Pro'yu aldım. Bir kenara koydum. 

Baktım dolar falan yükseldi, yahu bende bu cihaz vardı bir kullanayım, beğenmezsem satarım dedim.

Cihazı kullandım, aşırı hoşuma gitti hatta profesyonel falan da kullanayım diye kasarken drone'u düşürdüm. 

GPS modda normal takılırken, bir binanın altından geçiriyordum. Atti mode'a geçti ve hava akımının da etkisiyle sola yalpa yaptı. Kurtarayım derken duvara çarptı ve düştü.

Haliyle en hassas parça gimbal zarar gördü. Overload hatası veriyordu ve dampener plate'i kırılmıştı. Hemen TR'de sahibinden'de yedek parçaları buldum (tabi fahiş fiyatlara satılıyordu).

Dampener plate değişti fakat gimbal overload geçmedi. Ben de çok kolay hasar gören flex cable söyledim. Geldi hemen ama onu takmak baya zordu fakat başardım. Maalesef hata geçmedi.

Ben de sahibinden ilanlarına bakarken direk gimbal'ı satan bir adam gördüm, fiyat da fena değildi ve kamera'yı da içeriyordu. Fakat çarpma drone'dan çıkmaydı, çalıştığını söylemişti ama belli olmuyor tabi.

Taktım, çalıştı fakat bir yöndeki gimbal moturunda titreme var. Nadiren geçiyor ama genelde titriyor ve foto/video çekmek anlamsız oluyor bulanık görüntüden.

Bu sırada hasar sebebiyle içerideki fan'ı da pert ettiğimi zannettim. Cihazı komple açtım, ameliyat ettim. Fan gitmemiş, fanın önündeki ızgaralar çarpmanın etkisiyle fana doğru eğildiği için fanın dönmesini engelliyormuş. Basit bir hamleyle düzelttim. Overheating hatasından kurtulmuş oldum böylece.

Cihaz şu an uçuyor, stabilite sorunu yok gayet iyi. Bir tek gimbal titremesinden çok nadiren çekim yapabiliyorum. 

Aliexpress'den gimbal sipariş ettim 70$'a, kontrol kartlı ve dampener sistemi olanları 210-220$'a falan satıyorlar. Benim işimi kamerasız gimbal bile çözecek gibi ama yine de kameralı komple sistemi aldım, video kablosu ile uğraşmamak için. Bunlar genelde 2. el parça gönderiyorlar ama çoğu kişi memnun gözüküyor. Bir şanssızlık olmazsa tekrar çekimlere başlayacağım.

Bu sırada baya tecrübe kazandım drone tamiri ile ilgili. Sıkıntı varsa çözeriz :D

Bu sırada DJI Mavic 2 Pro ve Mavic 2 Zoom çıkardı, oldukça güzel aletlere benziyor ama bu dolar kuru/maaş ile alınacak durumda değiller tabi :)

pentaman, CaRaBeeN and Thustu beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Mavic 2 PRO'yu görünce dibim düştü. Videonun sonunda fiyatını görünce de düşen dibimi düştüğü yerde bırakmaya karar verdim...

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
32 minutes ago, Najaz said:

@ObiWan müzik çok gürültülü olmuş, istemsizce kapattım videoyu :( 

hehe evet o biraz ayarsız olmuş evet, ben de en düşük seste tekrar izlediğimi farkettim :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@ObiWan hocam hayırlısı olsun mavic. en son buluşucaktık sizinle izmir'de ama buluşamadık. Almanıza sevindim. Kaza içinde üzüldüm fakat kendi kendinize tamir etmeniz 10 numara olmuş :) son gelicek parça ile birlikte sorun umarım tamamen ortadan kalkar. 

Mavic 2 Pro çıktığı gün tüm incelemeleri izledim fakat fiyatı görünce (Mavic 1'in fiyatı aynı kaldı ve bunu bir üst segment gibi konumlandırdılar + döviz kurları sağolsun) buraya gelip yazma isteğim kayboldu. Fly more combo ile birlikte 1750$'a geliyor. Türkiye fiyatı 13.000 TL olarak açıklandı. 3-5 birşey daha koysanız güzel bir Yamaha X-Max scooter alırsınız :D 

Fakat drone'a hasselblad kamera koymak nedir ya. 1inç'lik on numara kamera ile geliyor drone. Bütün inceleme videolarının ana teması "best drone ever". 360 derece çarpma sensörlü olması falan efsane olmuş. ObiWan'da Mavic 2 olsaydı yaptığı kazayı yapmazdı mesela. Menzil 7KM'den 8KM'ye uçuş süresi 25DK'dan 31DK'ya çıkartmışlar. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
50 minutes ago, Atrin said:

ObiWan'da Mavic 2 olsaydı yaptığı kazayı yapmazdı mesela.

O sensörlerle ilgili bir video gördüm. Tracking modda çocuk ağacın arkasına falan koşturuyor drone ağacın yanından geçiyor, tellerin üstünden atlıyor gibi yapıyor drone. Gerçekten inanılmaz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Durum güncellemesi;

Aliexpress'ten sipariş ettiğim, kamera lens ve gimbal düzeneği ve kabloları geldi. Cihaza taktım ve deneme uçuşu yaptım. Sıfır sorunla kalktı ve güzel fotoğraflar çekti. Gimbal düzeneği çalışıyor gayet. Yakında 1-2 video koyarım buraya :) Bana 70$'a mal oldu bu hamleyle. Artık rüzgarlı havalarda uçurmuyorum, bir de artislik olsun diye bişeyin altında geçireyim falan yok tabi :)

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bugün sabah rüzgarsızdı ve artık çekim yapma zamanı geldi dedim. 120 metreye kadar çıktım. 500 metreye kadar zaten soft limit var ama bizim kampüs baya rüzgarlı ve o yükseklikte rüzgar olabiliyor yüzeyde olmasada. O nedenle zorlamaya gerek yok diye düşündüm.

Ayrıca herşeyi max çözünürlükte çektim. Video 4k, 30 fps fakat kalitesi konusunda biraz ayar yapmak gerekecek sanırım veya lenste sorun varsa önceki kamera lensini de takabilirim, bilmiyorum. Şimdilik iyi. 

ve tabi kampüsten bir kaç fotoğraf ve bir video...

DJI_0009.jpg DJI_0010.jpg DJI_0011.jpg

DJI_0019.jpg DJI_0023.jpg DJI_0031.jpg

ObiWan tarafından düzenlendi
Fotoları ve youtube videosunu düzgün koyamadım ama sonunda becerdim galiba :)
pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

DJI'cılara bir iki sorum olacak. 

DSİ'nin baraj işini yapıyoruz, DSİ'nin de phantom 4 modeli var ve ara ara çekim yapmaya geliyorlardı, onların geliş aralığı bizim için yeterli olmadığı Phantom 4 Pro modelinden aldık.

Önceki gün elimize ulaştı drone, dün de DSİ'de çalışan eleman gelince bir anlat bu nedir nasıl kullanılır diye yanıma aldım, 1 saatte ancak kurulum, güncelleme vs halledebildik. Sonrasındaki sağanak yağıştan dolayı hiç uçuramadık aleti kenara koydum. Kendisi buraya geldiğinde hep manuel uçuruyordu, ancak benim istediğim gibi uçuşları yapabileceğini düşünmüyorum, sorduğum sorulara cevap alamadım çünki. 

Benim özellikle istediğim belli bir koordinattan 2 yada 3 günde bir fotoğraf almak, ve mümkünse sonrasında bunu time lapse özelliğine dökmek. Yine 2-3 günde bir belirlediğim bir güzergahta uçsun, video ve fotoğraf alayım. Bunları nasıl yapabilirim. Youtube'da hep tanıtım videoları buldum, bu isteklerimi karşılayacak video bulamadım maalesef. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam şu iki video ya bakabilir misiniz ? Belki istediğinizi karşılar. İstediğiniz özellik Intelligent Flight Mode'lar arasında Waypoints olması lazım. Daha önceden siz drone a belirrtiğiniz rotada uçuyor fakat ilk noktaya git ve orada fotoğraf çek sonra ikinci noktaya git ve fotoğraf çek denebiliyor mu bilmiyorum açıkçası. Hiç kullanmadığım bir özellik.

EK:

Hocam sanırım DJI GO ile yapamıyorsunuz. Yani yapıyorsunuz ama waypointleri oluşturup fotoğraf çekim modundan "Interval" ı seçip 2 saniye yapmanız lazım. Fakat bu güzel bir çözüm değil. Rüzgar vs olması durumunda 2 saniye aralıklarla çekilen fotoğraflar birbiri ile eşleşmeyebilir. 

Şu konuda (https://forum.dji.com/thread-98067-1-1.html) biraz okudum. Litchi diye 3.parti bir yazılım var. Ben hiç kullanmadım fakat bilinen bir yazılım. O program sayesinde sanırım istediğinizi yapabiliyorsunuz

Is it possible to fly a saved waypoint mission, and also save the drone compass heading, camera orientation, and snap pictures at the given waypoints?

What i'd like to do is take a picture from the same position(s) every day to record progress on a construction project.  Then later i could take the individual pictures and 
splice them into a clip.  Basically a Time Lapse, but over the course of a year, instead of a few minutes.

Tested it yesterday, and it flys the waypoints fine.  I can record video, but would rather it snap the photo's instead.
Searched YouTube, and the tutorials, but havent really found this explained anywhere.
I know GSPro does this, but i'm currently on Android, and hoping to not buy a new tablet just to do this.

Any help, or suggestions on tutorials would be great.

Thanks much,

Dave in WI:

Litchi all the way, for Android. So many features and options, far more than Go 4.

I, like you, was aware of Litchi, but wanted to work with the default app's waypoints function, and then kept wanting it to do that which it could not do.

So I tried Litchi and was rewarded. You can replay saved missions, create and tweak them on your dining room table laptop, sync them in all your control devices (tablets, phones). You can program it to track different Points Of Interest, taking pics or video at specific waypoints, etc., etc., etc. 

The other smart flying features are quite capable as well.

If I used i-devices, I'd surely like to try GSPro. And for DJI, the i's certainly have it. I just prefer Android.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
20 20

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok