Yeni alınmış araca ne koruması yapılır?
0

Bu konuda 23 mesaj var

Yeni bir araç aldım. Buralarda tartışıldı herhalde ama arayamayacağım... Özellikle Antalya güneşine karşı aracı korumak için (ve tabi ufak çizikleri olmadan önleyebilmek için)  bunu ne koruma yaptırmak lazım? Nerede (ziebart, sonax vb.) yaptırmak lazım?

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eskiden olsa ziebart diamond gloss derdim ama şuan seramik kaplama tek geçerim.

o konuda da kör tuttuğunu götürüyor. O meretin en kalitelisinin 1 şişesi amerika'da 80 dolar, burda da hadi olsun 150 dolar. İşçilik de max. 200 lira desen en fazla verilecek fiyat 700-800 lira 

Ama millet 1500-3000 arası saçma sapan fiyatlar çekiyor. Ben de 2 şişe falan fazladan var seramik kaplama, tiestorn da uygulamayı kendi garajında yapabiliyor aslında ama istanbulda olmanız gerekirdi :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

cilanın üst versiyonu diyebiliriz. cila gibi ama aracın üstünde daha kalın bir tabaka oluşturuyor, ve daha parlak. benim 17 yıllık arabamı bile yeni gibi yapıyor :)

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
29 minutes ago, srk said:

Bu seramik kaplama nedir acaba ? arabanın üzerinde cep telefonu ekran koruyucusu gibi film falan çekiyorlar o mu ? 

o kaput koruma filmi taş sıçramalarına karşı falan, çamurluklara da yapıyorlar istenirse.

şehir içinde çok gerekli değil, uzun yolda kamyon arkasına falan denk gelirseniz tekerden sıçrayan taşların hasar yapmasını bir ölçüde önlüyor.

kalitesiz olanları boyanın tonunda fark yaratabiliyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

seramik kaplama tabaka oluşturmaz. boya üzerinde gözle göremiyeceğiniz kadar mikron boşluklar vardır. bunları doldurur. su kaydırıcılığı buradan gelir. tek başına parlaklık sağlamaz. seramik uygulamadan sonra parlaklığı sağlayan uygulaması yapılması gerekir. örneğin gtechnic için exo+ uygulamasını örnek verebilirim. belli noktaya kadar koruma sağladığı doğru. ancak güvenmemek gerekli. güneş altında kuş sıçtığında hemen temizlemezseniz istediğiniz kadar seramik kaplama olsun o boyayı yakar.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer yeni aldığınız arabayı 10+ sene kullanırım diyorsanız bunları yaptırmak mantıklı bence. Yok birkaç sene sonra satarım derseniz verdiğiniz paralar boşa gidecektir. Satarken boya koruma yaptırdım, ek izolasyon yaptırdım vs. demek bir işe yaramıyor. Sadece hasar ve km değerine bakılıyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
40 minutes ago, jackjoker said:

seramik kaplama tabaka oluşturmaz. boya üzerinde gözle göremiyeceğiniz kadar mikron boşluklar vardır. bunları doldurur. su kaydırıcılığı buradan gelir. tek başına parlaklık sağlamaz. seramik uygulamadan sonra parlaklığı sağlayan uygulaması yapılması gerekir. örneğin gtechnic için exo+ uygulamasını örnek verebilirim. belli noktaya kadar koruma sağladığı doğru. ancak güvenmemek gerekli. güneş altında kuş sıçtığında hemen temizlemezseniz istediğiniz kadar seramik kaplama olsun o boyayı yakar.

bence seramik kaplama denen şeyi tekrardan araştır ve kendi aracına da yaptır... bilgilerin tamamen yanlış :1pof:

en basitinden bu meretin ingilizcesi bile "ceramic coating"dir. yani kaplama. üstünde ince bir katman oluşturuyor.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
16 dakika önce, TiesTorN said:

bence seramik kaplama denen şeyi tekrardan araştır ve kendi aracına da yaptır... bilgilerin tamamen yanlış :1pof:

en basitinden bu meretin ingilizcesi bile "ceramic coating"dir. yani kaplama. üstünde ince bir katman oluşturuyor.

bilmediğin konuda yorum yapma bence :cici: ben her aracıma seramik yaptırırım zaten. ayrıca iyi oku. tabaka oluşturmaz diyorum. ikisi farklı şeyler. her boyalı araçta milyonlarca gözenek olur. seramik kaplamalar bu gözenekleri doldurarak sıfır ve sürtmesiz bir yüzey oluştururlar. tutup üzerine katman oluşturmazlar. bunun mikron kalınlık değerleri vardır. eğer birden fazla tüp kullanırsanız bir noktadan sonra kırılganlık direncini azalttığınız için boya yüzeyinde çatlama riski vardır. bu yüzden genelde 1 katman önerir bu işi yapanlar. youtube da anahtar ile çizilmez reklamlarını çekmek için 9 kat felan uyguluyorlar. ama işin gerçeği öyle değil. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bir de internette öyle her yazılana insanlar inanıyor. bana tonla soru geliyordu zaten arabayı çizilmez yapmak için seramik uygulamak gerekiyor mu diye. çizilmez araba diye bir şey yok arkadaşlar. her araba yanlış uygulama sonrası çizilir.

yok araba zırh gibi oluyor seramikte, kuş sıçıyor 1 hafta dursada bir şey olmuyor. en büyük yalandır bu. 

genelde uygulama merkezleri hep bu reklamı yapar ama size teslim ettikten iki hafta sonra arabayı rezalet bir petrolde yıkattıktan sonra çizilir bu kadar net.

o yüzden nette yazılan bütün bilgiler çöp. tamamen pazarlama stratejisi.

şuan ankarada bu işi hakkıyla yapan bir kaç yer var. bunlardan biri detallingturkey den mert. türkiyenin bu işi hakkıyla yapan bir kaç kişiden biridir. diğeri berkaydır. yine detalling ekibinden. 

diğer şehirleri de dolaşıyorlar. ve bu iş den aşırı para kazanıyorlar.

örneğin berkay 3500 civarı fiyat isteyebiliyor. mert ondan daha uygun fiyat çekiyor ve kişisel seçimimim esnaf olmasından dolayı mert. bu kişileri türkiyede hemen hemen herkes bilir ve tanır. 

bende araçlarımı onlara götürüyorum. ama onlarda aslında seramik olayının şuan ki günümüzde ki en büyük trend olduğunu kabul ediyorlar.

eskinin wax uygulamasından çok da belirgin bir farkı yok. sadece koruması biraz daha uzun. 

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu seramik olayını ne kadar sıklıkla yapmak gerekiyor peki ? bende detaylı temizlik yaptırmak istiyordum, fiyatıyla orantılı olarak bu seramik işini de düşünebilirim. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
1 saat önce, srk said:

bu seramik olayını ne kadar sıklıkla yapmak gerekiyor peki ? bende detaylı temizlik yaptırmak istiyordum, fiyatıyla orantılı olarak bu seramik işini de düşünebilirim. 

Gyeon Mohs veya Gtechniq Crystal'ın versiyonlarını alıp kendiniz ( tecrübeniz varsa ) uygulayabilirsiniz. bunlar genelde 3 yıl desede max 2 yıllık dayanım gösteriyor.   tabi bunun için aracı hep kendinizin yıkaması ya da seramik için özel üretilmiş şampuanlarla yıkatmanız gerekiyor.

yıkamacıların kullandıkları köpükler genelde kiri hızlı çözmek için yüksek asitli oluyor ve seramik diye bir şey kalmıyor arabada.

daha uzun ömürlü seramik olması için üreticilerin sadece uygulama merkezlerinde yaptıkları ve satışa kapalı ürünleri var. Bu ürünler 4-6 yıl koruma yaptığını belirtir ama gerçek dünyada 3-4 yıllık ömürleri vardır. 

Bunlar Gyeon Mohs+ veya Gtechniq Crystal Serum. (+ ve Serum belirteçlerini özellikle koyu yaptım. Sebebini aşağıda kısaca açıklayım)

Bunların satışı yoktur. Sadece yetkili uygulama merkezlerinde yaptırmak zorundasınız. normal seramiğin yaklaşık 4 katı kalınlığında ve uygulaması çok zordur. Yanlış bir uygulama aracın boyasına kadar zarar verebilir. Bu yüzden son kullanıcıya satışı yok. 

Gyeon ve Gtechniq markasını en bilinen ve en çok satılan ürünler olduğu için verdim. Piyasada bolca bulunabilir. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Toyota seramik kaplamayı 500 TL'ye yapıyordu 2 yıl önce, bakımlarda da kontrol yapıyorlar, benim sağ arka kapı boyandığında seramik kaplamayı da kasko içerisinden yeni kutu açarak yaptılar. Ben genel olarak memnunum, aracı pek yıkatmıyorum, güneşin altında da kalıyor, kuş pisliklerini temizlemeye fırsatım olmuyor genel olarak şu ana kadar ciddi bir problem yaşamadım özellikle kuş pislikleriyle ilgili. 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Konuyu ben açtım ama yazılanları okuduktan, vlogu da izledikten sonra bilgi sahibi oldukça aklıma yatmamaya başladı.Bu daha çok aracını çocuğu gibi seven kişilere yönelik herhalde.

İyisi 3000-3500'e yapılıyor.

2 senede bir tekrar yaptırmak gerekiyor.

Çizilmeyi önlemiyor.

Kuş pisliğine karşı etkisi yok.

Yaptırdıktan sonra artık şirketin/evin karşısındaki 20-25 TL ye yıkayan adama değil, en az 40-50 isteyen, iyi şampuan kullanan yerlerde yıkatmak gerekiyor.

Satarken de kimse zaten bu araba daha parlak, bunu alalım 3-5 bin fazla verelim demiyor.

:1pof:

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
4 saat önce, CandleGarden said:

Konuyu ben açtım ama yazılanları okuduktan, vlogu da izledikten sonra bilgi sahibi oldukça aklıma yatmamaya başladı.Bu daha çok aracını çocuğu gibi seven kişilere yönelik herhalde.

İyisi 3000-3500'e yapılıyor.

2 senede bir tekrar yaptırmak gerekiyor.

Çizilmeyi önlemiyor.

Kuş pisliğine karşı etkisi yok.

Yaptırdıktan sonra artık şirketin/evin karşısındaki 20-25 TL ye yıkayan adama değil, en az 40-50 isteyen, iyi şampuan kullanan yerlerde yıkatmak gerekiyor.

Satarken de kimse zaten bu araba daha parlak, bunu alalım 3-5 bin fazla verelim demiyor.

:1pof:

malesef işini hakkıyla yapan kişiler fiyatını da yüksek tutuyor. seramik koruma biraz butik işi. haklısınız o konuda. 

2 sene en iyimser durumda. eğer araçta seramik var nasılsa bir şey olmaz diyen biriyseniz o 2 yılı 1 de yapabilirsiniz. 

çizilmeyi önleyen bir uygulama malesef yok. her uygulama sonrası araba çiziliyor. araba yıkanırken yanlış seçilen bez, doğru yöntemle uygulama yapılmayan bir yıkama merkezinden sonra arabanızda her türlü kılcal çizik bulunması doğal. 

kuş pisliğine çözüm, görünce hemen temizlemek. hele güneş altında bekletilirse seramik de olsa o kuş pisliği boyayı yakar. bir şey yok yakmıyor diyene spot ışık altında her türlü yemeğine iddiaya girerim :D en kral yeri seçebilir hatta. 

en pahalı yıkama en iyi yıkama değil. malzemeleri siz götürürseniz çok problem yaratan kişiler değillerse çok sorun yok. ama bir çoğu "bizim köpük iyi abi zarar vermez korkma" diyen olursa arkanıza bakmadan kaçın.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

bu kadar kafa yormaya gerek yok. 

starın önerisiyle amerikadayken şundan 2 şişe almıştım;

https://www.amazon.com/Migliore-Strata-Coating-Ceramic-Vehicle/dp/B00ON7K48O/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1503168105&sr=8-1&keywords=migliore

birisini kendim uyguladım -ki çok başarılı bir uygulama olmamasına rağmen araba 8 ay boyunca parlak kaldı. bunun 3 ayı sanayide toz toprak içinde geçti, ona rağmen aracı yıkatınca güzel parlıyordu.

2.sini de geçen hafta bu işi profesyonel olarak yapan bi elemana verdim, 2 gün uğraştı üzerinde. araç tam anlamıyla ayna oldu... ben seramiği verdiğim için tüm uygulamayı (kil + hare + pasta + seramik) 800 TL'ye yaptı. vermeseydim 1500 çekerdi en az.

sonuç olarak seramik kaplama = en az 1 sene boyunca ayna gibi bir araba ile dolaşmak. parlaklık istiyorsanız yapın geçin, dünyayı yeniden keşfetmeye gerek yok.

Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Adı seramik olunca seramik etkisi yaratacak sanılıyor. Bildiğiniz cila işte. Otomatik köpük makinelerindeki şampuanlar, basınçlı su, güneş, çamurlu yağmur, kış şartları vb bu kaplamayı dağıtacaktır zaten. 3500 lira verip seramik cila yaptırmak yerine yaz başlarında standart cila yaparım daha iyi. Motor koruma, kaput koruma (kararan film), seramik koruma ve koltuk koruma gibi kimyasallar para tuzağından başka şeyler değil. Ben hiç bir aracfıma yaptırmadım, en ufak bir sıkıntı yaşamadım. Marmarisi gibi sıcak, nemli, tuzlu ve kumlu rüzgarlara sahip bir yer olmasına rağmen. Boyası solacak markada bir araca sahip değilseniz cila gereksiz.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ben AutoGlym SRP + GTechniq C2V3 uyguluyorum 1.5 ayda bir. C2V3 100ml 25TL seviyesinde, tek seferde 15-20ml harcıyorum. SRP 500ml 60TL, 10 kere uygulanıyor dikkatli kullanılmazsa. Eğer vaktiniz varsa ve yıkama sonrası yarım saat (el becerinize göre daha uzayabilir) uğraşırım derseniz aracı yıkattıktan sonra uygulayabilirsiniz. SRP'yi pad ile yedirdikten sonra 4-5dk bekleyip kabasını alıyorum. C2V3 ise sık sil şeklinde. Yalnız arabayla uğraşmayı sevmeniz gerekiyor aksi halde bir süre sonra bıktırır. Bulunduğum yerde seramik kaplama, boya koruma vs yapanlara hiç güvenmiyorum, bu şekilde çözüm buldum. Ayrıca Sonax'ın bütün bayileri aynı kalitede olmayabiliyor. MTV kampanyası ile Nano boya koruma yaptırmak isteyen müşterilere standart pasta cila çekip yolladığını biliyorum buradaki bayinin. O yüzden Sonax ve Ziebart arasında tercihim Ziebart olur.

Şu şekilde sonuçlar alıyorum:

https://abload.de/img/20160726_215240wls9v.jpg

https://abload.de/img/20161024_161304eqs0e.jpg

Firienholt tarafından düzenlendi
Hamso beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok