Ekran kartı ve Monitör Tavsiyesi
0

Bu konuda 17 mesaj var

Herkese iyi forumlar arkadaşlar, ekran kartı ve monitör hakkında çok basit bir kombin yapmanızı rica ediyorum, ekran kartımı gtx 1080 ti olarak düşündüm ama hangi marka ve model olacağını kararlaştırmadım ekran kartı için ayırdığım bütçe 3000 ila 4000 TL arası tabi buna uygun olarak bir monitör tavsiyesi istiyorum monitör için fiyat aralığım 1000 ile 2000 tl arası, oyun ağırlıktı sistemi yükseltmek istiyorum şimdiden teşekkürler

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

1000-2000 TL’ye o karta monitör olmaz, tavsiye için de yeri burası değil.

Monitör için 3000 TL üzeri bütçe ayrılması gerekir, hatta 4000 TL’ye doğru.

k4r4can beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ti gerekli değil, hele monitör bütçesi darsa, lüzumsuz bile denebilir. 1440p 144hz monitör ve gtx 1080 daha mantıklı olabilir.

4K ya da 1440p UltraWide işine girilmediği sürece 1080ti için gereksiz bir para harcamış olursunuz. Future proof da değil bunlar sonuçta gtx 2080, 1080ti'dan hem daha ucuz hem de daha performanslı olacak. 

k4r4can beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Ekran kartını 1080 Ti seçmişken, bunun yanına kartın hakkını verecek bir monitör almak uygun olur. En az 1440p, IPS panelli ve G-Sync özellikli bir monitör seçebilirsiniz.

k4r4can beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
20 saat önce, Najaz said:

Ekran kartını 1080 Ti seçmişken, bunun yanına kartın hakkını verecek bir monitör almak uygun olur. En az 1440p, IPS panelli ve G-Sync özellikli bir monitör seçebilirsiniz.

Monitör için bütçeyi arttırayım o zaman geleceğe dönük bir sistem olsun istiyorum tavsiye ettiğiniz bir monitör var mı gtx 1080 ti için ? 4K gibi yeni nesil teknolojileri kullanmayı istiyorum, şimdiden teşekkürler 

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

4K için henüz erken, hoşunuza giderse 1440p UltraWide monitörler bakabilirsiniz. 

Acer Z35P bakabilirsiniz. Daha ucuz freesync çözümler de var ama amd rx vega kart bulmak da zor uygun fiyata. 

UltraWide istemezseniz Asus pg279q modeline bir bakın. 

k4r4can beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
On 9/28/2017 at 2:47 PM, Najaz said:

Oyunlar için bazı forumlarda TN tavsiye ediliyor. Sebebi daha düşük reaksiyon süresine sahip olmaları. Neden IPS tavsiye ettin? Renkler daha canlı olduğu için mi? Renklerin canlılığını düşük reaksiyon süresine feda etmek canlı olmaz mı?

rammstein tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
2 hours ago, TiesTorN said:

eskidendi o... 144hz ips panelli monitörler çıkalı çok oluyor, haberin yok sanırım :)

144hz ve 1440p monitörler arasında:

TN paneller en içerisinde reaksiyon süresü düşük 1ms,

IPSler içerisinde reaksiyon süresi en düşük 5ms.

1ms ile 5ms arasında önemli bir fark yok mu?

Belki 1ms ya da 2ms IPS vardır ama ben bulamamışımdır. Bulursanız lütfen bilgilendirin.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
9 saat önce, rammstein said:

Oyunlar için bazı forumlarda TN tavsiye ediliyor. Sebebi daha düşük reaksiyon süresine sahip olmaları. Neden IPS tavsiye ettin? Renkler daha canlı olduğu için mi? Renklerin canlılığını düşük reaksiyon süresine feda etmek canlı olmaz mı?

Eski bir Amerikan atasözü ne der bilirsin. "Once you go black, you'll never go back"

Gözü IPS panelin renklerine alışmış birinin bir daha TN panellerin yüzüne bakacağını pek zannetmiyorum.

Kendime 144 hz monitör ararken birçok markanın TN panelli modellerini birebir görüp deneme imkanım oldu. Giriş seviyesinde kalibrasyon yapmaya çalışsam da gösterilen renkler ve özellikle kontrast söz konusu olduğunda hiçbir TN panel IPS'in yanına yaklaşamıyor. Özellikle ekrandaki tüm siyah renkleri grinin tonları olarak görmeye razıysan TN panelli bir monitör tercih edebilirsin.

Ben de gittim VA panelli bir monitör aldım. Kontrast oranı 1:3000 (TN ve IPS'lerde genelde azami 1:1000 oluyor). 8-bit panel kullandığı ve fabrikada kalibrasyonu yapıldığı için sRGB renk uzayının %100'ünü doğru renklerde gösterebiliyor. Görüş açıları IPS panel kadar geniş. 144 Hz ve Lightstrobe özelliğini açarsan 1 ms'ye kadar da düşebiliyor tepkime süresi.  Paneli de kavisli, farklı ve hoş bir deneyim oluyor kavisli panelde oyun oynamak.

Aslında evde kullanacaksan bunların pek önemi de yok. Doğru renklere bakayım, siyahları siyah olarak göreyim, bunlar daha öncelikli benim için. Espor turnuvasında yarışmıyorum yani sonuçta. Aldığım monitör bu önceliklerime yanıt vererek kaleyi içten fethetmeyi başardı, diyebilirim.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

TN paneller genelde 6-bit oluyor; yani gösterebildiği renk sayısı 256K. FRC denen bir teknikle (ara tonları yaratmak için dithering denen bir işlem yapılıyor) 16 milyon renk gösterebildiklerini iddia ediyorlar.

Uygun fiyatlı IPS paneller de 6-bit + FRC oluyor. Bunlara e-IPS deniliyor.

Düzgün bir IPS panel 8-bit. Profesyonel resim ve video işlemede kullanılan paneller ise 10-bit oluyor; 1 milyar küsür renk gösterebiliyorlar bu paneller.

e-IPS panel kullanan bir DELL monitörden, 8-bit VA panel kullanan bir Samsung monitöre geçiş yaptım. Kontrastaki iyileşme muazzam. IPS'lerin kronik sorunu "IPS Glow" hadisesi, yani karanlık ortamda ekrandaki siyahların parlaması olayı VA panelde yok (çok da kafayı takılacak bir şey değil bu, ama yok işte). DELL'den önce de 8-bit IPS panel kullanan bir Philips monitörüm vardı; kıyaslama yapmak için depodan onu da çıkardım. VA panelin renk başarımı ve görüş açıları konusunda IPS'ten aşağı kalır yanı yok bana göre, üstüne kontrasttaki başarımı da bonusu oldu. Tabii ev kullanıcısı gözüyle konuşuyorum, gözümün gördüğünü söylüyorum :)

Najaz tarafından düzenlendi
Altan Yoklar beğendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

eğer profesyonel olarak fotoğrafçılıkla uğraşıyorsanız şuan tek çözüm IPS ekran. Çünkü renk doğruluğu çok önemli. Ancak ev kullanıcısının  IPS ve VA arasında çok kalmasına gerek yok. VA panel kesinlikle canlı renkler ve siyah ton için en iyi başarımı sağlayan panel. Şahsen ben profosyonel olarak Fotoğrafçılık ile ilgileniyorum yıllardır. Dolayısıyla kullandığım panel IPS. Renk doğruluğu benim için en önemli kriter. Kullandığım ekran 10 bit IPS

aşağıda IPS ve VA arasında ki farkı gösteren bir video ekliyorum. IPS panel ile VA panel arasında ki en önemli fark renk sıcaklığı.

Özellikle kar ve insan ten renk farklarına dikkat edin.

VA daha sıcak görüntüler sunuyor. Göze çok hoş gelen bu özellik malesef konu tasarım ve / veya fotoğrafçılık video işi ile ilgili ise yanıltıcı olabilir. 

Ancak dediğim gibi bir ev kullanıcısının kafaya takacağı bir fark değil bu. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir paneldir VA

jackjoker tarafından düzenlendi

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş
3 hours ago, jackjoker said:

Ben hayatımda bu kadar saçma bir karşılaştırma videosu görmedim. Böyle monitör karşılaştırması falan olmaz, böyle bir videoya bakıp da yorum yapmak mümkün değil.

Bu mesajı paylaş

Bu mesajın linki
Sosyal ağlarda paylaş

Yorum yazmak için üye olun veya giriş yapın

Yorum yazmak için üye olmanız lazım

Üye ol

Üye olun ve sitemizin tüm avantajlarından yararlanın!

Yeni bir hesap oluştur

Giriş yap

Zaten üyemiz misin? O halde giriş yap

Hemen giriş yap
0

• Bu sayfadaki üyeler   0 üye

Şu an bu sayfayı görüntüleyen bir üye yok