Hobi amaçlı fotoğraf makinesi
15 15

Bu konuda 27 mesaj var

Eşimin seneler önce hasta fotoğraflarını çekmek için aldığı Canon kompakt fotoğraf makinesi vardı. Telefonlar ve tabletler çok net fotoğraflar çektiği için fotoğraf makinesi kullanmıyor artık, ben zaten eskiden beri telefonu tercih ediyorum. Yalnız kızım bu makineyi çok sevdi ve ona hediye olarak verdik, son 1 yıldır nereye geziye gitsek eline alıyor ve güzel fotoğraflar çekiyor. Hatta geçen gün işi abartıp bir an kendi fotoğraflarını çekince bir güzellik yapıp biraz daha iyi bir makine alsak mı diye düşünmeye başladım. Görüntüsü biraz daha profesyonele benzeyen kompakt bir makine onu motive edebilir diye düşünüyorum. Marka/model önerileriniz olursa çok sevinirim, şimdiden teşekkürler. Kızım 6,5 yaşında bu arada.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sony A6000 aynasız fotoğraf makinesi tavsiye ederim. 16-50 kit lens ile 1800-2000 TL arasında alabilirsin, duruma göre ilerde 55-250 telelens ile 35mm f/1.8 veya 2.0 portre lens alınır.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, Ozan Başeski said:

Sony A6000 aynasız fotoğraf makinesi tavsiye ederim. 16-50 kit lens ile 1800-2000 TL arasında alabilirsin, duruma göre ilerde 55-250 telelens ile 35mm f/1.8 veya 2.0 portre lens alınır.

Abi güzel görünüyor, tek sorun bizim ufaklık istemeden bu kadar pahalı bir ürünü elinden düşürürse muhtemelen alet bozulur. Şimdi Canon'un kompakt makinesini arada bir düşürdüğü için kısmen daha ucuz birkaç ürün önerebilir misin ? Çocuğun böyle bir hobisi varken soğumasın istiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Fuji'nin FinePix S2995 modeli gibi daha DSLR gibi görünen ama kompakt olan makinelerden alınabilir aslında. Hem hevesini biraz daha sürdürüp merakını geliştirebilir, hem de sonrasında başka makinelere geçişte daha az yabancılık çeker diye düşünüyorum.

Sony ve Canon'da da benzer ürünler var (Sony DSC-H300, Canon PowerShot SX170IS gibi) onlar da incelenebilir. Bütçeye de dost makineler, kırsanız üzülmezsiniz.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, Lightning McQueen said:

Fuji'nin FinePix S2995 modeli

Hiç tavsiye etmem. Aynısından babamda vardı, gerçekten kötü bir makine.

Ne fotoğraf kalitesi, ne pil ömrü, ne de taşınabilirlik, tutar hiçbir tarafı yok. Her yönden kötü bir makine.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 minutes ago, Whooosh said:

Hiç tavsiye etmem. Aynısından babamda vardı, gerçekten kötü bir makine.

Ne fotoğraf kalitesi, ne pil ömrü, ne de taşınabilirlik, tutar hiçbir tarafı yok. Her yönden kötü bir makine.

DSLR gibi durduğu için model ismi vermiştim ama araştırmadım tabii (kullanmadım da açıkçası), almadan önce incelemelere bakmak lazım. :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şuan kullandığı makinenin nasıl bir şey olduğunu da bilmiyoruz. Belki şuan kullandığı makine tavsiye edeceğimizden daha iyi olabilir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Kullandığı makineyi söylemediğim için hepinizden özür dilerim. Kullandığı makine Canon a520, linki de :

http://www.letsgodigital.org/tr/camera/review/48/page_3.html

Bunu çok rahat tutuyor, hatta daha büyük bir makineyi de artık rahatlıkla kullanabilir. Taşıma çantası olarak aldığımız eski bir case logic çanta var onu boynuna takıp geziyor gezi boyunca vs. bu kadar hevesliyken ödüllendirerek motive etmek istiyorum. Şu anda en ciddi sıkıntımız elinde tutarken hafif titrettiğinde bile herhangi bir optik sabitleyici teknolojisi olmadığı için resimlerin bir kısmının titrek çıkması. Finepix S2995 görüntü olarak hoş duruyor, tabi @Whooosh'un dediği gibiyse daha farklı modellere yönelebiliriz. Sony DSC H300 de fena görünmüyor, ikinci elde fiyatı 500 TL civarında. Gerçi ikinci el alıp sorun da yaşamak olası.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
13 saat önce, Kibitzer said:

Kaçırdığımız nokta 6.5 yaş faktörü :D Ona göre küçük hafif bir cihaz almak iyi olur.

6 yaşında çocuğa fotoğraf makinesi hiç alınmaz o mantıkla bakacak olursak. Eldeki kompakt makineden çok çok daha kaliteli ve iyi fotoğraf çekebilen, fiyatı da acaip pahalı olmayan, taşıması kolay, hafif bir makine olarak Sony A6000 hala tavsiyemdir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
24 dakika önce, Ozan Başeski said:

6 yaşında çocuğa fotoğraf makinesi hiç alınmaz o mantıkla bakacak olursak. Eldeki kompakt makineden çok çok daha kaliteli ve iyi fotoğraf çekebilen, fiyatı da acaip pahalı olmayan, taşıması kolay, hafif bir makine olarak Sony A6000 hala tavsiyemdir.

Yahu ben bir şey demiyorum. Çocuğun canını çıkarmayacak hafif bir cihaz alınması lazım diyorum sadece. Düşse kırılsa bile yenisini almanın bütçeyi rahatsız etmeyeceği bir cihaz alınmalı. Ne bu şiddet bu celal?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok birşey yahu,ne kızması?  A6000 yeterince hafif ve bir çocuğun taşıyabileceği hafiflikte bir makine. Kırılınca yenisini almak konusu dert ise o zaman hiç aynasız vs işlerine girilmeden dandik bir kompakt makine alınıp geçilmeli ancak ben ilk mesajdan sanki ufaklık fotoğrafçılığa meraklı ve biraz daha iyi birşey alınması isteniyor gibi algıladım ve o yüzden Sony A6000 önerdim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@Ozan Başeski, abi aynasız birşey alırım almasına problem değil de henüz çok detaylı kurcalayabileceğini sanmıyorum, her hobi gibi önce kaba hatlarıyla ilgili şu anda, muhtemelen 1 sene sonra daha detaylarına girebilecektir diye düşünüyorum. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman hocam arada o kullanır, çoğunlukla siz kullanırsınız, adam gibi güzel bir fotoğraf makineniz olur. Yani eğer bir masraf yapacaksanız ben olsam böyle birşey düşünürdüm.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

samsun nx mini ve üzerinde gelen 9-27 mm lens ile bence tam aradığınız ürün.  Hem fiyatı çok ucuz, hem oldukça hafif, hem içerisindeki sensör şuan düşündüğünüz kompakt makinelerden çok daha büyük, hem de profesyonel bir fotoğraf makinesindeki tüm ayarları da barındırıyor, ilerde öğrenmek adına kullanabilir.

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-samsung-nx-mini-9-27mm-lens-20.5mp-fullhd-video-temiz-kutusunda-435173141/detay

Son olarak oldu da düştü body kırıldı, yeni body'nin outlet fiyatı da; (tabii ilerde bulunamayacaktır)

http://urun.n11.com/dslr-fotograf-makinesi/samsung-nx-mini-bodygovde-outlet-P58592402

Son not: olurda satın alırsanız, bu makinenin bir 17mm prime lensi de var, fotoğrafçılığı severse onu da alırsınız dehşet alan derinlikli fotolar yakalayabilir :)

pentaman and SEP beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 saat önce, qwerty said:

10 Yaşına kadar hatta nette inceleme okuyana kadar eldeki makine ile idare edin.

Hocam makine problemli olmasa kesinlikle doğru söylediğiniz ancak makineyi verdiğimiz haliyle bile takılmalar vs. had safhada, değiştirmek zorunda kalacağımız günler uzak değil. Biraz da çocuğu motive etmek istiyorum bozuk makineden bunalıp bırakmasın diye düşünüyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Valla 6.5 yas icin bilemiyorum ama ben birkac senedir Sony RX100 kullaniyorum, bir suru detayli ayari var ve ben cogunu kullanmiyorum bile... En supersonik yanlarindan biri cebe sigiyor olmasi... Bunun saniyorum yeni modelleri de cikti, bakilabilir... Isimi fazlasiyla goren bir makine...

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 saat önce, smirnoff said:

o fiyat aralığında güzel bir makine bakıyorduk bizde bir dönem.Ara sıra (seyahatlerde ve özel günlerde) kullanmak istediğimiz için çok profesyonel veya pahalı birşeye ihtiyacımız yok, bu cihaz işimizi görürmü ?

Elbette görür, fiyatına göre çok iyi bir seçim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 12.05.2017 at 12:14, Ozan Başeski said:

Elbette görür, fiyatına göre çok iyi bir seçim.

Abi bu akşam güzel şeyler oldu A6000 için interneti kurcalarken, sonunda A6000'e karar verdim. Çocuk benim yanımdayken kullanabilir makineyi, videolar için de evdeki handycam tam ona göre, böyle bir kombinasyona karar verdim. Ben makineyi daha çok piyes-ameliyat vb. şeyleri fotoğraflamak için kullanacağımdan özellikle piyes-deney hayvanı görüntülerinde mini tripodla kullanmak istiyorum, bu fotoğraflar yakın mesafeden 10-15-20 cm civarından çekileceği için hazır olarak satılan 16-50 mm kitle ilgili herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ? Nette gezinirken 16-50 mm + 30 mm veya 16-50 mm + 55-210 mm olarak satılanları ~800 TL fark vererek almak mümkün, normalde bu objektiflerin ayrı satış fiyatları 1000-1100 TL aralığında. Bir de hediye olarak neler yanında olsa anlamlı bir artısı olur ? Örneğin orijinal sony çantası + objektif temizleme kağıdı ekleyip yanına 100 TL eklemişler fotografium'da. 

Edit : 15 mm 16 mm olarak düzeltildi

pentaman tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@pentaman Hocam benim grafik karti koleksiyonu basligimda gordugun kart fotograflari NEX6 & 16-50 lensle cekiliyor. Ve sunu soylemem gerekir ki yakin mesafe odaklamada ciddi sorun yasiyorum bu lensle. Yakin mesafeden cekim yapmak istiyorsan, bu isler icin ozellestirilmis macro lenslerden edinmen daha dogru olur.

16-50 mm + 30 mm paketindeki 30 mm'lik lensin diyafram degeri kac? Eger 1.8 ise (pek zannetmiyorum ama) hic kacirma bu bundle seti.

pentaman beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, Najaz said:

@pentaman Hocam benim grafik karti koleksiyonu basligimda gordugun kart fotograflari NEX6 & 16-50 lensle cekiliyor. Ve sunu soylemem gerekir ki yakin mesafe odaklamada ciddi sorun yasiyorum bu lensle. Yakin mesafeden cekim yapmak istiyorsan, bu isler icin ozellestirilmis macro lenslerden edinmen daha dogru olur.

16-50 mm + 30 mm paketindeki 30 mm'lik lensin diyafram degeri kac? Eger 1.8 ise (pek zannetmiyorum ama) hic kacirma bu bundle seti.

@Najaz, bu sitede biraz daha pahalıya satılıyor ancak bulduğum setin aynısı bu :

https://fotografium.com/urun/sony-a6000-16-50mm-30mm-macro-portre-aynasiz-fotograf-makinesi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
15 15

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok