Gigabayte x370 gaming 5/Ryzen 1700 izenimler
0

Bu konuda 109 mesaj var

Atayım tamam.:)

Bunlar da karşılaştırma için:

i7 6700K 4700MHz ve GTX 1080 Ti Founder's Edition hava soğutmalı hali ile:

M0NEj9.jpg

Su soğutmalı i7 6700K 4700MHz ve yine su bloklu, overclock edilmiş GTX 1070 SLI skoru:

BrJMBQ.jpg

Psikobat beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi çok geşmiş olsun neyseki sıkıntı gitmiş gibi,platform gerçekten suprizlerle dolu, bir an anakart acaba soft brick dedikleri durum mu diye düşündüm ama değilmiş.

Voltajları abi mumkun mertebe autoda(butun voltaj değerleri sadece arttırdığımız değil) bırakma elle ver bir tık ustu yada kendi yazan değerini ama auto olmasın yük altında saçma sapan değerlere çıkartabiliyor.

Bir çok yere bunu özellikle belirtmişler gerekiyorsa varsaılan değerleri girin ama autoda bırakmayın diye.

Tekrar geçmiş olsun abi :) 

Edit:

Soc voltajın  düşük abi en az1.1v çek ramlerin 3200mhzde çalısıyor sorunsuz gorunse de işlemci tarafında sıkını yaratıyor olabilir.1,2v hatta 1,25va kadar güvenli seviye.

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Çok sağolsun herkes.:)

SOC 1.05V ile Realbench bir geçiyor, bir geçmiyor, 1.075V ile geçti tekrar, daha garanti olsun diye bir tık üstü 1.10V'da bıraktım şimdi tekrar. 

Çekirdek voltajını biraz düşürebilsem iyi olacak. 

Bu arada çakılınca böyle Realbench, Intel Burn Test falan hepsini yaptım artık sabahtan beri boş vakit de olunca.:)

Zenstates'i de kullanmayı öğrendim bu arada, kurulumu düzgün yapmak zor bir miktar, ileride Crosshair VI Hero alan olursa yardımcı olmaya çalışırım artık. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 5/26/2017 at 1:35 PM, T800 said:

Bu ara ara FPS düşüşleri oluyor derken baya düşme ve stuttering kastediyorsunuz sanıyorum o zaman anlamamışım. CPU sanki başka bir işle meşgul Battlefield 1 oynarken de o işlem CPU'yu sanki arada engelliyor gibi durumlar oluyor. Bunu kastetmiş iseniz ben o dönem BIOS üzerinden el ile overclock ettiğimden fark etmemişim. Şimdi Zenstates ile girince baya rahatsız etti, olacak şey değil, denemek için Zenstates iptal ettim, yine el ile 4000MHz ayarladım olay bitti.

Bakayım biraz daha kesin sonucu bildiririm.

Yani kısacası Ryzen'in bu P-States ara geçişleri yaramıyor hiç işlemciye.

Gecmis olsun o arada cansikici bir tecrube yasamissiniz, neyseki hallolmus.

FPS dususleri 30-60 saniyede bir cok sert sekilde, 1 saniyeden kisa surelerde oluyor. Ornegin birden 100fps'den 50 fps'ye dusuyor. Normalde 50 fps rahatsiz edici bir rakam degil ama cok dik ve kisa dureli bir dusus oldugu icin rahatsiz edici.

Mutlaka onceki sistemde de benzer dususler oluyordu ama atiyorum 70fps'den 50 fps ye daha genis bir zaman araliginda dustugu icin rahatsiz etmiyordu.

Neyse, bu arada chipset suruculerini kurdum, zaten otomatik Ryzen power plan ekleyip onu secti kurulumdan sonra.

Yalniz sorunu cozmedi, belki bir nebze daha iyi ama yine oluyor. 

Diger taraftan dun aksam bir de GTA V ile zaman gecirdim biraz ve rahatsiz edici birsey gozume carpmadi.

Yani problem oyunlardan kaynakli da olabilir. Dishonored 2 zaten optimizasyonun kotulugu ile konusuluyor, BF1'in Ryzen icin biraz optimizasyon yapmasi gerekiyor olabilir.

Zenstates nedir simdi bilmiyorum onu, bi google'a sorayim.

Asagiya birkac screenshot ekleyim, random benchmarklar vs.

CPU-Z

4P7zgA.png

4P7zkA.png

3D Mark - Time SPY

YDn6Wk.png

3D Mark ayni ekran karti Xeon X5670 sistem

BrJzAD.png

3D Mark ayni ekran karti AMD A-10 7870K 

P08DOb.png

Cinebench

ojGVVo.png

MonkeyBusiness tarafından düzenlendi
ss

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben bu Battlefield 1 'deki stuttering olayını asgari seviyeye çektim, ZenStates ile de ilgisi yokmuş diyebilirim, çünkü vakit ayırıp normal overclock modunda da deneyince orada da olduğunu gördüm. ZenStates kurulumunda atladığım adımlar varmış, yükleyince çalışan bir program değilmiş tam anlamıyla, BIOS'tan açılması gereken şeyler varmış ayrıca onları açınca kurulumu düzeldi. Şu anda Ryzen Balanced power plan da seçili olarak işlemci downclock yapıyor. Ancak bunun varsayılan haliyle yine yapmıyor, planın gelişmiş ayarlarından işlemcinin minimum düşebileceği hızın planın varsayılanı olandan daha aşağı bir değere çekilmesi lazım ki işlemci en azından P1 seviyesine düşsün. Şu anda öyle kullanıyorum, işlemci boştayken 3200MHz'e inip voltaj düşürüyor. P2 geçişini denemedim iyi bir deneyim olup, olmayacağından emin değilim çünkü planın varsayılan hali işlemcinin hızından en fazla %90 seviyesine düşmesine izin veriyor, ben onu %75'e çektim. Gerçi varsayılan kullansam %90 olunca yine 3200MHz'e çekecekti hızı %90 ile %75 yapınca yine 3200'e çekmiş oluyor. 

Battlefield 1'de yaşadığım takılmalar ile ilgili yaptığım deneylerde de MSI Afterburner'ın EVGA Precision X'den daha fazla takılmaya neden oluyor. Ancak benim durumum değişik, bende G-Sync sınırını geçmemek için 98-99 FPS'de limitleme var, MSI Afterburner bu noktada saat hızını yüksek tutuyor, belirlenen hedef için o saat hızının gücü fazla olur ise GPU kullanımı düşüyor. Bu geçişlerde takılmalar oluyor kimi zaman. EVGA Precision X ise GPU kullanımını tavanda tutup saat hızını düşürüyor aynı olay için. Bundan mıdır daha az takılma oluyor MSI Afterburner'dan. Böyle bir durum var bende yani, P-States geçişleri ile tam ilgili değil. 

CPU-Z bu arada çok garip göstermiş işlemcinin voltajını ki yanlıştır o, o kadar yüksek olamaz haliyle. HWINFO64 kullanabilirsiniz işlemci ve daha birçok system bileşeni ile ilgili bilgi sahibi olabilmek ve anlık durumlarını takip edebilmek için.

Bu tarz bir limitleme kullanıyor musunuz benim gibi bilmiyorum kullanıyorsanız iptal edip bir deneyin. Bir de son olarak işlemciyi overclock edip deneyebilirsiniz ancak uğraşamayacaksanız hiç girmeyin. Baya araştırmak da gerekiyor yeni platform olduğundan.

Bu arada bu anlık takılmalar i7 6700K ile de oluyordu ki işlemci 4700MHz çalıştığı halde. Battlefield 1 ile ilgili de bir ayarsızlık durumu olabilir. Nvidia'nın yeni sürücüleri gelir ise oradan da bakalım bir.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Son şimdi ZenStates ile şunu yapmaya başladım, PC oyun çalıştırmadığı anda ZenStates'i aktif hale geçirmiyorum böylece CPU max 3600MHz kendi default değerleri ile çalışıyor, düşük voltajda ki 3600MHz çalışırken auto ayarda verdiği voltaj 1.2750V max. Bu şekilde gayet serin ve normal kullanmak mümkün, boş yere işlemcinin devamlı voltajlı 4000MHz ayarında çalışması engellenmiş oluyor böylece. Ben istediğim zaman Windows üzerinden gerçek anlı olarak ZenStates ile varsayılan 3600MHz hızındaki P0 performance state ayarını ZenStates ile 4000MHz olacak şekilde değiştirebiliyorum. AMD'ye ilk etapta neden böyle P-States ayarları verdiği için kızmıştım ancak böyle CPU'yu kullanan kişi daha bir özgür, kendi kullanımına göre ayarlayabilir işlemciyi sahibi.

Ancak şu var ki bu ZenStates uygulaması süper birşey ve sadece Crosshair VI Hero'da var. Çok karmaşık bir uygulama olduğunu zannetmiyorum, benzer programları diğer üreticiler de verebilirler belki, bilemiyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şunu da belirteyim Precision Boost ve XFR aktifse işlemciye verdiği voltaj 1800X'in sapıtıyor, varsayılan olarak böyle ayarlı. Precision Boost biliyorsunuz, veya bilmeyenler için tüm çekirdekler için 1800X'in hızını 3700MHz'e yükseltebiliyor, iki çekirdek içinse 4000MHz hızına çıkabiliyor işlemci bu ayar aktif ise. Hatta XFR ile bereber bu iki çekirdek için 4100MHz'e kadar çıkıyor. Ancak işlemciye bu anlarda gözlemlediğim 1.46V gibi seviyede voltaj uyguluyor. 

Crosshair VI Hero'da bu Zenstates için kapatmak gerekiyor bunları ki bu Crosshair VI Hero'da tek bir ayar var Core Performance Boost diye onu kapatığınız an kapanıyor. Bir de offset voltajı bir garip, bunu bir türlü çözemedim, -0,10V veriyorsun az geliyor, hadi diyorsun +0,10V vereyim voltaj alıp başını gidiyor. Bunu da bir araştıracağım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben işlemci hızı sabit, neyse orada kalmasından yanayım :) 

w10 creators update yaptım psikolojik değil kesinlikle ama yapmadan önce daha iyiydi ya sanki,güncelleme almadıysanız almayın derim :) 

Şimdi baktımda bizede agesa 1006 gelmiş akşama da onu güncellerim.

Birde bu çekirdekleri askıya(uykuya) alma ayarı vardı bir ara,varsayılan oda aktif olabilir kapatmak lazım.

Core parking için tool var  ;

http://coderbag.com/Programming-C/CPU-core-parking-manager-v3

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bios güncellemesini yaptım artık tek beep te açılıyor 3200mhz de xmp aktif olarak :) Hüloğğğğ

Standart elimdeki test programlarından hızlıca geçirdim hersey güzel görünüyor,Birazda oyunlarda test edeceğim 2/3 gün kullandıktan sonra ya cl 14e yada 3600mhz zorlayacağım bakalım 

stardust beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Gskill rgb programınıda kurdum çok güzel oldu :)  2/3 gün önce onunda yeni versiyonu çıkmış, takılı kalan yada hiç çalışmayan ledleri de çalıştıranlar olmuş. efektleri artık ram üzerindeki hafızada tutmuyorlarmış vs.

Şimdilik sorun yok.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

:) Beta tester gibi olduk ama olsun, teşekkürler bu arada. Gerçi yeni rev2 ryzenler çıkınca bizi çok üzecek gibi ama olsun şu hali tatminkar başarılı, sözde rakip görmeyen intel bile ne hamleler gerçekleştiriyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Soket konusunda sıkıntı yok abi  beni/bizi üzecek olan 3,8/4ghz base hızları ile gelince ki sadece tahmin ediyorum, mevcut ryzenleri elden çıkarabilirmiyiz çıkarırsak ne eder düşünmek istemiyorum pek :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

3600mhz çok zorlamadım ama çıkmadı bir türlü belli etti olmayacak gibi 4/5 defa açılmayı denemeler derken dedim eski günlere dönmeye gerek yok..

Cl14e cektim bende sorun yok gibi,gene standart stabilite ve benchmarklardan geçirdim, 16/18/18/38 > 14/16/16/36 yaptım 1,4v ile.

14/14/14 ne yaptımsa olmadı kendini yedi makina açılamadı hiç bir şekilde cmos atmak zorunda kaldım ilk defa :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bir deniyeyim  abi ama asusa özel gibi duruyor bakalım çalışacak mı.

Soc sabit 1,2V bende :) 

ÇAlışıyor güzelmiş, mausu dürtünce iptal oluyormuş onu fark ettim nasıl ya neden başlamıyor derken :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cl14 stabil kesin, net :D yakında yanına bir 2*8 kit daha alacağım ,ihtiyacım yok ama olsun :)  gerçi o gelince cl14 yalan olur büyük ihtimal ama olsun.

Bu arada iş değişikliği nedeniyle çok.... nasıl desem  mahrumiyet bölgesi gibi bir  yere geldim. yanıma da alamadım tabi pcyi gerçi çoğu şeyi götüremedim.

Hep bunlar bekarlıktan, rahat batıyor bir oraya bir buraya dizlerimi kıracak hatun bulsam böyle olmayacak sabitleyeceğim kendimi bir yerede işte...Çok rahatım sonra rahat batıyor böyle rahatsız oluyorum :) Gerçi kahrımı ailem çekmiyor elin kızı nasıl çeksin aman neyse.. :) 

Ne diyordum ryzen evet güzel rgb ile bir başka güzel, hehe.

wazzap beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ufak bir güncelleme yapalım;

bir 2x8gb daha ekledim tabi bu şekilde gene 2933mhz de takıldık :) toplamda 4x8 2933mhz oldu,

noctua u12se aldım montajını yaptım ısı degerleri iyi gibi 15dk stabilite testine bıraktım 71c geçmedi,çok hosuma gitti ama orada da işlemci 3,95ghz de takıldı şansıma so.. seveyim :D  1,37vcore ile 3,95ghz en uygun bu 

4ghz ne yaptımsa stabil olmadı 1,5v dahi verdim ı ıhh...

morallerim bozuk evet :) 

3 gun buralardayım biraz daha ugrasacagım bari ramleri 3200mhz yapabilseydik neyse bakalım bugunluk daha fazla ugrasmayacagım, 4 saat oldu herhalde :) 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de 1.35V/LLC 2 ile 3900'e döndüm, 4000MHz oluyor da Level 3 LLC ile 1.41250V ciddi bir değer, yük altında işlemciye verdiği 1.45V civarı, buradaki anlık voltaj dalgalanmaları sıkıntılı. 

Sen bir de son ayarda kullabıyorsun değil mi LLC ayarını ?

Ona da bir çözüm getir bence, hoş değil o öyle ise hala ayar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yok abi sonun bir tık öncesini kullanıyorum.

Resmen 4ghz ile arama duvar ördü amd :) onun için 4ghz hayal gibi duruyor o sevda dan vazgeçtim,  de şimdi daha ciddi bir sorunum var galiba ramler stabil değil yani bilgisayarı 32gb geçirdiğimden beri eskisinden beter oldu.

Özellikle chrome da 10 sekme aynı anda açarsam chrome ya kitleniyor tepki vermiyor,yada hata chrome da bellek kalmadı i çökmeden kurtardı gibi saçma sapan hatalar alıyorum.

Buda yetmezmiş gibi gittim sanal  belleği de kapadım iyice ayarı kaçtı :( 

araştırıyorum ama yok çözüm bulamadım,masa üstü kullanımı şuan çok rezil durumda,oyunlarda sıkıntı görmedim ama chrome ile abartmıyorum utanmasa 4 sayfada kitlenicek,opera firefox hepsini indirip denedim sorun chrome damı acaba diye ama yok hepsi aynı.

Windowsa bir ayarmı yapmak gerekiyor acaba ram için hiç bilmiyorum.

kısıtlı vaktim var gerçekten burnumdan geldi,windows kurmakta istemiyorum,varmıdır acep bir fikri tavsiyesi olan ?

Son diptnot: ram kullanımı %90 ustune çıktığı zaman görüntü gidiyor siyah ekrana düşüyor bilgisayar(octt ve linx ile denedim) 2133mhz de aynı 2933mhz de aynı arızalımı acaba modulun biri bilemedim.

u12se tavsiye etmiştim değil mi ? :) gerçekten sessiz ve başarıl,. kasama da sanırım 0,5cm ile kurtararak montajını yaptım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

http://hcidesign.com/memtest/download.html

Buradan memory test programını indir, hepsine 1700MB test edilmek üzere 16 adet aynı programdan aç, en az %100 coverage yapması lazım. Bir tura denk gelir o da. Onu bile yapamıyorsa zaten direkt sıkıntı.

Ya bir de bile bile ne diye sıkıntıya giriyorsun sen onu da anlamıyorum, ihtiyaç yok da demişsin, niye gittin 32 GB yaptın ? Bu kadar problem olduğunu bile bile.:)

Madem bu kadar paran vardı en babasından 16 GB Samsung B-die alsaydın bari.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi para bolluğundan değilde benim anakart ve aynı ram i kullanan biri yazmıştı 4*8 3200mhz work diye ona güvenerek birazda aldım, ikinci sebebi yarın bir gün yada seneye şimdi bu ram bulamazsam chip değişir daha sıkıntı olur diye şimdiden alayım dedim. Programı deneyeceğim bu akşam üstü buyuk ihtimal bunda da siyah ekran verecektir. :) 

Teşekkürler abi tekrardan :) gelişme olursa haber edeceğim.

Edit: Bu porgamdan 1 tane açıp all memory desem ?  neyse dediğin gibi deniyim,

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok