Gigabayte x370 gaming 5/Ryzen 1700 izenimler
0

Bu konuda 109 mesaj var

Çol geçmiş olsun hocam inşallah sorunlar çözülür , can sıkmayın zira zaten macera olarak da hakkını veriyor. En sonunda stabil olacak nasılsa o zaman da gerçek tecrübe sahibi ilklerden olacaksınız :)

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3200MHz'ten yüksek hızlar base clock ile oynamadan mümkün değil şu an, bu şekilde de 3600MHz  sınır gibi. 

Tabii bu noktada Samsung B-Die kullanan tek sıra RAM modülleri öne çıkıyor.

Diğer konuda mesela Gskill Flare X ile olan testleri verdim, Samsung B-Die gerçekten çok gaddar RAM çipi. 3200MHz C14 RAM ile taa 4000'lere falan gidiyorlar.

Hatta Süper Pi falan almak için maxmem ayarıyla hafızayı limitleyip 2 Volt gibi değerlerle yüksek hızlarda iyice sıkı zamanlama ayarlayıp yüksek skorlara imza atmaya çalışıyorlar.

Ancak Samsung B-Die modüller ile sıkı zamanlama ile yüksek hızlara çıkmak için bir takım ayrıntılı ve özel BIOS ayarları yaomak lazım ki haliyle bu tip ayarlar her anakart modelinde yok. AMD modellerinde şu an hiç yok, ondan sınır 3600MHz civarlarında Samsung B-Die kullanılsa dahi. Intelde ise yürüyorlar bu modüller ile. AMD'de de zamanla oturacaktır herşey bence. 

Ama B-Die ile ilgili genel konu bu, çünkü bu modüller AMD'ye özel gibi falan zannedilmesin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@TatanQa Teşekkürler hocam zaten gülüp geçiyorum, gülüyorum çünkü şansımın "0" altında olduğunu bile bile  riskleri göze alarak aldım, kaşındım biraz çekeceğim :)  Şu sıkıntıları olmasa güzel sistem aslında :P               Yeni bios ile çok uzun bir zamanlama listesi gelmiş eskiden sadece ram üstünde yazan 16-18-18-35vs vardı saymadım ama en az 3 katı kadar daha böyle rakamlar var ayarlanabilir durumda.Son olarak gigabyte game app zımbırtısı tek başına çalışıyor ama diğer uygulamalardan herhangi biri kurulursa çalışmıyor,sıkıntı şu diğer uygulamalarda game app olmadan çalışmıyor(önce onu yukleyin diyor) Çok eğlenicik bu anakartla :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yukaridaki mesaji editleyip devam edecektim ama edit dugmesini bulamadim...

Biraz daha kurcaladim gecen zamanda:

- Battlefield 1 performansi da Xeon ile asagi yukari ayni gibi ama gorsel ayarlar ayni olmayabilir, emin degilim.

+ Battlefield 1 performansi kesinlikle daha iyi, Ben Xeon'da full detay oynamiyordum, ona ragmen daha iyi. Yalniz ara ara fps'de dususler oluyor o biraz can sikici, diger bilgisayarda da boyle miydi hatirlayamadim.

- Dun oyun oynarken alet cat diye kapandi. Sanirim cok isindi. Sessiz model bi kasa aldim, baya bi kapali sagi solu, ekran karti kasanin icini firin gibi yapiyor 2+ saat oyun sonunda. Saniyorum fanlar yeterince hizli tahliye edemiyor sicak havayi, bir fan daha ekleyince cozulecek diye tahmin ediyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Önemli update :)

Paşamız biosu gene geri yüklemiş f5j ye, uleeenn... Tabi  başladım küfür kıyamet gidiyorum yeter artık dedim fikir/tasarım/üretim aşamasında emeği geçenlere.... , neyse dün akşam forumun birinde benim anakartın aynısı benzer sorunları yazmışlar ama 2933mhz de sorun olmadığını da belirtmiş eleman, bende seviniyordum iyi bari bende en azından 3200mhz çalısıyor diye,sonra dedim bende 2933mhz alayım bakalım ne yapacak derken  tataaaa ... Bu 5 defa açmaya çalışmalar, bazen açamayıp varsayılan hıza getirmeler, hep bundan kaynaklıymış, belki bios bile bunun yuzunden uçuyordu...Görünürde 3200mhz stabil olsada(testlerde stabil) meğer değilmiş.2933mhz e çektiğimden beri 50 defa restart/start denedim hep tek seferde açıldı, hiç o açılmayı denemeler dıt dıt dııııııııt etmeleri ,varsayılan hızlarına düşme vs olmadı.  Artık  sorunsuz tek seferde açılabilen ama ramleri 2933mhz çalışan bir sistemim var :)  Biraz züğürt tesellisi gibi oldu ama gerçekten çok can sıkıcı bir hal almaya başlamıştı resmen zar atıyordum sistem açılır mı açılmaz mı diye.Buna da razıyım en azından 10/15sn de sistem açılıyor temiz bir windows kursam sanırım 10sn sabitlenir gibi.

Gerçi o hız çok onemli değil tek dıtta açılıyor yavrum artık :D 

Bir gün daha kullanayım 2933mhz cl 14 çekmeyi deniyeceğim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet abi suprizlerle dolu bir platform :)  Acaba bu 3200mhz de sıkıntı yaratan işlemci mi ki. 1700x yada 1800x olsa sorunsuz çalışır mıydı çok merak ediyorum.Çünkü ramleri gözümü karartıp 1,5v kadar çıkartmıştım, değişen olmamıştı. Sanki ram değilde işlemci gibi yada belki anakart yüzünden ilerde netleşebilir şuan bir fikrim yok .En azından stabil bios çıkartabilirlerse fikir verebilir.

Tahtaya vuralım da nazar etmeyelim kendimize :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

SOC voltajına bakmış mıydın ? Ona da bir bak istersen. Olmuyor ise de olmayabilir, yakında gelecek AGESA update ile bu tarz problemlerin en azından birçoğunun çözülmesini umuyorum.

Diğer yandan işlemciden işlemciye memory controller farkettiğini okudum, yine daha üst seviye işlemcilerde kontrolcünün daha iyi olması olasılığının fazla olduğu ve ayrıca  4000MHz değerine daha az voltaj ile ulaşmalarının daha kolay olduğu, özellikle 1800X'in 4100MHz yakalyabildiği, 1700X'in 1700'den çok da farketmediğine ilişkin bir takım yazılar okudum, forum içinde yapılmış istatik tablo gördüm, bu şekilde yazılara, görüşlere denk geldim.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soc voltajı baktım abi biosta 1,1v diyor autoda  bırakırsam 1,25v çıkarıyor kendisi.

AMd 1,2v üstü pek tavsiye etmiyor ama gigabyte bu beta bioslarında gördüğüm autoa 1,25v veriyor, hatta gigabyte forumunda yetkilisi aynı soru iletildiğinde "safe" yazmış,ben onu 1,2v sabitlemiştim.

Dediğiniz gibi X serisi daha az voltaj ile daha yuksek frekanslara erişme şansı var 1700e göre.

" işlemciden işlemciye memory controller farkettiğini okudum" buda mantıklı aslında benim şansım ile buna takılmışta olabilirim :)  Yeni agesa güncellemesini bekleyeceğim artık.

Sahi anakartta vcore için offset ayarı yok,büyük eksiklik bence.Bunun için sabit vcore veriyorum cstate ve çarpan düşürecek bütün ayarları mecbur kapadım sabit 3,8ghz de 1,3v ile takılıyor,öbür türlü hızını düşürüyor gene 1,3v oluyor.Eklenir mi bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Asus'ta Zenstate diye bir yazılım var, onunla elle Pstate hız ve voltaj değerleri ayarlanabiliyor, bir de AMD en son Ryzen Balanced Power Plan çıkarmış çipset sürücüleri içinde.

Senin durumda memory controllerdan ziyade Samsung B-Die dışı RAM kullanımından sorun yaşanıyor gibi görünüyor bana. Sonuçta 2666MHz üstü hız yine başarı sayılır B-Die dışı RAM'ler için.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Evet abi asustaki zenstate turuncu forumda gördüm, çok kullanışlı ve başarılı olmuş.

Umarım dediğiniz gibi samsung b-die olmamasından dır ve agesa ile aşılabilir.Chipset sürücüsünün güncelini kurmuştum ama ryzen balanced profili gelmedi bende high performance seçmiştim.Aynısıdır diye düşünüyorum, En kısa zamanda birde w10 güncel sürümünden bir uefi boot lu usb hazırlayıp windowsu yeniden kuracağım.Gerçi uefi desteği varmı stabil mi bilmiyorum onuda görmüş oluruz :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni Ryzen 1700 sistemimin ilk izlenimlerimi bi update etmem lazim.

1. Tum oyunlar daha hizli. 

2. Ancak periyodik bir fps dususu/stutter yasiyorum yaklasik 30-60 saniyede bir, baya bir can sikici. Battlefield 1 'de ve Dishonored 2'de rahatlikla gozlemleniyor. 

Sanki hdd'den bisey yukuluyormus gibi bir davranis, ama olmamasi gerek.

Bu tur bi problem yasayan ya da duyan var mi?

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Hocam güç seçenekleri max performans seçili mi ? chipset driver dahil windowsumuz güncel mi ? 

Oynadığım toplam 4 oyun var hots,diablo3,forza horizon 3 ve mk x bahsettiğiniz gibi bir sorun ile karşılaşmadım hiç.

Birde varsayılan hızlarında mı kullanıyorsunuz ? cevabınız evet ise en azından butun çekirdekleri sabit 3,5/3,6 ghz sabitleyip deneyebilirmisiniz ?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Windows 10 guncel.

Max performance secili degil, balanced secili. Onu bi denerim.

Windows guncel, cipset driver yuklemedim eger anakart driverlerindan bahsediyorsak. Windows 10 ne kurduysa o. Onu da denerim.

Varsayilan hizda 3Ghz kullaniyorum. Overclock konusunda acemiyim ama bi denerim.

Ancak bunlardan hicbirini yapmaya gerek olmamasi lazim bence.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben daha halen P-States olayını oturtamadım çok başında olamamaktan, Battlefield 1'de o saçmalık var ancak FPS düşmesine gerek yok, belli haritalarda öyle bir durum var. 6700K ile de oluyor ama buna has değil. En önemlisi olarak da bu platform takayım kullanayım değil kesinlikle, bu şekilde kullanmak için Intel çok daha uygun bana sorarsanız R7 1700 çok uygun değil böyle kullanmak için.

İkincisi aylardır bar bar bağırıyor AMD yetkilileri Balanced Power Plan bize uymuyor, işlemcinin performansını engelliyor diye. En son chipset sürücülerinde Ryzen Balanced Power Plan diye kendi güç planlaması var. Yüklerseniz otomatik onu seçiyor.

CPU overclock edildiğinde downclock etmiyor Intel gibi, voltajı da düşürmüyor. Bu da beni deli ediyor şimdilik. Bunu aşmak için elle P-States ayarlarına ki P0 önemli olan müdahale gerekli.

Asus Zenstates programı var, resmi değil de işte forumun birisinden dağıtılan, bunun kurulumu falan da sorunlu, oradan müdahale ettim ancak yine downclock falan yapmadı hiç.

Daha bir ince ayarları var sanıyorum onları da keşfetmem lazım.

Aşırı Vdroop var. 1.41250V Cinebench yüklendiğinde Load Line Calibration Level 2 ayarlı iken 1.35625V seviyelerine iniyor. 

Benim işlemcinin 4 GHz ile Cinebench testini tamamlaması için de tam bu 1.35625  V ihtiyacı var. Ama gel gelelim durduk yerde voltaj oluyor 1.41250V. Load Line Calibration Level 3 ile 1.38750V yine Cinebench yüklendiği vakit 1.35625V seviyesine iniyor ve başarılı tamamlanıyor test. Boşta da 1.38750V geliyor işlemciye.

Esas itibariyle hangisi daha iyi işlemcinin uzun dönem sağlığı için onu da tam bilemedim P-States ayarlayıp voltaj dalagalanmalarına maruz bırakmak mı, yoksa 4GHz sabit devamlı 1.38750V beslemek mi ?

P-States ayarlamama rağmen P0 dışında P1 ve P2'ye geçmemesi sanırım Core Performance Enhancements diye bir ayar var ki o bu XFR falan zımbırtılarını kontrol ediyor diye anladım, onunla da ilgili olabilir artık akşama vakit olduğunda bakarım ona.

Ram olayı da iyi falan demiştik ama SOC voltajını ince ayarladım zannetmiştim ben 1.000V ile sorunsuz 3200MHz açılınca birkaç defa. Bu tabii böyle değilmiş, uğraşmadan olmaz ama tabii.:) Şimdilik 1.075V seviyesine kadar geldim şimdilik 3200MHz açmadığı olmadı gibi ama bakacağız. Ya PC her açıldığında CPU-Z ile acaba 3200MHz'de miyiz diye kontrol etmek nedir.:))) Gerçi artık alıştım tabii anakarta PC açılırken anlaşılıyor ayarlarla oynamadıktan sonra 3200MHz açılıp açılmadığı.

Bu arada boot süresi de uzun falan değil çat diye açılıyor PC. Memory training problemi olursa uzun sürüyor, orada problem olmadığı vakit UEFI ile de yüklendiyse çat diye Windows boot oluyor.

Ancak garip, gurup ayar olayları var platformun tam içine düşmelik.

Asus'un son test BIOS'ları ile de yardıranlar gördüm 3800MHz RAM ayarlayanlar falan gibi.

Ben 3607MHz'e kadar çıktım 16-16-16-36-1T olarak, Gskill Flare X 2x8GB 3200 C14 kit ile.

1.5V değerine kadar 7/24 kullanım için verilebilir diyorlar bu DDR4 kitlere, artık bilemiyorum, ona da bakacağız bu deneme BIOS'ları verilir ise resmi olarak.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da yazalım sessiz PC kullanırım falan diyen varsa asla bulaşmasın, fan ayarları sıyırttırır kafayı, hele güçsüz soğutma ve overclock ile, devamlı surette fanların bir anda %100 yapması hiç hoş olmaz 1700X ve 1800X için tabii.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Güç seçenekleri önemli hocam,high perf alırsanız hızını hiç bir şekilde düşürmüyor biostan c6 state enable olsa dahi, amd ryzen balanced ayarı güncel chipset driveri geliyor ve   bu sorunu ortadan kaldırıyor. gerçi bende high seçili ama yorumlar bu yönde.

chipset güncel driver için bunu kurmanız gerekiyor;

http://support.amd.com/en-us/download/chipset?os=Windows+10+-+64

overclock konusunda hocam gayet basit en azından 3,7ghz için zaten amd nin vermiş olduğu ve biosta tanımlı olan 1,225v siz sabitlenirseniz(autodan)sorunsuz 3,7ghz de kullanmanız lazım üstü için biraz ince ayar gerekiyor.

Evet pek tak çalıştır sistemi değil bu ryzen platformu en azından şimdilik belki yeni gelicek ryzenlerda ki kesin bence bu gereksiz sıkıntıları aşacaklardır.

Son olarak ram konusuda önemli siz hiç bir ayar yapmadıysanız büyük ihtimal ramleriniz 2133mhz de çalışıyordur bu biraz performansını etkiliyor işlemcinin marka modelini bilmiyorum ama biraz araştırarak çıkabileceği en yüksek hızda kullanmanız size performans olarak geri dönecektir.

@T800 Abi vdrop için sizin anakarttada vardır mutlaka vdrop durumunda(yük altında) +0,150mv ekle gibi seçenek gigabyteda var sizde de vardır. 1,325v veriyorsa vdrop durumunda düştüğünün üstüne o belirledimiz değeri ekliyor.

Ben bundan önceki sistemimide sabit 4,5ghz de 6 yıl boyunca kullandım hiç bir sorunda yaratmadı bu hızını düşürme olayları tamamen pazarlama taktiği gibi geliyor bana gereksiz zaten yük altında değilken 1ghz de çalışsa 4ghz de çalışsa arada tüketeceği gücün  fazla olacağını sanmıyorum.

Pstate turuncu forumda birisi kullanıyor gayet memnunmuş hatta ch6 konusunda ilk sayfada var;

https://forum.donanimhaber.com/ryzen-1800x-oyun-ve-benchmarklar-yeni-bios-1107-ramler-3733-mhz-e-cikti--125102013

fan ayarını hiç deneyemedim 3,8ghz de olduğu için kendi soğutucusu  sabit %100 de çalıyor :) 

Benim cl14 işi korkuttuğu için yeni biosu bekliyorum, ilk defa bilgisayar kendini 7 defa açamadı aha dedim bu sefer garanti yolları gözüküyor derken açıldı ellemedim artık :D 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1700'de ama +20C olayı yok, o bakımdan daha rahat olur fan ayarı neyse onu gösterdiği için, benim 1800X 55C iken BIOS 75C görünce problem oluyor.

Bu olay düzelmeyecekse de BIOS'ta fan ayarı tavanını 70C falan değil de 90C şeklinde ayarlamaları lazım.

Ama sanırım bu defa da 1700 takılırsa aman yanar eder diye mi korkuyorlar bilemiyorum.

Benim BIOS'ta yük altında artı şu kadar ver diye bir ayar yok sabit, kara düzen.:) LLC ile artık elle buluyorsun deneye deneye.

ASUS Zenstates bana kesinlikle yaramadı bir de BIOS'tan deneyeceğim bakalım olacak mı ? P-States overclock iyi, baya sessizleşiyor PC boştayken. Yapmak lazım yani olur ise.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Vay arkadaş bir dünya şey yazmıştım gitti hepsi hatırlamıyorumda yarısını :D

Lanet ccclenear, bakmadan sorduğu soruya tamam dedim geçmiş,sekmeler ne varsa temizlemiş..

Hatırladıklarımı yazayım bari;

Abi o +20 offset olayı microcode guncellemesi ile bios dahil çözüldü diye biliyorum ben gerçi bende yok ama oyle söylenmişti hatta Mgamsız da aynısı söylemişti bizdeki suan böyle raflardaki sürümlerde böyle olmayacak diye.

LLC olayı gigabyte aynı bir garip,LLC oranı arttıkça verilen vcore değerini de arttırıyor.Çok yükseltmemek lazım onu :) 

Bios üzerinden pstate x370 taichi incelemesinde denk geldim ama çok karışık gelmişti, sizde de öyledir büyük ihtimal,ama zaten yazılım direk oraya müdahale ediyor herhalde yani mantıken asusun pstate yazılımı çalışması lazım.Program için HPET modun açık olması gerekiyormuş,varsayılan  açıktır ama kontrol etmekte fayda var.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

+20C düzelmiş değil, halen öyle. Ryzen Master düzeltilmiş sadece, o doğru gösteriyor. Bu arada CH VI Hero'da R7 1700'de eksik gösteriyormuş, ek ayarları falam vardı onun, belki düzelmiştir sonradan ama bilemiyorum.

AGESA yeni versiyonlarda HPET gerekli değil.

Yazılımda hatalar var, kurulumu falan sıkıntılı oldu, belki ondandır bilmiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Dediğiniz gibi düzelmemişse saçma olmuş ki öyle :)  Eksik göstermesi de ayrı bir..

Bios varsayılan ayarlarda denediniz mi abi ? belki sabit 4ghz çektiğiniz için olmuyordur.çarpanı autoda bırakarak denenebilir gibi.

Şurada anlatıyor gibi ama ? 

https://hardforum.com/threads/ryzen-pstate-overclocking-method-calculation-and-calculator.1928648/

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

@T800

Evet demek ki bazi detaylara bakmamisim aleti kurarken, ancak benim beklentim daha yuksekti acikcasi. Overclock yapmayi planlamadigim icin tak calistir hersey olur diye dusunmustum, 2 aydan fazla oldu piyasaya cikali. Aslinda fena degil su tek problem haric. Neyse bir iki ufak ayar/driver ile falan cozulebilecek meselelerse cok da dert degil.

Ote yandan sizin mesajlarda gecen terimlerin yarisini bilmiyorum. Benim overlock tecrubem 10 sene oncesinden falan kalma, o zaman daha basitti bu isler.

@psikobat

Ramler 3200mhz'de ondan eminim. XMP profilini sectim bios'dan hicbirsey yapmadim degil :)

Onerilerinizi deneyince update ederim

sistem detaylarini ekleyim yine suraya

Ryzen 1700 sistem 

Anakart AsRock taichi

Ram Gskill flareX 2x8GB

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

O tutorial'ı görmüştüm daha önce, şimdi hallettim Asus Zenstates'ten. PLL voltajını elle 1.8V yapmıştım çünkü Auto olarak bırakınca 1.9V veriyor sanıyorum çünkü BIOS 1.874V falan okuyor. Bu yüzden hep sıkıntı olmuş. Cinebench bu şekilde bir, iki defa geçince bırakmıştım öyle. Yok ki zaman millet gibi saatlerce stabilite testi bilmem ne yapalım, gerçi olsa da o kadar uzun süre, saatlerce uğraşamam ben, canım sıkılır.:)

PLL voltajı tekrar auto ayarına alınca düzeldi, Zenstates'ten bir de direkt fazla voltaj girmiştim onu da varsayılan 1.35V olarak düzeltip, kendi offset ayarından 1.38750V olacak şekilde ayarlayınca hadise bitti.

Ancak Zenstates programının kurulumu gıcık, neyse bakayım bir müddet ona.

Planları da denedim Ryzen Balanced ile hiç hız düşmesi göremedim, CPU-Z'den voltajın oynadığı görülüyor ancak HWINFO'dan tam doğrulayamadım, ona da bakacağım.

Balanced planda ancak hız düşüyor, onu gördüm.

Ryzen Balanced'da bile ancak fan sesi falan azalıyor, rahatlıyor PC bir miktar karadüzen overclock'tan daha iyi. 

RAM'ler bu arada 3200MHz ayarlansa bile o şekilde çalışmayabilir, CPU-Z ile baktınız mı hiç RAM saatini 1600 olarak gördünüz mü orada, bunu da bir defa görmek yetmiyor, çünkü bir sonraki açılış gayet rahat orada 1200 görebiliyorsunuz, o da DDR4 2400MHz işte.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok