Gigabayte x370 gaming 5/Ryzen 1700 izenimler
0

Bu konuda 109 mesaj var

Terim konusuna gelirsek, ben de temel terimleri ve bunlarla ilgili ayarları artık yılların aşinalığı nedir biliyorum ancak her platformun ayrı bir durumu oluyor, bunları da araştırıyorum, birçok şeyi de o şekilde öğreniyorum, benim de gayet yabancı olduğum birçok konu oldu bu Ryzen kurulumu ile.

T800 tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Devamlı yazacak birşeyler çıkıyor.:)

Eğer işlemciyi overclock etmezsem de FX 9370 kullanmıştım o da böyleydi, işlemci sıcaklığı saçma sapan oda sıcaklığının baya altında görünüyor ki tabii saçmalık ötesi bir durum, yine FX gibi ısınınca belli yerden sonra doğru göstermeye başlıyor, bu durumu başka kullanıcılara ait ekran görüntüsünde, kullanıcı deneyimlerinde de gördüm, benim kurulum ile ilgili değil yani.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben de sıkıldım bıraktım abi overclock işini , zaten adam gibi soğutucu da olmadığı için 4ghz çıkamadığım için hevesimde kaçtı :)  düzgün bir soğutucu alınca tekrar kurcalar biosum uçar sanırım...

Ram konusunada katılıyorum sözde 3200mhz görülebiliyor ama cpuz açınca nasıl ya ?? diyebiirsiniz,  özellikle  tam stabil değilse kaydet çık işe yaramıyor malesef. Bizzat başıma geldi 3200mhz de sözde stabil ama ara ara benim ayarları üstünü çizip kendisini bir kaç defa 2133mhz de açtığını gördüm 2933 mhzde o sorunu hiç yaşamadım.Sizinde olabilir yanıltabiliyor. Sorunsuzsa tabi ne mutlu size :) 

Edit:

Abi bu sıcaklık sensörü konusuda ch6 da ilginç bir hal aldı gibi :)  İyiki düz modelini almışım :P 

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Crosshair VI Hero ile ilgisi yok, CPU'nun kendi bildirdiği Tdie değeri o.

1.35V ile nereye kadar stabilsin onu bulman lazım önce, 1.35V ile CPU baya aşağılarda kalıyorsa zaten 4000 falan hiç uğraşılmaz.

3800'den sonra sapıtmaya başlıyor voltaj ihtiyacı.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sahi ssd konusu sorunsuz belirtmeyi unutmuştum rapid mod dahil hiç bir sorun yok,onunla ilgili sorunlu tarzı yorumlar okumustum

No problem bende :)  suan 3,8ghz 1,3v ile stabil gibi abi ama uzun sureli stres testine sokamıyorum sıcaklıklar alıp basını gidiyor.

Aıo bir sogutma alayım diyorum da daha önce kullandım bu seferde cok tower olmayan uzun ömürlü birşey bakınıyorum :) 

Hem wraith soğutucu neden saçma sapan olsun abi mis gibi sessiz ışıklı soğutucu :P  

ch6 konusunda haklısınız abi 1800x yazıcaktım anakartı yazmışım hatta onun için iyiki düz 1700 aldım yazmıştım.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1800X bir kumar açıkçası, belki 4100MHz günlük olabilir mi gibi bir nedenle aldım meraklı olduğumdan ancak olmamış oldu.:)

4050MHz şöyle böyle hatta o da sınırlarda artık baya, 4100MHz mümkün değil.

1700 veya 1700X ile de iyi çıkar görülebilir elbette, şans işi ancak 1800X ile daha çok şans var haliyle. 

Yine de şükür, tavan voltajlarla 3900'de sonlananlar falan da var, ben kafayı yerdim öyle birşey olsa kesin bir işlemci daha falan alırdım ya da kullanmazdım, 6700K ile devam ederdim.

1.30V ile load line nedir ? En az iki defa üst üste Cinebench alabiliyor mu ? Yoksa Windows'a girdin, birkaç basit iş mi yapıldı ?

Cinebech'te iki defa üst üste çökmüyorsa oyunlarda çökmesi zor.

Ancak tabii kritik kullanım için iyice test etmek gerekir.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Abi llc ayarı turbo da(en ustun bir altı) cinebench arka arkaya 3/4defa alıyor hiç ara vermeden alırsam sıcaklık 90C geçiyor. işlemcinin 50c düşmesini bekliyip tekrar tekrar alabilirim çünkü bu şekilde 1 haftadır  kullanıyorum.

Aaida64 karşılastırmalı testlerini sıra ile hepsini bir çok kez yaptım, prime 95 2dk yapabildim gene 90c gelince durdurdum.

1.3v ile ve llc ile yuk altında en dusuk sensorlerden gozlemlediğim 1284v dusuyor en yuksek 1325v çıkıyor.

cinebench kriter alablirsek kesin stabil diyebilirim, 3dmark felanda sikınti yok ama prime 95 en az 30dk bırakmadan pek inanmıyorum, çekirdeği verimli kullanan forza horizon 3 ile de bir pazar günü sanırım 6 saatimi verdim hiç bir sıkıntı yaratmadı.

soğutucu konusunu çözersem sizin için 4ghzden önce bu değerlerde en az 2 saat prim95e bırakırım :) 

Senin işlemci durumu biraz üzmüş abi ramleri olabildiğince düşük frekansa çekip sadece cpu frekansını arttırmayı denediniz mi ?

Gitmesi gerekiyor sizdeki cpunun birde mis gibi custom sıvı sogutma var

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

İşlemci iyi gibi geldi bana, soğutucu ile gideri var gibi duruyor.

CPU ısı limitine takılmıyor benim zaten, voltajda limite takılıyor artık. 1.50 küsur voltla 4000 falan görebilenler varmış aman öyle olmadı, şükür.

CPU-Z'den takip ediyorsan voltaj değerlerini bir de o doğru göstermiyor, absürt absürt şeyler gösteriyor, başkaları da onu pek tavsiye etmiyorlar.

Prime falan ben asla yapmıyorum çünkü sadece oyun oynuyorum, oyunun birisinde de çökse ne çökmese ne zaten veri kaybı açısından.

Intel sistemlerde Intel Burn Test vardır, eskiden onu kullanırdım, 4790K ile onu kullanmamaya başladım çünkü aşırı ısıya neden oluyordu, akabinde Intel'in kendi XTU programı var, oradaki benchmark çok etkili mesela, onu iki defa üst üste uygulama yöntemine geçtim, AMD ile de Cinebench gayet iyi geldi bana, Battlefield 1 mesela stabiliteyi direkt gösteren oyunlardan uzun seanslarda çökme falan olmadı, dediğim bu testler hepsi bir beş dakika falan içinde sonuçlanan testler. Bugüne kadar da hiçbir sıkıntım olmadı, hem Prime v.b. ile işlemciye uzun sürelerle aşırı yüklenmeyi işlemci sağlığı açısından da doğru bulmuyorum.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Bakalım inş gideri vardır abi , zaten 3,8ghz den sonra çok artıyor istenilen vcore, benim tahminimce 3,9ghz için 1,38v , 4ghz için 1,46v  isteyecek gibi 3,8 ve altına zaten çok az vcore arttırımı ile stabil oluyor çoğu.

Vcore değerini cpuz değil tabi hwinfo64 ile bakıyordum o kendisi kayıt altına aldığı için en düşük bu en yükek bu suan, avaraj felan güzel gösteriyor.

intel burn testi hatırlıyorum hatta gflop türünden hesaplama gücünüde göseriyordu galiba, en son onu q6600 da kullanmıştım :) 

Bu arada şurayı referans alırsam noctuanın sanırım butun modelleri ile birlkte muadili butun soğutucular var, bu tabloya göre en f/p duran ve benim kasamda sıkıntı yaratmayacak model nh-u12se gibi ,tam ölçüp biçmem lazım ama belki nh-u14se de ucu ucuna kurtarabilir gibi.

Prime dan başka herhalde adam gibi test programı occt var ama ?  İşlemciye zarar vereceğini sanıyorum ama gereksiz yük bindirdiği sıcaklıklar gerçek kullanım senaryosunu yansıtmadığına katılıyorum ama tam emin olmak için de başka yol yok gibi bilemedim şimdi :) 

soğutucu testleri için link;

https://www.overclock3d.net/reviews/cases_cooling/cpu_air_cooler_mega_test/3

Sizin işlemci şansınıza biraz kötü çıkmış gerçi 4ghz en ideal nokta diyorlar üstü biraz gereksiz gibi özellikle açığa çıkan ısı ve güç tüketimiini düşününce bence 4ghz iyidir abi mis gibi :) bak ben 3,8ghzde kaldım psikolojik olarak rahatsız ediyor %10 perf kaybı olsa gene 4ghz çekerim, orada 4 görünecek :) 

psikobat tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Amd kendisi 1,35v diyordu sanırım gerçi onlara bakarsak.. 

Attığınız linkte elemanın biri yazmış küfür gibi :D 

I can run 4.1 @ 1.34v stable and 4.2 @ 1.42v stable

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 17.05.2017 at 05:21, MonkeyBusiness said:

Yukaridaki mesaji editleyip devam edecektim ama edit dugmesini bulamadim...

Biraz daha kurcaladim gecen zamanda:

- Battlefield 1 performansi da Xeon ile asagi yukari ayni gibi ama gorsel ayarlar ayni olmayabilir, emin degilim.

+ Battlefield 1 performansi kesinlikle daha iyi, Ben Xeon'da full detay oynamiyordum, ona ragmen daha iyi. Yalniz ara ara fps'de dususler oluyor o biraz can sikici, diger bilgisayarda da boyle miydi hatirlayamadim.

- Dun oyun oynarken alet cat diye kapandi. Sanirim cok isindi. Sessiz model bi kasa aldim, baya bi kapali sagi solu, ekran karti kasanin icini firin gibi yapiyor 2+ saat oyun sonunda. Saniyorum fanlar yeterince hizli tahliye edemiyor sicak havayi, bir fan daha ekleyince cozulecek diye tahmin ediyorum.

Bu ara ara FPS düşüşleri oluyor derken baya düşme ve stuttering kastediyorsunuz sanıyorum o zaman anlamamışım. CPU sanki başka bir işle meşgul Battlefield 1 oynarken de o işlem CPU'yu sanki arada engelliyor gibi durumlar oluyor. Bunu kastetmiş iseniz ben o dönem BIOS üzerinden el ile overclock ettiğimden fark etmemişim. Şimdi Zenstates ile girince baya rahatsız etti, olacak şey değil, denemek için Zenstates iptal ettim, yine el ile 4000MHz ayarladım olay bitti.

Bakayım biraz daha kesin sonucu bildiririm.

Yani kısacası Ryzen'in bu P-States ara geçişleri yaramıyor hiç işlemciye.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Benim sistem an itibariyle gitti. İlkin saçma sapan olaylar olmaya başladı, akabinde kilitlendi, bir daha açılmadı sonra ne yaparsam yapayım, code 8 verdi, CMOS Reset falan asla fayda etmedi, soğutucuyu gevşettim, görüntü geldi ancak bir acaip çalışıyor, BIOS flasback falan da yaramadı, abuk subuk çalışıyor, yarın geri götüreceğim işlemci ile anakartı bakalım garanti maceramız ne olacak bu sefer ki kesinlikle çalışıyor deyip geri verecekler çoğu zaman başıma geldiği gibi. 

Böylece AMD defterini de kapatmış olduk. 

Yarın tekrar i7 6700K'yı takacağım ancak inşallah GTX 1080 Ti patlamadı bunun abukluklarından arada. Bakalım göreceğiz yarın.

Defteri kapattık derken acı bir şekilde kapattık bu defa, kötü oldu hakikaten.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ya AMD sistemlerinde kardeşimde dahil hata alanların sayısı hep artıyor. Forumdur, youtubedur izliyorum takip ediyorum. Ya anakart, ya ramler, ya işlemci ısısı bir sürü bok püsür.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
Benim sistem an itibariyle gitti. İlkin saçma sapan olaylar olmaya başladı, akabinde kilitlendi, bir daha açılmadı sonra ne yaparsam yapayım, code 8 verdi, CMOS Reset falan asla fayda etmedi, soğutucuyu gevşettim, görüntü geldi ancak bir acaip çalışıyor, BIOS flasback falan da yaramadı, abuk subuk çalışıyor, yarın geri götüreceğim işlemci ile anakartı bakalım garanti maceramız ne olacak bu sefer ki kesinlikle çalışıyor deyip geri verecekler çoğu zaman başıma geldiği gibi. 

Böylece AMD defterini de kapatmış olduk. 

Yarın tekrar i7 6700K'yı takacağım ancak inşallah GTX 1080 Ti patlamadı bunun abukluklarından arada. Bakalım göreceğiz yarın.
Defteri kapattık derken acı bir şekilde kapattık bu defa, kötü oldu hakikaten.

Geçmiş olsun. Biraz maliyetli ama bu da bir tecrübedir. İnşallah ekran kartı gitmemiştir, o önemli.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Felaket tepem attı gece, baya uğraştım gece boyunca soğutucuyu söktüm, CPU'yu söktüm, RAM'leri söktüm, BIOS pilini söktüm, RAM'lerin yerini değiştirdim normal açılmaya başladı, bakıyorum durumuna ancak neden böyle birşey oldu durduk yerde anlamış değilim. 

EK'nın soğutucu oturtma ile ilgili parçasının sorunlu olduğundan bahsediyorlardı ancak ondan mı oldu bilemiyorum, bu kadar zamandır onun da ancak düzelmiş olması gerekirdi diye düşünüyorum, öyle de belirtiliyordu, neyse yoksa başka birşey mi neden oldu hiç bilmiyorum gerçekten. 

Şu anda bakıyorum bakalım duruma, olmazsa komple sökeceğiz artık.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Şu anda Realbench Stress test yaptım 4000 MHz ile bir 15 dakika tamamladı, ardından Battlefield 1 baktım bir 15 dakika yine kilitlenme falan olmadı.

Neden oldu dün geceki olaylar halen anlayamadım tam olarak ama, bir anda abuk subuk problemler üstü aniden durduk yerde CPU fail oldu deyip bir daha açılmaması, ardından BIOS flashback denemelerinden sonra CPU soğutucusunu gevşetince görüntü gelmesi EK CPU bloğu ile ilgili bir kısa devre oluştuğuna dair bir düşünce uyandırdı.

Bakalım nasıl olacak diğer testlerde. 

Yalnız Realbench'i 15 dakika tamamlamak bile sıkıntıymış baya.

Asus default halinde bir de PLL voltajına abanıyordu durduk yerde baktım olacak gibi değil ana voltaj değerlerinin tümünü ne varsa artık tek tek elle tavsiye edilen değerlerine ayarladım, böyle olunca ve Realbench ile de yüklenince son olarak sistemin kilitlenmeden testi bitirebildiği noktada CPU Core: 1.41250V / Load Line Calibration: Level 3 / SOC: 1.05V

Realbench alındığı anda RAM zamanlamaları 3200MHz 14-14-14-34 1T.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Tolga abimin güzelim ryzen sistemine intel'in şer odakları, kem gözlü pis fanboylar nazar değdirdi. Daha şimdiden düzelmiş zaten sıkıntı yok, intel'i kafasına vura vura ezmeye devam :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Sistem toparlandı herhalde artık, GTX 1080 Ti 10.000 puan üstü 3D Mark Time spy:

O0Yqv5.jpg

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok